tuberculosa, om ten slotte te waar schuwen voor het gebruik van een enkel glaasje, omdat men wel weet waar men begint, maar niet waar men eindigt, een kenschetsend staaltje ten beste gevend, hoe eenmaal een matig vader uit den mond van zijn gevallen zoon het verwijt kan treffen „gij habt het mij geleerd." Matigheidsprediking zegt spr. heeft nooit eenig resultaat gehad, het kwaad moet met wortel en tak uitgeroeid, wil men de ellende keeren, de drank sticht veel, enorm veel kwaad en niets, niets geen goed, die het niet met me eens is, kome maar hier. Niemand kwam naar voren, schijnbaar was men het met den spreker roerend eens. De heer V. d. Yeen van Amsterdam, door den heer Duinker ingeleid, sprekende over het onderwerp: „Een oude strijd", brengt in herinnering hoe reeds honder den jaren de strijd wordt gevoerd, met dit verschil evenwel dat men thans heeft begrepen, dat met het bekeeren van dronkaards het alkoholisme niet is te overwinnen, maar door de matige men- schen. Omtrent het kwaad, door de Engelsche staatsman Gladstone erger dan pest en hongersnood genoemd, geeft spr ver bluffende cijfers te hooren, waarvan wij er hier enkele laten volgen In ons land wordt jaarlijks gedronken 60 a 70 millioen gulden aan sterken drank en 3U a 4u millioen gulden aan bier en wijn, aan alcoholhoudende drank te zamen voor 120 millioen gulden, d. i. f20 per hoofd of f90 per gezin per jaar of f 2 per week of meer dan 'Is van het loon van iederen arbeider. Spr. vindt het onvergeeflijk dat, waar in de lande nog zooveel drankverleiding is, in Amsterdam alleen telt men 1200 kroegen, en in het Zuiden van ons land op sommige plaatsen 1 kroeg op 4 en 6 inwoners, zoovele ouders, blijkensin- gesteld onderzoek, hunne kinderen, hunne jonge kinderen sterken drank geven, niet alleeD om het lichamelijk nadeel, maar ook omdat men ze het leert drinken. Naast de ellende die den drank brengt over het gezio, staat de maatschappelijke ellende, van de 290 menschen in de Rijkswerkinrichtingen hebben 260 dat aan den drank te wijten, krankzinnigen gestichten en gevangenissen worden er door gevuld, zoodat de oud minister Goeman Borgesius eenmaal berekende, dat een som van 300 millioen gulden direct of indirect aan den drank wordt besteed, dat is f250 a f300 per gezin en per jaar in ons land. Met matigheidsprediking is geen beter schap te verwachten, van matigheids- vereenigingen kwamen soms de bezoekers dronken thuis, iedere dronkaard begint met matig te zijn en meent zelfs matig te zijn, elk glas neemt iets van onzen wilskracht. Er is slechts één middel d. i. onthouding, en we gaan vooruit zegt spr. dank zij de drankbestrijding leeft thans de halve bevolking van Amerika in een drankvrije streek, telt Zweden thans 500,000 onthouders en zijn 32 van de 55 steden in Zweden en Noorwegen drank- vrij, en wij zullen er komen, ook in ons land, voor 10 jaar telde onze vereeniging 2000 leden, thans 15000, in Friesland alleen voor 10 jaar 300 leden, nu 6000, wij vormen met de 15000 leden van de Katholieke en 10000 van de Christelijke vereenigingen thans een macht van 40000 strijders, blijf dus ook hier niet lauw en stom, maar help met Uwe invloed die niet tot hier beperkt blijft de ellende te stuiten, sluit U aan. Op de vraag van de voorzitter Duinker gaf zich niemand op voor het stellen van vragen of voor gedachtenwisseling, waarom deze met een gemoedelijk woord, waarin de invloed van de drankbestrijding n. 1. de drankzuchtige—zwakke te steu nen met onze wil, duidelijk uitkwam, sloot, na dank gebracht te hebben aan den heer Aug. C. Keijser voor het be langloos afstaan van het terrein, aan sprekers voor het geboorde en aan de hoorders voor hunne aandacht, met een opwekking aan de aanwezigen tot aan sluiting waartoe de gelegenheid werd geboden. Negen nieuwe leden meldden zich aan. Oosterend, 22 Aug. J. 1. Zaterdagavond hield de visschers- vereeniging „Betracht het Goede" eene vergadering in het café Duinker. Onge veer 40 personen waren aanwezig. De voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat dit pas de jaar vergadering was, die door omstandig heden niet eerder kon plaats hebben. Allen werden welkom geheeten, inzon derheid de heer Brands van Zoutkamp, die inzake den zeemoshandel naar kier was overgekomen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd medegedeeld, welke corres pondentie gehouden is en welke verzoek schriften waren verzonden. Op de ver zoeken omtrent nadere opruiming van „De Roma" en nader onderzoek naar de premies voor de Rijksverzekeringsbank was afwijzend beschikt. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat de uitgaven niet vele waren, zoodat het batig saldo goed mocht heeten. De rekening werd goedgekeurd. Het jaarverslag deed zien, dat het ledental een weinig was verminderd. O. m. werd hierin gewezen op het droevig lot, den visscher C. Visser overkomen, terwijl de wensch werd geuit, dat men voor- verdere rampen gespaard mag blijven. Besloten werd de verkiezing van bestuursleden uit te stellen. Er werd nu gewezen op het gevaar dat er voor visschers bestaat bij het schieten van de forten te Helder en op het nadeel dat men er bij ondervindt. Er zal onderzocht worden, of hiervoor misschien schadevergoeding gegeven kan worden. Ook werd gevraagd of het aalzeilen niet behouden kan blijven, wat zoo noodig is voor de kleine visschers. Ook hieraan zal men aandacht wijden. Na het sluiten der vergadering ging men over in geheime bijeenkomst ter bespreking van den zeemoshandel. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Wuis, thans onderwijzer aan eene bijzondere school te Sneek, behaalde Zaterdag j. 1. te Leeuwarden acte als hoofdonderwijzer. Eene der schuiten van de handels vereniging „Wiihelmina" zal uitzeilen voor de zeemosvisscherij. Dit geschiedt bij wijze van proef. Gelukt deze, dan zullen spoedig meerdere visschers „boompjes" gaan visschen. Alleen mos van uitstekende kwaliteit heeft tegenwoordig handelswaarde. De hier zoo goed bekende J. Vla ming, voor weinige jaren nog hier woon achtig, is gisteren door het omslaan van een zolderschuit op het Noordzeekanaal verdronken. De omgekomene was 24 jaar oud en thans bjj zijne ouders te IJmuiden woonachtig. Ook nog een andere schuitenvoerder, Bakker genaamd gehuwd en vader van 2 kinderen, ver dronk mede. De Cocksdorp 21 Aug. De graan- en erwtenoogst is in Eierland in vollen gang. Enkele landbouwers hebben hem reeds geborgen, andere zijn bezig dit werk te voleinden. De kwaliteit valt niet tegen, doch over de opbrengst is niet overal te roemen. Het droge weder is hier niet vreemd aan. De handel in deze producten is vlug: pas staan de schooven en liggen de pikkelingen óp het land, of de koopman is er al om een mooien prijs te bieden. De stoomdorschmachine verricht hier en daar hare werkzaamheden reeds en daar men er over negen kan beschikken zal de dorsch wel spoedig van den vloer zijn. Het mond- en klauwzeer is hier ook uitgebroken. De rijksveearts consta teerde een geval in den polder Volharding. Den hoorn 23 Aug. Bij gunstig weder belooft voor de kinderen der Openbare School Vrijdag een dag van genot te worden. Het plan bestaat om een rijtoer naar de Koog en de theetuin te maken. Bij ongunstig weder zal de rijtoer plaats hebben op j 29 Aug. Voorts zullen op 31 Aug. a.s. alhier volksfeesten worden gehouden. Het programma bestaat uit 's morgens tombola voor de schoolkinderen, daarna loopen met hindernissen voor meisjes, vervolgens ringrijderjj met paard en karretje en zoo er water is, tobbesteken en sprietloopen. Duur drinkwater. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is het drinkwatergebrek zoo groot, dat iemand, die reeds een paar dagen aldaar ventte met goed drinkwater uit de wa terleiding, gretig aftrek vond voor 20 cent per melkbus van 40 liter. (R N Winter op komst. De aandacht is gevestigd op bet zeer vroege heengaan dor trekvogels diL jaar, Zwaluwen, kraanvogels, ooievaars m iken zich tot vertrekken gereed of zijn reeds weg. Men vermoedt, dat met name de zwaluwen door de geweldige hitte geen voedsel meer kunnen vinden in de hooge luchtlagen. Aan den anderen kanc moest echter juist het warme weer tot blijven nopen en insecten zijn er toch genoeg. Het uitdrogen van poelen, moerassen, vijvers, maakt voor ooievaars en kraan vogels het vinden van voedsel wel eenigszins moeieüjk, maar niettemin blijft het zeer vroege vertrek raadselachtig. Sommigen zijn geneigd, om te meenen, dat ons een plotselinge, zeer sterke om keer van hot weer te wachten staat met zeer lage temperatuur. De duurte der levensmiddelen. Als de huisvrouwen daar nu eens een vereeniging voor oprichtten roept de Amsterdamsche briefschrijver van de „Leeuw. Ct." uit niet om den vrou wen het kiesrecht, 't recht van 't laatste woord in 't huwelijksbootje en 't recht den huissleutel te bewareu te geven, maar ze eenvoudig vereenigden in een „aDti-dure melk, suiker en groentenbond" waarbij eventueel ook het brood en de amandeltjespudding zouden kunnen ko men. En dan een Rooden Dinsdag", ge organiseerd door dezen bond 1 Dat zou eerst practische politiek zijn en succes-politiek bovendien, want onze levenservaring is, dat de meeste vrouwen zich drukker maken over één cent per pond suiker meer, dan over kiesrecht, huwelijkswetgeving en ontslag aan ge huwde ambtenaressen en de rest. Onzuiver water nacleelig. De treinenloop ondervindt door den drogen zomer in de provincie Groningen groote vertraging. Hoe dit mogelijk is? Wel er is gebrek aan zuiver water ontstaan. Niet alle machines kuunen daar nu mee worden gevuld. Sneltreinen gaan natuurlijk voor en zoo krijgen de locomotieven der boemeltreinen onzuiver water te drinken, 't Gevolg daarvan doet zich op de toch al niet groote snelheid van de treinen gevoelen, die nu nog langzamer rijden dan gewoonlijk en dus vaak niet op tijd aankomen. We komen tegenwoordig voor rare dingen te staan en vragen ons af welk koopje deze droge zomer ons nu nog meer zal weten te leveren. Een omgeslagen reddingboot. Uit Schiermonnikoog meldt men om trent het omslaan van de reddingsboot het volgende: Onder begunstiging van goed weder, terwijl er een stijve bries uit het Noorden woei, werd hier met de reddingsboot een proeftocht gehouden. Aanvankelijk liep alles vlot van stapelde boot werkte flink door de branding heenmen roeide van paal 4 om de Oost, doch bij de landing bij paal 7 sloeg de boot, door een dwarszee beloopen, om, waardoor een deel der bemanning onder de boot geraakte, terwijl het .andere gedeelte zich wist te redden. De toegesnelde menigte bevrijdde de onder de boot geraakten uit hun benar den toestand en het bleek, dat een hunner de lichtvvachter J. L. Visser, reeds be wusteloos was. Hij kwam echter weldra weder bij, en men meende, dat hiermede het ongeval was afgeloopeu. In die hoop werd men echter teleur gesteld. Do man was blijkbaar inwendig ernstig gekneusd geweest, en nog don- zelfden avond is hij overleden. Hij laat een vrouw met nog jonge kinderen achter. "Nws." Ook een afscheid. In de laat3t gehouden Raadsvergade ring van 'n Drentsche gemeente, sprak I de voorzitter een der vertrekkende leden I als volgt toe Mijnheer X! Gij zijt nog maar kort lid van den Raad. In dien tijd waart ge ook nog dikwijls niet op de vergaderingen aanwezig en op de vergadering, waar u wel aanwezig was, werd door u niet veel gesproken. Ik heb u evenwel loeren kennen als een goed mensch. Ik hoop dat het u welga. Alleen is maar alleen. Een man van 80 jaar, Do Gr., te Hoofddorp, wiens tweede vrouw een kleine 3 maanden geleden gestorven is, heeft het voornemen opgevat zich voor de derde maal ir, de buwelyksboot te begeven. De bruid telt 55 jaar. Gevangenishumor. Woensdag was het 25 jaar geleden, dat do strafgevangenis te Scheveningen iri dienst werd gesteld. Ging begrijpe lijk wijze dit jubileum met stilie trom voorbij, een der gevangenen, die nog v;er jaren te goed heeft, kon zich met zooveel bescheidenheid niet vereenigen en stelde een der beambten voor, dezen dag te herdenken met een huiselijk feestje, waarop 't welbekende „wij gaan nog niet uaar huis" de feestzang zou zijn. Adam te Velp. Een bewoner van do Willemstraat te Velp, terugkomende van ;het baden, wandelde enkel in een zwembroekje ge stoken door de IJselstraat naar zijn wo ning Hij meende dat het hem vrij stond, zich te vertoonen in het kostuum dat hem goed dacht. Hoewel de kleeding tegenwoordig miniem is, vond de politie dit toch wat al te luchtig en eenvoudig en maakte procesverbaal op. De duur van een week. Tot voor eenige jaren gold nog als vaststaande, dat een week uit zeven dagen moest bestaan. Den laatsten tijd is men daar echter zoo heel zeker niet meer van. Menschen, die het toch eigenlijk beter moesten weten, brengen de lengte van een week tot 5 dagen terug, zelfs hebben we weken van drie dagen gehad, De vlieg„week" te Gro ningen heeft geen zeven dagen geduurd, aan die te Winschoten kwamen ook eenige dagen te kort en er zjjn menschen geweest die van een vliegweek te Grijps- kerk gesproken hebben, die dan als alles meegeloopen was, slechts uit twee dagen zou hebben bestaan. Overigens schijnt met het korten der weken, het geduld van het publiek grooter geworden te zijn. Dezelfde menschen, die een gewone voorstelling in schouwburg of café, geen tien minuten later kunnen zien beginnen, zonder on geduldig te worden, wachten een vlieg- voorstelling in de open lucht kalm af, al laat zij ook 2 a 3 dagen op zich wachten. Men moppert misschien wel, maar blijft toch staan en gaat kalm weg, als er niet gevlogen wordt. (N.Gr.Ct.) Verzekering van zeelieden. Aan alle vereenigingen, betrokken bij de zeevaart of bij de zeevisscherij, is door minister Talma een schrijven ge zonden met het verzoek een lid uit hun midden te benoemen om zitting te nemen in de commissie ter bespreking van het schema voor de wettelijke verzekering van zeelieden en zeevisschers. Dure brand. De groote brand in het Witterveld woedt nog steeds voort. In de Zaterdag avond gehouden raadsvergadering werd besloten, in verband met de groote kosten die het blusschingswerk medebrengt, de opcenten op de grondbelasting met f 250, op de personeele belasting met f 350 te verhoogen. Het blusschingswerk heeft op het oogenblik reeds f 800 geëischt. (N. Ct.) Wettelijke winkelsluiting Naar uit 's Gravenhage aan de „Tel." gemeld wordt, kan weldra de indiening tegemoet gezien worden van een wets ontwerp tot vaststelling van een sluitings uur voor winkels. Het ontwerp zal nagenoeg gelijk zijn aan het wetsontwerp, waartoe de staats commissie voor den middenstand inder tijd geadviseerd heeft. Zooals men zich herinneren zal, wordt in dit ontwerp verboden, oen winks) voor het publiek geopend te hebben oft in een winkelhuis klanten te bedienem, in welken ?in ook, tusschen des avonds 9 uur en des ochtends 5 uur. Als uitzonderingen worden genoemd: apotheken, voorzoover betreft de uit oefening der artsenijbereidkunst en in richtingen, waar spijzen en dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid en verkocht. Op Zaterdag, benevens een twintigtal dagen, zooals voor St. Nicolaas en Kerst mis, zullen deze bepalingen in zooverre niet gelden, dat het sluitingsuur voor die dagen bepaald wordt op 's avonds 11 Uur. De strafbepalingen op overtreding van de bepalingen in dit wetsontwerp zijn hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f25. Verder is er nog een artikel in het ontwerp, waarbij tegemoet gekomen wordt aan eventueele wenschen der belanghebbende winkeliers, behoorende tot één vak, om bij een uit te schi ijveu stemming, omtrent de wenschelyk'hoJd van oen vervroeging van het wettelijk sluitingsuur, dit mogelijk te maken. Twee derde van het aantal winkeliers, dat aam

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2