Bij blad van de Texelsche Courant van Zondag 9 Juli 1911. No. 2481. HOOIHARK. Uitgave Firma Langeveld Sf de Rooij. Gemengd Nieuws. Te koop voor f 25.- Stakingsonlnstcn te Amsterdam. Wij ontleenen aan het Haarl. Dbld. Amsterdam, Donderdagmorgen. Middenin de feestvreugde der Amster dammers, voor 't bezoek van den President van de Fransche republiek, terwyl de hoofdstad blijheid van licht in de menschen- drukke straten had, heeft zich op 't afge legen Kattenburg een bloedig-somber moment in den economischen stryd in het scheepsbedrijf voorgedaan. Tegen middernacht (Woensdag op Donder dag) begeleidden politiemannen een groep ■werkers door Kattenburg, toen uit de open raamvensters een hageling van steenen in den stoet van scheepsvolk en geleiders neersloeg. Onmiddellijk riep de politie de hulp in van de in den omtrek wacht houdende troepenafdeelingen, infanterie van 't zevende en 't elfde, van de marechaussee en van de cavalerie. Zwaar moet 'ter toen naar toe zijn gegaan. De maréchaussées jaagden de straten af en dreven alles naar binnen. Om 't gevaarlijke bombardement met dak pannen, steenen en wichtige huishoudelijke projectielen te keeren, sommeerden de officieren De ramen dicht en de gordijnen neer, of ik schiet. Met geladen revolvers op de ramen gericht, werd kracht bijgezet aan de sommatie. En wie geen gevolg gaf aan 't bevel, werd onverbiddelijk hot mikpunt van de revolver- en geweersalvo's, die voortdurend in den omtrek weerklonken. Wie 'teerst geschoten heeft Het schijnt wel, dat de troepen vuur gegeven hebben, toen zij op 't Mariniersplein in formeel gevecht ge raakten met het grauw, dat in grooten getale op de militairen aanviel. Welk aan deel de stakers daaraan hebben, valt nog niet uit te maken. Zeker is 't, dat men altijd getracht heeft het niet-werkende scheepsvolk van geweldadigheden terug te houden. Een feit is 't, dat uit de menschenmassa op 't Mariniersplein en in de straten de revolvers niet in rust zijn gelaten. Een formeel vuurgevecht heeft er des nachts plaats gehad. Volgens de mededeelingen, die ik kreeg, moeten negen personen gewond zijn, waar van een vrouw, Den Nude, die iu den buik gotroffen was, reeds overleed. Een man, eveneens in het lijt getroffen, lag heden morgen op sterven. Hy is vader van veertien kinderen. Verder zijn nog mannen en vrouwen gewond in beenen en armen, een agent in de kin. De relletjes waren begonnen op 't Mariniersplein, maar zette zich later voort in de enge straatjes tusschen de kleine Kattenburgerstraat en de Kattenburger voorstraat gelegen. Inmiddels werd het geheele Kattenburger kwartier afgezet. Maar uit de huizen bleef het steenen en dakpannen regenen. De politie en de militairen deden herhaalde malen invallen in de huizen, doch zonder veel resultaat. Den heelen nacht, tot 5 uur toe, bleef het schieten door duren. Des nachts om drie uur kwamen nog drie peletons huzaren de troepenmacht versterken. Zoo juist ben 'k teruggekeerd van een wandeling door de buurt, waar de onlusten hebben plaats gehad. Het geheele eiland, dat achter het Oosterdos; ligt, is door troepen afgezet. Vanmiddag om drie uur zal men de straten ontruimen. Dan mag geen mensch meer op straat komen, vertelt mij een der militairen. Overal gaan nu menschen van den Zeemansbond rond, om de huizen te noteeren die door kogels getroffen zijn. Een laat mij een heele lijst zien. Overal ziet men dan ook doorschoten ruiten. Een der menschen zegt mjj, dat er wel duizend schoten zijn gelost. Dat zal wel wat overdreven zijn. Maar dat er duchtig met de kogels is rond gesprongen, kan men met één oogopslag zien. Er zijn nu 500 infanteristen en 200 man cavalerie en marechaussee op 't eiland geposteerd. Verkiezingsbier. Uit verschillende plaatsen van de pro vincie Limburg bereiken ons berichten over de biertractaties, die plaats hebben in verband met de raadsverkiezingen. In een dorp bij Maastricht werd Zondag iedereen getracteerd, die in een herberg kwamhetzij dorpsgenoot of vreemde ling. In een dorp bij Sittard kwam Zaterdag een heele wagen „verki6zingsbier". Moet Limburg, dat zoo menigmaal de risee geworden is in heel de Nederland- sche pers om zijn bierverkiezingen, andermaal weer aan den schandpaal genageld te worden L K. Perpetuum mobile. Volgens de „Limb. Koerier" zou door den heer Vernimmen, in combinatie met nog een drietal heeren te Maastricht, hetperpetuum mobile zijn uitge vonden, een toestel, dat, eenmaal in beweging gebracht, uit zichzelf iu bewe ging blijft, zonder eenige menschelijke, dierlijke, motorische ol andere drijfkracht. Ze noemen het „Eigen beweging' Bond voor staatspensioneering. Dinsdag is te Utrecht onder presidium van den heer N. Prins uit Haarlem een algemeene vergadering gehouden van den Bond voor Staatspensionneering. De volgende motie van de afdeeling Sneek werd aangenomen De algemeene vergadering enz. kennis genomen hebbende van het wetsontwerp op de invaliditeit en ouderdom, ingediend door den Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid; betreurende dat dit onderwerp zal moeten voorzien in de behoeften van ouden van dagen en in- valieden verzoekt dringend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal genoemd ontwerp niet aan te nemen. Op voorstel van de afdeeling Krom menie werd vervolgens de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering enz. kennis genomen hebbende van het ontwerp van wet op de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering van oordeel, dat het verheffen van dit ontwerp tot wet in het nadeel is, niet alleen van ouden van dagen, maar ook van hen die gedwongen worden premie te betalen; zich in het algemeen verklarend voor 'n pensioen van staatswege zonder vooraf gaan ne premiebetaling; besluit krachtig te ageeren tegen de aanneming van voornoemd ontwerp tot wet, en noodigt het hoofdbestuur uit al die stappen te doen, welke het noodig oordeelt om deze nationale ramp te voorkomen. Brutaal. Te Loosduinen hebben dieven een vet varken in een weide aan de Loozerlaan, met een hamer een z.g. „slegge" dood geslagen, het dier toen geslacht en schoongemaakt en het na ook de huid afgevild te hebben, meegenomen. Van de daders geen spoor. een zoo goed als nieuwe Te bevragen bij A. TRAP, te Oosterend.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 5