N°. 2499. jLondag 10 September 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin ne n land. Kit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor] den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere linden met verhooging der porto's. Adverteutiëa vóór 9 nar op den dag; der nitgave Prijs der Adverleniièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Tedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij do Uitg. Firma LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zal op 15 en zoo noodig ook „op 16 Sept. a. s. eeno schietoefening „worden gehouden van het fort Harssens. „Er zal gevuurd worden met kanonnen „van klein kaliber (6 c.M.) waarbij onvei lig wordt gemaakt de reede van Texel „tot op 4500 M. van het fort. „Op de dagen, dat gevuurd wordt, „zal van het fort eene roode vlag waaien „die 3 uur vóór het begin der oefening „halfstok en één uur vóór de oefening „geheel voorgeheschen wordt, alsmede „gekleurde vlaggen, aangevende de ware „richtingen waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zal op den avond vóór en „op den dag der schietoefening, een „waarschuwingsbord geplaatst worden „bij het gebouw van den viscbafslag aan „de buitenhaven, vermeldende in welke „richting dien dag zal worden gevuurd, „terwijl bij het torpedo-magazijn en „aan den ingang der haven borden zullen „geplaatst worden, waarop is aangegeven „de beteekenis der gekleurde vlaggen, als „volgt: rood-witte vlag beteek ent Noord, „wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. „Aan de W.grens moeten schepen, om „zooveel mogelijk buiten den onveiligen „sector te blijven, niet beO. de lijn haven „Nieuwediep-Oudescbild komen en in „het Malzwin varende, zoo Z.lijk moge lijk houden. Texel, den 8 Sept. 1910. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 9 Sept. 1911. Het Fanfarecorps. Donderdagavond gaf het Texelsch Fanfarecorps de toegezegde Muziek uitvoering ter herdenking van zijn 20jarig bestaan. Expresselijk voor deze gelegenheid was op het marktplein een tent opgeslagen, door gas verlicht (door de Directie van de gasfabriek was èn leiding en lichtgas kosteloos beschikbaar gesteld), waardoor aan het bezwaar was tegemoet gekomen welke de avonduitvoeringen steeds met zich brachten, n. 1. dat de uitvoerders steeds hadden te kampen mot onvoldoend licht. Zooals de inrichting nu was, werd dat bezwaar geheel ondervangen en de uit voering kon daarvan getuigen. Het Fanfarecorps gaf een mooi concert en velen, ook van de overige dorpen en uit het land, waren, dank zij den mooien avond, opgekomen om te genieten van de welluidende en harmonische tonen door de spelers aan hunne instrumenten ontlokt. Het was een mooie avond, die veel genoegen gaf en, gelet op het feit dat de geplaatste tent nog eenigon tijd zal blijven staan, is de onderstelling zeker niet gewaagd, dat wij ons op een herhaald optreden van het corps zullen mogen voorbereiden. Het Fanfarecorps herdacht zijn 20-jarig bestaan vermelcden wij hierboven, en het mag gezegd dat deze herdenking alleszins reden tot tevredenheid kan geven aan uitvoerders en hoorders. Met niet weinig strijd oven wel is de tegenwoordige hoogte bereikt; zij die de geschiedenis van het Fanfarecorps ken nen, kunnen er van meepraten met welke moeielijkheden te kampen zijn geweest, door steeds uittreden van krachten als ook wel door financieele bezwaren. Aan den vasten wil van den Directeur en enkele getrouwen is het dan ook te danken dat het corps niet den weg is gegaan van zoo menige vereeniging alhier, welke na kort bestaan weder spoorloos van het tooneel ver dween. De samenstelling thans, van krachten die voor de muziek en het doel van het Fanfarecorps veel gevoelen, mag doen verwachten dat het bestaan ervan steeds meer verzekerd wordt. En wij verheugen ons daarover, omdat, waar bij de gezellige oefening van de leden er een vriendschapsband wordt gekweekt, het publiek daarvan geniet. En het publiek Het kan hiervoor dankbaar wezen, al is dat nu niet zoo altijd het geval. De moeielijkheden welke het corps had te overwinnen, bestonden niet altijd alleen bij de werkende leden, ook het publiek door zijn veeleischende wenschen, door zijn vaak onbekookte critiek, maakte de strijd even zoo moeielijk. Waardeering liet nog wel eens op zich wachten, voor financieelen steun schenen steeds enkelen aangewezen; alleen critiek bleef vaardig alsof men enkel daarmede iets kan op houwen. Het overgroote deel van die critiek zullen wij maar niet opnoemen, een enkele zij hier aangestipt, hetwelk we dezer dagen hoorden, n. 1. dat het corps zich tegenover de vreemdelingen wel wat onbetuigd had gelaten inzake het geven van muziekuitvoeringen. Doch kan men daar het corps nu een verwijt van maken Het corps is daartoe toch niet in de eerste plaats geroepen Er bestaat hier eene Vereeniging tot bevordering van het. Vreemdelingen verkeer, welke in het vorig jaar lof waardige pogiugen deed om den vreem deling naar hier te lokken, hetwelk zeker nog al succes heeft gehad. Doch daarbij is het dan ook geblevenom het den vreemdeling hier aangenaam te maken hetwelk vervolgens op den weg van die Vereeniging zou liggen, daaraan schijnt ni3t te zijn gedacht. Het doen geven van muziekuitvoeringen zou o. i. daartoe ook kunnen behooren. De critiek dat het corps zich tegenover den vreemdeling onbetuigd zou laten, kan daarom met meor grond naar de V, t. b. v. V. worden gerenvoyeerd.jMen neme er nota van. Of is die vereeniging ook al ontijdig ontslapen Wat meer waardeering en steun, eerstens aan het Fanfarecorps, en verder aan Voreenigingen welker bedoelen het is het hier voor eigen ingezeten en vreemdeling aangenaam te doen zijn, meenen wij wel te mogen aanbevelen. Wij sluiten deze korte beschouwing met een gelukwensch aan het corps, met het jubil.é den 7 dezer herdacht. Voor het onderstaande wordt ons plaatsing verzocht. Het feest ter herdenking van bet 50-jarig bestaan van de Rijkskweekschool voor on derwijzers te Haarlem zal plaats hebben op Woensdag 27 en Donderdag 28 Decem ber e.k. Op Woensdagavond zal een reünie van oud-kwoekelingen worden gehouden, op Donderdagmiddag een plechtige bijeenkomst waartoe ook de autoriteiten zullen worden uitgenoodigd, en waarin de heer J. Siampe- rius de feostredo zal uitspreken, Aan de kweekschool zal worden aange boden een tegelgedenkplaat en aan de oud- kweekelingen een gedenkboek toegezonden. 's Avonds zullen de reünisten zich ver eenigen aan een gemeenschappelijken maal tijd. Bovendien zal een kweekschoolfonds worden gesticht, welk plan in het bijzonder met groote sympatic is begroet; o a. heeft met het oog daarop een der oud-leerlingen der school in Nederlandsch-Indië de schit terende bijdrage van flüO gezonden, met de mededeeling, dat hij zou trachten, op den dag van het feest ook een reünie van oud-kweekelingen in Indië te houden. Hoewel van vele zijden trouw geholpen, is het den secretaris der feestcommissie, den heer R. Luyten, te Haarlem, niet mogen gelukken, aan alle oud-kweekelingen een circulaire te doen toekomen, omdat hem nog steeds eenige adressen ontbreken. Wie nog geen circulaire heeft ontvangen, wordt uitgenoodigd er een bij hem aan te vragen. De Kijkstninbonwwinterscliool voor de Bloembollenteelt, te Lisse. Het aan de bovengenoemde inrichting te geven onderwijs is bestemd voor a.s. bloembollenkweekers en voor hen, wier werkkring met de bollencultuur in direct verband staat. Daarom zal dat onderwijs zooveel mogelijk naar het bloembollen- bedrijf worden ingericht. De cursus zal aanvangen ongeveer half October en eindigen ongeveer half Juni. De leerlingen keeren dan naar de practijk terug om er den rooi-, verzend- en planttijd mee te maken. Ongeveer half October d.a.v. hervatten zij de lessen aan de school, welke zij half Juni daarop voor goed ver laten. Met inbegrip van de zomermaanden, welke in de praktijk worden doorgebracht, duurt de geheele cursus dus ruim l1/» jaar. De lessen zullen dagelijks tusschen 9 uur des morgens en half vijf des namid dags gegeven worden, met dien verstande dat de leerlingen na 1 Maart 3 a 4 vrije vóór- of namiddagen verkrijgen om den bloei en de ziekteverschijnselen der bol gewassen te velde te kunnen nagaan. Het onderwijs zal in hoofdzaak zijn theoretisch, ter verkrijging van goede grond- slagen, waarop men zal kUDnen steunen bij de uitoefening van het practisch bedrijf. Daardoor zal een beter inzicht worden ver kregen o.a. in het eigenlijke plantenleven; de hybridisatie; de grondbewerking; de be mesting; de ziekten der bolgewassen en hare bestrijding; het weer; de bestemming der bloembollen; de administratie; het boek houden; de handelscorrespondentie, ook die in enkele vreemde talen. Practische bedrevenheid kan niet op de school of in den schooltuin worden ver worven De eischen van toelating zijn: le 16 jarige leeftijd; 2e zes achtereenvolgende maanden practijk iu het bloembollenbedrijf; 3e. het afleggen van een voldoend toela tingsexamen. In sommige gevallen kan eenige afwijking van de voorwaarden 1 en 2 worden toegestaan Het toelatingsexamen omvat: Neder- landsch, rekenen, aardrijkskunde, een on derzoek naar de practische kennis. Iemand, die degelijk lager onderwijs heeft genoten en dat onderwijs goed heeft bijge houden, kan geacht worden aan de eischen van toelating te kunnen voldoen. Er zal ook onderwijs worden gegeven in talen, vooral met het oog op het gebruik er van in de practijk. Dit onderwijs wordt niet verplichtend gesteld. Wil iemand de lessen daarin volgen dan moet hij een toelatings examen er voor afleggen. De eischen daar voor bepalen zich, buiten eene goede uit spraak, tot de kennis der eerste gramma ticale beginselen. Voor aangifte van leerlingen zij verwezen naar de in dit nommer voorkomende advertentie. Mclkoorlog. Ook te Broda woedt eon melkoorlog. Zonder eenigen ophef hebben vele huisvrouwen de hoeveelheid melk, die zij dagelijks inslaan, tot. het hoogst noo- dige beperkt. In sommige huisgezinnon is die hoeveelheid teruggebracht tot een vijfde van wat zij in gewon tijden is. Eakele melkboeron hebben den prijs, dien zij hadden verhoogd, weder ver minderd. Ook in dezen strijd schijnt het zwakke geslacht te zullen toonen, dat het de baas kan blijven. Een millioenen-erfenis. Men meldt uit Zeeland aan de „Tel." Gelijk op zoovele plaatsen in alle he melstreken, hebben we ook hier een millioenen-erfenis in het blijde vooruit zicht, wel te verstaan, niet alle Zeeuwen, maar slechts een 5 of 6-tal. De dagbladen meldden dat een oud-Goesenaar, een zekere Thierry, voor tal van jaren naar Frankrijk trok, en daar een groot fortuin vergaarde, waarvoor na zijn dood de wettige erfgenamen Diet koDden ge vonden worden. Ten slotte evenwel moet men door nasporingen in alle richtingen uitgevischt hebben, dat er in het stadje Goes naamgenooten van den erflater waren, en verdere onderzoekingen moeten aan het licht hebben gebracht, dat een 5 of 6-tal recht hebben op de erfenis, die intusscben, rente op rente uitstaande tot een reusachtig b9drag van 50 a 60 millioen is aangegroeid. Of de kansen wezenlijk zoo gunstig staan ''urgemeester-soldaat. Maandag stapte af in 't hotel „De Kampioen", te Nieuwerslms aan de Vecht jli Van Aiepen tot Pannerden, burge meester van Didam, die zijn militieplicht bij de le compagnie wielrijders aldaar mout vellichten. Landverhuizers. minister van buitenl. zaken vestigt de :.ij//mdero aandacht van allen, die voornemens mochten zijn als landver huizers naar den vreemde te gaan op het volgend-; Het is in den laatsten tijd gebleken, d t hier te lande personen hun werk ei va-i maken, om op te wekken tot landverhuizing naar overzeesche gewes ten en dat deze personen van eiken aangebrachten landverhuizer van derden een belooning ontvangen. Aanbevolen wordt de mededeelingen, die dergelijke personen omtrent vooruitzichten voor landverhuizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Inlichtingen omtrent de vooruitzichten van iandverhuizers in vreemde landen worden, voor zooveel beschikbaar, ver strekt door het departement van Buiten- landsche Zaken te 's Gravenhage. Levend begraven. Te Gronau (bij Enschedé) speelden eenige kinderen in een zandkuil. Plotseling stortte de overhangende rand van den kuil in, waardoor twee kinderen bedolven weiden. Een dezer kon nog bijtijds worden uitgegraven, doch het andere, 't 4jarig zoontje van W. H. werd eerst na lang zoeken levenloos gevonden. Een laffe, zelfs gemeene aardigheid. In een diamantslijperij in de Rapen burgerstraat te Amsterdam „vermaakte" men zich met het uit het raam werpen van gloeiend gemaakte centen. Een paar kinderen raapten de geldstukken op, zooclat zij zich de handen brandden. Een der kinderen liet zich in het Israëlietisch Ziekenhuis verbinden. (R. N.) Geen afdoende reden. Een man werd veroordeeld wegens dronkenschap. Hij zocht het medelijden van den rechter te wekken door de mededeeling dat hij zes kinderen had. „Welnu", zei de rechter, „wit zou dat?" Dat ziju dus zes red min om met te drinken RAN

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1