Tweede Blad. N°. 2506. Donderdag 5 October 1911. 25s" J aargang. Nie'uws- en Advertentieblad. Marktberichten. Predikbeurten. liit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor db* Borg 30 Cts. Franco ver post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere I nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBusa op Texel. Oosterend3 October. Na den storm, die bier vele dak pannen deed vliegen en boomen out- wortelen en onrust bracbt bij visschers ■en vracbtschippers voor hunne vaartui gen, zag iemand van hier wel 25 aal scholvers op den zeedijk zitten. Deze zwarte vogels met hunne vlijmscherpe gehaakte bekken en roeivoeten, houden zich hier weinig op het land op. Van deze vogels, die door den storm in verdooving verkeerden, werden er 4 gegrepen. Ze konden levend verzonden worden. De aalscholvers of schollevaars, die ook botkollen worden genoemd, zija ge weldige vischverslinders. Den Hoom 2 October. Ook hier heeft de storm van Zaterdag op Zondag nog al schade aangebracht aan huizen, boomen en schutwerk als gaten in de daken enzerger stond het er voor met een bark bij paal 10, ware de wind niet zoo noordelijk gebleven het had Diet uit kunnen blijven of dezelve was op strand geraakt De in de nabij heid zijnde sleepboot mocht het gelukken verbinding met het schip te krijgen en kon gelukkig weder zee kiezen. Ook de P. H. Polder en het Horntje hebben nog al schade. In de dijk van de P. H. Polder is een groot gat geslagen en aan het Horntje nog al eenige materieele schade door het weg slaan van steigers en het op de steenen geraken van een bak en een aakje, terwijl een vlet aan den binnen kant van den dijk gelegen geheel over den dijk is gewaaid. De Cocksdorp, 2 October. De storm van Zaterdag heeft hier en in Eierland nogal schade aan sommige huizen toegebracht. Pannen werden weggerukt, schoor- steenen omvergeworpenruiten ingedrukt en gaten in de daken geslagen. De timmermanswerkplaats van de heeren Vlaming en Buis die pas gereed was, werd tegen den grond gesmakt, hetgeen voor de eigenaars een groote schadepost is. Des avonds werden in noordoostelijke richtiog op de Noordzee noodvuren ont dekt. Het weder was echter te onstuimig om met de reddingsboot zee te kiezen. Later en ook den volgenden morgen was niets van een schip te ontdekken. De postschipper Buijs, kon Zondag morgen niet op tijd naar Vlieland ver trekken, daar de uitgang der Roggesloot door den storm was dichtgeslagen. Oudeschild, 2 October. De Zaterdag jl. uitgeschreven bijeen komst, waarin Mej. Groot als propagagan- diste voor het Vrouwenkiesrecht zou optreden, was niettegenstaande het storm achtige weder flink bezocht. Nadat Mej. Langeveld, als presidente der op Texel bestaande vereeniging met een gepast woor de vergadering had geopend, verkreeg Mej. Groot het woord, Alles weer té geven wat deze begaafde spreekster in het midden bracht, om het goed recht van het streven der vereeniging in het licht to stellen, is in een kort verslag niet mogelyk In hoofdzaak komt het op het volgende neer. De veranderde economische en maat schappelijke toestanden hadden van zelf het hunne er toe bijgedragen, de vrouwen eene andere plaats in de maatschappij te ■doen innemen en verschillende betrekkingen te bekleeden. Uitvoerig ging spreekster het verledene vergelijken en bewees ten duidelijkste dat de uitvindigen in de laatste helft van de voorgaande eeuw eene geheele omkeering in de huishoudingen had ge bracht. Alle vrouwelijke huisgenooten waren nu niet meer, zoo als vroeger in de huishouding onontbeerlijk. Vandaar dat velen zich in de maatschappij eene onafhankelijke positie hadden veroverd. In die positie waren haar even vele lasten opgelegd, ja in sommige gevallen meer dan den mannen. Waarom haar dan ook het recht van mede zeggingschap, in den vorm van't stembiljet, niet toegekend Met vele voorbeelden, aan het werkelijk leven ontleend, toonde spreekster aan de groote onrechtvaardigheid dat de vrouw geheel en al ondergeschikt was aan den man. Voor de kinderen kon dit soms de schromelijkste gevolgen hebben En zou de vrouw niet evengoed als de man kunnen voldoen, om kiezer te zijn? Om dit te bewijzen besprak zij uitvoerig, de verschillende categorieën van kiezers, nl loon-, huur-, belasting-, spaarbank- en examenkiezers. Honderden, ja duizenden vrouwen waren er, die aan ëén of meer dezer categoriën voldeden, Als een recht, als een eisch des tijds, werd daarom door velen in den lande en niet minder in het buitenland gewerkt en gepredikt om voor haar een stemoiljet te veroveren. En ofschoon nog maar weinig, toch wordt er al eenigszins naar die stemmen geluisterd en zal er eenmaal, al moge het dan ook niet dadelijk zijn, de aandrang zoo groot worden, dat men er gehoor aan zal moeten geven. Onafgebroken had spreekster meer dan een uur met gloed en overtuiging hare zaak verdedigd, toen zij met eene aansporing om zich bij de vereeniging van het vrouwen kiesrecht aan te sluiten, het spreekgestoelte verliet en na de pauze gelegenheid tot debat aanbood. Van die gelegenheid maakte de heer A. Boon gebruik. Na spreekster een woord van dank ge bracht te hebben voor het gesprokene, trad spreker in eene uitvoerige beschouwing en vergelijking van de grondslagen van de kieswet van S. van Houten, van die der vrouwenkiesvereeniging en van die der S. D. A. P. Met die van S. van Houten kon hij zich in 't geheel niet vereenigen, daar nog altijd duizenden mannen van het kiesrecht verstoken waren. Ook die van de vereeniging voor vrouwenkiesrecht voldeed hem niet daar deze zich tevreden stelde met denzelfden grondslag waarop voor mannen het kiesrecht kon verkregen worden. Alleen de grondslag Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen" was zyne leuze, geen dameskiesrecht. De klassenstrijd moest volsrredeD worden. Waarom geene politieke kleur bekend vraagt spreker aan de spreekster? Mej Groot gaat punt voor punt het ge sprokene van den heer Boon na en stelt ten duidelijkste in het licht, dat er een groot verschil bestaat tusschen den strijd der vrouwen en dien van de S D.A.P. De eerste is sexenstrijd de laatste een klassenstrijd De eerste kan allen en alles omvatten, juist omdat bet geene politieke partij is. Onder allen telt zij dan ook hare leden. Het streven der Vereeniging is, de vrouw het kiesrecht te verschaffen op dezelfde wijze als dit den mannen is toegestaan. Is er algemeen kiesrecht voor de mannen, dan eischt zij dit ook voor de vrouwen. Zy accepteert echter alles, wat zij kan bekomen, doch zal niet rusten opnieuw aan te kloppen, voor zij haar doel heeft bereikt en gelijkheid met de mannen heeft verkregen. Zij vermeent daarom den heer Boon in gemoede te kunnen aanraden, zich bij de vereeniging van vrouwen kiesrecht aan te sluiten. Na re- en dupliek blijft de heer Boon echter op zyn standpunt staan. Zoodat de dis cussie gesloten wordt. Ondertusschen was het reeds tien uur geworden en daar door het stormweer velen naar huis verlangden en Mej. Groot door het vele spreken eenigszins vermoeid was geworden, blijft op haar verzoek de voor drachten achterwege en sluit de presidente deze belangrijke bijeenkomst. Moge Mej, Groot hare belofte, hier later nog eens te willen optreden gestand doen, wenschen wy van harte. Dat „de Dageraad" werkelijk in eene dringende behoefie van beter vervoer heeft voorzien, ondervonden do reizigers, die Zaterdag j.l. met „de Ada" den lautsten tocht van Helder naar de Haven alhier maakten. Door den hevigsn storm was die overtocht niet zonder gevaar en waren allen verheugd behouden in de Haven aan te landen. Zondag j.l. tegen den middag kwam alhier bericht, dat er op de Zuiderzee een stoomboot gestrand was. Een 5 tal schuiten van hier, benevens de bemanning van de reddingboot, met de achter de haven gestationeerde reddingsvlot, verlieten de haven. Het bleek dat de stoomtrawler IJ. M. 50, Rotterdam, tusschen de ton van Vogelen- zand en den Vlieter op het zoogenaamde Essenveld aan den grond zat. De trawler had Zaterdag j.l. IJmuiden verlaten. Door een gebrek aan de machine was zij boven Stortenmelk geankerd. Hier werd zij voor 2 ankers woggeslageo, en wist met hare inmiddels gebrekkig herstelde machine naar binnen te komen. Door onbekendheid met het terrein geraakte zij op de genoemde plaats aaD den grond. Toen de schuiten de trawler bereikten, waren een paar der bemanning in een vletje naar Wieringen geroeid, om een sleepboot aan te vragen. De overige bemanning wenschte het schip niet te verlaten, wenira verschenen de „de Hercules" en „de Atlas". Tot heden is het beide booten nog niet gelukt de trawler vlot te krijgen. Gisteren werd door schipper M. Dogger van T X 106 een ton opgevischt gemerkt B. 3. Hedenmorgen zeilde het grootste gedeelte der visschersvloot ter oester- visscherij uit. Reeds dagen te voren had men hiertoe toebereidselen gemaakt. Op de bekende oesterbedden en op stroom viel de vangst gedacht tegen er was weinig of niets te vangen. Wulken waren er vrij wat die of door opkoopers werden opgekocht of voor eigen rekening verzonden. Naar alle waarschijnlijkheid gaat een groot gedeelte der vloot naar Ter schelling. Vlieland. Mejuffr. M. Zorgdrager, onderwijzeres alhier, heeft tegen 1 Nov. a. s. eervol ontslag uit hare betrekking gevraagd. Het douane vaartuig voor den uit- klaringsdienst bekwam Zaterdagmorgen averij; door de sleepboot Neptunus werd het schip naar Terschelling gesleept. 2 Oct. Tijdens den hevigen storm die Zaterdagavond plotseling opstak, doorleefde de bemanning van de loods- kotter no. I, schipper E. de Boer, angstige uren. Bij het binnenkomen der Vliesloot werd het schip door den storm over vallen en strandde op den Noord-Oosthoek. Door flambouwen werd de aandacht der reddingscommissie op het in nood ver- keerend vaartuig gevestigd. In noodweer begaf deze zich om half elf naar den N. Oosthoek, een barre tocht. Toen men na lang zoeken eindelijk het punt bereikte, zag men het vermoeden van enkelen bevestigd, dat daar het niet binnen gekomen loodsvaartuig was gestrand. Betrekkelijk bevonden de opvarenden, toen het schip eenmaal vast zat, zich in veiligheid, veilig althans in vergelijking van de ontzettende uren doorgebracht voor de stranding. Do reddingscommissie kou het schip zoo dicht naderen, dat men met de bemanning spreken kon. Daar de toe stand niet gevaarlijk was, werd besloten te wachten met het verlaten van het schip tot het water gevallen was. Om ha f vier werden allen door middel van eene lijn gered en begaf men zich huis waarts. In het dorp werd de gelukkige redding door ieder met groote blijdschap vernomen. Het gestrande vaartuig is lek gestooten. Gisterenmorgen werd door de kust wacht een kleine schoener opgemerkt, zeer nabij de Noordergronden. Het schip bevond zich in gevaarlijken toestand en moet zeker door een grondzee zijn over vallen, het zonk plotseling. Ooggetuigen verklaren hoe de schoener in een oogen- blik geheel was verdwenen, met man en muis vergaan. Heden vernemen wij, dat het verongelukte schip naar alle waarschijnlijkheid is geweest de twee mastschoener Oscar, kapitein Schothorst, geladen met graniet. Een sloep met den naam Oscar werd opgepikt. Men zegt, dat zich aan boord de vrouw en vier kinderen van den kapitein bevondeD. Nu de storm bedaard is, klopt menig hart in groote ongerustheid over het lot van familieleden, die men op zee heeft geweten in dien vreeselijken nacht. Telkens nieuwe berichten van onheilen komen tot ons. Wat beteekent bij deze groote ellende der zee de schade hier en daar aangericht aan huizen, daken, tuinen Er wordt ternauwernood meer acht op geslagen, waar ieder vervuld is van de ongelukken op zee, de ongelukken die men heden reeds hoorde en die welke men vreest nog te zullen hooren. Op het Noordzeestrand is een groote partij props aangespoeld. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 4 October. Burg 's At. 7 uur Ds. Kijne. Donderdag 5 October. Waal 'b Av. 7 uur. Bijbellezing Ds. v. d. Waa. Zondag S October 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne. Waal 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Kijue. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Orasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Voorbereiding. GEREFORMEERDE KERK. üosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 2 Oct. Aangevoerd werden 2 Paarden f150 a f175. 10 Koeien f200,— a f235,— 1 N. Kalveren 112 a f 25 Graskalverea f 37.— a f 65. 19 Rammen f 20 a f 35,50. 175 Schapen f 14 a f 17.50 72 Lammeren f 13,- af 15,— 10 Biggen f 10, a f 12,— 7 Korven Kippen f0,75 a f 1,15 Handel matig. Purmerend, 3 Oct. Aangevoerd 963 Runderen waaronder: 544 vette koeien 70 82 Ct. per KG, Q77 Gelde koeien f 140 a 190 Melkkoeien f 180 A 270. 42 stieren. 111 vette kalveren f 0,80 a f 1.00 p. Kg. 294 Nuchtere kalveren f 12a t 25 4617 Schapen f 18 ft 128,00 1199 Lammeren 1 10,a f 16,00 446 vette varkens f 0,50 a i 0,56 per Kg.; 14 magere varkens t 17 a 124, 51 biggen f6 a f 11 kipeieren f 6.25 a f 6.75 per 100; TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1