N#. 2512. Donderdag 26 October 1911. 25ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 1421 Oct. Bij de vele stemmen die zich in den laatsten lijd verheven hebben tegen Minister Kolkmans ontwerp tot wijziging der Tariefwet heeft thans ook de Nederlandsche Middenstandsbond de zijne gevoegd. In de afgeloopen week werd in een buitengewone algemeene vergadering van genoemden Bond, speciaal voor dit doel belegd, de Tariefwet onder handen genomen. Deze vergadering was bijeengeroepen op verzoek van de Arnhemsche vereeniging van Handel en Nijverheid en 35 andere Midden- standsvereenigingen. Het Hoofdbestuur had reeds vroeger het houden van be sprekingen over dit wetsontwerp ontraden omdat de bond zoowel uit vóór- als tegenstanders bestaat en voor de eenheid ervan noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. De Amsterdamsche winkeliers vereeniging scheen iets van de vrees van het Hoofd bestuur te gevoelen en stelde een motie voor waarin o.m. gezegd werd, dat een gemeenschappelijke bespreking en de beoordeeling van de Tariefwet voor beide groepen in den Bond vertegenwoordigd volgens de statuten onnuttig was. De meerderheid der aanwezigen deelde die meening evenwel niet en de motie werd derhalve verworpen. Hierna werden langdurige bèspreking over het beginsel en de mogelijke gevolgen der voorgestelde Tariefwet gehouden waarvan het resultaat was de aanneming van een motie, voorgesteld door de afdeeliDg Arnhem, luidende „De Ned. Bond van Yereenigingen van den Handeldrijvenden en van den industri- eelen Middenstand, vergaderd op 16 October 1911 te Utrecht, spreekt als zyne meening uit, dat de strekking van het nieuwe tariefwet-ontwerp in het algemeen be schouwd in strijd is met de belangen van den Middenstand en verzoekt de Tweede Kamer der Staten-Generaal dit ontwerp niet aan te nemen." Van d6 140 aangesloten vereenigingen waren 69 op de vergadering tegenwoordig, die te zamen 196 geldige stemmen hebben, uitgebracht. Daarvan zijn 40 blanco, 150 vóór en 6 tegen het voorstel-Arnhem, zoodat dit met een overgroote meerderheid is aangenomen. Vermelding verdient nog dat de voor zitter mededeelde, dat het bestuur mis- schién binnenkort een nieuwe buitengewone algemeene vergadering bijeen zou roepen met 't oog op de stijging der levensmiddelen. o—o—o De Duitsche Rijksdag heeft zijn zorner- vacantie thans ook weder achter den rug. De zittingen zijn in de afgeloopen week weder aangevangen. Langer dan een tweetal maanden zal de Rijksdag niet bijeen blijven. Nog voor Kerstmis zal het werk afloopen. Dan volgt de ontbinding, want de huidigo Rijksdagperiode is dan geëindigd. In Januari zullen de algemeene verkiezingen plaats hebben, waarvoor de voorbereidingen reeds lang aan den gang zijn. De vele kiezersvergaderingen die overal in het Duitsche rijk gehouden worden, bewijzen dat. Uit den aard der zaak zullen aan den Rijksdag thans niet veel belangrijke ontworpen worden voorgelegd. Toch kunnen de zittingen niet van belang ontbloot geacht worden, omdat het voor de hand ligt dat de verkiezingsstrijd ook in het parle ment weerklank zal viuden. De sociaal democraten zijn alvast begonnen uit de huidige duurte der levensmiddelen en de houding der regeering dienaangaande, politieke munt te slaan. Behalve de duurte staat ook de Marokko kwestie alsmede die betreffende Tripoli en China op de interpellatielijst. De regeering heeft evenwel reeds bij voorbaat verklaard, dat ze onder de gegeven omstandigheden niet op deze interpellaties kan ingaan. o—o o Onder groote belangstelling hebben in de afgeloopen week in België de gemeente raadsverkiezingen plaats gehad. En die belangstelling wordt verklaarbaar als men bedenkt dat de uitslag dezer verkiezingen van veel gewicht moet worden geacht voor de Belgische politiek. Zooals men weet werd voor eenige maanden tusschen de Belgische liberalen en socialisten een overeenkomst gesloten tegen de regeering der rechterzijde. De eerste aanval van hei kartel gold de door minister Schollaert ingediende Schoolwet en was van die gevolgen dat het kabinet tot aftreden gedwongen werd. Verwacht werd nu, dat het nieuwe ministerie dat onder Broqueville optrad de Schoolwet niet uit de erfenis van het vorige zou over nemen. Daarin vergistte men zich evenwel, want Broqueville nam het ontwerp wel over, al was het ook eenigszins gewijzigd. De thans plaats gehad hebbende gemeente raadsverkiezingen nu zouden wellicht van grooten invloed kunnen zijn op het lot van het schoolwetsontwerp. Tot nog to6 had Broqueville de schoolwet nog niet aanhangig gemaakt. Bij wachtte slechts op een gunstige gelegenheid en hadden nu de gemeenteraadsverkiezingen een verzwak king van de oppositie gebracht, dan mocht verwacht worden, dat de regeering spoedig haar slag zou slaan. Het kartel der linkerpartijen zette dan ook alle zeilen bij om de rechterpartij bjj deze verkiezingen een volkomen nederlaag te bezorgen, temeer waar de uitslag wellicht grooten invloed zou hebben op de komende Kamerverkiezingen. Nu de uitslag is geheel en al in het voordeel der oppositie geweest. In meer dan 600 gemeenten is het katholieke bestuur door een uit de oppositie partijen vervangen. De oppositie meent dat Broqueville daarin een duidelijke vingerwijzing zal zien om althans de schoolwet te laten rusten. Zelfs is van sociaal-democratische zijde reeds medegedeeld dat bij het bijeenkomen der Kamer aangedrongen zal worden bij de regeering om af te treden. o—o o De lezer weet hoe in schier alle landen de publieke opinie het gewelddadig optreden van Italië togen Turkije in scherpe be woording veroordeeld heeft en blijft ver- oordeelen en hoe met leedwezen wordt gezien dat de alles vermogende mogend heden geen hand uitsteken om het onrecht alsnog in zijn loop te stuiten. Een krachtig protest heeft thans ook het permanente internationale Vredesbureau te Bern daarnevens gevoegd. Dit bureau heeft aan alle regeeringen die de Haagsche vredes- convontie geteekend hebben een schrijven gericht waarin o.m. gezegd wordt, dat hel mot smartelijke verbazing getuige er van is geweest hoe de regeeringen, de een na de ander, zich van ingrjjpen onthielden in het Italiaansch Turksohe conflict. Zonder de zwaarte der Italiaansche grieven te wegen schijnt het ons toe aldus het Vredesbureau dat dG Italiaansche regee ring grootelijks te kort geschoten is in hetgeen haar plicht was, door te handelen als geschied is wij meenen dat de gouver nementen verplicht waren, de regeering te Rome te herinneren, dat ze haar ver plichtingen, waartoe zij zich plechtig verbonden heeft, niet heeft nagekomen. De Italiaansche grieven waren als aan gewezen om door arbitrage te worden bijgelegden indien de Italiaansche regee- ring van meening was, dat Turkije niet voldoende waakte voor de algemeene veiligheid in Tripoli en zich incorrect gedroeg tegenover de vreemdelingen, dan stond de weg open voor de bijeenroeping van een internationale conferentie. Op deze wijze gaat het betoog verder voort om te eindigen in een beroep op de mogenhedeu om gezanmelijk een betoog te richten tot Italië ten einde tot een einde der vijandelijkheden te komen. Of dit beroep iets zal uitwerken moet afgewacht worden. Veel kans schijnt daarvoor nog niet te bestaan. De toestand is nog vrijwel onveranderd. Tripoli is bezet door de Italianen en het landingsleger is aangekomen. Wel houden de geruchten over een bemiddelend optreden der mogendheden aan, maar zeker heid bestaat er nog zoo goed als niet# Gevochten werd er in de laatste dagen alleen bij de voorposten van Tripoli. o—o—o Over de gebeurtenissen, die in het hart van China in de laatste dagen hebben plaats gegrepen valt weiüig met zekerheid te zeggen. De Chineesche regeering heeft de handgrepen der censuur al even goed te pakken als de beste Europeesche regeering En zoo bleveD berichten over het beloop van den opstand in de laatste dagen zoo goed als bijna geheel uit. Ook zijn de weinige berichten lang niet eenstemmig. Wordt b.v. van een zijde gemeld dat de regeering zich in 't geheel niet bezorgd maakt en groote onverschilligheid aan den dag legt, van andere zijde wordt gemeld, dat niet groote haast groote troepenzendingen naar het oproerige gebied plaats hebben. Dat het Chineesche publiek den toestand niet als heel onschuldig inziet kan wel blijken uit de stormloopen op de Chineesche bankinstellingen. Dat de opstandelingen een drietal sterke steden bezet hebben en over het zich daarin bevindende goed voor ziene arsenaal kunnen beschikken is een feit dat vaststaat en van niet geringe beteekenis. Ook hebben zij zich van een bedrag van 3 millioen gulden weten meester'te maken. Zooals men weet is het doel der revolu tionaire beweging de Mantsjoe-dynastio omver te werpen en een republiek te stichten. Ze hebben een proclamatie uit gevaardigd waarin allereerst gewezen wordt op China's geschiedenis en hoe de regeering der Mantsjoes daarin een donkere bladzijde vormt. De Mantsjoes zijn er in geslaagd de Chineezen onder te brengen en nu is China ongelukkig. De Mantsjoes moeten daarom verdreven worden met kracht van wapenen. Is dat gebeurd dan kunnen de plannen der revolutionairen verwezenlijkt worden. Of het zooveer zal komen moet de lijd nog Jeeren. De regeering heefl groote legerafdeelingen naar het gebied vau den opstand gezonden en is er reeds hevig ge vochten. Het resultaat van deze gevechten is echier op het oogenblik dat wij dit schrijven nog niet bekend. TEXEL, 25 Oct. 1911. Openb. verg. Ckr. JongeliRgsvereeniging. Zondagavond hield de Chr Jongelings- vereeniging „Ora et Labora" eene open bare vergadering in het gebouw „Eben Haëzer" in de Julianastraat alhier. Niettegenstaande het ongunstige weder waren vele belangstellenden opgekomen en werd de bijeenkomst op den bepaalden tijd door Ds. Kijne geopend. Als spreker trad voor de aanwezigen op de beer Koornstra, van Haarlem, die met verschillende voordrachten, nu eens ernstig en leerrijk, dan weder van meer kumoristiscken aard (uit het militaire leven) zijn gehoor wist te boeien. De beer K. is een onderhoudend causseur, die er slag van heeft zijn gehoor aange naam - bezig te houden de dank hem gebracht was zeker verdient. Voor den aanvang, gedurende de pauze en na het eindigen der voordracüten, liet de Chr. ZangvereenigiDg, onder leiding van den heer Q. Huijser zich hooren, en gaf verschillende liederen uit de „Neer- boschzangen" ten beste, zeker tot genoegen der aanwezigen. De bijeenkomst die met gebed was geopend, werd op dezelfde wijze op een geschikt uur gesloten. Voor die waren opgekomen was het een aangenamen avond. Uitvoering; Mandolineclub. 't Stormachtige weer van Zondagavond was zeker de reden die de muziek liefhebbers tot thuisblijven noopte, toch jammer, want de uitvoering was wel eenige opoffering waard. Het jongere, danslustige publiek was in flinke getale opgekomen. Zeker voor een deel door de bekoriDg van het nieuwe, maar genoten is er, betooverend klonk de zangerige muziek door de zaal, en er was geen sterke verbeeldingskracht noodig, om te meenen meerstemmige zang te hooren die ons uit de verte tegonkloDkwaarlijk de gondels op de Venetiaansche wateren ontbraken er slechts aan. Er is geapplaudiseerd of er Zuiderbloed in de aderen der toehoorders stroomde. De heeren Polak weten voor het komisch element steeds te zorgen, zoodat toen het programma te half elf was afgeloopen de stemming voor het bal er inzat, zoodat zeker een geanimeerd bal volgde. De Cocksclorp. De heer P. Dros Johz. van hier behaalde te Utrecht het voorloopig diploma voor machinist ter koopvaardij. De heer Dros werd reeds dadelijk bij de Maatschappij „Nederlaud" geplaatst. Do suikerbietencampagne in Eierland is eenige dagen geleden onder begun stiging van goed weder en droge wegen begonnen. Ondanks den drogen zomer valt de oogst niet tegen. Evenals vorige jaren worden de bieten met vaartuigen naar Oudeschild gebracht, om daar in grootere schepen te worden overgeladen. De tooneelvereenig'mg „Eensgezind heid,, alhier gaf Zaterdag j.l. eene uit voering in het lokaal van den hr. Zoetelief. Opgevoerd werden het tooneelspel „Uit het leven", door C. W. van Rijswijk en de blijspelen „Papa bezoekt zijn zoon" door G. L. Faasseu en „De man met honderd kwalen". Blijkens het applaus vielen de stukken in don smaak van bat zeer talrijk op gekomen publiek. TEXELSCHE CODBANT, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1