N°. 2509. bondag 15 October 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Aangifte voor de Zeemilitie. A. Zeevarenden. B. Binnenschippers. G. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. D. Overige beroepen. NATIONALE MILITIE. Indeeling van lotingen, bij do bereden korpsen. Do Burgemeester der gemeente Texel brengt ter oponbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie iugeschre ven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een der bereden korpsen te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30en November e.k. ter Gemeente-secre tarie aan te melden of te doen opgeven. Voor verdere bijzonderheden, als wijze van aanmelding, geneeskundig onderzoek, voordeelen welke de ingelijfden der be reden korpsen genieten in vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen, word verwezen naar de op de publicatie borden aangeplakte bekendmakingen. Met het oog op het niet altijd genoeg zaam beschikbaar aantal plaatsen bij een wapen en een bepaald garnizoen, wordt er nadrukkelijk op gewezen dat het aanbeveling verdient, meer dan één korps op te geven, waarbij men bij voorkeur wenscht te worden ingelijfd. Texel, den 13 October 1.911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 14 Oct. 1911. Iets nienws. In ons vorig nummer maakten wij melding dat het in de bedoeling van het Nutsdepartement Texel zou liggen, om bij voldoende deelname alhier eene cursus te doen houden met de „reizende keuken". (Zie advertentie.) Zoo iets is zeker voor hier geheel nieuw wellicht onbekend, doch op veel andere plaatsen weet men er over te praten en wordt over do cursussen van de „reizende keuken" met lof gesproken. Deze zaak gaat uit van het Hoofd bestuur van de Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen," welke, op verzoek van eenig departement, eeneleeraresaanwijst om de cursus te houden. Het doel van deze cursussen is om de deelneemsters te leeren eene een voudige pot te bereiden, dit wil zeggen de ingrediënten zoodanig te behandelen dat de voedingswaarde ervan niet ver loren gaat en de spijzen vooral smakelijk zijn. Niet slechts de „volkspot" wordt bereid, doch ook meer fijnere gerechten. Aan de „mededeelingen" door het Nut uitgegeven, ontleenen wij dat dergelijke cursussen werden gehouden te Bolsward, Heerenveen, Joure f2 maal), Eibergen, Kinderdijk, Capelle a. d. IJsel, Nieuw Lekkerland, en naar wij vermeenen ook te Venhuizen en Helder. Al die cursussen werden goed bezocht, door meisjes uit allen stand. Aan een er van werd zelfs door een gehuwde werkmansvrouw deel genomen. Over de resultaten was groote tevredenheid. Of zulk een cursus hier in den smaak zal vallen, zal de ondervinding moeten leeren, doch aangezien onze tijd staat in het teeken van „zich bekwamen" en de kookkunst hier nog wel niet op de hoogste trap zal staan bij onze aanstaande huisvrouwen, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat ook hier zich wel deel neemsters zullen aanmelden. Een goed bereide pot is niet te ver smaden, stemt den consument prettig en leidt ongetwijfeld tot een tevreden toon iu het gezin. Men vorgete dat niet_ Verbetering. Inzake het door ons voorloopig vermelde Mandoline concert in Hotel Texel, moeten wij alsnog ver melden dat dit niet Zondag 15, doch Zondag 22 October zal plaats hebben. Oosterend, 13 October. Gisteren is alhier ontslapen do oude heer Jan Daalder, in den ouderdom van 99 jaar en 3 weken. Hij was de oudste inwoner van dit dorp en tevens van heel de Gemeente. De overledene, die op zijn 9Ssten verjaardag nog kras en gezond was, moest in den laatsten tijd nog ernstig lijdon. Hij laat na kinderen, waarvan de oudste zoon morgen 77 jaar wordt, klein kinderen, achter- en over-achterklein- kinderen. De oestervangst valt nogal mee, ofschoon ze niet ruim kan heeten, en wulken worden er heel wat gevangen, terwijl men ze voor tamelijk goede prijzen van de hand weet te zetten. Ben Hoorn 11 October. Bij paal 12 is aangespoeld het lijk van een man van middelbaren leeftijd. Aan een der voeten bevond zich een sok en een schoen, verders was het geheel naakt. Teekenen: eenigetatou- eering op een der armen, voorstellende een klein meisje. Bie weten het ook al niet. Talrijke en groote vluchten wilde ganzen zijn uit noordelijke streken op en achter de Dollardsaanwasseu aange komen. Sommige troepen trokken verder in zuidelijke richting. Verwachtingen zullen wij er maar niet aan verbinden. Verleden jaar zijn er heel schuchter verwachtingen van een streügen winter gekoppeld aan groote vluchten kraanvogels, maar, zooals men weet, is de winter met de kraanvogels op de vlucht gegaan. Nws. Het paa7~d in den kelder. In een groote stalhouderij te Utrecht bevindt zich in den stal een luik. Dat luik geeft toegang tot een kelder. En in dien kelder ligt zand. Verder loopt die kelder héél ver door, zelfs tot onder een groot pand, dat aan die stalhouderij grenst. Eén vau de koetsiers had zand uit den kelder gehaald en vergeten het luik te sluiten. In den stal staat een paard los aan de ruif, dat dier loopt enkele stappen achteruit en zakt plotseling weg door de opening van het luik. Niemand die het bemerkt. Het beest wringt zich in z'n benauwdheid heelemaal door het gat en belandt heelhuids in den kelder, waar het op z'n gemak eens rondkijkt en een wandelingetje maakt onder de gewelven, al gaat dat wat moeilijk, met gebogen nek en dito beenen. Den volgenden ochtend mist men in de stalhouderij een paard. Overal wordt gezocht, maar natuurlijk niet in den kelder. Totdat weer een van de knechts afdaalt om zand op te diepen. Die knecht vindt heel achterin het paard. Het gansche personeel daalt in den kelder om het paard te zien. De vloer moest worden opgebroken om het dier te bevrijden. U. D. Een speelplaats op 't dak. Op 't platte dak der gemeenteschool aau de Looiersgracht te Amsterdam is een speelplaats ingericht. Amerikaansch 1 Onvoorzichtig 1 Een 13-jarig zoontje van den arbeider E. aan den Aalsmeerderweg te Haar lemmermeer stak een luciter aan boven een welput welke gas bleek te bevatten. Eensklaps sloeg de vlam er met kracht uit. Zijn moeder, die boven de put gebukt stond, kreeg de volle vlam in het gelaat. Deerlijk gebrand aan hoofd en handen vluchtte zij het huis in, waarna ge neeskundige hulp werd ingeroepen. De vrouw lijdt hevige pijnen. Het dure leven! Aan een beschouwing van De nieuwe Financier en Kapitalist ontleenen wij het volgende Het schijnt niet aan twijfel onderhevig dat de warenprijzen inderdaad een belang rijke en snelle rijzing hebben ondergaan, ook al moet hierbij dadelijk worden aange stipt dat men zich daarvan over 't algemeen schromelijke overdreven voorstellingen maakt. Van vele voorname artikelen zijn de prijzen op dit moment lager, althans niet hooger dan 30 of 40 jaar geleden. Zoo kosten b.v. suiker, tarwe, koper en ijzer thans minder dan in 1870 of 1880. Aan den anderen kant zijn ook vele artikelen duurder. Maar in doorsnede zijn de prijzen der voornaamste handelsartikelen op dit moment nog steeds lager dan in de beide genoemde jaren, afschoon zij sedert om streeks 1895 de goedkoopste periode van recente tijden aanmerkelijk zijn gerezen. Na dit met eenige staatjes te hebben toegelicht besluit het artikel aldus Maar wij gelooven dat één factor, waarop wij reeds bij den aanhef zinspeelden, van meer gewicht i6 dan alle bij elkaar. Die factor bestaat uit de hoogere eischen die thans door elke klasse der bevolking aan he leven worden gesteld. Alleen de bijna algemeene „behoefte" aan vacantie en reizen en de transportkosten, noodzakelijk ge worden door de uitbreiding, der steden en het wonen in voorsteden spelen, een een zeer groote rol. Het tramkaart en de fiets van den werkman zijn behoeften geworden, meer nog dan de vacaDtiereizen der meergegoeden. Iedereen tot in de onderste lagen der bevolking vraagt meer van het leven. Het is niet zoozeer dat de prijzen iets hooger zijnzij zijn thans doorgaans nog steeds lager dan 30 en 40 jaar geleden. Maar iedereen heeft of nieuwe of grootere behoeften. „Het volk" eet meer brood, vleesch, melk, eieren, kleedt zich beter, woont beter, is meer ambitieus wat betreft opvoeding der kinderen, vraagt meer amusementen. Er is, allerwege een hoogere levenstandaard gekomenen de oorzaak van het „dur6 leven" ligt dan ookmioder in de omstandigheid dat de levensbehoeften duurder zijn geworden, dan in het feit dat zij grooter zijn dan voorheen. Hoe men zich vergissen kan 1 In bet Haagsche bosch staat een groote beuk, met zwaren loodkleurigen stam en een breede kruin, die dezen zomer werd opgeteekend om te vallen, immers hij was slecht en leverde ge vaar op. De inspecteur komt er bij te pas en ook zijn oordeel was de boom staat op 't vallen, moet er uit. Men meende echter dat het beter was een commissie te benoemen en wanneer deze op grond van onderzoek coDsta- teeren kon, dat de boom vallen moest, welnu, dan zou het gebeuren. En de commissie kwam tot die conclusie. Intussehen kwam de storm het Haagsche bosch inspecteeren en smakt er honderden, neen duizenden tegen den grondook de beuk, die door iedereen opgegeven was, word door elkaar ge schud, maar... viel niet Vermoedelijk zal men hem nu voor loopig wel laten staan 1 Omdat hij zijn pet ophield. Hei Volk meldt, dat aan den heerC. Schriel, onderwijzer aan het Rijksop voedingsgesticht te Amersfoort, die op den verjaardag der Koningin, toen op het voorplein van het gesticht het Wil helmus werd gespeeld, zijn pet niet had af genomen, ontslag is aangekondigd. De heer Schriel is christen-socialist. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van directeur der te Alkmnar te stichten gemeentelijke arbeidsbeurs hebben zich over de 300 sollicitanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 1400—f 1900. TEXELSCHE C0ÜRAIT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de* Burö 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere linden met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouder? der Gemeente Texel, brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1912, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, 'worden uitgenoodigd zich voor 1 November eerstkomende bij ben, Burgem. en Weth. aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te den Burg; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de lotelingen die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of een positie bekleeden als is aangegeven in onderstaande lijst. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen, en jongens op koopvaardijschepen, van de groote en kleine vaart en op zeesleep booten Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartnigen, tonnenleggers en jachten Üiepzeevissckers en Noordzeekustvisscbers. Leerlingen van Zeevaartscholen. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepeo, aken, tjalken en andere vaartuigen Stuurlieden, matrozen, schippers, en schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnen wateren Zaiderzeevisschers Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren Mossel- en oestervisschers Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Machinisten en machinistleerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op tabrieken en andere inrichtingen; Stokets als boven Machinedrijvers; (hieronder begrepen drijvers van motorbooten en automobielen) Smeden en smid-bankwerkers; Machinebankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers) Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koper slagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers) Electriciens. Studenten in de werktuigkunde of in de electrotechniek. Leerlingen van de kweekschool voor machinisten to Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio- telegrafisten) Scheepsbeschieters Scheepstimmerlieden (schoepmakeis). E Koek, brood en banketbakkers of knechts Koks en koksmaats, bctzy aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis en hotelbedienden. Hofmeesters en kcllncrs op schepen of beoten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden, Studenten in de geneeskunde of in de artsenijbereidkundc. H. Personeel van 's Rykswcrven. N.B. Do personen genoemd onder A. B. en D. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicienmatroos. C. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicienstoker. E. komen in aanmerking voor inl.alszeemilicicnkok F. n a n ii zeemilicienhof- [meester. G. ,i a n u n zcemilicicnzie- [konvcrpleger. H. a ii n u ii zeemilicien matroos of stoker al naarmate van het beroep dat zij uitoefenen. Voor verdere bijzonderhedon wordt vcrwozen anar de op de publicaticborden aangeplakte be kendmakingen. Texel, 13 October 1911, Burgemeester cn Wothoudcrs vnd, GAARLANDT. Do Secrctnris, RUIBING.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1