N°. 2497. bondag 25 Augustus 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Slit blad verschflat Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBuss op Te x e l Trckhondenwet. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat hot met ingang van 1 September 1911, den houder van een hondenkar verboden zal zijn die te gebruiken of te doen gebruiken: le. Anders dan met inachtneming van de voorschriften, bij algemeenen maat regel van bestuur gesteld omtrent de lichamelijke gesteldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide 2e. Wanneer hij niet als houder is ingeschreven in een daartoe door Bur gemeester en Wethouders aangelegd register. Houders van hondenkarren wordt, ter voorkoming van schade, aangeraden zich tijdig als zoodanig te doen inschrijven. De inschrijving zal worden geweigerd, indien hond, tuig, kar of geleide niet voldoen aan de voorschriften. Belanghebbenden kunnen ter gemeen tesecretarie nadere inlichtingen bekomen. Texel, den 22 Augustus 1911. Burgem. en Weth. voorn. GAARLANDT. De secretaris, RUIBING. TEXEL, 26 Aug. 1911. De heer A. Noordijk alhier is be noemd tot Secretaris-Penningmeester van den polder Eierland, ter vervanging van den heer W. P. Lap, door wien als zoodanig ontslag was aangevraagd. In de gisteren gehouden vergade ring van den Gemeenteraad, werden be noemd tot onderwijzeres aan de o. 1, school m.u.l. te den Burg, Mej. D. P, Posthumus; tot onderwijzeres aan de o. 1. school te de Cocksdorp, Mej. A. J. v. d. Veer tot gemeentegeneesheer te de Cocks dorp, de heer I. Jacobsen tot ambtenaar v. d. Burg. Stand, de heer E. G. Gaarlandt tot gemeentereiniger aan den Burg werd benoemd B. Houtwipper. (Zie verder raadsverslag.) IIoll. Muatsch van Landbouw. Sobertjes, maar zeer sobertjes, was de vergadering bezocht van de afd. Texel der Holl. M. v. Landbouw, welke was uitgeschreven tegen Woensdagavond 8 uur in Hotel „de Lindeboom". De bestuurstafel telde 5 leden, van gewone leden was het getal evenzoo, terwijl 2 persmenschen hot dozijn vol maakten, wel wat zuinig voor het leden tal dat als 139 staat genoteerd. Dat, wach tende op grootere opkomst, de vergade ring iets later dan het vastgestelde uur werd geopend, zal wel geen bevreemding wekken. De Voorz. opende met een welkom, waarna door den waarn. Secr. de heer Jac. Nz. Kikkert, do notulen werden gelezen van de den 14 Febr. gehouden vergadering, (de Meivergadering is er dit jaar bij ingeschoten) welke notulen werden goedgekeurd. Het dossier, waarmede de secretaris was komen aandragen, getuigde door zijn groote afmeting, dat geruimen tijd was vergaard en een huivering beving ons toen we het zagen. Gelukkig kwam het nogal schappelijk afde ingekomen stukken welke uit het dossier werden opgediept, waren voor het overgroote deel verslagen van andere corporation, programma's of stukken welker beant woording thans overbodig werd geacht zoodat dezelve voor kennisgeving werden aangenomen. Een uitzondering hierop maakte een antwoord van B. en W. op het verzoek van de afd. om „het verbod van schuimaarde op de haven op te slaan" in te trekken, welk antwoord luidde dat daarop niét eerder kan worden terug gekomen, dan wanneer het nadeel van dat verbod kan worden aangetoond. Besloten werd in een wintervergadering hierop terug te komen. Op het verzoek van een comité te Schagen om te steunen de pogingen om aldaar inplaats van een landbouwschool een land- en tuinbouwschool te verkrijgen, heeft het bestuur bereids medewerking toegezegd en een bedrag van f 5.00 tot steun van dat pogen toegezonden. Aan de orde was alsnu het punt rammenkeuring. Door het bestuur werd voorgesteld die keuring te doen houden op 12 Sept. welke datum was gekozen omdat alsdan dooi de vereeniging tot verbetering van het schapenras. alhier eene keuring zal worden gehouden van controle lammeren. Het voorstel vond niet algeheele in stemming. De heer Aug. Keijser achtte de voorgestelde rammenkeuring niet zonder gevaar met het oog op het heer- schende mond- en klauwzeer, waaraan de Secr. toevoegt dat tengevolge daarvan velen ook zullen zijn uitgesloten. De Voorzitter deelt die bezwaren niet, omdat 1 Oct. de rammen toch ia huis moeten worden gehouden. Rammen keuring is rammenmarkt zegt spreker. De heer Jn. Kikkert Nz. stemt niet in met deze laatste bewering, volgens hem wordt met Rammenkeiuing meer beoogd verbetering van het schapenras en wordt door het Rammenmarkt te maken van het doel afgeweken. Omtrent het gevaar van besmetting waren meerderen van oordeel dat dit toch niet zoo gemakkelijk zou kunnen worden voorkomen; de omstandigheid dat aangetaste en nist-aangetaste dieren zoo gemakkelijk van het eene land naar het andere of op den weg kunnen komen, geeft tot besmetting steeds groote aan leiding. Dat evenwel in zake besmetting en voorkoming daarvan ook allen het niet even nauw nemen bleek ons uit hetgeen werd gezegd, n. 1. dat op de markt wel schapen werden verkocht en de verkooper eerst daarna aangifte deed dat onder zijn vee de ziekte voor kwam. Vreemde manieren. Met 6 tegen 4 stemmen werd besloten dat de rammenkeuring zal doorgaan. Tot keurmeesters en plaatsvervangers werden benoemd Rubriek Oude en 2-jarige Rammen welke op puntenstelsel zullen worden gekeurd, waartoe het advies zal worden ingewonnen van den heer Govers, secr. en Inspecteur van de vereeniging tot verbetering van bet schapenras: Keurmeesters Leo Keijser, B. C. Lap en R. A. Keijser; plaatsvervangers: Jb. Bakker en G. Witte. Rubriek Ramlammerm KeurmeestersM. Kooiman, J. A. Keijser Jbz. en W. J. Bakker plaats vervangers J. Jz. Roeper 9n Joh. Roeper. Rubriek Schaap met 2 lammerenwaar van minstens ccn ram Keurmeesters: Aris Eelrnan, G. Schraag en H. S. Zijm plaatsver vangers: H. J. Hin en J. Kuip. Tot afgevaardigde naar de alg. verg. don 13 Sept. te Leiden te houden werd benoemd de voorz., de heer Keesom tot diens plaatsvervanger, de hoer Aug. C. Keijser. De punten van beschrijving voor de algem. verg. gaven geen aanleiding tot discussies. Inzake het voorstel van het Hoofdbestuur, dat een adres aan de 2e Kamer zal worden gezonden met verzoek het ontwerp.tariefwet niet aan te nemen, werd besloten dat onze afgevaardigde daaraan zjjn stem zou verleenen. Als plaats waar de alg. verg. het volgend jaar zal worden gehouden, Purmerend of Medemblik, werd besloten dat de afgevaardigde zal stemmen voor Medemblik. De rondvraag leverde niets op weshalve de Voorz. de vergadering sloot met een woord van dank tot de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid. De tramplannen in gevaar. Wijdden wij in ons nummer van 6 Aug. eenige regelen aan de tramplannen, waarin wij moesten gewagen van het duister waarin we ten dezen opzichte rondtasten, er komt nu eenige meerdere helderheid, hoewel geen vroolijk licht. Het bestuur van de 30 gemeensch. pol ders, zoo weet men te vertellen, heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het tramcomité, om de gevraagde bij drage te verleenen voor een onderzoek naar de mogelijkheid van aanleg en exploitatie van een tram op Texel. De polder Eierland was de plannen meer genegen en besloot de gevraagde bijdrage toe te staan. Aangezien nu evenwel door weigering van de 30 polders het totaal benoodigd bedrag niet zal kunnen worden verkregen en de gemeente het verstrekken van een bijdrage afhankelijk heeft gesteld van hetgeen door andere corporaties ten deze zal worden gedaan, is het zeker niet te veel gezegd dat de tramplannen „in gevaar zijn." Gebrek aan werk. Door de droogte is er voor de arbeiders op Friesche zandgronden weinig werk meer. De boer heeft geen werk, in de bosschen is het werk ook afgeloopen. Eiken dag vertrekken er naar de Duit- sche mijnstreken. Bij den Duitschen boer is door de droogte ook geen plaats te krijgen. Hulpvaardige verdraagzaamheid. Te Egmond aan zee moet het protes- tantsche kerkgebouw worden vergroot, tengevolge waarvan ongeveer drie maan den lang daarin geen dienst kan worden gehouden, De pastoor der oud-katholieke gemeente aldaar, de heer van Vlijmen, heeft daarom het kerkgebouw zijner ge meente, zoolang de verbouwing duurt, kosteloos aan de Hervormden afgestaan op de Zondagavonden. Zondagavond werd daar de eerste pro- testantsche godsdienstoefening gehouden. Het vrij groote kerkgebouw was vol geloovigen. Een dansbelasting Door den raad der gemeente Woensel is eene belasting op het dansen vast gesteld. Alle openbare dansgelegenheden zullen voortaan f 5 belasting per dag en per dansgelegenheid moeten betalen. Van danstenten zal f50 extra, boven het staangeld, geheven worden. Evenwel zal geen belasting worden geheven van bals namens particuliere vereenigingen, buwelijkspartijen enz. wanneer liet dansen n. 1. niet in het openbaar (met gesloten douren) geschiedt. Voedergebrek. Het geb' aan groen veevoeder in het Oldambt is zoo groot, dat het groene aardappelloof wordt afgesneden, om dat aan de koeion te voederen. Zorgelijke toestand. Men schrijft uit Fevelingo aan de App. Crt. De droogte periode blijft in onze stre ken hardnekkig aanhouden, ofschoon de barometer zeer is gedaald. Er begint letterlijk waternood te ontstaan voor mensch en vee. Deze toestand mag en zal zeker aanleiding geven tot eene ernstige bestudeering van het plan eener drinkwatervoorziening in onze provincie, welke in Zuid-Beveland tot zulk een gelukkige oplossing is gekomen. Wat daar kan, zal hier toch ook kunnen bij algemeene medewerking en deelname. Men staat verbaasd, dat de dieren in het land het leven er nog niet bij in boeten en men vraagt zich dikwijls af waar leven ze nog van Konden we onlangs meedeelen, dat van de boonen, kool, knollen enz. weinig of niets zal terecht komen, thans begint men ook hier de klacht over het uitspieren der aardappelen te vernemen, zoodat er zijn die met het rooien der winteraardappels een begin hebben gemaakt, ofschoon het loof nog groen is, om nog te redden, wat nog te redden valt. Met zorg gaat men de toekomst tegemoet. (App. Crt.) Op een zomerdag. Het idiaal van reizen, zoo schrijft de Haagsche correspondent van de „Stand." heeft de Staatsspoor uitgevonden. Daar wist een mijner kennissen van te verhalen. Hij moest eenige dagen geleden met den avondsneltrein van Utrecht naar Groningen. Nu dat was, niettegenstaande het avond was, een warme reis. Vandaar dat de machinist, onder voor wendsel dat de machine niet meer verder wilde, midden in de hei, tusschen Meppel en Assen, den trein stopzette. Alle reizigers en het waren er heel wat! konden dus uitstappen en in de heide wat uitpuffen en uitrusten. Dat was me 'n gezellige boel. Handelsreizigers over het algemeen moppige lui 1 verdreven den tijd met allerlei snaaksche zetten. Zoo liepen ze b.v. als kellners langs den stilstaanden trein, roepende „bier, limonade, spuit water!" enz., niettegenstaande er geen druppel te krijgen was. Voor dorstige menschen was het feitelijk om boos te worden, maar het was zóó grappig, dat je 'n geboren Nurk moest geweest zijn om niet te lachen. Maar in dit tranendal komt aan alle genoegens een einde. Na ongeveer anderhalf uur kwam een volgende trein uit Meppel. De locomotief van dien trein werd achter aan den eersten trein gekoppeld en zoo werd, nadat de reizigers ingestapt waren, de reis voortgezet naar Groningen, waar men met 2 uur vertraging aankwam, zoodat de halve stad was uitgeloopen om den laat komenden trein op te wachten. Zoo'n uitstapje naar het station in „het middernachtelijk uur" was bij de heerschende hitte voor de Groningers waarlijk óók een buitenkansje. Veen- en heidebrand. Nabij Notter (Overijsel) staan sinds eenige dagen ongeveer 4 II. A. veen in brand. Er is geen water om het vuur te blusschen. Tusschen de dorpen Nederweert en Meijel (Limburg) woedt een felle heide brand, tengevolge van de groote droogte. Het outetaan van den brand woidt toegeschreven aan het wegweipm van brandende lucifers. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 3

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1