N°. 2519. Zondag 19 November 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. De dochter van den Stationschef. FEUILLETON. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 unr op den day der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l TEXEL, 18 Nov. 1911. Belastingen. Het is zeker niet overbodig wanneer wij belastingschuldigen er aan herinneren dat einde November de aanslagen in de grondbelasting en die in de personeele belasting, geheel moeteD zijn afgedaan. Wat de bedrijfsbelasting betreft moet minstens de helft der aanslag alsdan zijn voldaan. Wil men zich vrijwaren voor eene waarschuwing, welke onnoodige kosten veroorzaakt, dan neme men bovenstaande gratis waarschuwing ter harte. Ook opzichtens 't voldoen der gemeente belastingen is eene aansporing tot betaling wellicht niet overbodig. Oudeschild, 16 November. De visschersvloot heeft de eerste 3 dagen dezer week kunnen vissclien. Nog altijd worden er veel wulken gevangen, die thans niet worden opgekocht, maar ten verkoop naar het buitenland worden gezonden. Een der visschers had het ongeluk bij het zeilen een paar kaar- stukken te verliezen, waardoor veel oesters verloren gingen. Een paar schuiten hebben reeds de garnalennetten aan boord. Er wordt behoorlijk gevangen, doch de garnalen zijn niet groot van stuk. Omtrent de prijzen valt nog niets te zeggen. Hedenmiddag bracht de sleepboot Ampetco een zolderschuit met petroleum in de haven, om daarmede de tank van wintervoorraad te voorzien. Vlieland 14 Nov. Wegens slecht weer zijn hier binnen gekomen de bomschepen Katwijk 91, schipper Klok, en Katwijk 51, schipper Van den Bon, respectievelijk met 5 en 2 last haring. De schepen waren vier weken in zee geweest. Do Katwijk 51 had de vleet verlóren. Het Zweedsche stoomschip Star- kodder is hier binnengekomen wegens gebrek aan kolen. De boot kwam van Karlsbad met bestemming naar St. Laurent, vertrok van hier binnendoor naar Nieuwediep. Visch voor 'tvolk. In 'tHbld. bepleit de heer B. J.Gelder 't denkbeeld, dat de gemeente Amsterdam groote partijen visch aan de aanvoer- plaatsen zal koopen, om deze in't klein tegen inkoopsprijzen aan de burgerij te slijten. De visch is bij aanvoer goedkoop maar wordt in de winkels duur verkocht, terwijl bij de straatventers meestal of dure of slechte visch te krijgen is. De gemeente zorgt voor 't vleesch (abattoir) waarom zou zij ook niet voor de visch zorgen Visch is een gezond en goed koop voedsel, vooral in dezen tijd van dure levensmiddelen. Een pond rund- vleesch kost 60 cents, gewone visch 3 of 5 cent per pond. Landarbeiders. Vanwege de Kon. Nederl. Landbouw- vereeniging zal er een grondig onderzoek worden ingesteld naar de inkomsten en uitgaven van den Nederlandschen land arbeider. Twintig van deze arbeiders, over het geheele land verspreid, zullen worden uitgenoodigd, onder leiding en toezicht van een deskundig raadsman en tegen behoorlijke belooning voor de moeite, van 1 Januari tot 31 December 1912 nauwkeurig aan te teekenen alle ontvangsten en uitgaven en alle op gelds waarde geschatte producten, die de huis houding uit het bedrijf ontvangt. Op die wijze denkt men te weten te komen het loon in geld, het loon in natura en de inkomsten genoten uit het arbeiders bedrijfje naast de gespecificeerde uit gaven. Brand. Door onbekenden oorzaak brak er Dinsdagavond ruim 5 uur brand uit in de bouwhoeve van P. Visscher te Wie- ringerwaard, staande aan den Zwinweg aldaar. Alles was spoedig een prooi der hoog oplaaiende vlammen. De brandweer welke spoedig ter plaatse was, kon 2 strooschelven behouden. Het vee en de paarden waren bijtijds in veiligheid gebracht. Verzekering dokt de schade. Groote brand. Zaterdag zijn te Vlijmen 3 boerderijen, en 4 landbouwschuren in asch gelegd Van de landbouwers P. v. de Wiel en G. v. Udenhout is alles verbrand; 12 koeien, 4 kalveren, 3 varkens en 36 kippen zijn in de vlammen omgekomen. De brand schijnt te zijn ontstaan door het omvallen van een petroleumstel. De schade is zeer groot. Over de tarief wet. In eene openbare vergadering van de Utrechtsche vrijz. stadie en propaganda- vereeniging, in de vorige week te Utrecht gehouden, werd door den heer Schilthuis van Groningen, o. m. het volgende van de tariefwet gezegd „De voorstanders van de nieuwe tariefwet will6n de meerdere opbrengst uit de indirecte belastingen balen, wijl volgens hen de directe belastingen niet meer verhoogd kunnen worden. Spreker twijfelt hieraan, want z. i. zal uit de vermogensbelasting en uit de successie rechten nog wel een 8 millioen voor de sociale wetten te krijgen zijn. Men moet het geld halen van wie het hebben en niet van wie het niet hebben. Door hoogere indirecte belastingen zullen personen met een groot huishouden en klein vermogen meer gedrukt worden dan personen met een groot vermogen en een klein huishouden. Het nieuwe tarief zal eeu groot aantal artikelen van dagelijksch gebruik treffen. Aangaande het protectionistische doel van de nieuwe wet, merkt9 spr. op, dat niemand zal ontkennen, dat de hooge invoerrechten in de ons omringende landen een belemmering voor deNeder- landsche nijverheid zijn. Doch deze be lemmering wordt niet weggenomen door nu ook de invoer in Nederland van vreemde artikelen te belasten. Mocht de tariefwet worden aange nomen, dan zullen, meent spr., de prijzen van verschillende artikelen zeer zeker stijgen, zoo niet in den allereersten aan vang, dan toch later. Te meenen, dat onderlinge mededinging prijsverhooging zal voorkomen, is n&ief." Verbetering van den grond. Wij lezen in de „Zijper Courant" Het westelijk deel van den polder Anna Pnulowna, bijna den geheelen polder Oallantsoog, en den polder Het Koegras bestaan uit zand of zandschijvige gronden. Wel ligt onder het zand ter plaatse waar vroeger de Noordelijkste RijDarm stroomde klei, maar deze over- stoven kleistrook heeft voor landbouw en veeteelt geen waarde. De zandgronden van Hollands noorden waren voor ruim 25 jaar van zoo weinig beteekenis, dat ze vaak voor de polderlasten te krijgen waren. Hoe geheel anders is thans de toestand. Door kunstmest en water, zijn de on vruchtbare gronden in welige landouwen herschapen. De bewatering geschiedt door zoet water, verkregen uitgeboorde putten. Deze immer wellende bronnen boort men veelal in de greppels. Het water wordt op eene diepte van 30 M. of 100 voet verkregen. Door een doel matige greppeling, zijn deze doorloopend gevuld. De poreusheid van den grond maakt, dat het land geregeld met water is doortrokken. Zoo zijn er in weinig jaren thans reeds meer dan 250 putten geslagen. Omtrent de schitterende uit komsten werd ons het volgende mede gedeeld In het, land van den heer S. te Breezand zijn op een groote van ruim 7V* H. A., 3 putten. De heer S. heeft iD dezen drogen zomer geeu grasgebrek gehad. Ook was de hooioogst zeer goed. Ziekte onder varkens. Onder de varkens komt te Bergambacht een pestziekte voor, die vele slachtoffers eischt. De landbouwer D. Blauk9n moest Donderdag weer al zijn varkens, onge veer 60 stuks, opruimen, terwijl door hem van 't voorjaar 80 stuks moesten worden opgeruimd. Wijn en bier op Zendingefeesten Het bestuur van het Chr. Nationaal Zendingsfeest heeft met op 5 na alge- m9ene stemmen besfoteu, afwijzend te beschikken op het verzoek, door de Predikanten-Geheel-Onthouders Vereeni- ging namens 1479 predikanten gedaan, om op zijn zendingsfeesten niet anders dan alcohol-vrije dranken verkrijgbaar te stellen. De verkoop van wijn en hier op het grootste der zendingsfeesten Mijft dus gehandhaafd. TEXELSCHE Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere linden met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 3.) Een on aDder was door Madge van uit haar kamertje gade geslagen, maar do af stand was te groot, om het gesprokene tusschen Dick en haar vader in den tuin te kunnen verstaan. Toen zij voor zeker hield, dat de twee eindelijk voor goed waren vertrokken, kwam zij Daarbeneden en de bloemen opnemende, kuste zij zeen voorzag ze zorgvuldig van water, waarna zij tot haar werk torugkeerde, bij zichzelf een oud lied ncuriëade, maar in haar ver beelding zag zij nog altijd de valsche oogen van den heer Kuip voor zich. Zoodra David de nohtuur's trein had zien vertrekken, ging liy in huis, om hoed en jas te verwisselen en zeide aan Madge dat hij naar het dorp giog, maar niet laat thuis zou komen. Madge was aan deze modedeeling gewoon en wiet bij onder vinding, als hij sprak van vroeg thuis komen, dat. het dun nog later werd als anders. Zij verschikte ziju halsdas, gaf hem een zoen, keek hom na tot hij uit hot gezicht was, ging daarna naar binnen en na de kaohel te hebben voorzien en het licht opgestoken, hervutto zij haar naaiwerk, zich zottonde tot hot besteden van een eenzamen avond in het stations- ge hou w. Vermoeid van het naaion logde zij haar werk eindelijk neer, nam haar liedoron- boek en zocht een paar gezangen uit voor hare leerlingen op de Zondagschool, die zij aanteekendelas oen weinig, tot haar oogen dicht vielen en wist tenslotte van niets meer. Zij werd wakker toen de klok boveD haar hoold elf uur sloeg eu haar oogen opeDendo zag of meondo zij te zien, tot haar 6cbrik, dat de kruk van do deur aan de andere zijde van do kamer zonder ge- druisch werd omgedraaid, alsof iemand haar van do buitenzijde wilde openen. Deze deur kwam op het perron uit, maar ge lukkig had zij er do grendel voorgeschovon, nadat zy haar vader had zien vertrekken. Het bloed stoldo haar in de aderen, toen zij de beweging van de kruk opmerkte en oogenblikkelijk was zij zoo klaar wakker als ooit. Zij luisterde met de uiterste in spanning, maar de stilte word door niets verbroken, dan door't tikken van doklok en hot oontouig gezang van de telegraafdraden in de koude lucht. Zij hield lang haar blik gericht op de deur, zij wist zelve niet hoe lang wel, maar er bewoog zich niets eu geon loven viel or te be speuren, dan het kloppen van haar eigen hurt. Zij gaf het op verder Daar de deur te kijken eu maakte zich zelve diets, dat zij nog half in don dommel, zich bedrogen had in hetgeen zij meende gezien te hebben, liet werd inmiddels laat eu haar vader kou niet lang meer wegblijven, zoodat zij besloot alles voor den nacht in gereedheid te brengen eu d. gekleed op bed te te gaan liggen, om uadolijk naar beneden te kunnen gaan om open to doen sis hij klopte. net was verre van aaogmaara, om bet heelo huis door te gaan, na hetgeen zij omtrent de kruk beweging had opgemerkt, maar zij greep zich zelve er toe aao, of schoon zij zich verbeelde uit elkeQ duis teren hoek de oogen van Kuip op zich gericht te zien en achter iedere deur hem op de loer te zien liggen. Het was even wel spoedig gebeurd en Dadat zij zich overtuigd had, dat alle deuren en vensters goed gesloten waren en het vuur gedoofd, nam zij haar kandelaar op en begat zich naar de eerste verdieping, waar hare en haar vaders slaapkamer zich bevonden. Na zieh in de laatste overtuigd te hebben, dat do geldtrommel zich als gewoonlijk op de latatel bevond, begat zij zich naar haar eigen kamertje aan de achterzijde van het station, vanwaar zij het gezicht had op den weg naar het dorp. David was gewooD, als veiligheidsmaat regel, do geldtrommel 's nachts mede te nemen naar zijn kamer. Na het vertrek van den laatsten trein maakte hij zijn ont vangsten van den dag op en borg het be drag in den trommel, die heen en weer ging tusschen het station en het adrnioi- stratiekautsortoon Madge haar op de gewone plants zag staan, was zij gerust omtrent hare veiligheid, zonder zien »f te vr gen of er zich veel ol weinig in bevond. Hoe langer hoe meer zich opdringende, dat de kruk beweging eou spel harer ver beelding moest geweost zijn on kalmer geworden, nu zij zich in haar eigen slaap hokje bevond, ging vo >r den spiegel zitteu en borstelde haar lang bruin haar, j van tijd tot tijd eens ruikende aan de boubuet, die Dick had achtergelaten en zich verdiepende ia de vraag waarom haar vader zoolang uitbleef want het was niet ver van middernacht m9er en in welken staat hij wel thuis zou komen, bij atwisseling een bekend liedje zingende. Zij had eenigen tijd zoo gezeten, toen zij opschrok door eenig ge luid togen het vensterglas. Zij sprong op, zette de kaars in een verwijderden hoek van de kamer, schoof het luik weg en keek uit. De maan was nagenoeg vol, maar de lucht was met wolken bedekt, die slechts een onzeker licht doorlieten, waarbij men de voorwerpen niet duidelijk kou onderscheiden. Het was echter niet zoo donker ot Madge kon de bekende figuur van Dick onderscheiden, die haar met de hand wenkte, alsof hij haar wenschte te spreken. Oogenblikkelijk kwam de ge dachte bij haar op, dat er iets niet goed was met haar vader en Dick haar dit kwam mededeelen. Zij opende nu het venster mot bevende handen, zich op het ergste voorbereidende. „Uw vader heelt een aanval vau beroerte gekregen en ik ben gekomen om u te halen", zeide Dick. Kleedt u gauw aan en ga met mij mede. Dick stond op een open plek, ongeveer twaalf ellen vau hot huis t er wij derd, waar hij duidelijk te zien was; een weinig links eu iets vorder van het station bevond zich een bijgebouwtje. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1