N». 2514. Donderdag 2 November 1911. Nieuws- en 25ste Jaargang Advertentieblad. Binnenland* Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Unden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prys der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN wordea aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD&DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e l LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken, ingevolge art. 30, tweede lid der landweerwet, bij deze be kend, dat het onderzoek, bedoeld bij art. 29 dier wet, van de in het verlofgangers- register dezer gemeente ingeschreven ver lofgangers van de landweer zal worden gehouden te den jBurg op Texel, in een der localen van de o.l. school, en wel: op Donderdag 9 November 1911, des voormiddags ten negen ure, de verlofgan gers der landweerlichting 1905 en 1906, alsmede zij van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen des voormiddags ten ell ure, de verlof gangers der landweerlichting 1907 en 1908; op Vrydag 10 November 1911; des voormiddags ten negen ure, de ver lofgangers der landweerlichting 1909 en 1910; des voormiddags ten elf ure, de verlof gangers der landweerlichting 1911. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de op depublicatieborden aange plakte bekendmakingen. Texel, den 30 October 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, RUIBING. Oorlog Italië en Turkije. Aangezien onze Overzichtschrijver geen copy kondt gereed krijgen, geven wjj hier voor in plaats een overzicht van de oorlogs toestand tusschen Italië en Turkije, aan de dagbladen ontleend. „Een plan van Italië om den oorlog te beëindigen, is een zeer eigenaardig plan, waarvan echter weinig heil wordt verwacht. Verzekerd wordt, dat Italië binnen enkele dagen aan alle mogendheden kennis zal geven van de annexatie van Tripolis en Cyrenaika. Zoodra de erkenning der annexatie door de mogendheden plaats gehad heeft, zal zoo redeneert men in Italië Turkije geen reden meer hebben tot verzet. Mocht dit toch het geval ziju, dan zullen de mogendheden niet langer yan Italië kunnen verlangen, dat het blijven zal bij een beperking van het oorlogstooneel. De annexatie van een geheele provincie te proclameeren, terwijl nog alleen de kust genomen is en dat nog niet eens volkomen is toch wel eigenaardig. Nog eigenaardiger ls, om ook van de mogendheden de erkenning dier annexatie te verlangen. Daar komt zeker niets van. Maar waarom dan dit Italiaansche plan Zou 't ook zijn. om voor Italië als excuus te dienen tot 't uitbreiden der vijandelijk heden in Europeesch-Turkije nu de Italianen inzien, dat de Turken 6n Arabieren op Tripolis gevaarlijke vijanden zijn De geestdriftige stemming voor den oorlog in Italië is sterk aan 't afnemen. Geen wonder, van den vreugdeoptocht ter in neming van Tripolis, zonder een schot te lossen, komt niets. 'tMoet een bloedige krijg worden, waarin veel zonen des vader lands hun bloed zullen moeten geven. Eu dan die steun, die de Turken van de andore Mohammedanen ontvangen De Jong-Turken zijn er op uit, om met alle geweld den heiligen oorlog te propagan- deeren. De beweging is zelfs al overgeslagen naar Egypte, waar de anti-Italiaansche agitatie begint. De Mohammedanen doen alles om den heiligen oorlog te steunen. Dat afnemen dor geestdrift in Italië is teekenend. Zelfs hebben er zich geen vol doende vrijwilligers meer aangemeld voor 't expeditiekorps, dat ter versterking naar 't oorlogsterrein wordt gezonden. Nu moes ten de Italiaansche jongelingen loten. De ellende begint al Anders is de stemming onder het Turksche volk. Uit Tripolis komen van de Mohamme danen vrij gunstige berichten. Overal tasten de Turken en Arabieren de Italiaansche stellingen aan en dwingen tot gevechten. Als de Turken en Arabieren zwakker waren dan zouden ze niet als aanvallers optreden daar verdedigen altijd veel gemakkelijker is. Een journalist heeft den Turschen gezant te Berlijn om z'n oordeel gevraagd. Deze zei Zooals de zaken thans staan, schijnt de vrede zoo ver verwijderd als maar te den ken is. Het ligt niet op den weg van Turkije, stappen te doen, om den oorlog te doen eindigen. Turkije immers is de aangevallen partij, Italië de aanvaller en Turkije moet dus kalm afwachten, tot Italië definitieve voorstellen doet of voor waarden formuleert, waarop de vrede kan worden gesloten. Italië, of liever gezegd, de meerderheid van het Italiaansche volk, eischt de vol ledige annexatie van Tripolis. Turkije heeft zich op het standpunt gesteld van volstrekte handhaving van de suprematie van den Sultan over Tripolis. Men is dus als het ware terecht gekomen in een dood- loopende steeg. Volgens de meening van den gezaDt kan Turkije er niets bij winnen door in het tegenwoordige stadium van den oorlog de vredesonderhandelingen te bespoedigen. Integendeel, uitstel kan slechts in zijn voordeel uitkomen. De moeilijkheden voor Italië iD Noord- Afrika beginnen pas eerst recht goed. Het heeft thans 40,030 man geland. De toestand zal voor de Turken in Tripolis steeds ver beteren naar gelang de weerstand van de Arabieren in het binnenland georganiseerd wordt. Bovendien kunnen de stijgende financieele moeilijkheden voor Italië Turkije slechts ten goede komen, terwijl de finan cieele druk van Turkije minder zwaar is en ook beter gedragen kan worden. En wanneer Italië in vertwijfeling zijn belofte breekt en de vijandelijkheden overbrengt naar elders, dan krijgt het dadelijk de mogendheden aan den hals. Oostenrijk- Hongarije zal wel zorgen, dat de Alba- neesche kusten geen gevaar loopen. Ook de Italiaansche bedreiging om een of twee Turksche eilanden te bezetten, laat Turkije koud. En als Italië Smyrna of andere Aziatische havens bombardeert, doet het de Engelsche en Fransche belangen meer schade dan de Turksche. Een landing op de Levantynsche kust zou den Italianen duur te staan komen. In één woord: met eiken dag wordt de positie van Turkije beter en nemen de mocielijkheden voor Italië toe. De Sultan is bereid elk bepaald vredes voorstel van Italië iD overweging te nemen de plicht der mogendheden is op Italië in te werken, opdat het zulke voorstellen doet. Trouwens, hoe langer de vijandelijkheden duren, des te meer zulion ook die mogend heden de naweeën er van ondervinden. Reeds ligt de handel in het geheel6 ooste lijke gedeelte van de Middelandsche Zee stil. De Mokammedaanscho bevolking zal een steeds vijandiger houding aannemen, niet alleen tegen Duitschlaud maar tegen allo mogendheden, die den oorlog hebben kunnen doen eindigen, maar het niet deden. Naties als Frankrijk en Engeland zullen daarvan de grootste nadeelen ondervinden, daar deze heerschen over een grooté Mo- hammedaansche bevolking, die nu reeds in beroering komt- Engeland heeft thans, volgens den gezant, een prachtige gelegenheid om zijn positie in de Mohammedaansche wereld te beves tigen. Engeland's woord geldt in Italië als wet. De uitgestrektheid van de Italiaansche kusten maakt voor dit land de vriendschap van Engeland onontbeerlijk. De stem van de Britsche regeering zal het beste ver nomen worden in den warrel der tegen strijdige belangen. Reeds is medegedeeld, dat de Heilige Oorlog der Muzelmannen tegen de onge- loovigen in geheel Mohammedaansch Afrika is afgekondigd. Van alle kanten komen nu „geloovigen" naar Tripolis om de Italianen te bestrijden, voornamelijk uit Tunis en Egypte. Zelfs al zou Italië op het oogenblik vrede sluiten, zou het Tripolis niet verder in bezit kunnen nemeD, van wege den tegenstand, dien het zal onder vinden van de tot godsdienstige dweep zucht opgezweepte Mohammedaansche Arabieren. TEXEL, 1 Nov. 1911. Winterdienst. Met datum 1 November, alzoo heden, is ook voor de boot de winterdienst iDgetreden. Yan af dezen datum worden do vertrekuren als volgt gewijzigd Van Texel voorm. 6, 8, 11, nam 2.50, Yan Helder 7, 9,30, nam. 12,15, 4,15 De dienst 9,30 van Helder, vaart des ZoDdags te 10,20 vandaar. In verband met deze dienstwijziging komt de eerste post des morgens een uur later aan. De Markr. De markten zijn aan T afnemen, althans wat de aanvoer van wolvee betreft naar de aanvoer van Maandag zich liet aanzien. In rundvee, zoowol ouder als joDg, was goede aanvoer, evenzoo in biggen en pluimvee. Nog slechts een paar marktdagen en de gewone markten zijn voor dit jaar geëindigd. De reizende keuken. 't Mag zeker pleiten voor de lust om zich te bekwamen, dut niettegenstaande het ruwe weder, velen Maandagavond naar Café „den Burg" togen om kennis te nemen van de condities voor het bijwonen der kookcursus, en zich voor deelname aan te melden. Zoowel voor de cursus tot bereiding van de gewone pot, als voor die van de fijnere keuken, was de belangstelling groot, wij verwachten althans dat het weikelijk belangstelling zal zijn; niet enkel de zucht om van dat nieuwste snufje te profiteeren. Voor d9n gastronoom belooft dit onderwijs een goeden tijd. Oosterend, 31 October. Zaterdag j.l. werd de biljartwedstrijd die gedurende enkele weken in „het Wapen van Amsterdam" gehouden werd, beëindigd. Er moesten nog 100 partijen gespeeld worden. Eerst lieten 23 persouen zich elk voor 3 partijen inschrijven. Hieronder waren de Heer Jac. Rijk, I. Monté, K. Bakker en C. Vlaming, die ieder eerder reeds op 50 punten gekomen waren. Dit was ook het geval met den Heer S. Vlessing, die evenwei nu afwezig bleef en daarom uitviel. Het talrijk aanwezige publiek heeit bij menige partij genoten, er werden prachtige carambols gemaakt. Vooral kwam men in spanning bij het kampspel van den heer M. Plaatsman, dat eenig mooi was, en waarbij 56 punten behaald werden. Toen later ook nog de 31 partijen aan de spelers waren toegewezen, heeft men wel ernstig getracht het record te slaan. Aan den fleer K. Bakker gelukte het bij mooi spel, 52 punten te halen. Hiermede waren de eerste en tweede prijs gewonnen. Om den derden prijs moesten later nog kampeD de Heeren Monté, Vlaming en Rijk. Laatstgenoemde trok zich terug, waarna de Heer I. Monté den derden prijs won met 41 punten, terwijl de Heer C. Vlaming 37 punten behaalde. De prijswinners kozen nu ieder een horloge met kettiüg, resp. in goud, zilver en nikkel. Zij weten nu allen, boe laat 't is. De Heer Koppen heeft zeker goed gedaan een dergelijken wedstrijd aan de orde te stellen. Velen hebben er van en bij genoten. Ben Hoorn 31 October. Met de werkzaamheden op het Horntje en de stuiidijk loopt het thans niet mede. Ruim dertien duizend blokken liggen gereed om bij gunstig weder op de daarvoor bestemde plaats te worden neergelaten. Wel ware het wenschelijk voor de aannemer en het werkvolk dat er een Oostenwind met een lage waterstand kwam. Vlieland, 29 Oct. Door de motorboot „Vlieland" is heden middag opgevischt en alhier aangebracht het lijk van een flink gebouwden jongen man, verkeerende in verregaanden staat van ontbinding. Verondersteld wordt dat de doode zeeman ter koopvaardij - is geweest, de kleeding bestond uit grijze sokken, cheviot pantalon met draagbanden, blauwe wollen trui, tricot onderbroek, jaeger hemd waarop in gotische letters C. J. Een gaatje in een cachot. Men schrijft uit Beek aan den Geld. Zekere J. T., uit den Smoorenhoek, had met de Duitsche politie nog het een en ander te vereffenen. T. had schuld maar was wel zoo wijs, zich nimmer op Duitsch grondgebied te vertoonen en zoo gevaar te ontwijken, door de gendar men „eingespertt" te worden. Woensdag avond verloor bij nochtans alle voorzichtig heid uit het oog, hij waagde zich in een Duitsch caté, waar hem onmiddelijk twee politiemannen te pakken hadden. T. werd geboeid naar Kranenburg vervoerd en daar voorloopig in het cachot opge sloten, om 's anderendaags naar Kleef te worden gebracht. De arrestant voelde zich alles behalve op zijn gemak en verlangde hard naai zijn lieve vrijheid. Onrustig zijn gevangenbok bekijkend, meikte bij een gaatje in de fundeering van het cachot, dat nu juist niet van de meest hechte constructie bleek. T. ging op den vloer aan het krabben en breken eu kreeg warempel zoo'n groot gat in den bodem, dat hij zich er door kon wringen en zoo de vrijheid nemen. Eenmaal buiten zat hij weer gauw op Nederlandsch grondgebied en den volg le morgen stond hij alweder op ziju .vork te Beek. De Duitsche politie keek sip. EXEL

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1