Tandarts Ansingh, Gr. J, 0. D. Dikkers, G. J. 0. D. Dikkers, Vulpen-Inkt Predikbeurten. Marktberichten, IfSf? Advertentiën Advertentiën. in Hotel „de Lindeboom." Het Witte Kruis. -publiek verkoopen: Braml „Nieuw Melle". Het onweder dat heden in den vroegen morgen over Texel losbrak, schijnt vooral in Eierland zeer hevig te zijn geweest. De bliksem sloeg daar in een nieuw gebouw en veroorzaakte brand welke op verren afstand was waar te nemen het gebouw was nog onbewoond. Ook nabij Den Hoorn geraakte een hooischelf in brand. De regen die tijdens het onweer neerviel bracht veel verfrissching. Wij vestigen de aandacht van be langhebbenden op de in dit nummer voorkomende advertentie, „Landbouw- wintercursussen" welke in den komenden winter te den Burg, en Zuid-Eierland zullen worden gehouden, zoomede op de adv. „Cursussen voor volwassenen" welke plaats zullen hebben te den Burg, Zuid Eierland en Oosterend. Hen lette er vooral op dat de aangilten moeten geschieden resp. vóór 15 en 20 Sept. a.s Oostcrmd, S Sept. In het lokaal van den heer IJ. Koppen zal weldra een billardwedstiijd gehouden worden en wel om prijzen van hooge waarde, waarvoor 1000 partijen gespeeld moeten worden. Nadere aankondiging per advertentie zal weldra volgen. Tegen den muur van eene woniDg alhier, kan men nog een nest met jonge zwaluwen vinden, terwijl twee hout duiven nog bezig zijn een nest in orde te brengen. De langdurige zomer zou ook werkelijk doen denken, dat er geen winter meer kan komen. Voorzichtigheid aanbevolen. Het N. v. N. vernam van een genees heer, dat in verband met den drogen zomer in de laatste dagen het aantal buikziekten te Amsterdam buitengewoon groot is. In de warmte drinken de men- schen veel, vaak te veel, of, wat erger is, te koud. Vooral in den nazomer is dit ge vaarlijk, omdat het lichaam eenigzins het weerstandsvermogen verliest door de afmattende hitte en het tevens de tijd der peren en pruimen is, waarvan ongelooflijk groote hoeveelheden worden naar binnen geslagen. Maar ook de melk speelt een rol er in. Melk bederft vrij spoedig en toch drinken tal van menschen de haltzure melk in de meening, dat zoo iets in de warmte niet schaadt. Bovendien wordt te Amsterdam op groote schaal melk verkocht van 4 a 5 cent den liter, dus van inferieure quali- teit en vaak met slecht water vermengd. In direct verband hiermede staat de kindersterfte, die eveneens vrij groote afmetingen heeft aangenomen. Zich verpraat. Hoe dikwijls had de patroon nu al ge zegd: „Jansen, nooit zeggen, dat je het niet hebt of niet leveren kunt! Altijd slag om den arm!" Maar Jansen was koppig. Daar staat weer een dame met hem te praten. „Eens luisteren I" dacht de patroon. En warempel, daar ging het weer: „Neen mevrouw, allang hebben wij niets gehad." De patroon kookt. Dat gaat toch al de perken te buiten. En met zijn be minnelijkst lachje, niet echter zonder een boozen blik op Jansen, zegt de patroon: „O, mevrouw, wij hebben een heelen voorraad in reserve, u kunt zooveel krijgen als u hebben wilt!" Mevrouw keek verbaasd en liep proes tend weg. En Jansen antwoordde op de vraag, over welk artikel hij gesproken had, doodkalm: „over regen." Qroote kerk te Vlissingen verbrand. Een historisch kerkgebouw, de groote kerk der Ned. Herv. gemeente te Vlis singen, is door brand geheel vernield. Vermoedelijk ontstaan door de onvoor zichtigheid van loodgieters, die in het kerkgebouw werkten, grepen de vlammen snel om zich heen, zoodat spoedig reus achtige rookkolommen opstegen. De brandweer rukte onmiddellijk aan, doch toen zij aan den arbeid toog, was het reusachtig kerkgebouw één groote vuur zee en als geheel verloren te beschouwen. Intusschen had ook de JacobstoreD, die tegen de kerk staat, vlam gevat en bleek al spoedig niet meer te redden te zijn. In de omgeving vatten telkens ook wo ningen vlam. En zoo is dit oude kerkgebouw, het dateert van 1328, benevens de toren, die bij ieder Nederlander bekend is als die, waarop onze zeeheld De Ruyter in zijn jongensjaren klom, onherroepelijk in een rookende puinhoop herschapen. Natuurlijk trokken van geheel Walcheren bezoekers naar de geteisterde plaats. Opgepast. De commissaris van politie te Vlaar- dingen waarschuwt voor een persoon, als heer gekleed, leeftijd 24 a 25 jaar, blauw costuum dragend, die zich uitgeeft als recheicheur van politie uit Den Haag. Hij zegt dat h i uitgezonden is om valscb geld op te sporen eu wanneer dan men schen hem geld laten zien, steekt bii het in zijn zak en komt natuurlijk nu t tei ug 1 September in 't land. Nu gaan wij snel 't najaar tegemoet. „De nachtschuit in," zooals men zegt: De zon komt reeds op om 5 uur 10, en gaat 6 uur 49 onder; 30 September gaat zij om 5 uur 59 op en om 5 uur 11 onder. Wel kan September nog echte zomer- sche dagen geven, doch baar gemiddelde temperatuur staat merkbaar achter bij Augustus. Zij komt meer overeen met Mei, is zelfs wat gelijkmatiger, en daar door ook schooner. September is vaak de heerlijkste maand, vooral de ochtenden zijn wonderschoon, frisch en versterkend. De avonden vallen al vroeg. Dag en nacht. Te Winterswijk wees de thermometer Zondag in de zon 105 gr. F. Den nacht daarop vroor het. Door gebrek aan goed icater. Van een veehouder te Groningen zijn 4 koeien gestorven, wier magen vol slootaarde zaten, welke vuile massa met het weinige drinkwater naar binnenge zogen de dieren van gebrek deed sterven. Aan ingewandziekte tengevolge van 't gebruik van brak drinkwater zijn op het buitengors ouder Sommelsdijk 9 stuks rundvee gestorven, welke onder politie toezicht zijn begraven. Tot icaarschmoing. Als een bewijs, hoe gevaarlijk het is, om bij het eten van vruchten met harde pitten, deze pitten in te slikken, meldt men, dat de zoon van den landbouwer A.teGroessen,in 'tziekenhuisteZevenaar is overleden, tengevolge van het in slikken vin kersenpitten, welke zich in zijn darmen hadden vastgezet en zich daarin reeds hadden ontwikkeld. Men zij dus voorzichtig. Herhalingsoefeningen. Bij kon. besluit van 7 Februari 1911 was ónder meer bepaald, dat de verlof gangers der militie van de lichtingen 1907 en 1908, behoorende tot de regi menten infanterie, de compagniën wiel rijders en de compagniën hospitaal-sol daten, voor 26 dagen voor herhalings oefeningen in werkelijkeu dienst moeten komen. Thans is nader bij kon. besluit vast gesteld, dat de duur van die herhalings oefeningen voor genoemde verlofgangers wordt gesteld op ten hoogste 49 dagen. Naar aanleiding van dit kon. besluit heeft de minister van Ooorlog bepaald, dat genoemde lichtingen der militie, thans voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, Zaterdag niet met groot verlof mogen vertrekken, maar nog 2-5 dagen onder de wapenen moeten blijven. Wat tot deze maatregel aanleiding geeft wordt niet gemeld. De droogte en de klei. Uit Oud-Beierland schrijft men Heeft de aanhoudende droogte aan den oogst op de zandgronden veel nadeel berokkend, op onze kleigrouden is juist het tegenovergestelde het geval. De tarwe is hier buitengewoon zwaar en een ge wicht van boven 80 kilogram behoort niet tot de zeldzaamheden. Met het delven van do aardappelen is men begonnen, en de uilkomst overtreft verre de verwachting terwijl ook de hoeda nigheid in geen jaren zoo goed is geweest. Er is veel vraag naar aardappelen voor Duitschland tegen f 2.10 a f 2.40 den hectoliter. Ook de suikerbieten beloven veel; een vlaagje regen zou daaraan echter nog veel goed doen. Alleen do weilanden hebben van de droogte veel geleden, zoodat er gebrek aan voedsel voor het vee begint te komen en een duurte van melkpro ducten te wachten is. Goud in het grasland. Onder dezen titel versclieeu een Engelscb boekje, dat een overzicht bevat van zevenjarige bemestingproeven op grasland. Deze hebben plaals gehad te Neupoort. Harper-Adams Agri cultural College (landbouwschool). Hij dit boekje is een zeer leerzaam overzicht gevoegd, waaraan het volgende is ontleend. Het hooi werd steeds onderzocht op drie punten n.l. het percentage aan grashoüi, onkruiden en klavers. Hel onbemeste peioeel gaf b.v. 20 pCt. onkruiden. Door hel gebruik van stalmest 25000 kg. per H.A. steeg het percentage aan onkruid tot 35 pCt. Dit komt overeen met onze ervaring, dat de stalmest, b.v. in ecu boomgaard als gier aangewend, een massa onkruiden geeft De onkruidzadeo zijn gewoonlijk zeer licit en klein. In de stalmest bestaat er gelegenheid te over, om ze in den mest te doen komen. Buitendien ver'aten velen dezer zaden unveiteerd de ingewanden van liet rund. Zoo moet stalmest wel onkruid gever.. Nog erger wordt het met 't onkruid, ais men geen stalmest doch alleen ehilisalpeter geeft. De onkruiden proliteeren blijkbaar het best van den aanjagenden invloed der salpeter-stikstof. Men zij daarom voorzichtig. De geringste hoeveelheid onkruiden geven superfosfaat alleen, of samen met zwavel zure kali. Waarschijnlijk wordt hiermee Patent kali bedoeld. Het is trouwens van algemeene bekendheid, dat een kali-fosforzuurbemesting in de meeste gevallen een beste kwaliteit hooi geoft en dat de onkruiden dan verminderen. Op de Engelscke proefveldjes zelfs tot 10 pCt. Chilisal- peter doet de klavers op de graslanden vermin deren op de bedoelde proefvelden zelfs tot slechts 8 pCt. Daarentegen neemt bet percentage aan klavers sterk toe, door bet gebruik van super fosfaat of superfosfaat en patentkali, 50 a 54 pCt. Wat de groote der opbrengst betreft, staat boven aan, volle hoeveelheid stalmest met nog een vol ledige kunstmestgave, dus met ehilisalpeter, super fosfaat en patentkali. Bijna evenveel geeft vol ledige kunstmest zonder stalmest. Men kan daaruit de gevolgtrekking maken, dat de bijgevoegde stalmest veel voordeeliger op een ander land had aangewend kunnen worden. Stalmest blijft niet alleen bij volledigen kunstmest ten achter, doch geeft hooi van veel minder kwaliteit wegens bet 20 pCt. booger gehalte aan onkruiden. Het ge bruik van stalmest en kunstmest samen geeft door de vele onkruiden eveneens een mindere kwaliteit hooi. De opbrengst van een bemesting van alleen ehilisalpeter, alleen Patentkali of alleen superfosfaat geeft nergens zulke goede opbrengsten als een volledige bemesling. Die met super en patentkali geven ook een beste uitkomst. Waar nu deze proefvelden zeven jaar lang gecontroleerd werden, mogen zij een vingerwijzing zijn voor onze landbouwers. Gebruik een volledige be mesting met kunstmeststoffen voor uw hooiland en bewaar den stalmest voor den akker. Ge krijgt dan beter kwaliteit hooi, met weinig on kruid en veel klaver. De gemaakte onkosten aan kainiet, want dat is goedkooper dan patentkali, slakkenmeel of superfosfaat en al of niet wat ehilisalpeter, geven een enorme stijging in kwa liteit en kwantiteit van den hooioogst. De stal mest wordt met voordeel op de bouwakkers aan gewend. Is bet wonder, dat de Engelscbe proef nemers spreken van goud in het grasland Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 2 tot en met 8 Sept. 1911. GEBOREN: Ar ie, z.v. Dirk Dros en Alida Geertruida JEtab (Tienhoven). Margaretha Cornelia, d.v. Peter Coen- raad Boot en Dirkje Maria Koopman (de Waal.) Naantje, d. v. Martinus de Graaf en Heintje Dijt, (Hoogenberg). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Cornelia Kok (den Burg) en Neeltje Krijnen (den Hoorn.) OVERLEDEN Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 bril met étui, 1 fietspomp en 1 kinder manteltje. Zondag 10 September 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne. Kerkcollecte. Waal 's Avonds 7 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Nam. half 3 ds. Onnekes van Helder Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasatok. Nm. halt 4 Openb. Jaarvergadering C. J. V. Spreker Eorw. Heer B. v. Zweden vun den Haag. Collecte. Coclcsdorp, Nm. half 3 ds. Kijne. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. halt 10 ds. Dagovos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ooslerend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Sc hagen, 7 Sept. Aaurevoerd: 20 Goldekoeien f 120 u f 170 96 Vette Koeion I 170 a 1320, 20 Kaltkoeieu t 170,a t 27U 20 Nuchtere Kalveren f7 a i 18. 270 Lammeren f 8.a f 13. 100 Vette Varkens 42 a 48 cent per Kg. 20 Biggen f 7. a f9, Boter 1 1.70 a I 1.80 por K.G. Kipeioron t 400. a 1 5,00 per 100; Leiden, 8 Sept. Ter markt aangevoerd: 55 Stieren f93,— a 1 346,—; 140 Kalf- en Melkkoeien f' 163 a i 302; 25 Varekoeien 126 a f 248 221 Vette Ossen en Koeien i 189 a 1315 62 Kalveren (vette) f 59 a f 128 28 Kalveren (magere) i 7.a 1 16. 702 Schapen (vette) 1 15,a f 23.— 481 Schapen (weide) f 13,a t 19,— 328 Magere Varkens f' 16— a f 38,--; 587 Biggen f 5.f' 11. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxelsche Co a rant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Verloofd JIJ11L KUIPER en A. A. CRINCE LE ROY. ZutpheD. Semarang. Eenige kennisgeving. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderenen de weder- zijdsche Familie, mijn geliefde Echt genoot, DIRK KE1JSER IIz. in den ouderdom van 37 jaar. Wed. D. KEIJSER Hz. Den Burg, Texel, 8 Sept. 1911. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 3 4= September van 11 tot half twee uur te spreken ALGEMEENE VERGADERING op Woensdag 20 September a.s. 's avonds 8 uur in hotel „De Zwaan". A. WA GEMAK ER, Voorz. L. J. KIKKERT, Secr. Agenda Notulen. Beschrijvingsbrief Algem. Verg. Benoeming afgevaardigde. SluiteD. Notaris te Texel, zal op Vr(jdag 15 September 1911, 's mor gens 10 uur, aan den Burg, bij het ge sticht van Weldadigheid, ten verzoeke van de Erven van den hoer JOH. S. KEIJ SER Rz. 80 schapen. 1 paard. Tilburie. Wagons. Driewieldekar. Stroo. Boeren- en bouwgereedschappen, bene vens hetgeen verder zal worden gepresen teerd. Betaling 24 Juni 1912. Notaris te Texel, zal, op DINSDAG 19 SEPTEMBER 1911, BtJ OPBOD, en op DINSDAG 26 SEPTEMBER 1911, BIJ AFSLAG, telkens des voormiddags 11 uur, in hot cafe „den Burg" aan den Burg op Texel, ten verzoeke van de erfgenamen van den Heer Joh. S. KEIJSER Rz. pnbliek verkoopen o. de BOERENPLAATS „Dijkzicht" met diverse perceelen uitmuntend Wei- en Hooi land, staande en gelegen op Dijkmanshui zen, in de onmiddellijke nabijheid van de Haven te Uudeschild op Texel, groot 40.33,90 heet. De oorkoop geschiedt in ééns en niet in perceelen, b. een perceel WEILAND, aan den Waalderweg groot 0.51.30 heetarcD, en c. twee perceelen BOSCH, te Evor- stekoog groot 0.79.10 hectaren. Inlichtingen en kaarten te bekomen ten kantore van bovengenuomdon Notaris. Boekh. Darks (raat.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2