f°. 2506. Donderdag 5 October 1911. 25ste Jaargang Nieluws- en Advertentieblad. -Binnenland. Van week tof week Kit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Burg 30 Cts. Franco pen- post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma. LAN&EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tb x e l 23- 30 Sep t Was de vorige week er een van groote rumoerigheid op parlementair gebied, de voorbije kenmerkte in velerlei opzicht door groote kalmte. De Tweede Kamer vergadert in de afdeelingen en daarin schijnt het tot nogtoe veel kalmer te zijn toegegaan dan in de openbare zittingen der vorige week het geval was. Met belangstelling mag afgewacht worden of de sociaal-democraten hun obstructie straks weder ter hand zullen nemen. Sommige berichtgevers weten te vertellen dat bij de behandeling der Militie- wet die binnenkort aan de orde zal komen de bom opnieuw zal springen, tenzij de rechterzijde aan de wenschen om „eerherstel" der sociaal-democraten tegemoet kome. Dat zal echter wel niet het geval zijn, mag men een bericht in de „Tel." gelooven, waarin o. m. gezegd werd, dat de rechter zijde niet de minste tegemoetkoming zal loonen en de strijd met de sociaal-demo craten tot het uiterste desnoods Kamer ontbinding zal strijden. Politiek en parlementair nieuws bracht de afgeloopen week zoo goed als niets. Alleen van een enkele zaak valt melding te maken. De Vrijzinnig Democratische Bood zal in November a. s. te Zutfen zijn algemeene vergadering houden. Daarop zal dan een beslissing door den Bond worden genomen, inzake de sociale verzekering. In behande ling zal dan komen het rapport van de destijds voor dat doel benoemde commissie. Naar aanleiding van dit rapport heeft het Hoofdbestuur thans op de agenda een resolutie geplaatst, waarin de Bond als zijn meening zal uitspreken a. Invaliditeits- en ouderdomsverzekering behooren gelijktijdig en in onderling ver band te worden geregeldaangezien de omvang eD de beteekenis van de invaliditeit veel grooter is dan die van ouderdom en de nooden, door invaliditeit te weeg gebracht iü veel ruimer kring en in den regel niet minder zwaar worden gevoeld, dan die welke uit ouderdom voortvloeien. Invalidi- teitsvoorziening moet dus stellig niet minder urgent wordeD geacht dan ouder domsvoorziening b. De vorm van deze invaliditeits- en ouderdomsverzekering zij een combinatie van verplichte verzekering en Staatspen- sionneeringzoodanig, dat voor loontrek- kenden de verzekeringspremie voor de helft wordt betaald door de werkgevers en voor de helft door de werklieden, met dien ver stande dat de betaling van de premie voor de werklieden met lage loonen door den Staat wordt overgenomen. Voor niet-loontrekkende met geringe inkomens gelde hetzelfde beginsel. c. Het bedrag van d6 wekelijksche in komens, waarvoor de premiebetaling door den Staat wordt overgenomen, wordt in verband met plaatselijke omstandigheden zoo mogelijk op f6 tot flü bepaald. d. De leeftijd voor de ouderdoms rente worde gesteld op 65 jaar. e. De organisatie dezer verzekering be ruste op zoo sterk mogelijke decentralisatie en zoo groot mogelijke medewerking van belanghebbenden. f. De noodigo middelen ter voorziening in de kosten dezer verzekering mogen in geen geval worden gevonden door verhooging van invoerrechten, maar door toepassing van de beginselen omtrent bot belasting wezen, opgenomeu in hot werkprogram van den V. D. B." Men ziet dat deze resolutie nogal afwijkt van de voornemens die de regeering inzake de sociale verzekering koestert. Staats- pensionneering voor de minstbedeelden, een leeftijdsgrens van 65 inplaats van 70jaar, en meer de centrale organisatie, en een aDdero weg om de noodige gelden te vinden. Op 4 en 5 November zal de Bond er zich over uitspreken. o—o o- De Franscho republiek is, zooals reeds gemeld word, in de afgeloopen week door een vreeselijke nationale ramp getroffen. Een harer nieuwste oorlogsschepen, het pantserschip „Libcrto" is in brand geraakt en vervolaens in de lucht gevlogen. Eenige hondercen personen kwamen bij deze ramp om het leven. Niet alleen een groot deel van de opvarenden maar ook een groot aantal van hen die ter hulp waren gesneld om nog te redden wat te redden viel. Frankrijk kan wel het land der marine rampen genoemd worden. Hoe versch ligt nog niet de catastrophe van de „Jena" in ons geheugen! ;om van de andere rampen maar niet te spreken. Het ontbreekt de republiek niet aan be wijzen van deelneming en zelfs Keizer Wilhelm zond aan president Faillières een telegram van dien aard. Ook onze Koningin liet zich niet onbetuigd. Maar met dat al heeft toch de Fransche marine een gevoelig en zwaar verlies geleden. Het vertrouwen in de vloot was weer aan het toenemen in den laatsten tijd men herinnert zich nog de trotsche rede onlangs door Delcassé op de marine gehouden maar nu Waarschijnlijk zullen er straks in de Fransche Kamer weer harde woorden over de ramp gesproken worden. o oo De Marokkokwestie tusschen Duitschland en Frankrijk schijnt haar oplossing nabij te wezen, doch in stede dat de pers na den inspannenden arbeid der laatste maan den nu eens wat rust kan nemen, wordt haar aandacht alweer in beslag genomen door een nieuwe en veel ernstiger kwestie n. 1. den oorlog tusschen Italië en Turkije. Thans geldt het niet Marokko, doch een ander Afrikaansch gebied, n. 1. Tripoli, de Turksche vazalstaat aan de Noordkust van Afrika. Italië heeft daarop zijn oog laten vallen en wil dat Turksche gebied een voudig annexeeren. Zooiets blijkt in onze dagen nogal gemakkelijk te gaan, zooals uit de geschiedenis van Bosnië en Herze- gowina, Finland en Marokko valt aan te toonen. Sedert de Marokkoonderhandelingen gaande zijn is er door een deel van de leidende bladen metaandrangbijderegeering aangedrongen om de band tusschen Italië en Tripoli wat nauwer aan te halen. Italië heeft er aantal onderdanen en groote be langen, naar het heet. Het eenmaal begon nen beschavingswerk moet er voortgezet worden, en met het oog op de economische gesteldheid van het land alsmede in verband met de strategische beteekenis, dient Italië eens wat beter door te tasten, ook al is Turkije dat niet aangenaam. Aanvankelijk scheen de regeeriug doof voor al dien aandrang der bladen, maar ten slotte is er voor bezweken, nadat het aantal toonaangevende organen dat zoo luide aandrong haast verdubbeld was. De regeering heeft daarin wellicht de openbare meeaing zien weergeven enbesloot Tripoli onder Italiaansche vlag te brengen. In de haast werd een groote expeditie uit gerust om naar Tripoli gezonden te worden, terwijl een deel der Italiaansche vloot alvast vooruitgezonden werd. Vóór evenwel Tripoli eenvoudig maar met geweld te nemen en brutaalweg het recht van den sterkste toe te passen, is Italië nog zoo fatsoenlijk geweest eerst even te zien of er met Turkjje ook te praten viel en op vredelievende wijze wellicht een transactie tot stand kon worden gebracht. Schijnbaar echter alleen, want al spoedig is de ware bedoeling van Italië aan den dag getreden. Terwijl menigeen nog vol hoop was over een vredelievende oplossing van de Tripoli kwestie kwam Italië plotseling die hoop in een slag vernietigen. In den nacht van Donderdag op Vrjjdag werd vanuit Rome een ultimatum naar Konstantinopel ver zonden. Daarin stond te lezen dat met het oog op den toestand in Tripoli Italië zich verplicht achtte in te grijpen. Die toestand toch, zoo heette het, was uiterst ernstig wegens de agitatie tegen de Italiaansche onderdanen, uitgelokt door de overheid, en dit vormt een dreigend gevaar voor alle vreemdelingen. Het arriveeren van militaire transporten zal dien toestand slechts kun nen verergeren en wij zijn genoodzaakt dit gevaar af te wenden. De Italiaansche regeering besloot tot het militair bezetten van Tripoli en Cyreuaica en hoopt, dat Turkije daartegen door zijn vertegenwoor digers niet zal doen protesleeien. Bij latere regelingen kan de toestaud definitief worden vastgesteld. De Italiaansche legatie eischt een beslissend antwoord binnen 24 uur. Blijft dit uit, dan zal Italië zich genood zaakt zien onmiddellijk de noodzakelijke maatregelen te nemen om een bezetting te verzekeren. Tegelijk met'het verzenden van dit ultimatum, verzond de Italiaansche regee ring telegrammen aan de regeeringen der Balkanstaten, waarin deze medegedeeld werd, dat zij hun kalmte moesten bewaren en dat het optreden van Italië geen enkelen Balkanstaat tot optreden tegen Turkije mocht aanmoedigen. De status quio op den Balkan moest gehandhaafd worden en Italië was vast besloten elke poging om dat te veranderen tegen te gaan. In groote spanning werd het antwoord van Turkije op het ultimatum afgewacht. Zou de Porte voor de bedreiging bezwijken of zou ze het tot een oorlog laten komen. Het laatste is het geval geworden. Het antwoord van Turkije bevatte verschillende toezeggingen betreffende meerdere wen schen van Italië, maar een bezetting van Tripoli kon het niet toelaten. Eet gevolg is geworden dat Italië aan Turkije den oorlog verklaard heeft. Op het oogenblik dat wij dit schrijven dreunen wellicht de kanonschoten over de Middellandsche zee en doen de moderne oorlogswerktuigen hun onzalig vernielings werk. Een deel der Italiaansche vloot is op Tripoli ontscheept. Versterkingen uit Italië zijn onderweg. En een ander deel der vloot is naar de Turksche wateren ge stevend om de vloot van Turkije op te zoeken en te vernietigen. De thans binnenkomende telegrammen vermelden al dat Italië eenige Turksche torpedobooten en transportschepen in den grond boorde- Niettegenstaande al de mooie Vredes conferenties, ten spijt van de groote vredes beweging onzer dagen, verricht de oorlog weder zijn ontzettend werk. Dood en ellende rouw en verdriet worden weer uitgestort over twee volken, alleen om het bezit van een stuk grond. Is het niet verschrikkelijk. De handelingen van Italië heeft veel weg van die van struikroovers. Zonder behoorlijk gelegenheid te geven tot een overleg, trekt het met den geesel des oorlogs op tegen een rijk, dat zich in de laatste jaren wel krachtig ontwikkeld heeft, maar toch nog niet opgewassen is tegen zijn tegenstander. Niet het recht maar de macht toont hier in haar geweldig karakter, 't is niet de vraag aau wiens zijde het recht is, doch wie de sterkste is. En dat zal Italië wel zijn Hoe ook den uitslag van dezen oorlog moge zijn, de houding van Italië zal door het nageslacht herdacht worden als schan delijk. Het moge de Porte tot troost zijn dat de geheele Enropeesche pers, behalve de Italiaansche, dat optreden afkeurt. De aan Turkije opgedrongen oorlog is een schending van het volkenrecht. Wat de gevolgen van dezen ouzaligen oorlog zulleu zijn, valt nog moeielijk te zeggen. Mogelijk een nederlaag voor Turkije maar dat kon wel eens niet het ergste wezen. Italië heeft de Balkanstaten wel tot kalmte gemaand, doch het brandhout van den oorlog ligt daar opgestapeld. Bul garije, Griekenland, Montenegro, zij allen zouden de vernietiging van Turkije met vreugde aanschouwen en niet onmogelijk dat ook zij het zwaard zullen trekken. En wat dan gebeuren zou wie zal het zeggen. Misschien dut heel Europa in den strijd gewikkeld wordt. En in den Haag bouwen de Europeesche en andere mogendheden sameueen prachtig Vredespaleis. Lijkt het geen bittere spot? TEXEL, 4 Oct. 1911. Van den storm. De zon is door de evenaar, de zomer is vooibij, de herfst is aangevangen, en we hebben dezer dagen kunnen onder vinden, hoe de herfst zich kan doen gelden. De laatste dagen toch van de verloopen week getuigden van buitengewoon ruw weder niet slechts de veelvuldige regen die wellicht voor het veld nog wel dienstig kan zijn, doch vooral de storm die Zaterdagavond woedde, maakte het ons duidelijk dat de herfst zijn intrede had gedaan. Het weer was dien avond buitenga- woon ruw en het kon wel niet anders of do storm zou groote schade aanrich ten gelukkig bepaalde het in onze on middellijke omgeving zich slechts tot eeDige schade aan de daken van gebouwen en het omwaaien van enkele boomen, doch het bladerendak werd duchtig ge dund. De berichten van elders over het ge heele land, spreken van groote onheilen door den storm aangericht. Yooral treurig is het bericht dat van Maassluis wordt gemeld, in zake de stoomloodsboot „Hellevoetsluis", die met zware storm binnenkwam en waarvan vier personen Kapt. Berkhout, loods Kuit en de loodskweekelingen Schaap en de Geus overboord zijo geslagon en verdronken, terwijl een loodskweekeling stervende met de boot werd aangebracht. Verder worden eeDige schipbreuken vermeld, o.a. van het s.s. „Solo" dat bij Terheyde strandde de bemanning, 39 personen sterk, werd iD drie tochten gered. Van de Russische bark „City of Be- Daren" te Westkappelle op den zeedijk geslagen, zijn elf personen gered en negen verdronken. Te Oostkapelle is een visschersboot tegen eeD paalhoofd geslagen, vijf personen zijn gered, twee verdronken. Van 'n schip bij Willemstad gezonken, zijn de schipper, zijn vrouw en 2 zoons verdronken. In het Volkerak zijn 2 sleepbooten tegen den dijk ge slagen, van d9 bemanning zijn 9 lijken aangespoeld. Te Dintefsor zijn twee tjalkschepen zonder bemanning komen aandrijven, twee lijken zijn gevonden. Het stoomschip Willy" is in de Noordzee vergaan, de equipage, 17 man, is gered. Naar wij vernemen, zal de muziek uitvoering op Donderdagavond a.s. op de Groeneplaats, niet plaats hebben. Waal 2 October Zaterdagavond had de Huishoudelijke vergadering plaats van „Nut en Genoe gen". Ten gevolge van het zeer on stuimige weer waren er van de 45 leden slechts 9 opgekomen. Besloten werd de eerste bijeenkomst te houden op Zaterdag 11 Nov. a.s. den dag waarop voor 20 jaren het Nut werd opgericht. De gelegenheid, zich als lid aan te melden, blijft opengesteld tot den lsten November. De rekening van den penningmeester werd in orde bevonden en wees een batig saldo aan. Als lid van het bestuur werd berkoe n de heer C. Dekker. Nadat Dog besloten was, op 11 Nov. geen lezing te doen plaats hebben, maar een feestelijke bijeenkomst te houden, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Oosterend3 October. Bij beschikking van den hoofdinspec teur der Visscheryen is aan de leden van deHandelsvereeniging „Wilhelmina" vergunning verleend tot het aan boord houden van ondermaatscho oesters en alikruiken, om deze dos Zaterdags uit te kunnen zaaien op het aan de ver- eeniging iu uitsliitood gebruik gegeven terrein bij Oost. TEXELSGHE C0ÜRAIT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1