2516. Donderdag 9 November 1911. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bi o oen land. Van week tof week. liit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge bed Nederland 45 Cfcs. Naar Amerika en andere lmden met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. 38 Oct.—4 Nov. De Tweede Kamer zit nog midden iu de behandeling van het door minister Colijn ingediende ontwerp tot wijziging der Militie- wet. De heeren schijnen niet veel haastte hebben ofschoon ze nog voor de volle be- grootingsmenu staan en er bovendien nog vooraf moet gaan de behandeling van het kiesrechtadres der sociaal-democraten. Vooral over een paar principieele twist vragen zijn de beraadslagen langdradig geweest. Allereerst over de uitbreiding van het contingent en niet minder ook over het voorstel van den minister om een instituut van militaire werkers in het leven te roepen. Vooral tegen deze laatste bleek de Kamer groote bezwaren te hebben. Zelfs een aantal van de rechtsche Kamerleden bleek er ni6t mee ingenomen te zijn. Do minister stond evenwel op zijn stuk en verklaarde kortweg heen te zullen gaan als zijn wensch niet vervuld werd. Wel wilde hij de oppositie wat tegemoet komen door te beloven de 1500 militaire werkers in twee ploegen te laten opkomen teneinde hun diensttijd met die der andere miliciens gelijk te stellen en het instituut den naam te geven van administratietroepen, doch aan het beginsel hield de minister vast. Met het gevolg dat hij zijn zin kreeg. Nadat de voornaamste twistvragen ten genoegen der regeering waren opgelost, was ook het lot van het ontwerp verzekerd. Toch is men het ovei de onderdeelen nog lang niet eens en namen de beraadslagingen nog groote afmetingen aaD. Tal van amen dementen kwamen al onder den hamer en een berg ligt nog op behandeling te wachten. Als 't mogelijk is wil de Voorzitter tegen 14 dezer met de behandeling gereed zijn. Langer zal er althans niet over gesproken worden. Is het ontwerp dan nog niet afge daan, dan wordt de verdere behandeling uitgesteld tot Januari. Den 14 November zal aauvangen de be handeling van het voorstel der sociaal democraten om een kiesrecht adres tot de Koningin te richten. Ofschoon wel vooruit gezegd kan worden dat dit voorstel zal worden verworpen staat te verwachten, dat er nog heel wat over gedebatteerd zal worden en derhalve de behandeling heel wat tyd in beslag zal nemen. Daarna komt pas de Indische en ver volgens de Staatsbegrooting aan de orde. Ook al laat de Kamer de gebruikelijke kleine vacantie achterwege, toch zal er voor de begrootiogsdebatten, die wel even uit voerig zullen zijn als altijd het voor- loopig verslag doet zooiets vermoeden wel nauwelijks tijd genoeg overschieten. Ieder die geen vreemdeling is in ons parlementair Jeruzalem zal durven voor spellen, dat het als het tegen Kerstmis gaat we6r rep je-haast je zal worden. Trouwens, dat is in de laatste jaren altijd al zoowat de gewoonte geweest. o o—o De Marokkaansche kwestie loopt bljjkbaar ten einde. De vertegenwoordiger van de Fransche regeering is met die van de Duitsche tot overeenstemming gekomen eD naar luid der berichten is de overeenkomst thans geteekend en zal de tekst vandaag of morg6n gepubliceerd worden. Mogelijk dat als deze regels onder de oogen dei- lezers komen de bladen het reeds druk hebben met het geven van beschouwingen over de gesloten overeenkomst. Wel weten de buitenlandsche bladen nu reeds haarfijn te melden wat de overeenkomst zal bevatten en welke dispensaties door Frankrijk aan Duitschland verleend zijn, doch deze mede- deelingen berusten nog enkel op veronder stellingen, daar de officieele tekst nog niet gepubliceerd is. Intusschen heeft de Marokkokwestio toch nog een slachtoffer gemaakt. Freihoir von Lindequist de Duitsche minister van Kolo niën heeft ontslag gevraagd en verkregen. Het blijkt dat hij zich met de verkregen overeenkomst niet vereenigeu kan, omdat hij de door Frankrijk aangeboden compen saties niet voldoende acht. Nu de regeering toch genoegen neemt met het aanbod blijft er voor hem niets anders over dan het veld te ruimen. Wat hij dan ook doet. -o—o—o— Als de Italiaansche regeering de expeditie naar Tripoli uitgezonden heeft in de ver onderstelling, dat deze een spoedig en gemakkelijk te volbrengen taak zou hebben dan is ze daarin door de gebeurtenissen der afgeloopen week wel bedrogen geworden. Er is toch in de laatste dagen zeer ernstig gevochten en wel stellen de officie-u se Italiaansche berichten het voor alsof de Turken groote verliezen leden, maar toch valt het niet te ontkennen dat de bezetting van Tripoli na de Turksche aanvallen zich tot onder de rook der stad teruggetrokken -heeft. Naar het heet omdat in de verder gelegen gevechtslijn de lucht verpest werd door de vele dooden die de Turken hadden achtergelaten waardoor ook de bronnen vergiftigd zouden zijn, doch naar Turksche berichten zeggen enkel als een gevolg van het krachtigopdringen der Turksche troepen waardoor de Italiaansche troepen zich niet in de vooruit geschoven stellingen konden handhaven. Het offensieve optreden van de Turksche troepen wijst er op dat deze zich sterk gevoeleD. En dat de Italianen zich enkel tot een verdedigende houding bepalen is wel een vaag teeken. De Turksche berichten spreken zelfs van besliste overwinningen. In Italië schijnt men dan ook niet al te gerust te wezen. Hoe de toestand echter precies is valt niet met zekerheid te zeggen. We weten alleen dat er hevig gevochten is en aan weerszijden ernstige verliezen zijn geleden. De Italiaansche cencuur is zóó streng dat niets doorgelaten wordt van het oorlogs- terrein. De Italiaansche bevelvoerder in Tripoli is zelfs zoover gegaan om de oorlogs correspondenten eenvoudig uit het land te zetten en naar Italië en Frankrijk terug te zenden. Reeds dadelijk bij den aanvang der krijgsoperaties werd den journalisten verboden deze te volgen. Wat deze dus te weten kwamen moestal weerduortusschen- komst van anderen aan hen medegedeeld wezen. Hadden ze op die wijze een „oorlogs telegram" kunnen opstellen dan waren ze echter nog lang niet klaar. Want de sencuur op de telegraafkantoren was uitermate streng eu de Italiaansche minister-president aarzelde zelfs niet bovendien nog bekend te maken dat elk bericht, 't welk het Itali aansche leger schade zou toebrengen gestraft zou worden met f2500 boete of 15 maanden gevangenisstraf. Toch lieten de journalisten zich niet uit het veld slaan eu op allerlei wijze trachtten ze de cencors bij den neus te nemen, waarbij ze groote schranderheid aan den dag legden. Eerst namen ze een Code aan en als ze b. v. seinden, dat 5000 sinaasappels uit Syracuse waren verzonden dan beteekende zulks dat 5000 Turken naar Tripoli vertrokken waren. Ze konden echter niet altijd seinen over sinaasappels eu de cencor liet die sinaasappel telegrammen ook al heel gauw niet meer door. Toen zoc-hteu de journalisten een anderen weg. Ze zonden hun telegrammen naar plaatsen buiten Italië vanwaar ze dan verder naar Milaan en andere steden doorgezonden werden 1 Die telegrammen waren dan zoo ingericht 1 dat het scheen alsof ze van Engeland af komstig waren. Tripoli en andere steden j kreg6n Engelsche plaatsuamen, auto's be- I teekenden een leger, aeroplanen eskadrons enz. Dat ging zoolang goed totdat de cen cuur begreep dat al die auto's en vlieg machines wei een andere beteekenismoesten hebben. Opnieuw zochten d6 perslui een anderen uitweg maar telkens duurde do vreugde kort. En ten slotte heeft de bevelhebber dei- troepen in Tripoli maar een eind aau het spelletje door gemaakt de journalisten te la ten oppakken eu ze jper eerste gelegenheid naar Italië te zenden. Slechts enkele buitenlaudscho vertegenwoordigers der pers is het vergund in Tripoli te blijven. De berichten die uit Tripoli komen zijn derhalve niet altijd even betrouwbaar, doch als men alles te zamen neemt ligt de overtuiging voor do hand dat de positie der Italiaansche troepen bjj Tripoli lang I niet prettig is. Zo zijn feitelijk opgesloten I iu hun stellingen en de Turksche kanonnen ij worpen hun projectielen zelfs tot in de stad. Bengari moet zelfs al heroverd zijn. De Turken ontvangen steun van de Arabieren. Zeer hebben de Italianen zich in de gezindheid der Arabieren vergist. Reeds bij het eerste groote gevecht in de vorige week bleek dat de Turken in de Arabieren bond- genooten hebbm. Tijdens het gevecht zagen de Italiaansche troepen zich plotseling in den rug aangevallen door de z.g. bevriende Arabieren die in de stad gebleven of in de oase bij Tripoli hun woningen hadden. Slechts met groote verliezen konden de Italiaansche troepen den aan val afslaan. Op beestachtige wijze hebben zij daarna wraak genomen. Alle Arabieren in Tripoli, schuldig of onschuldig, ouden en jongen, tot grijsaards, vrouwen en kinderen toe werden neergeschoten of gevangen genomen en naakt naar de gevangenis gesleept. Er komen uit het binnenland onheil spellende berichten voor Italië. De Arabieren, die met het lot hunner ras- genoolen in Tripoli niet onbekend zijn gebleven, komeu in beweging. Turkije die in Tripoli meer wapens en minutie schjjut te hebben dan verwacht was, trekt partij daarvan en wapent de Arabieren. Gemeld wordt dat er een 100.U00 tal op het oorlogspad is. En in Italië wordt met koortsachtige haast gewerkt aan het uitzenden van een nieuwe expeditie. En de mogendheden zien kalmpjes toe —o—o—o De berichten uit China zijn zeer verward. Hoe dan ook de toestand eigenlijk is valt moeilijk te zeggen. De regeering heeft zooals men weet in een zeer deemoedige proclamatie beterschap beloofd en is reeds begonnen onder de hofkliek een opschooning te houden. Haar eedzweriug, dat een constutie zal worden ingesteld en er een parlement zal komen, heeft evenwel den opstaud nog niet doen ophouden. Er wordt nog eiken dag gevochten Tegelijk met zijn boetedoening heeft de regeerende regent den hervormingsgezinden Chinees Joeansjikai tot minister-president benoemd. Joeansjikai, den man die in ongenade heette gevallen te zijn en door de Mandsjoeregeering nog kort geleden uitgestooten was. Hij is hervormingsgezind en een vriend van den leider der opstandelingen. Diens denkbeelden onderschrijft hij grootendeels. De Maudsjoedynastie wenschthij evenwel niet omver te werpen daar deze nu toch haar invloed en macht verloren heeft. Sommige berichten zeggen dat Joeansjikai, die tevens tot aanvoerder der regeerings- troepen benoemd was, voor de eer bedankt heeft, doch het is in China de gewoonte dat men zich voor dergelijke hooge onder scheidingen eenige malen vragen laat. Ten slotte zal Joeansjikai wel de taak aanvaarden om het land weer tot rust te brengen. Men meent dat hij met den aanvoerder der opstandelingen iD onder handeling zal treden om deze over te halen genoegen te nemen met de beloften door de regeering gegeven. Of het hem iets baten zal is zeer de vraag. De opstand breidt zich nog voort durend uit en deze woedt als een booze ziekte, die de eene stad na de andeie aansteekt. En op het leger valt niet meer te vertrouwen want bij heele regi menten tegelijk loopen de troepen naar de opstandelingen over. En er wordt verschrikkelijk gevochten waar de trouwe regeeringstroepen ver schijnen Mogelijk dat Joeansjikai het onder deze omstandigheden niet aandurft dc verant woordelijkheid op zich te nemen. TEXEL, 8 Nov. 1911. Zanguitvoering „Eigen Oefening." De kunst is lang, het leveu kort-, zegt een Fransch spreekwoord, of, om den hóógstee trap op het gebied der ku- st te bereiken, is zelfs een heel men-cben- leven niet lang genoeg. Toch was het optreden van de zang- vereeniging „Eigen Oefening" op Zondag avond in botei Texel niet onverdienste lijk te noemen, het programma, dat heel aardige nummers bevatte, werd zonder uitzondering vlot afgewerkt, ja, het trof ons, dat de woorden der verschillende liederen voor ons zoo duidelijk verstaan baar waren. Wij geven geen critiek, doch breDgen gaarne een woord van lof aan den Di recteur, voor hetgeen hij in één jaar wist te bereiken. Het optreden van de jongejuffrouw Dijt en den jongeheer Vlessing die wij meermalen te zamen zagen optreden, en die ook thans weder bereid werden ge vonden voor het goede doel hun krachten te geven is boven onze critiek verbeven, het woord van dank van den heer Dik- staal, directeur der Zangvereeniging aan het slot der uitvoering was zeker alles zins verdieDt. De heer Dikstaal opende met een ge past woord en deelde aan het slot nevens zijn dank aan allen mede, dat naar schatting deze uitvoering een saldo van 50 tot 60 gulden voor de weduwe Lont, zou opleveren. Een geanimeerd bal volgde. Protest der vrouwen tegen de Tariefwet. Naar aanleiding van eene bespreking der Tariefwet door Mevr. Yan Balen - Klaar, Donderdag 26 October gehouden in eene vergadering van de Haagsche afd. der Yer. voor Vrouwenkiesrecht, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt eene actie der Ned. vrou wen tegen het aanhangige Ontwerp- Tariefwet op touw te zetten. Bedoeld comité heeft thans besloten tot de Tweede Kamer der StateD-Gene- raal een adres te richten van den vol genden inhoud „Ondergeteekenden allen vrouwen en voor het m9erendeel huisvrouwen, over tuigd dat de aannemiDg van het aan hangige Ontwerp Tariefwet de kosten van het levensonderhoud aanmerkelijk zal doen stijgen, verzoeken uwe hooge Vergadering bedoeld Ontwerp-Tariefwet te verwerpen." Het is de bedoeling op dit adres de han Iteekenicgen der tegen de Tariefwet protesteerende vrouwen le verzamelen daartoe zal het op velschillende plaatsen ter teekening gelegd worden. Hier ter plaatse wordt het adres ter onderteekening aangeboden door leden van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht wij vestigen er de aandacht op. De Gocksclorp. A;s leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen debeeren P. Blom, C. Boon Mz. en M. Laan en is gekozen de heer G. Krul, inplaats van den beer T. Dogger, die bedankt had. Als notabel is herkozen de heer P. Blom en zijn gekozen de heer C. v. d. Berg, inplaats van den heer Jac. Boon Mz. en de heer J. Weisteen, inplaats van wijlen den heer K. Wetsteen. Oudescliild, 6 November. Naar men ons mededeelt heeft hier Zaterdag een inbraak plaats gehad en wel in het kantoortje van den heer W. Grimijzer achter de haven. De dief schijnt zich 'door een raam toegang verschaft te hebben en uit een ijzeren geldkistje, dat in een lessenaar was geborgen, zich een bedrag van f 190 te hebben toege- eigend t.w. .3 bankbiljetten van f 60 en een van f 10. De zaak is in handen van de justitie. De laatste dagen hebben zich ge kenmerkt dooi' voortdurend stormachtig weder uit het Westen. Hierdoor werd de waterstand zeer hoog, zelfs zoo dat. hij hedenmorgen 1.8 M. boven A.P. of ruim 1,6 M. boven volzee was. Tonge- volg) daarvan stond het zeewater tot aau de stoepjes van de café s van de heeieu Dogger en Bakker.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1