N°. 2502. Donderdag 21 September 1911. 25s16 Jaargang Nieiuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor; den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Unden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Voorbereidend militair onderricht. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de wintermaanden 1911/1912 het voorbereidend militair onderricht in deze gemeente zal worden gegeven te Den Burg, in het lobaal „De Vergulde Kikkert", des Maandags en Donderdags van iedere week, van des nam. 7 tot 9 uur. De aanvang van het onderwijs is bepaald op Maandag 2 October e. k. Texel, 15 September 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 9—16 Sept. Als deze regels onder de aandacht der lezers komen is de vacantietijd van ons parlement weer achter den rug, en hebben de poorten van 's lands vergaderzaal zich weder geopend voor de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk. Veel en zeer belangrijke arbeid wacht hun daar. De komende zitting zal tengevolge van de in grijpende wetgeving, inzonderheid opsociaal gebied, die aan de orde zal komen, een van meer dan gewone beteekenis kunnen worden. En ongetwijfeld ook een van harden strijd, waarbij linkerzijde en rechter zijde elkander in het strijdperk zullen ont moeten. Met evenveel belangstelling als tegemoet gezien mag worden wat het komende zit tingsjaar van ons parlement het Neder- laDdsche volk op wetgevend gebied zal brengen, met evenweinig belangstelling wordt naar den inhoud der Troonrede uit gezien. In de pers hoorde men nog niet eens vragen wat de komende regeerings- verklaring zal brengen. Hetgeen echter niet geheel onverklaarbaar is, Men kent de lijnen waarlangs het huidige kabinet wil gaan met zijn wetgevenden arbeid, het parlementaire menu is nog ruimschoots voorzien, om niet te spreken van over laden. Geen wonder dat men derhalve geen nieuws verwacht en stellig niet rekent op mogelijke verrassingen, die een troon rede soms kan brengen. Intusschen bestaat er wel eenige belang stelling voor de verschillende gebeurtenissen die de komende Dinsdag zal brengen. Inzon derheid omdat het een roode Dinsdag ge noemd is. En ook omdat minister Heems kerk zij het dan op loffelijke wijze pertinent geweigerd heeft om persoonlijk de deputanten van de kiesrechtb6toogende S. D. A. Pers te ontvangen en de volks- peti in ontvangst te nemen. Natuur lijk was de redactie van het orgaan der S. D. A. P. daarover niet zeer gesticht, zoomin als over de zeer strenge voorwaarden die door den burgemeester der residentie aan den optocht gesteld zijn geworden. De „burgerlijke" pers keurde ovgr 't algemeen de houding van minister Heems kerk goed. Ook het feit dat I-L M. de Koningin met persoonlijk de Kamer zal openen heeft aanleiding tot geschrijf in de bladen gegeven. De vraag is gesteld of vrees H. M. weer houden heeft de traditie te volgen. Toch is het o. i. zeer begrijpelijk dat de regeering II. M. in dien geest adviseerde waar het zoo moeilijk vooruit te zeggen zou zijn hoe het verloop van de gebeurtenissen op Dinsdag zou wezen. Waarom H. M. bloot te stellen aan het gevaar onaangenaamheden of erger te ontmoeten Als deze regels onder de oogen der lezers komen zullon ze reeds bekend zijn met den afloop van „deu derden Dinsdag van September" thans ook „roode Dinsdag" genoemd. o—o—o— Wat de buitcnlandschc aangelegenheden der afgoloopon week betreft moeten we ons allereerst weer bepalen bij de groote en nog steeds dreigende kwestie, die nog zóózeer de gemoederen bezig houdt, dat er voor de andere buitenlandsche gebeur tenissen i slechts weinig of geen belang stelling bestaat. De Marokkaansche kwestie verkeert nog steeds in het stadium van een gevaarlijke onzekerheid cn Iaat zich nog zeer in geheel Europa gevoelen. Niet het minst in België en ons land, die beide een der onderhandelende partijen tot gebuur hebben. De militaire voorzorgsmaatregelen wjjzen daarop voldoende. Bij al het weinig positieve dat er in de afgeloopen week over de hangende en netelige kwestie te vermelden|j|viel, bleef deze toch nog steeds het meest van alles onze aandacht bezig houden. Blijkens de berichten in de bladen hadden de onderhandelingen tusschen Cambon en Von Kiderlen Witchter niet tot een oplos sing geleid. De FraDsche voorstellen hebben in de oogen van de Duitsche diplomaten geen volkomen genade kunnen vinden wat ten gevolge heeft gehad dat Duitschland naast de voorstellen door Cambon ter tafel gebracht allerlei opmerkingen plaatste, die geheel den vorm schijnen te hebben van contra-voorstellen. Deze zijn ter kennisse van de Fransche regeering gebracht en met spanning werd afgewacht wat deze over het „bod" van Duitschland zou besluiten. Als de officieuse berichten van onlangs waarin gezegd werd, dat Frankrijk thans tot de grens van toegeven was gekomen, juist waren, dan bleef er niet veel hoop over, dat de Duitsche tegen voorstellen bij de Fransche regeering een gunstig onthaal zouden vinden, wat anders zoo zeer gehoopt werd. Hoe die Fransche voorstellen en dc Duitsche „opmerkingen" er evenwel uitzagen wist buiten de diplomaten niemand te zeggen. De grootste geheimzinnigheid werd nog steeds door beide partijen betracht en alles watdan ook over indebladengemeld werd, berustte op veronderstellingen cn vermoedens. Als zoodanig zullen voorloopig ook wel beschouwd moeien worden de mededeelingen van het Fransche blad de MatiD over do hoofdkwesties waarover de onderhandelingen loopen. Naar dit blad meldde heeft de Fransche regeering aan de Duitsche de volgende concessies gedaan lo. Duitschland verbindt zich om iedere politieke actie, die Frankrijk, onverschillig met wat doel, in de toekomst in Marokko zal ondernemen, te eerbiedigen 2o. Frankrijk verbindt zich alle noodige waarborgen te geven voor de vrije uit oefening van den handel, de industrie en de ondernemingen van Duitschland en alle andere landen in Marokko 3o. Frankrijk zal aan Duitschland territoriale compensaties in den Congo toestaan. Duitschland eischt evenwel bijzondere voorrechten in Marrokko en daaraan meent de Fransche regeering onmogelijk te kunnen voldoen. De „Matin" meende dan ook te weten dat 't Duitsche voorstel door de Fransche regeering in zijn geheel on- aanneemlijk zou verklaard worden al zal ook met enkele opmerkingen rekening worden gehouden. En als Frankrijk de Duitsche eischen terugwees gesteld dat de „Matin" goed ingelicht is wat dan? Opnieuw onder handelen Of... Geen wonder dat de spanning in Europa nog steeds toenam. De toestand bleef nog zeer onzeker en niemand kon zeggen wat de dag van morgen of overmorgen zou brengen. Niet het minst in Duitschland deed die angstige stemming zich in de laatste dagen gevoelen. Dat bleek wel door de stormloop op de spaarbanken in de groote steden. En niet minder ook door de paniek die voor eenige dagen de beurs te Berlijn aantaste. Intusschen werden de bladen in de laatste dagen wat kalmer en zij wekten hun lezers op toch vooral niet het hoofd te verliezen Een raad die wel opgevolgd mag worden, en blijkbaar ook wordt opgevolgd. Het antwoord van Frankrijk op de Duitsche voorstellen is aan den Duitschen zaakgelastigde medegedeeld en de onder handelingen tusschen Cambon en Von Kiderlen Wachter zijn weer aangevangen. De toon der bladen is wat hoopvoller geworden en het aantal van hen dat een vredelievende oplossing tegemoet ziet is in de laatste dagen weer toegenomen. En toch is de toestand nog zeer onzeker. Niemand die kan zeggen hoever de onder handelende partijen nog van elkaar afstaan dan hoe dicht ze elkander misschien reeds genaderd zijn. De spanning in Europa blijft dan ook steeds voortduren, ofschoon de hoop nog levendig blijft, dat de beide mogendheden, enkel om een beetje meer invloed in Marrokko, het niet tot een oorlog zullen laten komen, een oorlog die geweldig zou zijn en Europa op zijn grondvesten zou doen dreunen. —o—o—o— Te Jena is in de afgeloopen week het jaarlijksche congres der Duitsche sociaal democraten gehouden, dat in vergelijking met vroeger een vrij kalm verloop had. Van de op dat Congres behandelde onderwerpen hebben inzonderheid een tweetal nog al de aandacht getrokken. Een ervan betrof de houding door de Duitsche sociaal-democraten aan te nemen bij de verkiezingen die in aantocht zijn. Men weet dat er van zekere zijde aange drongen geworden is om de liberale en sociaal-democratische partijen te vereenigen tegen het blok van conservatieven en Centrum. Zoover zal het evenwel niet komen, maar afgaande op de beslissing door het congres to Jena genomen, waarbij bepaald werd dat de strijd gestreden zal worden tegen het blauw-zwarte blok, mag stilzwijgende samenwerking met de voor uitstrevende liberalen, de z g. vrijzinnigen verwacht worden. Het andere belangrijke onderwerp betrof Marokko, 't Is bekend dat de sociaal democraten de Marokkopolitiek der regeering niet goedkeuren en ook dat zij ernstige tegenstanders zijn van den oorlog. Een en ander had in de liberale en andere bladen het bericht tengevolge gehad, dat ingeval Duitschland en Frankrijk naar het zwaard mochten grijpen, de sociaal-democraten van beide landen onmiddellijk een alge- meene werkstaking zouden uitroepen. Bebel, de leider der Duitsche „Gnossen" heeft dit bericht echter gelogenstraft. Hoor dezen voorman werd bij die gelegenheid een eigenaardige rede gehouden. Daarin werd weliswaar scherp de tactiek der regeering veroordeeld, maar tevens ook de stelling verdedigd dat de Duitsche sociaal democraten belang bij het vaderland hebben. En tevens dat een algemeene werkstaking een „flauwe grap" zou zijn. Bebel wees daarbij op de gevolgen van den oorlog voor den economischen toestand van het land en verkondigde dat een omverwerping van de „burgelijke" maatschappij er het gevolg van zou zijn. In 't kort samengevat: do sociaal democraten in Duitschland zullen zich niet geweldadig tegen de regeeringsmaatregelen verzetten. Zij zullen hun invloed aanwenden om 'u oorlog te voorkomen, maar breekt deze uit dan trekken ze mee naar de grenzen, om daarna uit de economische gevolgen van den krijg, winsten te behalen voor de partij --o o—o— Rusland werd in de afgeloopen week plotseling opgeschrikt door een politieke moordaanslag. Terwijl de minister-president Stolypin zich in den schouwburg te Kief bevond om een feestvoorstelling bij te wo nen ter cere van de onthulling van het standbeeld van Alexander II, heeft een revolutionair getracht hem door revolver schoten te dooden. De Minister werd ernstig gewond. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is nog niet bekend of de aanslag den dood van Stolypin tengevolge zal hebbeu. Ook de Czaar was tijdens den aanslag in den schouwburg. Zoodra deze de schoten hoorde begaf hij zich in de logo. Het opgewonden publiek, dat getracht had den dader van den aanslag te lynchen, riep om het volkslied, dat daarop door het orchest gespeeld werd en zes malen her haald moest worden. De aanwezigen vielen hieibij op do kni6ën. Vervolgens zong de menigte het bekendo lied „Bescherm, o God, Uw volk". Do Czaar bedankte bij herhaling, terwijl hij er ernstig en bleek uitzag. Vervolgens verliet hij de voorstelling die terstond werd afgebroken. Een telegrafisch bericht meldt dat Stolypin Dinsdag, omstreeks 10 uur in den avond, als gevolg van de hem toegebrachte ver wonding, is overleden. TEXEL, 20 Sept. 1911. De Muziekuitvoering. Was de muziekuitvoering op Zondag avond wellicht op een wat laat uur gesteld, het bewijs werd evenwel weder geleverd dat muziekuitvoeringen nog steeds zich mogen verheugen in eene groote aantrekkelijkheid. Niet slechts van den Burg, doch ook van de overige dorpen en uit het laad, waren velen opgekomen om te genieten van het toe gezegde genot, liet weer werkte hiertoe ook nu weder mede, de fiets verleende goede diensten aan bewoners van elders en zoo bewoog zich eene groote menigte voor de muziektent. Met blijkbaar ge noegen werd geluisterd naar de verschil lende nummers welke werden ten gehoorde gebracht en meermalen beloonde applaus de uitvoerders. Het was een mooie avond en wanneer bij de uitvoering die Zondagavond a. s. te half acht zal worden gegeven, de jeugd kan worden duidelijk gemaakt dat men daar bijeenkomt om te hooren, niet om als dolzinnigen elkander achterna te zitten, dan zal het genot er niet minder op zijn. Vergaderingen. Alsof 't reeds winter is, zoo veelvuldig zijn de voor deze week uitgeschreven vergaderingen. Voor hedenavond toch is e9ne verga dering bepaald van de VereenigiDg „het Witte Kruis". Voor Donderdagavond is eene verga dering uitgeschreven door de H. M. v. L., waar de heer Visser eene lezing zal houden. Voor Vrijdagavond is eene vergadering uitgeschreven door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer, waartoe niet slechts de leden, doch allen worden opgeroepen die belang stellen in het onderwerp. Laat ons dat onderwerp even toelichten. 't Mag bekend heeten dat door wijlen den heer F. Keijser een legaat van f 3000 werd vermaakt, met bedoaling dit aan te wenden tot verfraaiing van den Burg. Aan B. en W. is de zorg toevertrouwd om plannen of voorstellen in dien geest den Raad aan te bieden. B. en W. willen evenwel gaarne weten de meeDing van het publiek, op hoedaoige wijze bedoeld bedrag het best tot zijne bestemming zal kunnen worden aangewend, en, zijn wij wel ingelicht dan is eene wenk ge geven dat men van de V. t. b. v. V. gaarne eenig advies ten deze zou ver langen. De vergadering tegen Vrijdag a. s. heeft ten doel, om van de burgerij te vernemen welke verfraaiing door haar zou worden gewenscht geacht. Eventueele te doene voorstellen of wenschen zullen dan wellicht worden besproken en deze door de Vereeniging aan B. en W. worden overgebracht; aan den Raad blijft in deze de beslissing. Wordt er veel malen over gesproken dat het bedoelde .legaat nog niet voor het doel wordt aangewend, de burgerij wo:dt thans de gelegenheid geboden om eenig plan aan de hand te doen, hetgeen na tuurlijk niet te boveD moet gaan het bedrag voor dit doel beschikbaar. Laten dan velen komen op de uitge schreven vergadering, om daar hun licht te doen schijnen. Niemand is buiten gesloten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1