N°. 2491. Èondag 13 Augustus 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland., Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Fra.nco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l TEXEL, 12 Aug. 1911. Donderdag de warmste dag.] Na de warme dagen welke Juli ons gaf, moet de hoogste warmtegraad Don derdag 10 Aug. zijn geconstateerd toen wees de thermometer des middags te 2 uur 95Vr gr. F. in de schaduw aan, volgens de filiaalinrichting van het Kon. Met. Inst. te Rotterdam. 18 Juli wees de thermometer33.7 gr. C. 10 Aug. wees de thermometer 34,2 gr. C. Iets over Augustus- Augustus is dit jaar een bij uitstek warme maand, We leven zoo voortdurend in een atmosfeer van 80 a 90 gradeD Fahr. in de schaduw, 100 of hooger in de zon, en we trachten ons aan te passen aan een warmtegraad die ons vrijwel onbekend was. Doch desniettemin loopen we te puffen, dag in, dae uit, we gevoelen er ons heusch niet zoo lekker onder en met belangstelling wordt naar het hemelruim getuurd of wel licht niet 'n enkel wolkje verraad dat eenige verfrissching is te wachten. Vooral de weiden en tuinen lijden ge ducht onder de brandende zonnestralen en hebben groote behoefto aan water; de warm te en droogte geven reden tot groote be zorgdheid aan velen. Is het bij uitstek mooie weder voor sommige affaires tot groot voordeel, voor den landbouwer in zonderheid staat het er nu juist niet zoo bijzonder rooskleurig voor, naar van vele zijden wordt beweerd. „Augustus is de laatste maand van den meteorologischen zomer, schrijft het „I-Ibl." Reeds den len September is de meteoro logische herfst daar. Toch is de thermo- metrische daling nog slechts gering. Maar de dagen korten zeer snel. Aan de avonden, zoo zegt men, kan men het merken dat men al weer naar den winter toegaat. In het begin van de maand is de zon eerst tegen acht uur achter den horizont ver dwenen. Wanneer Augustus op z'n eind loopt, is het daarentegen noodig om half acht het licht aan te stèken. Want ons natuurlijk lichtmiddelpunt wordt steeds langer aan ons oog onttrokken. In het ge heel worden in Augustus de dagen op acht minuten na twee uur korter. Men heeft jaren achtereen den stand van den thermometer opgeschreven en daaruit voor lederen dag een gemiddelde tempera tuur berekend, de z.g. normaal-temperatuur van den dag. Wanneer men nu de normaal temperatuur van den eersten met die van den laatsten Augustus vergelijkt, valt slechts een verschil van 3 gr. F. te constateeren. Hieruit ziet men, dat de warmte, als zij er eenmaal is, niet zoo spoedig wegtrekt. De temperatuur van Juli ligt nagenoeg niets hooger dan die van Augustus, Juli en Augustus zjjn onze warmte-maanden. De bekende Belgische meteoroloog A. Bracke, die de „Almanach" de la Conquête de l'Air" redigeert, weet steeds z'n talrijke waarnemingen aardig te „verwerken," en komt veelal tot merkwaardige combinaties. In zjjn „Aoüt thermique, normaal et ex tréme zien wij, dat te uccle de normaal- temperatuur van den len tot en met den 20en Augustus nagenoeg niet verandert, Van den 21en tot den laatsten Augustus daalt de normaal-temperatuur evenwel van 18 gr. C. op ruim 16 gr. C. Indien de waarnemingen en berekeningen van Bracke g06d zjjn, (en wij hebben geen aanleiding het tegendeel te vermoeden) zal in ons land en speciaal in het Noordelijk gedeelto er van, de constante normaal-tem peratuur in ieder geval niet korter duren. Nemen wij aan, dat ook in ons land de kouder-wording den21en Augustus begint, dan zal hier de normaal-temperatuur in den tijd van tien dagen 3 gr. F. dalen. Hierbij zü opgemerkt, dat de normaal-tem peratuur in September ongeveer 6 gr. F. en in October zelfs 9 gr. daalt. Men ziet dus, dat in den herfst met de astronomische „winter-wording", hot korten der dagen, zeer duidelijk de klimatologische seizoen-vorandering, de kouder-wording, kan worden geobserveerd. In Augustus is echter in hoofdzaak de astronomische ge tijwisseling te constateeren. De klimatolo gische „winterwording" begint eerst den 21en. Nagenoeg elke Augustus-maand heeft een onweer-periode en aan het einde van de maand een regen-tijdperk. De drukkende hitte van begin Augustus werkt de on weers- vorming in de hand. Maar dit „vervlakt" zich spoedig. Er vormen zich kleine warmte- lagen. Derhalve krijgt het weer het storings karakter. Zware warmte-onweders, dikwijls met hevige plasregens gepaard, komen op vele plaatsen tot uitbarsting. Een belang rijke afkoeling brengen deze voortdurend locale onweders, die slechts voor korten tijd de goedweer-periode onderbreken, niet. De winden blijven zwak en uiteenloopend, zoodat door den licht getemperden zonne schijn de temperatuur nog krachtig wordt opgevoerd. Zooals men ziet, bevinden we ons op dit oogenblik in het eerste Augus tus-stadium. Maar heel lang duurt de tijd van wind stilte, storingen, warmte en benauwdheid niet. In het Westen begiDt de barometer te daJen. Er is een diepe depressie in aan tocht. Het barometisch hoog trekt zich naar de Oostelijke grenzen van onze meteoro logische wereld terug. En inmiddels neemt ook bij ons de luchtdruk af, terwijl de wind gaat waaien uit Zuid of ZuidWest en later zelfs naar West loopt; de bewolking neemt hier toe, van tijd tot tijd valt de regen neer, af en toe worden nog onweersver schijnselen waargenomen, ten slotte is de thermometer belangrijk gedaald. Dit is het tweede AugustuB-stadium. Gedurende het derde tijdperk wordt weer een verbetering geconstateerd. De Weste lijke wind is naar NoordWest of Noord geloopen, een barometrisch hoog, veelal uit het westen gearriveerd, heeft z'n tenten boven de Noordzee, in Schotland of langs de Noorsche kust opgeslagen. Bij ons zijn do wolken opnieuw verdwenen, de lucht is vlekkeloos blauw gekleurd, voortdurend schynt de zon, overdag is het prettig warm soms nog een ietsje te warm. Maar de nachten zijn koel. Het behoeft geen betoog, dat dez6 drie Augustus-stadiums niet altijd zoo regelmatig elkaar opvolgen, als hier beschreven is. De weerprofeet zou het al te gemakkelijk hebben. Oosterend, 11 Aug. Morgen zal de heer C. Kooiman, van hier, een wagendienst openen tusscben Oosterend en Oudeschild via Waal en Burg. Aangezien we van hier uit geen enkel middel van vervoer hebben, wordt dit reeds als een verbetering beschouwd, z\j het dan ook, dat de wagen die nu juist niet voor personenvervoer ingericht is, voorloopig slechts tweemaal per week zal rijden. De ondernemer is evenwel gaarne bereid een beter vervoermiddel aan te schaffen en meermalen te rijden, doch wenscht eerst te onderzoeken, of de zaak levensvatbaarheid heeft. Ge- wenscht is ze zeker, en floantie9le steun van gemeente en particulieren zal zeker veel kunnen doen. Zonder dien steun wordt gevreesd, dat het niet zal gaan. Allemaal jongens. Het echtpaar Beijers, te Winterswijk, werd Vrijdag „verblijd" met de geboorte van den elfden zoon. Alle zoons zijn nog in leven. nollanclsche arbeiders in Duitscli- land. Bij een onlangs gehouden telling is gebleken, dat bij de textielindustrie te Gronau (i. W.) werkzaam zijn 4819 per sonen, waarvan 2000 in Nederland woonachtig zijn. Een vrouwelvjlce predikant. De sinds geruimen tijd vacante Doops gezinde gemeen Baard in Friesland en Mensingeweer, hebben mejuffrouw Zoinike beroepen als predikante. Haaien op de kust. De heer G. Baljé schipper bij het Nedevlandsch loodwezen, deelt in een ingezonden stuk in de „Vliss. Crt." mede dat hij op zijn jongste reis in de Noordzee verscheidene haaien heeft gezien, welke, volgens hem, door de tropische hitte hierheen schijnen verdwaald te zijn. De heer Baljé acht de dieren niet gevaarlijk voor wat betreft het baden aan het strand, maar waarschuwt andere zee lieden om in volle zee geen bad te nemen. Beter daD- maar last van de hitte, dan „voor de haaien te zijn" Boor de roarmte. Op verschillende plaatsen in Groningen zijn, gevolg van do groote hitte, koeien die in de weide liepen gestorven. Ver schijnselen zijn o. a. brand in den uier, koortsigheid en het weigeren van voedsel, 't Is een zeer kort proces. Te Koudehoek liep het met een beste melkkoe binnen 24 uur af. Vlekziekte. Te Oosterbeek, bij Arnhem, heerscht in hevige mate de vlekziekte onder de varkens. Reeds zijn er ongeveer dertig aan gestorven, waaronder van 250 pond. De schade is buitengewoon groot en voor de arbeiders, die voor den winter een of twee varkens mesten, onover komelijk. De dieren zijn niet in een verzekering. Vanwege het Veeartsenijkundig Staats toezicht worden de doode dieren ver brand, Weest, voorzichtig met petroleum. Nabij Apeldoorn ging vrouw Gr. met een bus petroleum langs een brandenden fornuispot. Eensklaps ontplofte de bus met een hevigen knal, terwijl de vrouw een stroom brandende petroleum over haar lichaam kreeg, waardoor zij hevige brandwonden opliep. Haar toestand is redelijk, hoewel zij erge pijnen lijdt. De oorzaak der ontploffing wordt hierin gezocht, dat door de hitte de garontwik- keling bij petroleum verbazend hoog is. In twee weken tijds is dit reeds het derde ongeluk, dat op soortgelijke wijze is ontstaan. Eeyi oude truc. De „Pr. Gr. Ct." schrijft: Een tweetal kooplieden stelden een dezer dagen de Singelbewoners van onze stad in de gelegenheid goedkoop iets goeds te koopen. Ze wilden den menschen een dozijn prachtige linnen handdoeken (in een winkel misschien 60 cts. het stuk kos tend), verkoopeu voor niet meer dan 40 cts. Er was echter eeu maar bij. Wie deze twaalf handdoeken kocht, moest tevens een lap linnen koopen en de prijs daarvan is, aldus onze zegs lieden, alles behalve laag. De lap linnen hadden deze weldoeners der menschheid bij zich die kon dus dadelijk afge leverd worden. Van de handdoeken hadden zij enkel een monster exemplaar; het dozijntje daarvan zou later geleverd worden. Onze zegslieden kochten niet, hoewel het tweetal hun vertelde dat een aantal zeer geachte burgeressen onzer stad er wel, zelfs groote partijen van gekocht hadden. Ze noemden eenige namen; bij informatie bleek echter dat een dame, een groote partij linnen voor hetDiacon- nessenhuis gekocht zou hebben, met haar familie reeds eenigen tijd uit de stad iseen andere dame, die ook gekocht zou hebben, was op 't oogenblik dat de kooplieden aan de deur waren, niet thuis geweest. Deze praktijken worden wel meer uit-' geoofend. We nreneu goed te doen, het publiek tot voorzichtigheid te manen. Na tien jaar gearresteerd. Men meldt uit Assen: Tien jaar geleden werd te Wapster- veen een man vermoord wiens lijk nim mer gevonden werd. Ook de dader werd niet opgespoord, Het echtpaar Grüoewold te Wapsterveen dat indertijd reeds van den moord verdacht werd, kreeg dezer dagen ruzie, waarbij de vrouw den man van den moord beschuldigde. Het geraamte van het lijk is thans in den grond gevonden op 20 M. afstand van het huis van het echtpaar Grüne- wold. Militaire marsch in de hitte. Dinsdagmorgen 7 uur 20 minuten maakte 't vierde bataljon 3e regiment infanterie te Utrecht, commandant ma joor Noest, een militaire marsch over Vechten, Bunnik naar Zeist en terug over De Bilt, bij welke gelegenheid, door de tropische hitte en van vermoeidheid, vele militairen uitvielen en onwel werden. Niettegenstaande de ontzettende hitte had de commandant van de troep, de 1 e luitenant W. D. Kuijf, de menschen tot 's middags twee uur met gepakte ransel in veld-tenue, zonder rol, laten mar- cheeren. In de stad zelfs vielen enkele soldaten en korporaals van vermoeidheid neer en werden door andere burgers met water en eau de cologne bijge gebracht. De troep marcheerde intusschen naar de kazerne. Door het talrijke publiek werd luide verontwaardiging getoond over zooveel afbeuling. Algemeen meende men, dat een zoo zware bepakking bij de tegenwoordige hitte moest achterwege blijven. Opmerkelijk was ook, dat de militairen verzekerden, dat dergelijke zware mar- schen geregeld gehouden worden zonder dat eenige rekening met de temperatuur gehouden wordt. (Tel.) Naar men wil wordt van hooger band een onderzoek ingesteld. Een grijsaard verbrand. Men meldt uit Groessen aan de „Geld." Zondagnamiddag zat een man van 85 jaar voor de deur van zijn woning zijn pijpje te rooken, terwijl er niemand thuis was. Een voorbijganger bemerkte dat zijn kleeren in brand stonden. Ijlings riep hij den zoon van den ouden man, die in de nabijheid de koeien hoedde, doch de hulp kwam te laat. De kleeren waren den ongelukkige letterlijk van het lijf gebrand. Men bracht hem in huis, haalde vlug geneeskundige hulp, doch weldra gaf de ongelukkige den geest. Hoe het ongeluk zich toegedragen heeft, is niet te zeggen. Waarschijnlijk zijn de kleeren door vuur uit de pijp in brand geraakt en heeft de grijsaard zich zelf niet kunnen helpen. Moeder- en kind in brand. Terwijl vrouw V. te Wageningen met haar 3 jarig zoontje op den schoot zat, trok het kind onverhoeds een brandend petroleumstel omver, zoodat de brandende olie over beiden heenstortte waardoor ze oogenblikkeljjk in vlam stonden. Vrouw V. liep gillend de straat op en werd een eind verder door de buren gegrepen die haar de brandende kleeren van bet lijf rukten en het vuur bluschten. Zij had over bet heele lichaam bevige brand wonden gekregen. Ook het kind was er zeer ernstig aan toe. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend. De toestand van de ongelukkige slachtoffers is hoogst ernstig. Arme kleine. Te Estrum (Groningen) is een kindje van 3 jaar in de vlammen omgekomen. Andere kinderen hadden met lucifers ge speeld en daardoor was brand ontstaan. Later vond men het lijkje. TEXELSCHE COUBANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1