Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Uilslag van gehouden Verkoopingen. Predikbeurten. Marktberichten. ||8^ Advertentiën Adyertentiën. Oudeschild, 18 Aug. Slechts 3 personen van hier namen j.l. Donderdag aan de loting voor de Nat. Militie deel. Allen hadden reden van vrijstelling opgegeven nl. lichaams gebreken. Twee hunner hebben waar schijnlijk een vrij nummer getrokken. In jaren is het niet voorgekomen, dat het aantal lotelingen alhier zoo geriug was. Lang niet de geheele visschersvloot heeft gedurende de afgeloopen week voortdmend gevischt. Een groot gedeelte he3ft pas Donderdagmiddag jl. de haven verlaten, daar het weer niet vertrouwd werd. Over het algemeen is het tegen woordig voor de visschers een slappe tijd, daar de verdiensten maar zeer matig zijn. Levend begraven. Te Bocholt zijn twee kinderen van de weduwe Muncken onder een zandberg bedolven en levenloos opgegraven, Boschbranden. Een geweldige boschbrand woedde Maandag en Dinsdag even over de Duitsch- Limburgsche grens bij het Duitsche dorp Tevern. Aangewakkerd door den hevigen wind, nam de brand verbazende afme tingen aan en door de langdurige droogte brandde alles wat zich in en nabij de bosschen bevond mede. Alle brandspui ten uit den omtrek waren ter hulp ge sneld, doch het was onmogelijk, 't vuur te stuiten. De geweldige hitte belette, dat men den vuurpoel naderde. Tele grafisch werden troepen uit Aken ont boden en 300 man werden vandaar af gezonden. Tot in den vroegen morgen verrichten zij wonderen en het gelukte hun, het vuur in zijn voortgang te stui ten. Denzelfden dag zijn te Brachelen, in de nabijheid van Geilenkirchen, 16 huizen afgebrand. De vlammengloed was tot bij Sittard te zien. Dinsdag was de toeloop naar den brand enorm groot. De uitgestrektheid, waarover de boschbrand woedde, bedraagt 300 morgen. Een vloer ingestort. In de pastorie te Weesp had de ver- kooping plaats van het huisraad van den overleden pastoor Juffermans, toen eens klaps de vloer van het vertrek, waar een 100-tal menschen bijeen waren, onder luid gekraak instortte, zoodat het ge heele gezelschap met meubels en al er door zakte en in den daaronder gelegen kelder te lande kwam. Wonder boven wonder werd niemand gedeerd. Toen de eerste schrik over was, werd de veiling weer voortgezet. De doorgestoken dijk. Uit Groningen wordt gemeld, dat de marechaussees thans een ernstig onder zoek instellen naar de poging om den dijk aan het Reitdiep door te steken. Reeds waren de pogingen zoover ge vorderd, dat indien de veehouders 50 in getal nog een uur doorgewerkt hadden, de dijk was doorgestoken. De beklaagden beweren, dat zij door „noodweer" gedrongen waren om de ernstige overtreding te plegende dieren verdorsten in het land. Ook al weder de droogte. Op tal van plaatsen in Friesland kunnen de melkverkoopers hun klanten niet meer bedienen, wijl door het mond en klauwzeer en de droogte de koeien zeer weinig melk geven. Boeren ont vangen aan d9 zuivelfabrieken per week f 80 a f 100 minder voor hnn melk, dan anders in dezen tijd. De boterprijs stijgt eiken dager wordt reeds f 1.80 per kilo betaald. Uit de dierenwereld. Een zeldzaam aardig geval doet zich te Achlum in de dierenwereld voor Een konijn van Garrit Sijbesma bracht 9 jongen ter wereld, waarvan er twee stierven. Toevallig was bij een buurman een kat, die terzelfder tijd moeder was geworden van 5 joDgen. Deze jonge katjes werden van het leven beroofd, waarna de kat bij de 7 jonge konijntjes werd gebracht. En tot groot wonder nam de poes de zorg op zich. Zij ondervinden thans een liefderijke verpleging en worden door haar ge?oogd. Werkwilligen. Dinsdagmorgeu vertrokken ongeveer 40 metselaars en timmerlieden van Groningen naar Helgoland, waar een werkstaking is uitgebroken in de bouw vakken. Deze werklieden waren naar men mededeelde door een werlagent aange nomen tegen een loon van vier gulden per dag. Het vertrek ging met heel wat drukte gepaard. Ongeveer 20 werkiooze bouw vakarbeiders trachtten met alle moeite de vortrekkenden over te halen de reis niet aan te nemen, geen onderkruipers- dieDsten fe verrichten enz. Een hevig opdringen volgde, bedrei gingen vlogen over en weer. Het gevolg was dat geen enkele zich terugtrok, maar onder geleide van den werfagent, die de reiskosten voor heu betaalde, met den trein vertrokken. Klagen is de mensch aangeboren. 't Heeft Woensdag geregend, werkelijk geregend, schrijft de N. Gr. Cour. Na weken van warmte en droogte is er dan eindelijk water gevallen. Maar toch hoe weinig en hoe kort. Slechts een paar buitjes kregen we, die wel verfrissching brachten, maar die toch niet sterk genoeg waren om de stofwolken te keeren, die de opstekende wind voor zich uit door de straten joeg. En als bloemen en plan ten van den regen hebben geprofiteerd, dan moet 't hen gegaan zijn als den dorstenden mensch, die even zijn lippen nat maken mag. Zooals hij zijn branden den dorst later des te sterker gevoelen zal, zoo is ook voor alles wat buiten groeit de behoefte aan water nog grooter geworden. En al beloofden de donkere wolken, die reeds vroeg kwamen opzet ten, bevrediging, zij brachten die tot nu toe niet. Toch moeten we tevreden zijn. 't Is koeler geworden, koeler nog dan het de laatste dagen reeds was. En de mensch herademt, nu hjj van die vreeselijke hitte is verlost. Maar klaagt tegelijkertijd, dat het 's avonds al weer zoo koud begint te worden en dat de zomer nu reeds zoo spoedig gedaan zal zijn. Want tevre den wezen kan hij nu eenmaal niet. Dat wilde naar een badplaats. Door de Zandvoortsche politie is aan gehouden de 17-jarige A. P., wiens op sporing door den Commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam was verzocht wegens diefstal van f762,37, ten nadeele van zijn patroon. Het betreft hier den diefstal ten na deele van den heer E.M.Schmidt, die in perceel Keizersgracht 345, Amsterdam een meubelinrichting heeft. P. was er als loopjongen iD dienst, en wist genoemd bedrag uit een geld kistje, staande in een kast te stelen. De jongen had te Zandvoort een kamer gehuurd; hij was in gezelschap van den 15-jarigen H. T. eveneens uit Amsterdam afkomstig. P. had als eenige bagage een handkoffer met snuisterijen bij zich, T. was in het bezit van een ledig hand koffertje. P. bekende op het politiebureau te Zandvoort, dat hij door opensluiting het geld uit de kast van zijn patroon had ontvreemd. Hij was nog in het bezit van f 543,68. Beiden zijn naar Amster dam overgebracht. Voor bezitters van trekhonden. 1 September a.s. zal de wet tot be scherming yan trekhonden in werking treden. Van dien datum af is het den houder van een hondenkar verboden die te ge bruiken of te doen gebruiken, tenzij hij als houder is ingeschreven in een re gister, aangelegd door Burgem. en Wetb. der gemeente waarin hij woonplaats heeft. Het is niet voorgeschreven, dat een ver zoek om inschrijving schriftelijk moet worden gedaan. In den regel zal wel met een mondeliDge aanvrage ter secre tarie genoegen worden genomen. Wordt het verzoek evenwel schriftelijk gedaan, dan moet dit op zegel van 22V» cent gedaan worden tenzij ingeval van on vermogen. Het is den geleider eener hondenkar verboden deze te gebruiken zonder voor zien te zijn van een nummerbewijs, dat dus vóór 1 September moet worden aangevraagd. De afgifte daarvan geschiedt kosteloos. Het is verboden als trekhonden te gebruiken, kreupele, zichtbaar drachtige of nog niet volwassen honden. Wat betreft de grootte, deze moet bedragen 50 cM. schouderhoogte zoo zij vóór I September 1914 vóór de kar of indien zij onder de kar worden gespannen en 60 cM. zoo zjj na 1 September 1914 vóór de kar worden gespannen. De hondenkar moot voorzien zijn "in steuDsels, b v. een steunblok onder de kar, die voorkomen dat zij den hond drukt, wanneer hij in rust is, en van een drinkbak. Als geleider van de hondenkar mag niet optreden een persoon beneden 14 jaar. Het is verboden met meer dan 2 per sonen op de kar te zitten. Fruit. Het begint er in de Betuwe met den fruitoogst treurig uit te zien. De toch reeds niet gunstige vooruitzichten zijn door de aanhoudende droogte, gepaard aan de groote hitte, nog veel verminderd. Vroege appelen en peren vallen bij honderden af en de latere soorten groeien niet, zoodat de vruchten klein van stuk zullen blijven. Vooral de bekende goud- reinetten lijden veel van de droogte. Bellefleurs beloven algemeen een goed gewas. Van peren is op de meeste plaatsen een klein gewas. Ook met het plukken van pruimen zal het vroeger afgeloopen zijn dan an dere jaren de vrucht rijpt te sterk aan, zoodat vele soorten, die anders veel later voor de consumptie geschikt waren, nu reeds moeten worden verkocht. Vreemdelingenverkeer. De drukte van vreemdelingenverkeer te Arnhem is van zoodanigen aard, dat, als men 's morgens geen logies bespreekt, men 's avonds veel kans heeft, onder den blooten hemel te moeten slapen. Een familie, die Maandagavond aan kwam en in een burgerhotel logies dacht te krijgen, moest ovéral hooren, dat alles bezet was, zelfs in de grootste hotels Maandagavond waren er 2 heeren, die na lang zoeken eindelijk op een zolder kamertje terecht kwamen, waarvoor zjj ieder f2,— moesten betalen. Honderden vreemdelingen worden bij particulieren ondergebracht. Ook al door de warmte. Een groentenhandelaar bij Vlissingen, had aardappels naar de stad verkocht. Hij had de zakken buitengezet, om ze den volgenden dag te gaan vervoeren. Nadat ze een poosje in de zon hadden gestaan, kwam een dienstbode hem zeggen „baas, kan het geen kwaad dat de aard appels zoo heet zijn? Ik kan mijn hand niet op de zakken houden". De zakken werden naar binnen ge bracht. Maar den volgenden morgen stonden ze in plasjes water en waren de aardappelen zóó verschrompeld en ineengekompen, dat ze gedroogde vijgen geleken. Leverbaar waren ze niet meer. Chilisaipcter in den nazomer. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Yan 12 tot en met 18 Aug. 1911. GEBORENCornelia, dv. Cornelit) Visser en Annigje Boele (Sliedrecht). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jacobus HendrieusKufiper (Haarlem) en Maria List (Everstekoog). OVERLEDEN: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Godeponeerd ten Raadhuize 1 portemonaie, 1 sleutel, 1 pijp en 2 sleu tels met ring en bij den gemeenteveld wachter te Oudeschild een paardedeb. Donderdag 17 Aug. in „de Zwaan". Notaris G. J. O. D. Dikkers. Een Woonhuis in de Weverstraat, Kooper A. de Waard voor f 660. 36,10 aren Bouwland, Kooper J. en G. Boerhorst voer f 710. Zondag 20 Augustus 1011 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kfine. Kerkcollecte. Waal, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Boeke, Nam. half 3 ds. Onnebes van Helder Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal. Oosterend. Vm, 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Nm. half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagovos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den HoornVm. 10 uur ds. Bussemaker. Schagen, 17 Aug. Aangevoerd: 12 Geldekoeien f 140 a f 220 100 Vette Koeien f 180 a 1 345, 18 Kaltkoeien f 160,a f 290 20 Nuchtere Kalveren f 5 at 18. 255 Lammeren 1 10.a f 13. 60 Vette Varkens 44 a 48 cent per Kg. 35 Biggen f 7.— a f 11, Boter f 1.35 a 1 1.45 per K.G. Kipeioren f 4.00 a 1 5,00 per 100; Leiden, 18 Aug. Ter markt aangevoerd: 55 Stieren f96,— a f 295, 131 Kalf- en Melkkoeien f 173 a f 302; 40 Varekoeien 134 a f 274 154 Vette Ossen en Kooien f196 a 1370 48 Kalveren (vette) 1 62 a f 139 29 Kalveren (magere) 16.a 1 11. Lammeren f a f 678 Schapen (vette) f 17,— a f 26.— 442 Schapen (weide) f 16,50 a t 21,— 335 Magere Varkens f 16— a f 40, -; 434 Biggen f 6.4 f 10.50 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgc geven, worden slechts driemaal iu rekening gebracht. Voorspoedig bovallen van eene Dochter, Mevrouw KRUIJTBOSCU-Evurts. Dordrecht, 16 Aug, 1911. Donderdag 10 Aug. 1911. Voorzitter de heer Molenaar, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer J. Zeijlemaker, zonder kennisgeving de heeren C. Swart en K. Molenaar. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd, Ontvangen is een telegram van dankbetuiging van II. M. de Koningin-Moeder voor ontvangen gelukwensch op 2 Aug. 1.1. De gemeenterekening 1910 wordt nagezien door de heeren T. Meijer en D. Smit en onveranderd vastgesteld als volgt De ontvangsten bedroegen f 13610,88* de uitgaven n - 13509,64 f 101,245 De geloofsbrieven van de op 7 en 19 Juli gekozen raadsleden K. Molenaar, O. Blom en K. Visser Rzn. worden door eene commissie uit den Raad onderzocht, waarna tot toelating wordt besloten. Aan Ged. Staten en belanghebbenden zal hiervan kennis worden gegeven. Ingekomen is een besluit van Prov. Staten waarbij eene subsidie voor de Zeevaartschool 1912 tot en met 1914 tot een maximum van f1500 zal worden verhoogd, onder voorwaarde dat, indien de rijkssubsidie niet mocht worden verhoogd, het besluit van 19 Juli 1910 (f 1000 subsidie) van kracht blijft. Tot uitbreiding van do Zeevaartschool zullen Prov. Staten met ingang van 1 Januari 1912, gedurende 10 jaren eene subsidie verleenen van f200 'sjaars, mits ook het Rijk eenzelfde bedrag verleent, waaromtrent nog gcene bepaling is vernomen. Aangenomen voor kennisgeving wordt de kennisgeving van Mr. G. van Tienhoven dat Z.E. met ingang van 1 Aug. 1911 op zijn verzoek eervol als Commissaris der Koningin van Noord- Holland is ontslagen. Bijgevoegd was eene dank betuiging aan den raad voor de ondervonden medewerking. Hen verzoek om financieclen steun voor het Militair ïebuis wordt in handen gesteld van B. en W. Niels meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter na rondvraag de vergadering. liet gebruik van de hulpmeststoffen regelt zich naar den tijd van bet jaar, waardoor er in het voorjaar gewoonlijk meer mest gebruikt wordt dan in het najaar, ja dikwijls wordt dit laatste geheel achterwege gelaten, ofschoon bet vrij al gemeen is, dat b. v. kainiet in hel late najaar wordt gegeven, wat ook met slakkenmcel en sup r- fosfaat (h jewel dit niet nltyd) het geva. is. Bij de stikstofmest wordt de najaars of nazomer bemesting nog lang niet algemeen toegepast. Het chilisalpeter b. v. bewaart men meestal tot het voorjaar. En waarom Omdat velen bang zijn, dat deze stof uitspoelt, d.w.z. naar den onder grond verdwijnt en dus voor de plantenwortels onbereikbaar wordt. De vrees voor deze uitspoe ling is echter zeer overdreven en door proeven is aangetoond, dat zij niet behoeft te bestaan. Een late, te late aanwending zal natuurlijk geen nut doen, doch de tweede helft van de zomer is volstrekt niet te laat. Bovendien zal men niet altijd en overal chili moeten gebruiken. Is de voorjaarsbemesting sterk geweest, of ligt het land reeds geploegd om in het volgend voorjaar be zaaid te worden, dan laat men de bemesting rusten tot dat voorjaar. Maar is de grond nog bezet met planten, die in den herfst den oogst moeten leveren, zooals winterspinazie, Hollandsche veld sla, late bloemkool, spruitkool, dan gebruike men gerust ook nog in dezen tijd van bet jaar, chili. Die wordt dan stellig door de planten nog ge bruikt en doet wel degelijk zijn nut. Veel is niet noodig, evenmin als voor de wintergranen. Men volstaat gewoonlijk met 100 a 150 kg, per hectaren Ook andijvie is zeer dankbaar voor Chili. Wij spreken uit ondervinding. Chili geeft zware kroppen met dichte harten. Voor tuinder zoowel als voor liefhebbers van tuinen is bet gebruik van chili in dezen tijd dus ook zeer beslist aan te bevelen. p.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2