N°. 2485, Zondag 23 Juli 1911. 24ste Jaargang Nieiuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Boeg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 unr op den dag der nitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIJËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag den 25 Juli 1911 des voormiddags te lO1/^ ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 20 Juli 1911. De Burgemeester van Texel, J. R. DIJT, Loco-B. Onderwerpen ter behandeling: Knstvisscherij. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt er de aandacht van belanghebben den op, dat, volgens verkregen inlichtingen, alle visschers, zoowel schippers als knechts die kustvi8scherij uitoetenen, voorzien moeten zijn van een consent, bedoeld in art. 12 der Visscherijwet. Aan schippers van vaartuigen kan het consent niet worden uitgereikt vóór het vaartuig in het daarvoor bestemde register is ingeschreven. De aangifte tot deze in schrijving moet worden gedaan door den eigenaar van het vaartuig, en wel voor vaartuigen, die te Texel thuis behooren, bü den Burgemeester. De voor de aan gifte benoodigde formulieren zijn ter ge- meente-scretarie kosteloos verkrijgbaar. Texel, den 15 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.B. TEXEL, 22 Juli 1911. Bij Kon. besluit is benoemd tot heemraad van den polder Eierland, de heer C. Garritsen te Texel. Loting Nationale Militie. Naar wordt gemeld zal op 17 Augustus de loting plaats hebben van de daartoe ingeschrevenen (lichting 1912) in de gemeente Texel. Rond- en klauwzeer. Nu bovengenoemde ziekte zich binnen onze gemeente uitbreidt en zelfs slachtoffers onder het rundvee telt, komt het ons niet ondienstig voor te herinneren aan het in ons nummer van 2 Juli voorkomend artikel uit de Veldbode van den districts-veearts, do heer Van Leeuwen, waarbij wordt aan geraden om de aan mond- en klauwzeer lijdende dieren op een luchtigen frisschen stal te zetten, ze matig te voederen met goed hooi en ander licht verteerbaar voedsel (lynmeel, koek, gerstemcel en dergelyke geen maïs,) en tweemaal daags de mond uitsponsen mot creolinewater. Do heer van Leeuwen voegt er bijmen heeft dan gedaan wat men kon, en zijn zieke dieren overeenkomstig den eisch behandeld, de ziekte verloopt licht en men krygt geen dooden. Ons werd een advertentie ter plaatsing gezonden, waarin een voorbehoedmiddel werd aangeboden en waarin namon van veehouders werden genoemd die met dat middel bij hun vee succes hebben gehad. Wjj hebben aan een der daarin genoemde landbouwers per briefkaart met betaald antwoord inlichtingen verzocht, maar ont vingen tot heden geen antwoorddat maant tot voorzichtigheid ten aanzien van voorbehoedmiddelen. De heer P. Teuni3sen schryft ons dat de barbier W. Bijlmer Singel 159, te'Amster dam, een geneesmiddel heeft weten samon te stollen, waardoor de runderen, die aan mond- en klauwzeer lijden, spoedig door deze ziekte heen zijn. Zelf heeft hij het middel met succes zien aanwenden. De heer G. Kruseman, landbouwer te Houtrijk en Polanen, lid van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, en bovendien bekleedende nog tal van andere funktiën in den landbouw, schrijft „De ondergeteekende verklaart, dat het geneesmiddel van den heer W. Bijlmer te Amsterdam, voor mond- en klauwzeer hem zeer goed is bevallen. De bekken der koeien waren na tweemaal behandelen genezen en geen der 25 koeien is kreupel geworden noch hebben zij losse schoenen gehad. „De tongblaar is den 2e Juni bij de eerste koe uitgebroken, 28 Juni was er zoo goed als niets meer van te bemerken, zelfs niet bij de laatst aangetaste dieren. Ook voor de spenen werkt het uitnemend". Andere landbouwers schrijven en spreken in gelijken zin. In de Heldersche courant lezen wij Nu het mond- en klauwzeer zich meer en meer uitbreidt stelt menig veehouder zich de vraag: wat kan ik doen om mijn vee voor deze verschrikkelijke ziekte te behoeden en dan is het eenige antwoord daarop: Bestrooi uwen stal metturfstrooisel. Er zijn gevallen waarin de boeren, die in hunne stallen turfstrooisel gebruikten vrijbleven, terwijl de ziekte in de gansche omgeving heerschte. Ook is aangetoond, dat bij een hevig lijden der beesten de ziekte onmiddellijk een goedaardig karakter aannam, toen zij op turfstrooisel gezet werden. En wel op merkelijk is het dat eenige koeien welke geen turfstrooisel in een besmetten stal ontvingen, al het lijden, verbonden aan het mond- en klauwzeer tot het einde hadden te verduren. Men meent dat turfstrooisel niet alleen een ontsmettende werking uitoefent maar vooral dient de oorzaak te worden toege schreven aan 't groot opslorpingsvermogen waardoor of tal van ziektekiemen worden gedood of zoodanig vastgehouden met de vloeibare uitwerpsels, dat ze onschadelijk worden gemaakt. Oudeschild, 20 Juli. Met den knecht van den heer D. alhier, die j. 1. Dinsdag, grootendeels door eigen onvoorzichtigheid, onder een boeren wagen geraakte en daardoor oogenschijn- lijk ernstig gewond werd, gaat het zeer goed. Gelukkig blijkt het geval niet van zoo'n ernstigen aard te zijn als oor spronkelijk werd gedacht. Vlieland 19 Juli. De herstemming voor den Gemeente raad had heden plaats. Uitgebracht werden 101 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Op den candidaat C. Swart werden 48 stemmen, op den candidaat K. Visser Rzn. 52 stemmen uitgebracht. Gekozen alzoo de heer K. Visser Rzn. Aan de bladen wordt bericht dat naar men vermeent spoedig de benoe ming kau worden tegemoet gezien van Mr. Dr. W. van Leeuwen, oud-burge meester van Amsterdam, tot commissaris der Koningin in Noord-Holland. Verbetering Schapenras. Vanwege de Vereeniging tot verbete ring van de Schapenfokkerij in N.H. zullen op 11 Sept. te Alkmaar, 12 Sept. te den Burg Texel, 13 Sept. te Schagen en 16 Sept. te Hoorn, keuringen ge houden worden van halfjarige controle ramlammeren, teneinde aan de 15 ex- cellentsten elk een premie van f 15 toe te kennen; uit te betalen in November 1912, nadat is gebleken, dat de ram door den eigenaar of een ander lid der vereeniging, in 1911 is 011 in 1912 wordt gebruikt om minstens 10 ooion te dekken. De verdere onder conti ölestelling wordt vrijgelaten. Een slimme baas. In een van de steden van ons land is een teekenschool. Do directeur van die school heeft gemeend een paar beeldjes (afgietsels in gips) voor goed aan het oog te moeten onttrekken. Om nu zeker te zijn, dat niemand het zal wagen naar deze beeldjes te kijken, heeft hij (volgens L. en V.) het volgende bedacht: Op den zolder van de school heeft hij de beeldjes laten opbergen en daarvoor geplaatst een teekenplank, waarop met wit krijt geschreven staat „Deze beeldjes zijn onzedelijk. Hier mag niet naar gekeken worden. De directeur". Vlekziekte onder de varkens. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens breidt zich op Flakkee meer en meer uit. In Den Bommel en Middelharnis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet zijn verscheidene gevallen dezer ziekte met doodelijken afloop geconstateerd. Is dat niet kleinzielig? Als men in een winkel een groot aantal stuks van een artikel koopt, krijgt men die veelal goedkooper. De Staat der Nederlanden handelt niet alzoo. Hij kondigt aan, dat men bij hem postzegels kan koopen op rolleD, bij 500 of 1000 tegelijk. Maar omdat geluk deel achtig te worden, moet de kooper voor een rol van 500 stuks 5 centen en voor een van 1000 stuks 77s cent bijbetalen. En dat terwijl de aflevering van een rol minder werk van de ambtenaren eischt, dan wanneer de kooper de 500 of 1000 stuks op de gewone wijze bij beetjes komt halen. H.C, De eerste vrouwelijke dominee. De Zutphensche Courant verneemt dat mej. A. Zernike, doctoranda in de theologie, die door de Doopsgezinde Sociëteit tot het predikambt is toege laten, 30 Juli te Zutphen in de Doops gezinde kerk de Godsdienstoefening zal leiden. Zij is de eerste vrouwelijke pre dikant in Nederland. Zondag 16 dezer trad mej. Zernike op bij de doopsgezinde gemeente te Bovenknijpe, welke plaats vacant is. Een 100jarige. Zondag 30 Juli wordt mevr. de wed. D. Jansen, geb. Van Vugt, woDende Koningin Emmakade 11, den Haag, 100 jaar oud. De nog bijzonder krasse oude dame, wier kleinzoon de kunstschilder Dirk Jansen is, is op één na de oudste in woonster dier stad. Nog geen enkel ouderdomsgebrek kwelt haar. Veelbelovend. Door de politie te Zandvoort zijn aan gehouden drie jongens, 11, 12 en 13 jaar oud, uit Amsterdam, die daar rond zwierven. Op het politiebureau bleek, dat een van hen in het bezit was van een por- temonnaie met f 55.30. Aan den inspecteur van politie ver klaarde hij twee dagen geleden de wo ning zijuer moeder, die werkvrouw is (zijn vader is overleden) te zijn ont hopen, na vooraf uit een kast f 90 te hebben weggenomen. Met de twee bij hem zijnde vriendjes had hij aan reis kosten, snoepgoed, nieuwe kleeren, paardjerijden enz. f 34,70 opgemaakt. Sparen op school. De Minister van Waterstaat heeft besloten ter bevordering van het sparen op school, aan de hoofden van lagere scholen spaarzegels op crediet to ver schaffen. Bedrog in den eierhandel. Te Barneveld klaagde sinds geruimen tijd een aantal eierhandelaars over de vele slechte en vuile eiereD, welke de boeren zorgvuldig onder de zuivere wisten te verstoppen, teneinde alles te zamen voor goede waar te verkoopen. Er zijn kooplieden, die daardoor jaarlijks ver scheidene duizenden waardelooze eieren ontvingen. Om te trachten daaraan een einde te maken, zijn de kooplieden aldaar nu overeengekomen, van elke ODtdekte pogiDg tot bedrog terstond aangifte te doen bij de politie. Dat is de goede weg. Vreemde brand. Terwijl de timmerman N. aan den Looschenweg bij Apeldoorn een balustrade repareerde, vloog onverwacht één der kolommen, waar hij tegen aansloeg, in brand. De verklaring van dit merkwaardig verschijnsel moet daarin worden gezocht dat bedoelde kolom van binnen verrot was, welk rottingsproces in verband met olieachtige bestanddeelen van het hout langs den weg yan broeiing brand heeft veroorzaakt. Een schip doormidden gebroken. In de eerste Katendrechtsche haven te Rotterdam was men bezig met het lossen van ijzeren staven uit het Rijn- schip „Therese" in het stoomschip „Dal veen." De staven werden opgeheschen, doch toen zij boven waren, brak de ijzeren band en vielen zij in het Rijn schip terug, met zooveel kracht, dat het schip als 't ware werd doorboord. Hier door maakte het schip zooveel water, dat hat kort daarop doormidden brak en zonk. Een gedeelte steekt nog boven het water uit. De schipper wist zich met zijn gezin nog in veiligheid te brengen, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Een verkiesingsquaestie. Uit Grijpskerk wordt aan de „N. P. Gr. Ct." gemeld Bij de Vrijdag alhier gehouden stem ming van leden van den gemeenteraad heeft zich een quaestie voorgedaan, die misschien eenig in baar soort is. Een kiezer uit Visvliet kwam juist het stemlokaal binnen, toen de klok bezig was 5 uur te slaan. Bij den 6ersten slag was hij nog buiteD, bij den laatsten slag was hij binnen. Genoemde kiezer werd tot de stemming niet toegelaten op grond van te laat te zijn. Door een der kiezers is hiertegen pro test aangeteekend, omdat deze stem van invloed had kunnen zijn op den uitslag. De heer Zuideveld toch werd met 252 stemmen verkozen verklaard. Uitgebracht waren 502 geldige stem men meerderheid dus 252. Had nu de kiezer bovenbedoeld gestemd, 'dan was de meerderheid 253 geweest en de beer Zuideveld had alsdan één stem te weinig gehad. Vastgesteld is nog geworden, dat de klok te Visvliet op den dag der stemming 10 minuten achter ging bij den officieelen tijd, terwijl beweerd wordt, dat die van Grijpskerk 3 minuten voor den werke- lijken tijd was. Velen verwachten dan ook, dat op grond van een en ander, Gedeputeerden van Groningen de stemming ongeldig zullen verklaren. Pokken. Bij een gezin, man, vrouw en 7 kin deren, in Dieze woonachtig, zijn pokken geconstateerd. Dr. Jorritsma heeft de noodige maat regelen voorgeschreven en zoowel het aangetaste kiud als de andeie ledeD van het gezin in de afzonderlijke barak bij het Sophia-ziekenhuis te Zwolle doen opnemen. TEXELSCHE COURANT. 1. Ingekomen stukken. 2. Installatie Burgemeester.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1