N°. 2490. Donderdag 10 Augustus 1911. 24 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R 0 O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. KADASTER. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat door den Landmeter van het kadaster de gewone jaarlijksche op nemingen voor de bijhoudiDg van het kadaster dit jaar zullen geschieden op 14 Augustus a. s. en volgende dagen. Texel, 7 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. OEFENING BRANDWEER*. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 8 der Verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente; Maken bekend, dat op Zaterdag 12 Aug1911, eene oefening zal worden gehouden met de te Oosterend gestati oneerde brandspuit. Zij roepen mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuit op om op gemelden dag des namiddags ten 6 'I' ure aanwezig te zijn bij het brandspuithuisje te Oos terend. 29 Juli—5 Aug. We zitten thans midden in den vacan- tietijd, die voor de binnen- en buitenland- sche pers de komkommertijd heet te zijn. Niettegenstaande dat kan er door de zich noemende Koningin der aarde niet over gebrek aan stof geklaagd worden. Ver schillende meer of mindor belangrijke on derwerpen vroegen ook in de afgeloopen week om de aandacht. Wat de binnenlandsche gebeurtenissen betreft zouden we kunnen aanvangen met in herinnering te brengen, den verjaardag van onze Koningin-Mo6der. Al is ook de verjaardag onzer Koningin nog de natio nale feestdag b(j uitnomendheid en wordt die van Haai Koninklijke Moeder in den regel niet met algemeen feestbetoon ge vierd, toch is ook deze feestdag thans niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het heeft de Koningin-Moeder, die zoo geheel één is ge worden met h6t Nederlandsche volk èn waaraan ons land groote verplichtingen heelt, op Haren feestdag niet aan belang stelling ontbroken. Voorts dienen we, zjj het slechts met enkele woorden, melding te maken van het bezoek dat het Koninklijk Echtpaar in de afgeloopen week aan Utrecht heeft gebracht. De oude bisschopstad heeft de Hooge Gasten op waardige wijze ontvangen al duurde het bezoek ook slechts enkele uren. Z. K. H. de Prins bracht den daarop vol genden dag een bezoek aan Harderwijk waar hij met groote hartelijkheid begroet werd. Tot slot van het binr.enlandsch gedeelte van ons overzicht nog iets over een parle mentaire aangelegenheid. Dezer dagen is nl. door de sociaal-democratische Kamer leden Schaper, Duijs, Helsdingen, Hugenholz Ter Laan, Troelstra, en Vliegen, een voor stel van wet ingediend betreffende de be scherming van den arbeid. Het wetsontwerp bedoelt o. m. voor alle arbeiders die arbeid verrichten in dienst eener onderneming of daarmede gelijkge stelde instelling of inrichting den lü-urigen werkdag in te voeren, behalve voor de zeer enkele categoriên, welker uitzondering strikt onvermijdelijk is. Voor alle arbeiders die werkzaam zijn in fabrieken en werk plaatsen wordt van drie jaar of na inwer kingtreding der wet geleidelijk de 8-uren- dag ingevoerd, zoodat deze 8 jaren na de inwerkingtreding der wet definitief zal zijn ingevoerd. Voor den landbouw en alle andere be drijven, waar de arbeid niet in fabrieken en werkplaatsen geschiedt, wordt een over gang tot den 8-urendag in de wet niet mogelijk geacht. Voor den arbeid in fabrieken en werk plaatsen wordt tevens terstond ingevoerd de vrije Zaterdag van 1 uur af, met op dien dag een arbeidsduur van 7 uren. Voor fabrieken en werkplaatsen wordt dus de 57-urige werkweek ingevoerd. Ook de 7- urendag op Zaterdag zal op andere bedrijven kunnen worden toegepast. In het ontwerp zijn in het algemeen, ten aanzien van den arbeidsduur, mannen, vrouwen en jeugdige personen op één lijn gesteld. Overigens wordt over- en nacht arbeid voor jeugdige personen in fabrieken en werkplaatsen niet toegelaten. Daar alleen voor fabrieken en werkplaatsen en voor de landbouwbedrijven een verbod van nacht arbeid geldt, is voor een enkel ander bedrijf, zoo voor dat van het koffiehuis- en hötel- bedrijf, een afzonderlijke bepaling ingevoegd. Aan den nachtarbeid wordt de voorwaarde verbonden, dat dezelfde arbeider slechts een van de drie weken dezen arbeid mag verrichten en dan slechts gedurende 8 uren buiten de rusturen. Wat betreft den kinderarbeid is met het verbod van arbeiden gegaan tot den leeftijd van 14 jaren. Een leerplicht tot het 14e jaar behoort hierbij, doch bij het ontbreken daarvan kan daaromtrent hier geen voorstel worden gedaan. Binnenkort zal een wets voorstel volgen, de strekking hebbende de leerplichtwet in dezer voege te herzien. Tot zoover de voornaamste bepalingen uit dit nieuwe wetsontwerp, dat reeds ver schillende bladen gelegenheid gegeven heeft het hunne ervan te zeggen. 't Zal nog een heelen tijd aanhouden voor het ontwerp den langen weg zal hebben afgelegd die in ons land wetsontwerpen moeten alleggen voor zij voor behandeling in het openbaar in de Kamer in aanmerking kunnen komen. —o—o—o— Marokko blijft nog steeds om d6 aandacht vragen, doch gelukkig kan gezegd worden dat de kwestie in de laatste dagen een flinke schrede nader tot haar oplossing is gebracht. Naar luid der berichten hebben de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duiischland toteenovereenstemming geleid. Welke overeenkomst er gesloten is, schijnt thans nog niet voor publiciteit vatbaar te zijn, althans bijzonderheden daaromtrent zijn nog niet medegedeeld. De groote vraag is nu maar of Engeland en de andere mogendheden geen bezwaren tegen de gesloten overeenkomst zullen hebben. Engeland heeft echter nogal vrij duidelijk laten blijken welke voorwaarden door dit land gesteld worden en waar schijnlijk is daarmede wel eenige rekening gehouden. 't Is maar goed ook dat de toestand eindelijk eens wat minder gespannen is geworden, want van de zfjde van Oosten rijk en Italië werden in de laatste dagen reeds opmerkingen gehoord, die deden zien dat deze mogendheden er ook over denken zich met de Marokkaansche kwestie te be moeien. Ze schijnen ook al belangen in Marokko te hebben. De indruk is ook wat al te zeer gevestigd, dat de andere mogend heden bezig zijn de Marokkaansche buit te verdeelen en dat Oostenrijk en Italië daarom ook op een brokje aasen is ver klaarbaar. —o—o—o In Engeland is de bootwerkersstaking als met vernieuwde kracht opnieuw uitge broken. In Londen en andere groote haven steden hebben veel duizende havenarbeiders weder het werk neergelegd, wat reeds tot gevolg heeft gehad groote moeilijkheden in het scheepvaartbedrijf. De oorzaak van deze nieuwe staking moet hoofdzakelijk gezocht worden in het feit, dat de arbeiders weigeren de overeenkomst die de vorige week door hun voormannen met de werkgevers is gesloten, goed te keuren. Deze overeenkomst schreef arbitrage inzake de kwestie der loonsverhoogiDg voor. Deze heeft nog niet plaats gehad, terwijl de stakers meenden dat de vei hooging der loonen onmiddellijk zou ingaan zonder arbitrage. Een vergadering van Londensche reeders heeft nu besloten, de gemaakte overeenkomst alsnog te handhaven en on middellijk tot arbitrage over te gaan, wan neer intusschen de stakers onverwijld het werk zouden hervatten. Dit is echter door de stakerspartij afgewezendeze beweert dat de overeenkomst met de reeders door haar leiders steeds onder dit voorbehoud is goedgekeurd, dat de arbeiders er zelf eerst hun sanctie aan zouden moeten geven en dat is geschied in een slecht bezochte vergadering, terwijl de meerderheid voor goedkeuring daarin slechts zeer gering was. De strijd is thans opnieuw losgebroken en het einde ervan is nog niet te voorzien. o—o—o— De Hoogerhuiskwestie blijft in Engeland eveneens nog steeds om de aandacht vragen. Men verkeert er nog altijd in onzekerheid over het lot dat de Yetowet wacht. De benoeming van de liberale peers heeft nog niet plaats gehad, omdat de regeering nog niet weet of deze laatste noodmaatregel wel noodig zal zijn. En als het maar eenigs- zins kan zal de regeering niet de tusschen- komst van de Kroon inroepen. De oppositie in het Hoogerhuis is zeer verdeeld. De meerderheid heeft instemming betuigd aan het plan van lord Landsdowne om zich straks van stemming te onthouden. De minderheid, onder aanvoering van lord Halsbury, wil van geen enkele tegemoet koming of onthouding weten en stuurt aan op verwerping der wet. Terwijl er daarnaast nog een 80-tal leden zijn van wie nog niets met zekerheid te voorspellen valt. Gaat men de stemmenverhouding na dan zal een 30-tal leden met de liberalen moeten mee werken om de wet aan te nemen. Toch is de regeeringsgezinde pers van meening dat de kansen van de wet goed staan. De oppositie in het Lagerhuis toch heeft pas thans een motie aangekondigd waarin afkeuring uitgesproken wordt over den raad door de regeering den Koning gegeven om van zijn recht nieuwe peers te benoemen gebruik te maken. Eenzelfde motie zal ook in het Hoogerhuis ter tafel worden gebracht. Men meent deze moties te moeten beschouwen als de laatste stuip trekkingen van het verzet. Of deze meening juist is zal binnenkort moeten blijken. o—o—o— Het schijnt dat men thans met de Alba- neesche kwestie op den goeden weg is. De Turkscbe regeering had tot de Malissoren een ultimatum gericht en dit schijnt goede gevolgen te hebben gehad. Althans gemeld wordt, dat de Malissoren eiudelijk afstand gedaan hebben vau hun eisch dat een der buitenlandsche mogendheden zich borg zou stellen voor het nakomen der door de Porte gegeven beloften. Met de anderë beloften en voorwaarden van Turkije heb ben de hoofden der opstandelingen zi thans vereenigd 'tls inderdaad te wenschen voor de rust op den Balkan dat er eindelijk een einde aan den gespannen toestand kome. o -o—o— Uit Perzië kwamen in de laatste dagen de meest tegenstrijdige berichten van een zijde heette het dat de ex-Sjah zegevierend optrekt naar Teheran, dat de regeering niet in staat is een voldoend leger tegen den pretendent op de been te brengen, dat de mogendheden den ex-Sjah als oorlogvoerende partij erkend hebben en dat de stemming in Perzië geheel ten gunste van den preten dent is gekeerd. Van andere zijde wordt daarentegen ge meld, dat de ex-Sjah alreeds zijn biezen heeft gepakt en de vlucht naar Russisch gebied genomen heeft. Afgewacht moet worden welke van deze berichten juist zijn. TEXEL, 9 Aug. 1911. Een vijftal oud-leerlingen van de school met uitgebreid leerplan te den Burg deed dit jaar eindexamen Hoogere Burgere School met vijfjarigen cursus met opzet maakten wij geen melding van het slagen van elk hunner afzon derlijk. 't Is ons thans aangenaam onze lezers te kunnen mededeelen, dat door hen allen met goed gevolg dat examen werd afgelegd. Aan Elize Noordijk, leerling der H.B S. te Utrecht, aan Grietje Dijt, Marius Dijt en Jan Groenewold, leerlingen der H.B.S. te Alkmaar en aan Jacob Kuiper, leerling der H.B.S. te Zutphen werd onderscheidenlijk deze en vorige maand het eind-diploma uitgereikt. Zooiets is alleszins vermeldenswaard en voor het onderwijs in onze gemeente niet zonder beteekenis. Den Hoom 8 Aug. Gistermorgen zijn in onze duinen nabij de Schietbaan een vijftigtal Pad vinders gearriveerd, allen deel uitma kende van de afdeeling „den Helder" der N. P. O. Hoofdzakelijk zijn zij hier gekomen tot het houden van hunne oefeningen in de duinen alhier. Naar men ons mededeelde blijven zij hier ongeveer een week kampeeren. Hunne bivakken (linnen tenten) werden gisteren in ge reedheid gebracht, zoodat zij daar de nachten in doorbrengen moeten. Wanneer alles in gereedheid is en ze in alles zijn uitgerust voor het kamp leven, zullen we nog wel eens nader bericht omtrent hunne werkzaamheden enz. melden. Door den gemeenteveldwachter is Zondag in den Stuifdijk procesverbaal opgemaakt tegen een Heldersche jager die belust was op een konijntje endaar- voor geen vergunning bezat. Bij het uitdiepen van een der brandkolken alhier is een met scherp geladen groote granaat gevonden. 't Gevaarlijke ding is onschadelijk ge maakt door 't diep te begraven. Vlieland. Bij de aanbesteding van een werk aan den onderzeeschen oever langs bet Zuiderstrand alhier waren laagste in schrijvers de heeren M. Daalder te Alk maar en J. W. Roelofs te Papendrecht, ieder voor f 17.000. Bij loting is het werk gegund aan den heer M. Daalder. In liet dorstige getijde. Bij groote warmte wordt vooral door boerenlieden nog al eens zure karnemelk gedronken. Dit is echter zeer gevaat jk. Yrouw E, te Horst, die dezer dagen, na hard gearbeid te hebben, zure karnemelk dronk, werd nadien ongesteld en is thans zwaar ziek. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentièn. "Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Ouder de dienstplichtigen bij die brandspuit worden verstaan: de pompers bij de znigpomp; de manschappen bij de malmirum; de manschappen bij de perspomp; de reserve-perspompcrs; de pijpleiders; de reparateurs; de lapzakdragers; de lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen; de manschappen bij de brandhaken en zeilen benevens de opperporders en porders; alle afdeelingon met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor de kleine spuit: alle manschappen, commandeur en plaatsverv. commandeur. Be dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan art. 9 en 10 der brandweerverorde ning, alsmede aan art. 245 der algemeene politie verordening, luidende dit art. als volgt: //De brandwcerpliohtigen zijn gehouden bij brand of oefening do bevelen, bun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen ge stelde personen,stipt en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren.// Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 8 Aug. 1911. Burgcm. en Wetb. voorn. GAARLANDT. RUIB1NG, Secretaris.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1