N°. 2489. Zondag 6 Augustus 1911. 24sfce Jaargang Niéuws- en Advertentieblad. Binnenland, FEUILLETON. DE DOLLARPRINSES. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. LOTING VOOR DE MILITIE. Voor het verbroeden en verdiepen van de IJsdijksloot, welk werk Maandag 31 Juli voor rekening van de 30 gem. polders werd aanbesteed, waren vier biljetten ingeleverd, n. 1. C. Bruin, te Waal f1993,— K. Bakker, te Oosterend -1990,— D. Maas, te den Burg - 1375,— C. Gielis, -1149,50 Aan de laagste inschrijver werd het werk gegund. Vlieland. Tijdens het hevig onweder van Dins dagmiddag sloeg in het Post- en Tele graafkantoor alhier de bliksem op het telegraaftoestel, hetwelk gedeeltelijk werd vernield. Er kon niet mede ge werkt worden. Eenige telegraafpalen werden getroffen en de keet van den Waterstaat bij Dam 26. Droevig menschenleven. Te Arnhem meldde zich aan het poli tiebureau een man, die zeide, uit een sigarenwinkel aan de Vijzelstraat aldaar een kistje sigaren te hebben ontvreemd. Hij had den diefstal uit armoede ge pleegd. Op zichzelf is dit reeds een treurig feit, doch nog treuriger is het, wanneer met weet, dat de man, die 39 jaar is, correspondent in de moderne talen is en bovendien het einddiploma 5-jarige H. B. S. bezit. Hij is ter zake dieistal en landlooperij ingesloten in het Huis van BewariDg. Hoogst eigenhandig. Met den marktdag van Dinsdagmorgen zocht zekere V. uit Nuland-Geffen, te Osch twist met een anderen markt- ganger. De burgemeester, die juist pas seerde, kwam tusschenbeiden, waarop V. zijn mes trok en hiermede den bur gemeester te lijf wilde; deze eveDwel nam den vechtlustige bij den kraag en leverde hem aan de politie over, welke er voor zorgde, dat V. achter slot en grendel kwam te zitten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cfcs. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1912 voor deze gemeente zal plaats hebben te den Burg in een der lokalen van de o. 1. school m. u. 1. op Don derdag 17 Augustus 1911, des voormiddags te 11,15 uren. Aan de loting nemen deel de ingeschreve nen voor die lichting wier inschrijving plaats had vóór den lsten Juli j.l. met inbegrip van hen, wier inschrijving voor de lichting na evenvermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Bedoelde ingeschrevenen worden mits dien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aan wezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alphabetisehe naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nummer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door den Bur gemeester of het Lid van den gemeenteraad, bij de loting tegenwoordighet lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter gemeentesecretarie, waar de loteliDg het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotelingon of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder teekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang, worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langhebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeerd te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft de redeDen van vrijstelling op bij de loting, na het trekken van zijn nommer. Is do loteling niet in persoon bij tie loting 30.) Bestaat er geen beter leven, mijnheer Conder vroeg ze zacht. Conder kromp ineen van schrik. Deze opmerking liet aan duidelijkheid niets te wenechen over. Ongetwijleld zei hij gejaagd, terwijl hij weer een eind verder van haar vandaan schoot. Ik geel u toe, gravin, dat er een beter leven bestaat, maar ik voel niet den minston lust daartoe over te gaan. Olga keek hem diep in de oogen. Ik zou de laatste zijn er u toe aan te zotten Harry. Niettegenstaande zijn wantrouwen, doed het Conder aangenaam aan, dat ze hom voor do eerste maal bij zijn naam noemde. Maar hij bedacht, dat dit wel het begin van het einde kon zijn. Die vrouwlijke nihilisten, gelooide hy, waren hetteederste als ze de suoodste plannen beraamden. En hij staarde baar zwijgend aan, niet meer wetend, wat hij haar onder deze omstan digheden nog zeggen moest, Olga keek angstig naar hum. Ze was eon weinig teleurgesteld, dat hij niet ant woordde. Ze vreesde, dat hij haar to vor- trouwolijk vond. Ze wilde haaraanvalnu eens op een andere manier beginnen. O, ik begrijp het wel, fluisterde ze treurig, u is teleurgesteld door hetgeen u vun me gehoord hebt. tegenwoordig, of is hij, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan het opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Onverminderd de opgave bij de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden ge vraagd bij den Militieraad, zulks op het tijdstip nader bij openbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht le. Dat eigen militaire dienst en broederdienst alleen dan als reden van vrijstelling in aanmerking komen, zoo deze bestond op den isten Augustus van het jaar, waarin de loteling, voor wien de vrijstelling wordt gevraagd, het lSe levensjaar volbracht 2e. dat het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd betzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, hetzij een uittreksel uit bet stamboek of een bewijs van werkelijken dienst. 3e. dat tot bet erlangen van vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienen den of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder 2o bedoeld, als mede een door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blijkt het getal zonen tot het gezin beboorende; 4e. dat een getuigschrift als onder 3e bedoeld ook moei worden overgelegd, indien vrijstelling wordt gewensebt wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders 5e. dat het getuigschrift hiervoren onder 3o en 4o bedoeld, door of vanwege de loteling aan den Burgemeester kan worden aangevraagd op Donder dag 17 Augustus 1911, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeentesecretarie Go. dat de biervoren genoemde bewijsstukken, noodig voor bet erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders ten minste veertien dagen voor de opening der zitting van den Militieraad, alzoo voor den 25 September 1911, moeten wor den ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. 'Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, beeft zulks betrekking op min derjarigen en strekt de uitdrukking //vader// voor het geval dat de vAder de ouderlijke macht uitoefent de uitdrukking //moeder// voor bet geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent en de uit drukking //voogd// voor bet geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking //curator// geldt den meerderjarige, die onder eurateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in het doen opmaken en in het tijdig inleveren van de vereisckte be wijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lote lingen tot den dienst zullen worden aangewezen. Gedaan voor de tweede maal te Texel den 4 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders vnd., GAARLANDT. De Secretaris, RUIBING. TEXEL, 5 Aug. 1911. „Nog een paai zulke dagen en de Marokkaansche kwestie is opgelost en de diplomaten eveneens, lazen we dezer dagen onder een politieke spotprenten waarlijk de warme dagen die we thans beleven prikkelen zeker niet tot groote werkzaam heid, althans niet op het gebied van ver gaderingen en het houden van besprekingen, we kunnen dus niet verwachten dat de groote dingen voor Texels bloei op touw gezet, thans vorderingen maken. Eigenaardig is het evenwel en wij weten niet of dat in onzen volks-aard zit of dat daarvoor een andere reden moet worden gezocht, maar telkens ervaren wij, dat wij Texelaars zoo spoedig warm worden voor een of andere zaak, maar nog spoediger koud. In het vreemdelingenverkeer lag onze toekomst, roerend waren wij het er over eens, en ook dat wij het de vreemdeling hier aangenaam en genietbaar moesten maken, een vereeniging werd gesticht, groote dingen werden ons beloofd, het vorig jaar werd eenige propaganda gemaakt en wij hooren er niet meer van, zelfs op een herhaald kloppen geen gehoor. Ons gemeentebestuur, althaiis het dage- lijksch bestuur wacht op de plannen tot verfraaiing van den Burg, waarvoor kapitaal beschikbaar, ook daar laat de vereeni ging voor vreemdelingenverkeer, niettegen staande belofte, niets van zich hooren. We hebben T. E.S.O. zien geboren worden, groote verwachtingen, algemeene sympathie en ten slotte, laten we het maar zeggen, blij voor de bui binnen te zijn. Hoe zal het de tram gaan? Die vraag dringt zich thans aan ons op, de vergadering v. Hoeven op 12 Januari van dit jaar, bracht ons aan het verstand dat voor Texel groote dingen zijn weggelegd, een vergadering onder presidium van den heer Wagemaker op 16 April als gevolg van de eerste, overtuigde ons dat in de tram over ons eiland, onze toekomst lag, althans dat een onderzoek iD die richting zeer gewensebt was; 18 Juni d. a. v. besloot de Raad onzer gemeente tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van onder zoek, bij geruchte vernamen wij toen, dat door den polder „Eendracht" de gevraagde bijdrage reeds was toegezegd en thans schrijven wij Augustus en we hoorden niets meer daarvan. Is de gevraagde bijdrage ook door de overige besturen toegestaan Is afwijzend op het verzoek beschikt? Was hier werke lijk dezer dagen een ingenieur in verband met de tramplannen? Niemand schijnt zich er meer om te bekommeren. 'tls opmerkelijk! had 'k je niet, 'knam je niet, was je der niet, je kwam er niet stoïcijnen in merg en bloed zijn w.e, althans zoo schijnt het; we weten beter. Zeker, zei Conder, 't heeft nie geheel in de war gebracht. Hij kwam nu weer iets nader. Gravin, zei hij, kan ik u niet overhalen deze dwaze ideën op te geven. Olga's hart bonsde geweldig, net spel was dus afgeloopen ze had baar kans om Condor en zijn millioenen te winnen, verloren. En om rechtvaardig te zijn, ze betreurde het één evenzeer als het andere. Terwijl ze steeds trachtte hem te betoo- veren was ze zelf van hem gaan houden. Doch ze had moed en ze wilde niet toonen, hoeveel verdriet deze nederlaag haar ver oorzaakte. Als u het wenscht, mijnheer Conder, natuurlijk, zei ze kalm. Gravin Conder's gelaat straalde. Meent u hot vroeg hij. Olga's gelaat verried nu haar gedachten. Ze vond het onkiesch van hem, dat hij zooveel blijdschap getoond had bij baar toestemming, 't Was nu duidelijk, dat bij haar nooit oprecht had liefgehad. Ze stond op en autwoorddo op waardigon toon Uw wenschen zijn de mijne, mijnheer Conder. En toen had het wonderbaarlijkste voor val plaats in Olga's volstrekt niet emotie loos leven. Conder kwam naar haar toe en sloot haar in zijn armen. Chewska, zei hij teodor, baar op de lippen kussend. Olga sloot haar oogen. Al deze opeen volgende aandoeningen hadden haar uit geput. Verbazing on blijdschap streden om den voorrang. Op hetzelfde oogenlilik dat ze Conder verloren achtte, was haar grootste geluk tot haar gekomen en maakte haar ongeschikt tot denken. Maar dat behoelde nu niet. Het was haar genoeg, dat ze zijn armen om haar heen voelde, terwijl hij zachte woorden van liefde fluis terde en haar gelaat met vurige kussen bedekte. En Olga voelde, dat ze hem liefhad zonder bijbedoeling, 't Was voor haar als een ODtwaken, het verhevenste oogenblik van haar heele leven. Eindelijk liet Conder haar los. Hij keek haar teeder in de oogen met de vreugde van den overwinnaar. Chewska, zei bij, is het werkelijk waar? Denk je, dat je me een weinig kunt lief hebben Ik heb je van ganscher harte lief, Harry, zei ze volkomen oprecht. En je beloofd me stellig die opdracht van de nihilisten op te geven vroeg hij. Nihilisten? vroeg Olga verbaasd. Wat is er met het nihilisme, Harry O, ik maak er je geen verwijt van, Chewska, antwoordde hij luchtig. Je bent nu eenmaal een Russische en 't nihilisme zit jullie in 't bloed. Maar liefste, in Amerika zal het nooit opgang maken. Olga luisterde met stijgende verbazing. Maar Harry, heb je dan gedacht dat ik een nihiliste was? vroeg ze ton laatste. Ik dacht het niet, ik wist het, antwoordde hij. Olga laohte hartelijk, 't Idee was zoo allerdwaast. Nu begreop ze do eigenaar - dige vrogen van Harry. Vertelde Biek je dieu onzin? vroeg ze. Dick? Neen, het was Bulger. Mijnheer Bulger? Weer begon Olga te lacben. Vertelde Bulger je, dat ik een nihiliste was Is het dan niet waar vroeg Conder, terwijl het langzaam tot hem doordrong, dat hij voor den gek gehouden was. Je geloofde het en toch vroeg je me? riep Olga uit. Waarom niet? zei Conder. Ik had je er niet minder lief om. Bulger verteldeniet alleen, dat je nihiliste was, maar teyens voegde hij er de aangename tijding bij, dat je naar Amerika gezonden was om millionnairs te verdelgen en dat ik het eerst aan de beurt was. Hoe kon je dien onzin gelooven, Harry? vroeg Olga vriendelijk verwijtend. Nu vind ik dat ook dwaas, lachte Con der. Maar Bulger sprak zoo overtuigend dat ik niet meer wist, wat ik moest denken, Bovendien had hij de kolossale onbe schaamdheid me te vertellen, dat de Rus sische ambassade dezen morgen getelefo neerd had om ons te waarschuwen. Het idee vermaakte Olga buitengewoon. Ze barstte opnieuw in lachen uit. Maar hoe komt de man or aan? riep Olga tusscben een paar laebbuien door. Ik weet 't niet, antwoordde CoDder knorrig, maar ik vermoed, dat bij den langsten tijd gelegenheid heelt gehad voor zulke dnaze grappen. O, je moet niet hoos zijn op mijnheer Bulger, zei Olga. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1