B uitenlan cL Uitslag van gehouden Verkoopingen. Predikbeurten. Den Hoom 12 Aug. Gisteravond heersehte een ongewone drukte op ons eenzame dorpje. De alhier in de duinen kampeerende Keldersche padvinders hadden een uit- noodiging van het hoofd der alhier be staande korfbalvereniging ontvangen om eens een wedstrijd met de leden van hier aan te gaan. Yan de padvinders zouden er 12 uitgekozen worden om met een 12-tal van onze vereeniging een wedstrijd aan te gaan. Het spel dat onder toezicht van een aandachtig publiek gespeeld werd, was iedere keer tengunste der Padvinders. Hoewel de Padvinders nog weinig aan het spel gedaan hadden, wisten ze toch ieder oogenblik de bal door de korf heen te werpen zoodat ze al gauw enkele punten gemaakt hadden. Dat ons 12-tal zoo slecht speelde was wel een beetje toe te schrijven aan de niet opkomst van ODze beste spelers. Juist die welke met spelen en vooral met een wedstrijd als deze zoo slecht gemist konden worden waren niet aan wezig, zoodat ons getal dat nu hoofd zakelijk uit dames bestond natuurlijk veel zwakker was als het 12-tal der Padvinders. Na drie kwartier gespeeld te hebben werd een kwartier pauze ge geven en was de stand als volgt 14 1. Toch wilde de onze den moed niet opgeven en werd nog eens opnieuw begonnen. Maar telkens was het spel weer ten gunste der Padvinders. Zij konden van de vlugge Padvinders geen punt meer veroveren, zoodat toen den tijd van eindigen was aangebroken, de uitslag als volgt was, Padvinders 22 punten en de onze 1. Nadat het spel was afgeloopen werd eerst nog voor dat de Padvinders ver trokken een optocht gemaakt door het dorp, wat natuurlijk veel menschen naar buiten lokte. Voor het schoolgebouw werd halt gehouden en werden door alle aanwezigen een paar Vaderlandsche liederen gezongen, waarna tenslotte het Padvinders-Marschlied door de Padvinders werd gezongen. Nadat het marschlied was gezongen, werd dank gebracht aan den heer Bouwman, voor al wat hij gedaan had om het de Padvinders zoo aangenaam mogelijk te maken en werd de tocht ondernomen naar het Kamp. Yelen onzer deden hun uitgeleidde. Zijn wij goed ingelicht dan zal Zondag nog een match gehouden worden tusschen de Padvinders en onze leden, maar dan zullen we hopen dat ook dan onze beste spelers tegenwoordig zijn. Oudeschild, 11 Aug. Begunstigd door het prachtigste weder is bijna de geheele visschersvloot de geheele week afwezig geweest. Heden avond kwam zij weder binnen. De vang sten liepen nog al wat uit elkander. Gisteravond had in de Zeven Provinciën een bijeenkomst plaats tot oprichting van een Afd. Texel van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van alcoholische dranken. Van een op Texel vroeger bestaande dusdanige vereeniging werd niets meer vernomen. Vandaar dat men besloot alhier een nieuwe afdeeling op te richten. 10 per sonen traden als lid toe en het voor- loopig bestuur bestaat uit de heeren A. Boon, voorz. en Chr. Weijdt, secr. Internationale dieven. Een paar Amerikanen, die hotel Spaan der te Volendam bezochten, hadden de brutaliteit een aantal oude kostbaarheden te ontvreemden, waaronder juweelen en zilveren lepels. Zij trachtten zich met den buit uit de voeten te maken, maar wijl de diefstal bijtijds ontdekt is, werden de Amerikanen aangehouden, en naar Haarlem overgebracht, doch later weder vrijgelaten. De daders zijn twee Amerikaansche „artisten", een man, genaamd Will Ro gers, en een vrouw, Mary White. De gestolen voorwerpen zijn gevonden in een schoen en in den zak van den man. Een reuzen schip. De White Star Co., die de grootste booten der wereld heeft wil een andere zeemonster bouwen, naar het model van de Titanic en de Olympic en bet zal den naam drageD „Giantes". Het scbip zal gebouwd worden door de I-Iarland Wolff Co., te Belfast. Dit schip zal weer al de andere overtreff-n in alle mogelijke ge makken, die men zich op zee denkon kan. Een aardig plaatje zagen we van hpt laatst gebouwde de Olympic. Toon dat schip zijn eerste reis deed riep iemand op het voorschip „Land 1" Hij zag het vrijheidsbeeld reeds uit de neve len opdoemen. Iemand achtar op het schip draaide zich onthutst om en riep „Ik dacht, dat we Engeland nog niet verlaten hadden." Hij zag aan zijn rechterhand nog het gebergte van Wales. Zoo erg is het nog niet, maar als men op zoo'n reuzenschip is, wordt men toch nauwelijks gewaar dat meu op de oceaan is. Het eiDde is echter nog niet te zien. Pas hebben we de handen van verbazing ineen geslagen en geroepen: „'tls ver bazend tegenwoordig", en we kunnen 't nog eens over doen. De Hamburg-America line wilde zeker de White Star line de loef afsteken en een boot bouwen van 50 duizend ton, 2000 ton grooter dan de Olympic. Deze nieuwe boot zal in 't voorjaar van 1913 gereed zijn. Nu echter komt de Cunard line die de Aquitania te Clydebank bouwde eu verandert hare plannen zoo dat de nieuwe boot 910 voet wordt, dat is 10 voet langer dan de Duitsche boot. We zullen ons maar niet meer ver bazen, anders worden de booten niet klaar, want dan plakken ze er ieder keer weer 10 voet aan. Ernstige ramp in Rotterdam. Men meldt uit Rotterdam: Hedenmorgen (Maandag) om kwart voor zeven uur, is een der beide waterpijp ketels van het stoomschip „Gutenberg" vau de Kölnische Düsseldorfsche Rhein- dampf Gesellschaft, liggende aan de Prins Hendrikkade Oostzijde te Rotterdam door onbekende oorzaak gesprongen. Het personeel en de passagiers waren allen aan boord, daar de boot om 7 uur zou vertrekken. Men was reeds bezig de meertouwen los te maken. De ontploffing was zóó hevig, dat het schip als het ware vaneen gescheurd werd. Het schip brak even voor de machinekamer midden door. De huizen in den omtrek werden beschadigd, ook do drukkerij van deD heer Hofman, aan de Prins Hendrikkade, werd zoodanig beschadigd, dat het dak afgerukt werd. De ketei ligt gedeeltelijk in de Ruiterstraat, waar de verwoesting eveneens zeer groot is. De andere helft van den ketel ligt op den steiger. Men spreekt van vijf dooden en zes gewonden. Eenige personen, w. o. een restaurateur en een matroos, worden vermist. In het Ziekenhuis aan den Bergweg worden thans verpleegd 2e Machinist G. Müller uit Dusseldorf, hoogst ernstig verbrand aan het geheftle lichaam. Zijn toestand is hopeloos. Monteur J. Exel met uitgebreide ver brandingen. Zijn toestandishoogsternstig. Machinist Vornehm met enkele, niet zoo ernstige verbrandingen. Kapitein E. Seip verwondde den rech tervoet en liep allerlei kleine kneuzingen op. Hofmeester Nordhorn verbrandde het aangezicht en den linkerschouder en liep inwendige kneuzingen op. Schwan (stoker?) die oppervlakkig gezien geen kwetsuren had. Kellner K. Rode verbrandde gelaat en arm. In het Ziekenhuis, Cool sin gel, worden verpleegd Anton Wols, matroos, met onderbeen breuk en kleine brandwonden juffrouw J. Bruckman, passagierster, met onderbeensbreuk, verschillende kleine wonden op het lichaam en verbranding aan den hals. Aan den Bergweg is een passagierster met brandwonden verbonden en toen naar huis gezonden. Er waren dus om 4 uur drie dooden en negen in de beide Ziekenhuizen ver pleegde gewonden van wie twee in bedenkelijken toestand. Het aantal slachtoffers van de ramp blijkt nog met één vermeerderd en nog twee slachtoffers zijn er zeker te be treuren. Een telegraafkabel Helder-Texel. Gemeld wordt, dat nog vóór den aanstaanden winter een nieuwe tele graafkabel gelegd zal worden van Helder naar Texel. Als plaats voor de kortste verbinding is het Horntje aangewezen om aldaar den kabel aan den dijk te doen aansluiten. Laag Water. In de provincie Groningen is de water stand in de kanalen zóó laag, dat de scheepvaart hier en daar moet stilstaan of slechts met zeer geringen diepgang kan doorgaan, üp het Eemskauaal, hot verbindingskauaal van Delfzijl naar Gro ningen, is het water 86 cM. g-.da ld. De provinciale waterstaat heeft maat regelen genomen tegen waterverlios door zoo weinig mogelijk te schutten. Voorts is bepaald, dat niet één, maar drie schepen tegelijk moeten geschut worden. In den regel levert Drente een vol doende hoeveelheid water; maar dooi de tegenwoordige droogte geraakt de waterstand st9eds meer beneden peil. Ook in Friesland ondervindt de scheepvaart veel moeilijkheden ten ge volge van den lagen waterstand; thans gemiddeld 22 cM. beneden zomerpeil of ongeveer 37 cM. beneden het normaalpeil. In enkele wijken kan in hot geheel niet gevaren worden, op vele vaarwaters alleen met halve vracht. Op de hoofd kanalen zitten de vaartuigen bij herha ling aan den gronddo meeste stoom- booten komen dan ook te laat op hare bestemming aan. Werkstaking. De staking te Amsterdam is afgeloopen, doch te Londen thans zooveel te erger. Donderdagmorgen was de toestand te Londen ingevolge de staking zeer ernstig. De kade-terreinen liggen vol groenten, fruit en andere levensmiddelen die tot bederf overgaan. De toegangen tot de havens worden versperd door verlaten schuiten. De straten zijn gevuld met een opgewonden menigte, fiie allo wagens, welke vrachtgoederen vervoeren, aan vallen en omverwerpen. Er is een sterke politiemacht op de been, doch zij is niet bij machte de menigte op zooveel ver schillende punten tegelijk in toom te houden. De voorraad benzine neemt snel af, zoodat verwacht wordt, dat de om nibusmaatschappijen en de taxi-cabs binnen twee dagen den dienst zullen moeten staken. Des morgens werd be weerd, dat er spoedig geen vleesch, geen groenten en geeD fruit meer zullon zijn voor do bevolking van Londen. Minstens 39.000 voerlieden zijn hier in staking. Ook in andere takken breidt zich de staking uit. Groote hoeveelheden vruchten moeten aan het station London Bridge blijven liggen. Goedkoope Groenten. De gaardeniers in Friesland en zeker ook wel elders klagen steen en been. Door het warme weder zijn de groenten vooral de boontjes ineens rijp ge worden en is er overvloed. En die over vloed heeft tengevolge, dat ze zoo goed als onverkoopbaar zijn. Aan inmaken denken de huismoeders in deze warme dagen nog niet en dat maakt de zaken voor de gaardeniers nog slechter. Een hunner heeft meer dan 60.000 snijboonen, die noodig geplukt moeten worden. Hij laat ze maar hangen, want verkoopen kan hjj Z9 niet. Een ander bood snijboonen aan tegen 1 gld. zegge één gulden de ÏOÜO stuks; hij kon er geen kooper voor vinden, en met andere groenten gaat het eveneens zoo. Een groentenkoopman bood bloemkool aan tegen 1 cent per stuk. Hij kreeg er geen bod op. Toen nam hij een kort besluit en wierp de bloemkolen in het kanaal. En toen repten de niet-koopers zich, de kooien op te visschen. Een buitenkansje. Rondom bet fort Midden-Reduit bij Vlissingen ligt een breede gracht. Door den lagen waterstand en de warmte kwam deze week do paling die daarin leeft, op den oever en tusschen het oeverriet kruipen, in zóó groote hoeveel heid, dat men den weg, die er langs loopt, niet begaan kon, zonder op de dieren te trappen. Velen, gewapend met een vork en een zak, kwamen zich op een gemakkelijke manier van do sma kelijke kronkelaars meester maken, aan welke sport echter spoedig door de ma rechaussee een einde werd gemaakt. Vreeselijk Mijnongeluk. Men meldt Hedenmorgen (Donderdag) 5 uur had in de mijn Hannibal oeri vreeselijk ongeluk plaats. De lift stortte bij lmt binnentrokken de eerste mijnwerkers naar beneden. Vjjftig arbeiders worden vermist. Vijflien zwaar gewonden zijn ronds naar het hospitaal gevoerd. Bood aan de vliegen. De pers in de Vereen. Blaf en beft sinds eonige woken een strijd aange bonden tegen de huisvlieg on doet dat op da volgende radicale, spocifiek-Ame- ri kaan scha wijzede groote bladen hebben namelijk een wekelijkscben wedstrijd in het dooden van schadelijk gedierte uit geschreven, en de resultaten daarvan zijn verrassend. De rampzalige vliegen hebben geen oogenblik rust meer. Volgens dr. Murray van do commissie voor de Openbare Ge zondheid, hebben 25 jongelui, die deel namen aan den wedstrijd van de afge loopen week en die zich als „eerst-ko- manden" plaatsten met hun vijf en twintigen 641.150 vliegen vermoordl Miss Layton Burdette, een aanvallig wicht van 13 jaar houdt het record, want zij alleen versloeg er 82.600. De groote Amerikaansche bladen pu- bliceeren thans dag aan dag de sterk vergroote fotografie van een vlieg, die zijn pootjes beladen met schadelijke en zelfs doodelijke kiemen, aan stukken brood, suiker, kaas enz. afveegt. En een menigte Yanké's draagt in het knoopsgat een kleioe insigne met het bloeddorstige opschrift: „Dood aan de vliegen Hoe men door de lucht reist. 'n Kind van 4 maanden in een lucht schip. De jongste passagier, die ooit in een luchtschip een tochtje beeft gemaakt, is zeker de kleine Ruth Beyer, vier maanden oud, die dezer dagen met het Zeppelinluchtechip „Schwaben" te Baden- Baden opsteeg. Haar ouders gingen natuurlijk mede. Toen de baby op dezen tocht door de lucht, welke twee uur duurde, honger kreeg, werd ze door de moeder op natuurlijke wijze gevoed, terwijl de andore passagiers zich aan champagne, cognac, kaviaar en pastijtjes te good deden.... «ergerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 5 tot eu met 11 Aug. 1911. ONDERTROUWD GETROUWD Ueene- GEBOREN Geene. OVERLEDEN: Maria Johanna do Porto, oud 16 rund., d. v. Klaas do Porto en Maria Wogman, (den Hoorn). GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadliuize een gouden broche, cod vulpenhouder en een haarkam. Woensdag 9 Aug. 1911. ia Logement „de Oranjeboom" Notaris G, J. O. D. Dikkers. Een Arbeiderswoning met 42,20 aren groud, bij de Koog op Texel, Opgehouden voor f 770. Zondag 13 Augustus 1911 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds (i uur ds. Kijne. Koog, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Visser. Nam. halt 3 ds. Poort, van Helder Den Hoorn. Nm. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. vau Grasstek. Coclcsdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. V m. halt 10Ds. Bosma. Nam. 3 uur van Buitenpost. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Geeu dicust. Schagcn, 10 Aug. Aan;cvoord: 5 Geldekoeion f 140 a i 180 74 Vetto Koeien f 160 a f280,— 00 Kaltkooien f 000,— a f oüü 30 Nuchtere Kulvercn f 5 at 18. 150 Lammeren 1 10.a f' 13. 50 Vette Varkens 42 a 47 cent per Kg. 50 Biggen f 9.— a f 13,— Boter f 1.30 a 11.40 per K.G. Kipoieron f 3 75 a t 4,75 por 100; Leiden, 11 Aug. Tor markt aangevoerd 65 Stieren (104,— a f 321, 211 Kalf- en Melkkoeien f 167 a 1 307; 41 Varckooiou i 18 a f 243 251 Vetto Ossen en Koeien 1187 a 1440 97 Kalveren (vetto) f 68 a f 143 41 Kalveren (magere) i 6.a 1 12.— Lammeren af 632 Schapen (vetto) t 16,— at 25.— 2' Schapen (weide) f' 16,- a t 22,— 1 lagere Varkens f' 10- a t 43, o-'i Biggen f 6 50 a f 11.50

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2