N°. 2511. Zondag 22 October 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BELEEFD VERZOEK. Birmenlan Van week tot week. Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LAKÖEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Tex el. NATIONALE MILITIE. Indeeling van lotingen, bij de bereden korpsen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie ingeschre ven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een der bereden korpsen te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30en November e.k. ter Gemeente-secre tarie aan te melden of te doen opgeven. Voor verdere bijzonderheden, als wijze van aanmelding, geneeskundig onderzoek, voordeelen welke de ingelijtden der be reden korpsen genieten in vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen, word verwezen naar de op de publicatie borden aangeplakte bekendmakingen. Met het oog op het niet altijd genoeg zaam beschikbaar aantal plaatsen bij een wapen en een bepaald garnizoeD, wordt er nadrukkelijk op gewezen dat het aanbeveling verdient, meer dan één korps op te geven, waarbij men bij voorkeur wenscht te worden ingelijfd. Texel, den 13 October 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Aangifte voor de Zeemilitie. B. Binnenschippers. C. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. D. Overige beroepen. TEXEL, 21 Oct. JPl 1 Voor hen, die Zond iguvond een uitgaansavondje wenschen. s:'g n wij de aandacht op de in dit i naiinm- moi- komende advertentiën, b im./.eml" do aaukoudigiog van de Opennu-e Vei ga dering van deChr. Jongelings.o! v n gmg in het gebouw „Eben Ba .er" en van het Mandolineconcert in lintei „Texel". Oudeschild, 19 October. Dinsdagavond j.l. hield do Tox ische Schippers- en Visschersbo d ecne alge- meene vergadering in de „Zeven Pro vinciën". De opkomst was vrij bevre digend. Nadat de voorzitter, de heer W. Mets, de bijeenkomst had geopend en de secretaris de notulen der laatst gehouden algemeene vergadering, bene vens de ingekomen missiven had voor gelezen, brengt de heer A. Boon, een uitvoerig verslag uit over de conferentie die door onze afgevaardigden en dooi de afgevaardigden van het Visscbers- fonds te Wieringen, j.l. Zaterdag te Helder was gehouden met den adj.-In- specteur der Visscherijen, den heer Roosendaal. Daar de uitslag dier confe rentie geen der leden kon bevredigen, werd besloten, zich inzake de oester- visscherij, in eene met redenen om- kleede petitie tot den betrokken Minister in deze den heer Talma, te wenden. Naar aanleiding van het verzonden re quest tot het verkrijgen van een visch- afslag aan de haven, deelt de Voorz. mede, wat dienaangaande in de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering is besproken. Bij rondvraag werd er de aandacht op gevestigd, dat nu de finan- cieele toestand der visschers eenigszins beter is, men wel gevolg zou kunnen geven aan het voornamen om alhier voor de nagelaten betrekkingen van den in Juni j.l. verongelukten Wieringer vis- scher K. Lont, eene inzameling te houden. Besloten werd dit in den loop der volgende week te doen, indien de Voorz. daartoe de noodige permissie van den Edelachtbaren Heer Burgemeester zou kunnen verkrijgen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit daarop de Voorz. de bijeenkomst. Door het ruwe weder heeft de visschersvloot de eerste 2 dagen dezer week da haven niet verlaten. Gisteren en heden echter was de haven vrij ruim. Giüg een groot gedeelte der vloot in de vorige weken naar Terschelling, thans houdt zij zich bijna geheel hier op stroom met het oesterkorren bezig. Nog altijd worden er veel wulken gevangen. Vlieland. Onder voorzitterschap van den heer G. Donia hield de IJsclub „Vlieland" op 13 October in het hotel Meijer hare jaar vergadering, die tamelijk bezocht was. Na het openingswoord, waarin de voorz. er zijn voldoening over uitsprak dat de baan al flink water bevat, leest de vice- secretaris, de heer J. F. Rab de notulen, die worden goedgekeurd. Aan den afge treden secretaris, den heer A. Visser, wordt dank gezegd. De administratie van den penningmeester, den heer G. van Westen, wordt door eone commissie de h. h. D. Groeoeveld en C. de Jong onderzocht en in volmaakte orde bevon den. De ontvangsten hadden beloopen f 128.21, de uitgaven f89,28, zoodat het saldo op 1 October van het nieuwe boekjaar 1'38,93 bedroeg. De vergadering machtigt den voorzitter, den heer Van Westen dank te zeggen voor diens ijver en toewijding als bestuurslid der IJsclub betoond. (De heer G. van Westen was om gezondheidsredenen afwezig). De aftredende bestuursleden, de h. h. D. de Jong, P. Kooyman en T. Zeijlemaker woiden mot bijna algemeene stemmen herbenoemd en aanvaarden opnieuw hunne functie. In de plaats van den heer G. van Westen, die bedankte, werd ge kozen na stemming eu herstemming en loting met den heer C. de Jong do heer K. Molenaar. Een voorstel van het bestuur om 2 schuldbekentenissen af te lossen werd met algemeene stemmea aangenomen. Uitgeloot werden de uos. 13 en 129. Na discussie wordt besloten de con sumptietent in pacht te geven aan den heer C. Cupido (de hoogste inschrijver); aan den baanveger een daggeld te geven; het rijden is dus geheel vrijzoo mogelijk aan kinderen afzonderlijk gelegenheid te geven voor het leeren-rijden. De verga dering wordt daarna gesloten. De daarop volgende b -stiuusvorgadering koos den heer J. F. Rab tot secretaris enden hr. G. C. Bruijn tot penningmeester. De ijsciub telt thans 75 leden. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 uden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Het komt enkele malen uoor, dat bij aan bieding uan postkujitantiên uoor ab. enz., tuij dezelue terugontuangen met de uer- melding „2 maal aangeboden", of „niet te huis". Aangezien eene herhaalde aanbie ding ons onnoodige kosten ueroorzaakt, uerzoeken uiij beleefd om het bedrag, tuaaruoor kwitantie werd aangeboden, ons per postwissel toe te zenden, desuerlangd porto uoor onze rekening. De Uitgeuers. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bjj deze ter kennis van wie het aangaat dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1912, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zicb voor 1 November eerstkomende bij hen, Burgem. en Weth. aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te den Burg; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de lotelingen die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zjj een beroep uitoefenen of een positie bekleeden als is aangegeven in onderstaande lijst. A. Zeevarenden. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen, en jongens op koopvaardijschepen, van de groote en kleine vaart en op zeesleep booten Stuurliodcn, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen, tonnenleggers en jachten Diepzcevisschcrs en Noordzeckustvisschcrs. Leerlingen van Zeevaartscholen. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van RijnschepeD, aken, tjalken en andcro vaartuigen Stuurlieden, matrozen, schippers, en schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnen wateren Zuiderzeevisschors Visschers op Zecuwscko wateren en op de groote rivieren Mossel- en oestorvisschers Schuitenvoerders, vlettorlicden en veerlieden. Machinisten en machinistleerlingen op schepen en vanrtuigen, bij spoor- of tramwegen on op fabrieken en andere inrichtingen Stokois als boven Machinedrijvers; (hieronder begrepen drijver,, van motorbooten en automobielen) Smeden en smid-bankwerkers; Machinebankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers); Werktuigmakers. Kolentrcmmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koper slagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers) IClectrieienB. Studenten in de werktuigkunde of in de elecirotechniek. Leerlingen van de kweekschool voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio- telegrafisten) Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E Koek, brood en banketbakkers of knechts Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. E. Koffiehnis en hotelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of beoten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden, Studenten in de geneeskunde of in de artsenij bereidkunde. H. Personeel van 's Rijkswerven. N.i> De personen genoemd onder A. B. en D. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicienmatroos. C. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicienstoker. E. komen in aanmerking voor inl.alszeemilicienkok E. u u u zeemilicienhof- [meester. G. n ii n ii u zeemilicienzie- [kenverpleger, ET. ii n ii ii n zeemilicien matroos of stoker al naarmate van het beroep dat zij uitoefenen. "Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de op de publicatieborden aangeplakte be kendmakingen. Texel, 13 October 1911, Burgemeester en Wethouders vnd, GAARLANDT. De Secretaris, RUILING. 7—14 Oct. De Kamer heeft in de vorige week een korte zitting gehouden, die echter belangrijk nieuws opleverde, n. 1. het einde der obstructie. Van de zijde van het publiek was weder bijzonder groote belangstelling aan den dag gelegd en mag men de berichten gelooven dan zat menig toeschouwer op een dure plaats. Duur vooral omdat er geen enkel schandaaltje waarvoor het publiek toch meerendeels gekomen was voorviel. Men wist dat echter niet vooraf en de berichten in sommige organen over de plannen der sociaal democraten deden een nieuwe uitbarsting der obstructie verwachten. Ook hetgeen door sommige soc. dem. sprekers in openbare vergaderingen was medegedeeld had het vermoeden gewettigd dat er veel parlementair gewoel te wachten was. Gelukkig is het zoover niet gekomen, dankzij het bemiddelend optreden van den hr. Mr. Drucker, die een weg tot verzoening vond. De Kamer beloofde aan de sociaal-democraten zich niet te zullen verzetten tegen het behandelen van een kiesrechtadres aan de Koningin voor de behandeling der Staatsbegrooting, met deze tegemoetkoming namen de sociaal-democraten genoegen en afge wimpeld was de obstructie. Volgens de //N. G.// was het den heer Drucker pas op het laatste oogenblik gelukt de twistende partijen te over reden. De heer Schaper zou zelfs met een obstructie redevoering van ecnigo ureu lengte in zijn zak hebben roudgeloopen. Het kalme verstand schijnt ten slotte op de beide twistende partijou de overwinning te hebben behnald. Men mag zich daarover verheugen, want een parlementaire obstructie is al het ellendigste wat er te bedenken is, omdat daardoor de belangen van een heel land opgeofferd worden aan de twist van een klein aantal personen. Lant ons daarom hopen, dat we in 't vervolg vau dergelijke //krachttoeren» als onlangs gezien, verschoond mogen blijvon. ooo Het bericht van de nederlaag dor monarchisten in Portugal is bovcstigd geworden, 't Is huu ditmaal blijkbaar ernst geweest, hetgeen ook blyken kan uit de mededeelingen door den Portugeeschen Minister-president aan den corres pondent van de //Matin// verstrekt. Een troep van 1500 2000 man, goedgewapend en onder aanvooring van een 14 tal officieren trokken op verschillende plaatsen de Spaanscho grenzen over, doch ze worden omsingeld door do regeerir.gs- trocpcu en uitcengeslagou. Er werden een 500tal gevangenen gemaakt. Do regeering hoeft thans de Cortes bueeugeroepeu om krachligo maat regelen voor te atollen tegen de rustverstoorders. Ze zullen waarschijnlijk naar een krijgsraad ver wezen worden om icrccat te staan wegens opstand en aanzetting tot den burgeroorlog. Naar luidt der officieele berichten is thans in het noorden de rust zoo goed a's hersteld. De schoone droom der Koniugsgezinden dat de omvergeworpen troon van Portugal nog weder opgericht zal worden is niet uitgekomen. De Monarchisten zullen zich in het onvermijdelijke moeten schikken. ooo Over den oorlog tusschen Italië en Turkije blijft belangrijk nieuws nog altijd schaars. De Italiaan- sche landingstroepen zijn in de afgeloopen week evenwel te Tripoli aangekomeu en mogelijk, dat een actie tegen net Turksche bezettingsleger voor de deur staat. Woensdagmiddag kwam het landingseskader in 't gezicht vau Tripoli. Het bestond uit een groot aantal schepen volgeladen met troepen. Een aantal pantserschepen vormde de voorhoede, terwijl torpedobooten op de flanken voeren. Twee aan twee naast elkaar op een afstand van 500 Meter vormde de vloot twee fraaie lijnen, 3 mijlen lang. De bevolking van Tripoli liep bij het naderen der vloot uit en het moet altijd volgeDS de berichten uit Italiaanscbe bron een onbe schrijfelijk geestdriftige ontvangst geweest zijn, dat het landingsleger door de bevolking bereid was. Gevochten is er in de laatste dagen zoo goed als niet. De Italiaanscbe vloot zorgt er voor dc Turken op een afstand van Tripoli te houden en deze schijnen met machteloosheid geslagen te zijn. Door den commandant der Italiaanscbe troepen in Tripoli is een proclamatie tot de bevolking gericht waarin natuurlijk van het Italiaansche bestuur gouden bergen beloofd worden. Verlichting van den belastingdruk, misschien wel geheele afschaffing van belasting wordt den bewoners voorgespiegeld, terwijl allerlei toezeggingen wor den gedaan, ook wat de bescherming van den Mohammedaansche godsdienst betreft. De geruchten over een bemiddelend optreden der mogendheden nemen vasteren vorm aan, maar tevens ook wordt gemeld, dat de Italiaansche regeering nu Tripoli bezet is van een schadeloos stelling aan Turkije voor den afstand van Tripoli niets meer weten wil. Wat er dan nog voor bemiddeling overblijft is zeer de vraag. Men mag evenwel de berichten niet al te veel geloof schenken, want ze zijn nog altijd zeer verward en officieel wordt weinig losgelaten. —OOO— De Marrokkaausche kwestie is thans een flinke schrede tot haar oplossing verder gekomen. De Erausche en Duitsche onderhandelaars zijn het over het moeilijkste deel der overeenkomst eens geworden, n.l. over de rechten die Erankrijk in Marrokko zal krijgen. Het verdrag is wat dat deel betreft geparafeerd. Thans rest de vertegenwoordigers der regeeriug nog een overeenkomst gereed te maken betreffende de compensaties die door Erankrijk aan Duitscbland zullen worden aangeboden. Over den inhoud van de thans geparafeerde overeenkomst valt nog niets met zexerbeid te zeggen, daar de regeeringen weigeren iets los te laten voor en aleer de geheele overeenkomst tot stand gebracht is. ooo Uit China komen ernstige berichten. Er is een hevige opstand uitgebroken, die gericht is tegen de thans regeerende Mandsjoedynastie. De opstandelingen hebben in het zuiden^ een aantal groote steden ingenomen en zijn in 't bezit van alle mogelijke oorlogsbenoodigdheden. Er moet reeds hevig gevochten zijn. Mogelijk komen we in er een volgend overzicht uitvoermger op terug.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1