N°. 2517, Êondag 12 November 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. De dochter van den Stationschef. TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco pen- post door gc- bcel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lmden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Adven-tentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma. LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBprg op Tex el. TEXEL, 11 Nov. 1911. Volgens oude traditie zal Dinsdag a.s., dat is de tweede Dinsdag in November, de laatste weekmarkt van dit jaar, de zoogenaamde scbeimarkt worden gehouden. Op dienzelfden dag zal de verkiezing plaats hebben van twee Hoofdingelanden voor het Waterschap de 30 gemeensch. polders, alhier. Gedurende de wintermaanden, Decem ber, Januari en Februari, bestaat eenmaal 's maands gelegenheid tot het markten van vee en wel de tweede Maandag van de maand. Be Cochsdorp. Bij de strandvonderij zijn aangebracht een aantal vaten en bussen, gevuld met verschillende soorten olie en gemerkt „S. R. B. 268, Genua, Neapel, Hamburg" enz., benevens nikkel en glaswerk, pop pen en ander speelgoed, heiligenbeeldjes en een paar stukken gutapercha, wegende 122 K. G. Een en ander is los en in kisten gevonden op het Eierlandsche strand en de Vliehors en meerendeels door het zeewater beschadigd. Vlieland. De heer G. Bruijn, oud-gezagvoerder alhier, is benoemd tot lid der Gezonds- heidscommissie, gezeteld te Enkhuizen. 7 Nov. Op het Noordzeestrand zijn aangespoeld, 12 vaten olie gemerkt R. S. R.2 vaten traan, gemerkt p/p, 1 kist papier, gemerkt A.B.Dresden A en 1 kist glaswerk. De bergingsstoomer Lyons van Ameland aangekomen kon wegens verlies van ankers en kettingen niet op de Vliereede inklaren en vertrok naar Terschelling. Turken en Italianen. In Dellzijl ligt een schip, afkomstig uit Egypte, dat bezig is zwavelzuur te lossen. De lossing- geschiedt heel broederlijk door Italiaansche en Turksche matrozen 1 i.) Id langen tijd had ik taal nog teeken ontvangen van mijn oudeD academievriend, Fred Pepper, totdat ik onverwacht een uitnoodiging van hem ontving, om een week ton zijnent te komen doorbrengen. Volgens zijne aanwijzing ontmoette ik hem op den bepaalden tijd te Wallington Junc tion, een station ongeveer twintig mijlen van zijn huiH verwijderd, het overige van de reis ging over een zijtak van den spoorweg. Ge hebt hier een nieuw kaartje te nomen, zeide Fred, nadat ik den trein verlaten en wij elkander mot een hartelijken handdruk hadden gegroet, het loket is aan het andere einde van het perron. Is spoedde mij naar het raam, dat mijn vriend mij had gewezen en ontving het voreischte kaartje, dat mij door een jonge dame werd toegereikt, een tenger meisje met groote bruine oogon en bruin baar, bloek, met scherpe trekken, maar verzacht door oen uitdrukking van trouwhartigheid en goedwilligheid, welke aangenaam aan deed. Zij was gekleed in donkergrijze japon, mot een smal boordje en manchetten, terwijl de bleekheid van haar hals door oen zacht rood lintje te sterker uitkwam. J)o vlugheid waarmede zij zich bowoog was aangenaam om te zien. Ongetwijfeld waren do voriraaiïngon van het overigens Jacht over de daken. De 17-jarige W. J. H., wonende Zand straat no. 6, te Rotterdam, was een maand geleden bij zijn overbrenging naar de Tuchtschool te Alkmaar aan de hem begeleidende veldwachters ont snapt. Maandagmiddag, 5 u. werd hij in de Zandstraat opgemerkt, waarop vier rechercheurs jacht op hem maakten over de daken van panden, grenzende aan pand no. 6, alwaar hij binnengevlucht was. Ten slotte mocht het gelukken hem te grijpen en is hij onmiddellijk overgebracht naar het Huis van Bewaring Hij is nu weder naar Alkmaar gebracht. Be gedwongen 9-uur sluiting. Een sigarenhandelaar in de Kal verstraat te Amsterdam heeft geconstateerd, dat hij in October 1911 ongeveer f300,— minder ontvangen heeft dan in October 1910 een verschil dat hem niet erg vriendelijk doet spreken over de nieuwe vrijheidsbeperking 1 Een verlovingsfeest. Een Duitscher te Heerlen (Limburg) zou Zondagavond zijn verlovingsleest viereneenige Duitsche makkers en eenige inwoners van Heerlenheide waren ook aanwezig om dit feest mee te maken. De feestviering bestond hoofdzakelijk uit misbruik van drank. Toen de feestvierders huiswaarts keerden, laat in den nacht, kreeg men ruzie onder elkaar, en spoedig werd men handgemeende messen werden ge trokken en weldra vloeide het bloed uit meer wonden. Zekere Sm. uit Heerlerheide, kreeg 3 steken in den rug en 2 steken in het hoofd, waarschijnlijk is geen dier steken levensgevaarlijk. Miliciens 1911. De miliciens der voorjaarsploeg 1911, zullen, voor zoover zij niet zijn bestemd voor den dienst bij het blijvend gedeelte, op 30 November a.s. met groot verlof huiswaarts keeren. Den 1 December d.a.v. keeren de 4-maanders der lichting 1911, tot het volbrengen van hun dienst bij het blijvend gedeelte, van groot verlof bij de korpsen terug. weinig behagelijko bureau haar werk, zoowel als do potten roode geraniums in bet venster en de kanarie, die zich in zijn kooi luidkeels liet hooren, het geborduurde overtrek van den lessenaar en de bundel gedichten in een groen bandje. Zijn al de klerken aan de stations in dit gedeelte van het land zoo bekoorlijk, als die mij daar juist geholpen heeft? vroeg ik aan Fred. O, ge hebt zeker de kleine Madge Car- liston gezien, gaf hij ten antwoord, maar een tweede nis zij zult gij hier niet licht aantreffen. Hebt go nooit van haar ge hoord? Dan moet ik u vertellen wat er drie of vier jaren geleden gebeurd is en waarbij Madge zich als een heldin gedragen heeft. Laten we ons eerst van goede plaatsen verzekeren. Mijn vriend was op de lijn goed bekend en do conducteur sloot op zijn verzoek het portier, zoodat we alleen bleven. Nadat we ODs in twee hoekjes hadden neerge vleid, begon Fred mot zijn verhaal, terwijl de troin zich voortbewoog door een vlak vruchtbaar laud, afgewisseld door bosscben en stroomen en verguld door de matgele stralen van de herfstzon. Twee jaren geleden, zoo begon hij, was de oude David Carliston, Madge's vader, stationschef te Birkwood, eon klein plaatsje ongovoer vijltien mijlen van Wallington Junction gelegen. David was vroeger soldaat geweeBt, kon twoe of drie medailles tonnen en had zijn post waarsohijnlijk te danken aan de welwillendheid van een of andoron vriendelijker! directeur, onafhan kelijk van ziju bekwaamheid, ilij was Toch nog gehaald. 't Gebeurde op een onzer groote stations, een kruispunt van spoorwegen. Aan het einde van een der perrons staat de sneltrein naar Rotterdam en Den Haag, zwaar puffend en hijgend, te wachten op het sein tot vertrek, dat feitelijk al een paar minuten geleden moest gegeven zijn. Men is al 2 minuten te laat. Eindelijk alles is klaar, de chef geeft een teeken dat men kan vertrekken. De hoofdconducteur heeft reeds 't fluitje in den mond, om het sein tot vertrek te geven, doch... hij fluit niet. Zijn scherp oog heeft ontdekt, dat een zeer zwaar lijvige dame aan komt schommelen, alle moeite doende om hard te loopen en den trein te halen. Welwillend, zooals hoofdconducteurs altijd zijn, verdween het fluitje uit zijn mond en reeds was een damescoupé 2de klasse geopend om de corpulente passagiere in te laten. Deze kijkt in het voorbijgaan in alle coupés en blijft voor de geopende dames coupé staan, steekt haar hand naar een binnen zittende jonge dame toe en zegt Hé, is dat loopen, Truus, adjuu hoor de groeten aan je ouders, kind Instappen dameklinkt het bevelend, van 's conducteurs lippen. Neen, conducteur, ik hoef niet mee. Nou Truus, het beste hoor. De dame had geen tijd meer om haar nicht, of wat het dan was, voor de tweede maal de hand te drukken, want buiten gewoon hard smeet de conducteur het portier dicht, buitengewoon scherp floot hij op zijn fluitje en even zwaar als altijd, puffend en hijgend, verliet de trein het station, in de richting van d6 Residentie. De trein was vier minuten te laat; daar van kwamen er twee voor rekeniDg der corpulente dame, die, onbewust van de verstoring, die zij had teweeg gebracht, blij, dat zij „'t toch nog gehaald had", hijgend huiswaarts keerde. De staking te IJmuiden weer opge heven. De zeelieden-vergaderingen te IJmuiden en te Egmond hebben besloten de stakmg op te heffen. Vele stoomtrawlers ver trokken reeds, terwijl andere tot vertrek worden gereed gemaakt. De reeders hebben beloofd, dat de vreemde werkkrachten zullen worden onts'agen. Alle stakers komen weer op hun oude plaatsen terug. reeds verscheidene jaren weduwnaar en zijne kleine huishouding werd bestuurd door zijne dochter Margaret of Madge, zooals zij in den regel door haar vaderen ook wel door anderen genoemd werd. Birkwood was een station, waar weinig omging; reizigers zag men er niet veel en het goederenverkeer was ook van weinig beteekonis. Het .was verscheiden jaren na de voltooiing van den spoorweg geopend, op aandringen van twee of drie invloed rijke families, die een station begeerden in de nabijheid hunner landgoederen, zoo dat het er vrij eenzaam leven was voor David en zijn dochter, temeer daar het dorpje Birkwood, bestaande uit een paar honderd woningen, anderhalve mijl van den spoorsveg verwijderd ligt. Dit was oorzaak dat Madge, die weinig te doeu en veel ledigen tijd had, zich op de hoogte stelde van do werkzaamheden van een stationklerk, waartoe zij veel vaardigheid bezat on de rechterhand baars vaders word, die zelf zich onledig hield met het stellen der signalen en andere werkzaamheden up hot terrein, beneveus het onderhouden van zijn tuintje op een dijk, die parallel liep met den spoorweg. Davids diensttijd eindig le ooi acht uur 's avonds, daar er in Birkwood geen trein stopte tusscben dat uur eu zeven urn 's morgeus en nadat hij zich overtuigd had dat do nachtsignalen allen goed gesteld waren, was hij gewoon, hij goed weder oen bezoek te brengen in de dorpsherberg, om oen pijp te rooken en een glas bier te drinken. Ilij was hier een welkome gast, ïu aanmerking genomen ziju verleden als Gefopt Een boerentimmerman te Barneveld, zekere D. V., een schrander gezel, die nog al trotsch is op zijn vernuft, vertelde onlangs in het dorp roDd, dat hij een belangrijke verbetering had ontdekt, aan te brongen aan vliegmachines. Een dezer dagen ontving onze uitvinder een brief uit Den Haag, onderteekend door Henri Wijnmalen, en waarin de schrijver meedeelde gehoord te hebben van de belangrijke uitvinding, die hij gaarne wilde koopen. Daartoe zou hij Zondag met zijn automobiel te Barneveld komen en V. moest hem maar opwachten in een aangewezen café. Natuurlijk dat V. aan de uitnoodiging gevolg gaf. Zondag zat hij den heelen dag, extra netjes aangekleed met zijn uitvinding in genoemd café te wachten op Henri Wijnmalen, die echter niet ver schenen is. (A. Cr.) Een tekort. De rekening van de feesten ter ge legenheid van 't 50 jarig bestaan der Alkmaarsche ontzetvereeniging sluit met een tekort. Zoo iets gebeurt meer Tot dekking van 't tekort zal Toonkunst nu een concert geven. Moderne musschenvangst. De electrische zaklantaarns maken te Goedereede op eigenaardige wijze opgang. Zij worden n. 1. door de straatjongens veel gebruikt, om musschen te verschal ken, waarvoor vanwege de landbouwers 2 cent per stuk wordt uitbetaald. De straatjongens klimmen elkaar op de schouders, belichten op de minder hooge woningen met behulp van de zaklantaarn de musschen in 't nestje onder de dak pannen, die argeloos zitten blijven en zoo gepakt worden. Veedieven Te Luyksgestel (Noord-Brabant) worden in den laatsten tjjd vele nachte lijke diefstallen gepleegd. Werden tot nog toe steeds konijnen, kippen enz. ontvreemd, thans heeft men bij een der landbouwers, twee varkens medegenomen waarvan één dood op den weg werd teruggevonden. Er wordt ijverig naar de daders vaD deze diefstallen gespeurd. soldaat en de twee medailles, die hem een onbetwistbare meerderheid gaven. Deze avondbezoeken in het bonte paard" gaven aan Madge geen kleine onrust, want het gebeurde niet zelden, dat David, medege- sleept door de toejuichingen, die zijne sol- datenavonturen verwierven, meer van het eigen brouwsel van den herbergier genoot dan hij goedschiks kon verdragen en op een laat uur huiswaarts keerde in een Staat, die zeker door anderen „kennelijk* mocht genoemd worden, maar waarvan bij zelf den volgenden morgen weinig wist na te vertellen. Enkele ernstige woorden van Madge hadden, zoolang een en ander nog versch in zijn geheugen lag, de uitwerking, dat hij gedurende verscheidene weken thuisbleef, totdat plotseling de verzoeking hem weder te sterk werd, om een slipper te makeD, gevolgd door oven hetzelfde berouw als vroeger en vernieuwde beloften van beterschap Het was nauwelijks denkbaar, dat een meisje als Madge Carliston den leeftijd van zeventien jaren zou hebben bereikt, zij het ook in een afgelegen plaats als Birkwood, zonder vrijers te hebben bij de vleet, temeer daar David, weinig tijd te yoren, de gelukkige erfgenaam was ge worden van twee honderd poud, welke onaangeroerd in een bank lagen, hetgeen hij niet naliet, in zijn dronkemansbuieu met zekeren ophef te vertellen, a s zijode bestemd tot een bruidschat voor zijn dochtor. Yan al degenen die een blauwtje liepen, en daarna stil afdropen, was Wil! Ferguson de eenige die standhield. Hij was wisselwachter op de lijn. (W.v.v.)

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1