INGEZONDEN STUKKEN. Zondagavond gaf hst fanfarecorps weder een goed geslaagde uitvoering Bij gunstig weer wordt Donderdag avond 5 October de laatste uitvoering in dit seizoen gegeven. Ken verlies. Hoewel wij, en velen met ons, ons met den heer Visser verblijden, met zijne benoeming tot leeraar aan de RijCs-landbouw YVintorschool te Behagen, voor Texel komt het ons voor een groot verlies te zyn. Wie zal hem vervangen, de altijd volijverige, onvermoeide, als leider der landbouwwintercursussen, cbr cursussen voor volwassenen, als voorzitter van de vereeniging voor bijenteelt, maar vooral als vraagbaak en voorlichter op het gebied van landbouw- en aanver wante vakken. Maar het koo niet uitblijven, iemand, die zich zoo met hart en ziel aan de landbouwwetenschap wijdt, kon voor Texel niet behouden blijven. Wij wenschen hem van harte geluk met zijne benoeming. De telefoon. Telefoondienst, spreekcel prijkt thans met groote letters aan den ingang van het post- en telegraafkantoor te Den Burg. Hedenmorgen werd de dienst voor het publiek opengesteld en het eerste gesprek gevoerd door... den heer Burgemeester dezer gemeente. Voorziet in een langgevoelde behoefte, luidt de geijkte term en het schijnt hier het geval, van 8 tot 87s ure toch, was de spreekcel reeds bezet. De Staatsbegrooting 1912 is aan geboden, waarbij het volgende onze aan dacht trekt „Onder hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken)Voor een nieuw te stichten zeevaartschool op het eiland Texel wordt een subsidie van f 2250 voorgesteld en onder hoofdstuk IX (Waterstaat): In 1912 moet worden voortgegaan met de verdediging van den onderzeeschen oever aan de Z. O. puDt van Texel. Het aangevraagde bedrag de tweede termijn der totale raming ad f 660,000, moet strekken om in dat jaar de meest noodige bezinking aan te brengen. En voor nieuwe interlocals geleidingen en aansluiting van Wadden-en Zuiderzee- eilanden, voor rechtstreeksche aanslui tingen en vestiging van nieuwe hulp telefoonkantoren is te zamen geraamd f990,000. Mocht een deel dier gelden kunnen besteed worden om een begin te maken met den aanleg van grondkabels ten dienste van het verkeer tusschen Am sterdam, Rotterdam en 'sGravenhage en van die plaatsen met een of meer centra, dan zal die gelegenheid worden benut." Een Zeevaartschool is dus in uitzicht gesteld en de werkzaamheden op het Horntje zullen worden voortgezet. Wat een cijfer voor de aansluiting van de eilanden. Of zou blijkens de laatste volzin die raming maar een ruwe schat ting wezen, om daardoor geld vrij te hebben voor de grondkabels daarin genoemd Hoe het ook zij, we krijgen door zulke cijfers een begrip van de zoogenaamde millioenenrede die ook dit jaar weer cijfers inhield om te duizelen, zooiets van 222 millioen gulden of bijna 9 mil- lioen meer dan het vorige jaar. Oudeschild, 26 Sept. Zaterdag j. 1. hield het plaatselijk Nut „Neptunus" eene algemeene huishoude lijke vergadering, waarin de penning meester rekening en verantwoording deed over het afgeloopen boekjaar. Alles werd in de volmaakste orde bevonden. De aftredende bestuursleden de heeren C. Schaap, G. Blom Jz. en M. Kroon Jbz. werden weder als zoodanig herkozen, terwijl voor een tusschentijds aftredend bestuurslid gekozen werd de heer A. G. Stompff. De 1ste bijeenkomst met dames werd vastgesteld op Woensdag 25 Oct. a. s. Als spreker is voor dien avond uit- genoodigd de heer J. de Jongh, hoofd der school te de Waal. Zondag 1 October a. s. is door het Visschersfonds te Wieringen eene alge meene vergadering uitgeschreven, ter bespreking van art. 7 van het Wadden- visscherjjreglement, o. a. betrekking hebbende op de oestervisscherjj. De Texelsche Schippers- en Visschers- bond zal daardoor 1 of meer afgevaar digden vertegenwoordigd zijn. De visscherij-inspectie is uitgenoodigd zich daar ook te doen vertegenwoordigen. Oosterend26 Sept. De visschers maken de korren gereed om Maandag a.s. met het visschen naar oesters te kunnen aanvangen. Deze visschery mag plaats hebben van 1 Oct. tot 1 April. Voor het eerst zal men zich nu heb ben te houden aan de bepalingen van het Waddenzee-reglement De maat op oesters bedraagt 6 c M. (de breedte van de schelp op de smalste zjjde gemeten). Oesters mogen ook, on middellijk nadat het korren is afgeloopen op een in uitsluitend gebruik gegeven plaats worden uitgezaaid. De maat van 6 cM. is dan niet geldig, ook niet op oesters van elders afkomstig. Het is verboden a. gevangen zeesterren over boord te werpen of te doen vallen b. eenige handeling te verrichten, waardoor de op natuurlijke banken aan wezige schelpdieren kunnen worden beschadigd c. te visschen met oester- of mossel- kor, die, al of niet bezwaard, meer weegt dan 35 K,G. Vlieland, De heer C. L. van Oppen leerling der Zeevaartk. school alhier, is geslaagd voor derde stuurman der groote stoomvaart. De heer W. Sieben Wzn, alhier is benoemd tot kommies der Dir. Be lastingen te Arnhem. Ploegwedstrijd. Vanwege de vereeniging tot ontwik keling van den Landbouw in Hollands- Noorderkwartier zal dezen herfst een wedstrijd worden gehouden waarbij Ploe gers proeven van hunne bekwaamheid kunnen afleggen. De mededinging staat open voor per sonen, woonachtig in Noordholland boven het Noordzeekanaal, van minstens 18 jarigen leeftijd. Indien de aangifte te groot mocht zijn worden de oudsten van de mededinging uitgesloten. Iedere deelnemer moet zelf een stuk land aanwijzen dat door hem zal kunnen worden geploegd en hij is tot op zekere hoogte vrij in de keuze van den te ge bruiken ploeg. De diepte van ploegen zal nader door de commissie worden vastgesteld. Het stuk land moet plm. 2.5 H.A. groot zijn. De commissie voor de regeling van dezen wedstrijd bestaat uit de heeren C. Nobel te Schagen, W. Metselaar Wie- ringerwaard, G. Waiboer Cz.AnnaPau- lowna, H. Waiboer Winkel, en K. A. Kaan Veerweg, Anna Paulowna. Aangiften van deelnemers worden tot 15 October aangenomen door de heeren Waiboer en Kaan. Aan boeren en boerenzoons die in bekwaamheid uitmunten wordt een ge tuigschrift gegeven, terwijl arbeiders bovendien een premie van f 10 kunnen behalen. Afblijven, conducteurs, afblijven. Door de directie der Gemeente-tram te Amsterdam is de volgende kennis geving aan de conducteurs gezonden - „Er wordt door vrouwelijke passagiers geklaagd over onnoodige hulp, die sommige conducteurs, door het aan den arm vasthouden der betrokkenen, bij het op den wagen stappen meenen te moeten verleenen, al kan deze hulp bij oudere passagiers of kinderen zeer gewaardeerd worden. Zij zal toch door vele jongere vrouwelijke passagiers dikwijls als een ongewenschte vrijpostigheid worden beschouwd, ik verzoek dus dringend, zoo op te treden, dat deze verkeerde indruk worde voorkomen. De directeur. Een ongeluk. Een ernstig ongeval had Woensdag bij het station te Sittard plaats J. Lammerschop, knecht bij den molenaar Nijssen, reed met paard en kar over de spoorlijn, bjj den overweg aan deLimbrechterweg,toen onverwachts een trein kwam binnenloopen. Lammerschop werd bewusteloos naar het ziekenhuis gedragen. Het paard was zoodanig verminkt, dat het door den rijksveearts moest worden afgemaakt. De kar werd in splinters geslagen. Bij nader onderzoek bleek, dat Lammer schop, behalve zware hoofdwonden, in wendige kneuzingen bekomen had. Een tweetal ribben zijn gebroken. L. is gehuwd en vader van 8 kinderen. Zijn toestand is zorgwekkend. Gebroken porcelein. Ten buize eener familie te Arnhem, vervoegde zich oen jonge man, die aan bood, gebroken porcelein te herstellen. Hem weid eenig goed ter bewerking afgestaan en overeengekomen dat hij f 2.50 zou ontvangen. Toen bij een paar dagen terugkwam eischte hij f 4.50, welk bedrag niet werd uitbetaald. Weer keerde de man terug en had nu zijn rekening verhoogd tot 11.50. 't Eind van het lied was, dai de eigenaar van het porselein maar betaalde om vermoe delijk van den man, die een grooten mond opzette, at te zijn. Er van door. De koopman N., te Arnhem, gaf Maandagavond een andere koopman e9n vrij groot geldelijk bedrag f2500 om daarmede Dinsdagmorgen naar Venendaal te gaan en voor hem een partij varkens in ontvangst te nemen. De koopman, die de dubbeltjes kreeg, ging Maandagavond weg en was Dinsdag morgen nog niet aanwezig om de varkens te ontvangen. Men stelde een onderzoek in en nu bleek dat de man spoorloos verdwenen was, waarom de politie met een en ander werd in kennis gesteld, die nu trachten zal den verdwenen koopman op te sporen. Arnh. Ct. De lointer in aantocht. Te Goedereede hebben zich reeds de eerste winterbodeneen troep ganzen, vertoond. Om nota van te nemen. Voor landweeroefeningen zullen in 1912 vier landweerlichtingen onder de wapenen geroepen worden. Mond- en klauiozeer. Door den Ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Katongerecht te Medemblik, werd tegen een veehouder te Hoogwoud een geldboete geëischt van f25.—., subsidiair 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de som van f 3014,50, door hem gestort voor 17 stuks van hem in beslag genomen koebeesten, omdat hij geen aangifte had gedaan bij den burgemeester, dat deze koeien lijdende waren aan mond- en klauwzeer. Eerlijkheid beloond. Iemand te Groningen verloor een portefeuille met f200. Zij werd gevonden. De eerlijkheid van den vinder werd door den gelukkigs eigenaar getaxeerd op... 5 centen. Twee burgers hebben het over den strijd tusschen wielrijders en voet gangers. Het is niet voldoende, merkt een van hen op, dat de wielrijders een bel op hun machine hebben, er moest een geheel systeem van signalen worden vastgesteld, dat wij ook kunnen be grijpen. Hoe bedoel je dat Wel, ik bedoel iets als volgtéén maal bellon beteekenf voor de voet gangers stil staantweemaal bellen spring naar rechtsdriemaal bellen spring naar links, viermaal bellen spring omhoog en ik rijd onder u door eriz. Zie, wij voetgangers willen heel graag het den wielrijders naar den zin maken maar de groote moeilijkheid is te weten, wat de man achter je wil hebben, dat je zult doen Hooge Kaasprijzen. Als groote bijzonderheid wat betreft hooge kaasprijzen, welke in den laatsten tijd worden besteed, dan dienen dat de heer B. v. As Jr., kaashandelaar te Grootebroek een partij kaas kocht van den heer P. Blikker, te Noorloos, voor... f50 de 50 K.G. Aangehouden. De verpleegde A. do Vries, die 31 Aug. 1.1. uit het Rjjkskrankzinnigenge- sticht te Medemblik is ontvlucht, werd te Antwerpen aangehouden. Laag water. Als een bewijs hoe laag 't water der Maas ook bij Venlo is, kan dienen dat de 4e Compagnie 2e regiment infanterie deze is doorgetrokken en bet water de manschappen maar halverlijve kwam. L. K. Uit de „Mail" „Bouwmeester krijgt in 't eind van deze maand als nationaal huldeblijk, een autovoiturette van 2000 gulden, royale som, bijeengebracht door heel ons Neder- landscho volk. We mogen onze oogen wol neerslaan als we hem erin tegenkomen. Wat 'n hulde 1" Do redactie v in de „Preanger Bode teekeot bierbjj aan: ,,'tValt riog moe, dat ze h in goea 2do hands flets hebben gegeven". Nu weer van het goede te veel De hevige regens van Woensdag heb ben te Haarlem tal van huizen doen onderloopen en straten blank gezet. Vooral onder de viaduct bij den Kruisweg op de Baan en op vele plaatsen in de Groote Houtstraat was het erg. Ook te Leiden zette de regen vele straten blank en stroomde het water tal van huizen binnen. Duur veevoeder. Door de ongekende droogte van dezen zomer is allerwegen gebrek ontstaan aan groenvoeder, tengevolge waarvan reeds vroeg - in Augustus zooveel moest worden bijgevoederd met koeken enz., dat de fabrieken de orders slechts met aanzienlijke vertraging konden en kunnen uitvoeren. Geen wonder, waar doorgaans eerst einde October of begin November de eigenlijke vraag naar koeken begint. De lijnkoekprijzen stegen geweldigen bereikten een hoogte ver boven de hoogste noteering die men tot nu toe kende 1 Voor dadelijke levering waren hier en daar zelfs geen koeken te koop, terwijl in andere gevallen voor 9en waggon lijnkoeken, waarvoor in het afgeloopen voederseizoen in den duursten tijd f 1050 werd genoteerd, nu f200 méér werd betaald. Een enorm verschil, wanneer men weet, dat ten vorige jare reeds de lijnkoekprijzen tot een bedenkelijke, nog niet eerder gekende, hoogte waren ge-' stegen, zij het dan ook dat deze stijging toen van korten duur bleek. Centr. De volmaakte mensch. EEN OPWEKKING. Het type volmaakte meDsch is nog niet bereikt. Hoelang er reeds naar gestreelt is den raenscb tot zulk een boogte op te voeren, wat er ook al gedaan is om het menschdom te verbeteren, alle pogingen zijn tot nu toe mislukt juist door het onvolmaakle in het menschelijk geslacht zelve, dat nu eenmaal niet te overwinnen scheen. Maar hoe de geschiedenis ook geleerd heeft, dat het leven ook op dit gebied, zoo vol teleurstellingen is, men geeft de pogingen nog niet op. Er komen tenminste uit Amerika het land der onbe grensde mogelijkheden weer interessante be richten tot ons over de plannen van een Cali- fornisch dokter, Schultz genaamd, die zich toelegd op de verheffing van het menschdom in het groot, teneinde het volmaakte type eenmaal te verwerven. En ook over de wijze waarop hij zich voorstelt zijn doel te bereiken bevatten de berichten inte ressante mededeelingen. Op zijn groote uitgestrekte boerderij, verzamelt die dokter weeskinderen van alle natiën en alle kleuren. Deze kinderen worden daar eerst aan een zeker stelsel van voeding onderworpen, dat streng volgehouden wordt. Tegelijkertijd krijgen zij een lichamelijke, zedelijke en verstandelijke opvoeding, waarvan het programma met de meeste zorg uitgewerkt is. En eindelijk als zijn pension- naires den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt zal de dokter ze met elkander laten trouwen. Juist daardoor hoopt hij voorbeelden van het volmnakte mensckelijke wezen te kunnen verkrijgen. Op de boerderij van dokter Schultz zijn reeds jonge Amerikanen, Mexicanen, Portugeezen, en Roodhuiden, van beide sexen bijeen; maar de ondernemende dokter verklaart, dat zijn proefne ming zou moeten mislukken als er zich onder zijn kweekelingen niet eenige negertjes van het zuiverste water, uit het donkere Af-ika en eenige echte vertegenwoordigers van bet Polynesisch ras bevonden. Want de eigenschappen, die deze typen van mensch bezitten, zijn onmisbaar om de vol maakte te kunnen doen ontstaan. Dr. Schultz is echter vol hoop, dat hij ook deze kinderen wel krijgen zal, zoodat binnenkort het landgoed typen van alle wereldsche rassen herbergen zal. Nu komt bet er nog maar op aan te weten, of liever te raden welke kleur de volmaakte mensch, het resultaat van de proefnemingen van den Californischen dokter hebben zal. Zal do vol maakte mensch in den biologischen en weten- scbappelijken zin van het woord, blank, zwart, geel of rood zijn 't Is moeilijk te zeggen en we nebben zoo'n flauw vermoeden dat ook de dokter daarop geen antwoord kan geven en dat hij eerst zelf het resultaat zal moeten afwachten. Als hij dat tenminste eens te zien zal krijgen. (N. Gr. Ct.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Plaatsgcnooten. Hoewel de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht hier geen onbekende meer is en bij velen uwer sympathiek, zoo leek mij een kleine opwekking tot de vergaderingen van Vrijdag- en Zaterdag avond niet overbodig. Als spreekster is daarvoor uitgcnoOdigd Mcj, C. S. Groot, propagandisto dei vereeniging, ook al geen vreemde voor velen uwer. die op baar geestige, kernachtige en toch knlmo manier van spreken uw belangstelling voor de Vrouwenbe weging weet op te wekken. Wanneer mon wat voor do vereeniging geijverd heeft, kent men de bezwaren zoo langzamerhand, dio velen terug houden om als lid toe te tredende een is er onverschillig voor; een ander ziet er het recht vaardige met van in en een derde stelt zioh er beslist tegenover. En juist voor dezen worden de propaganda-avonden georganiseerd. Wie over do grenzen van ons klein landje kijkt en ziet hoe in allo beschaafde landen, dezo zelfde be weging onder de vrouwen zich openbnart, moet toch wel inzien, dat het stembiljet iets waardevols is. anwaar anders die volhardende aandrang om het Ie verkrijgen f Het is een toeken des lijrls Er is iets ontwikkeld, langznam gegroeid. De denkinhoud, do omgeving, de arbeid der vrouw verschilt van die der vorige geslachten en dat alles vindt uiting in een wereldbeweging ouder

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2