2520. Donderdag 23 November 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week iot week. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Tex e l 11—18 Nov. Drie dagen lang heeft de Tweede Kamer zich in de afgeloopen week bezig gehouden met de Kiesrechtkwestie. Behandeld werd het voorstel van Je sociaal-dcmocraten om aan H. M. de Koningin een adres te richten waarin met het oog op de urgentie eener regeling van het Kiesrecht zou worden aangedrongen op indiening van voorsteilen tot grondwetsherziening gedurende de loopende wetgevende periode. Er is over dit voorstel uitvoerig van gedachten gewisseld en daarbij kwam het tevens tot beschouwingen over de Kiesrecht kwestie. Het voorstel kon evenwel geen genade vinden in de oogen der niet-sociaal- democratische leden, mede omdat men meent de Commissie voor Grondwets herziening niet vooruit te moeten loopen. Minister Heemskerk verklaarde daarbij dat de regeering er niet aan dacht een partierie wijziging der Grondwet voor te stellen nu een Commissie bezig is een algemeene Grondwetsherziening voor te bereiden. Door den heer Goeman Borgesius werd nog getracht de Kamer zich te laten uit spreken over de kwestie door middel van een motie, luidende „De Kamer, van oordeel dat invoering van algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging vooraf dient te gaan, acht het in 's lands belang, dat een beperkte Grondwetsherziening zoo spoedig mogelijk gereed worde gemaakt, dat ze vóór do verkiezingen van 1913 in eerste lezing zal zijn afgeloopen. Het resultaat der besprekingen was dat het voorstel der sociaal-democraten ver worpen werd met 72 tegen 7 stemmeD, die der soc.-democrateD. Het eerste deel van de motie-Borgesius (algemeen kiesrecht) werd verworpen met 42 tegen 37 stemmen. De rechterzijde en drie oud-liberalen stemden tegen. Het tweede deel der motie (beperkte Grondwetsherziening voor 19J3) werd even eens verworpen en wel met 50 tegen 29 stemmen. De rechterzijde, de soc democraten en de oud liberalen stemden tegen. Daarmee was de Kiesrechtkwestie voor- loopig weer van de agenda afgevoerd. De Kamer is thans bezig met de Indische Begrooting. —o—o—o— Duitschland heeft een Kroonprins, die heel wat aan durft. Hij staat bekend als een stoutmoedig ruiter, die zich soms niet ontziet aan gevaarlijke springoefeningen mee te doen. Wat, naar beweerd wordt, zijn heer Vader weieens de noodzakelijkheid deed gevoelen den al te stoutmoedigen erfgenaam der kroon een terechtwijzing toe te dienen. Ook heeft de Kroonprins meer dan eens onder de oogen gezien het gevaar dat do luchtvaart nog altyd aan kleeft, door zijn tochten mot het een of ander bestuurbare luchtschip. Het Duitsche volk ziet dat alles wel gaarne, al maant de pers soms ook tot voorzichtigheid aan. Een Kroonprins is nu eenmaal geen mensch van gewone be- teeker.ismoet wel met het oog op zijn positie wat voorzichtig zijn. Zijn optreden heeft reeds meer dan eens tengevolge gehad dat de bladen zich met den koenen Kroon prins bezig hielden. Maar nog nimmer echter zóó, als in de afgeloopen week. De lezer kent de geschie denis. Hij heeft zich laten verleiden om ook het terrein der politiek te betreden. En daarbij toonde hij zich al even onbe dachtzaam als op dat van de sport. Zijn optreden heeft al dadelijk de aandacht ge trokken. Toch kan dezen keer niet gezegd worden dat bjj een goede pers heeft. Zijn optreden in den Rijksdag, waarbij hij zoo duidelijk de rogeering on Von Bcthmann Holweg zijn misnoegen kennen deed over hun Marokkopolitiek en de oorlogszuchtige hatelijke rede van den conservatief I-Ioyde- brandt toejuichte, heeft zeer veel en scherpe nfkeuring gevonden. Naar men zegt, niet het minst bij den Keizer zelf, die zoonlief flink terecht gezet moet hebben, Na den gedenkwaardigen eersten Marokkodag had ten paleize een diner plaats, waaraan ook de Kroonprins en Von Bethmatin Holweg aanzaten. Bij die gelegenheid moet de Keizer aan den Kroonprins de eisch hebben gesteld zijn verontschuldigingen aan te bieden aan den Rijkskanselier. Daaraan wordt toege schreven dat deze bewindsman den volgen den dag den heer Von Heijdebrandt zoo ferm onder handen heeft genomen. De Kanselier stond er in de kracht van den Keizer. Men meldt, dat de Kroonprins eenigszins mismoedig en teleurgesteld naar Dantzig teruggekeerd is. In de offleierskringen had men hem wellicht voorgespiegeld dat de „lamlendige" Marokkopolitiek ontstemming had gewekt in het land en het hem weinig moeite zou kosten nationale dankbaarheid te oogsten door zijn demonstratie, 't Is evenwel heel anders uitgekomen. De Duitsche bladen hebben zich veel met den Kroonprins bezig gehouden in de afge loopen week. Verdediging van zijn optreden vond hij alleen bij de conservatieven, die, hetzij dan zwakjes, beredeneerden dat de Kroonprins ook een mensch was die zich door verontwaardigingkon laten meesleepen. De geheele andere pers heeft zich echter in meerdere of mindere mate scherp over de demonstratie van den erfgenaam der Kroon uitgelaten, 't Is niet onmogelijk dat dit weinig gnnstig6 onthaal dat het op treden van den Kroonprins ten deel viel, dezen tot voorzichtigheid zal aanmanen. Ook in de Engelsche pers is noga! wat over 't geval geschreven. Men weet dat de aanval van Von Heijdebrandt niet het minst tegen Engeland gericht was. Nu de Engelsche bladen nemen 't nogal kalm op. Zij constateeren dat de Keizer en de regeering dan toch niet zoo oorlogs zuchtig zijn als wel eens beweerd werd. Over den Kroonprins maken zij zich Diet benauwd, evenmin over Von Heijdebrandt de ongekroonde Koning van Pruisen. Die kunnen hoogstens wat hard schreeuwen tegen Engeland, de oorlog te verklaren behoort niet tot hun competentie. 0 0--0 De ambtenaren der Fransche republiek schijnen er wel eigenaardige opvattingen op na te houden. Vandaar dat men in Frankrijk gedurig weer eens een „affaire" heeft waarin hoogere of lagere ambtenaren betrokken zijn. Als men zich de moeite zou willen getroosten de geschiedenis der laatste jaren eens na te lezen zou er naast de groote Steinheil- en andere affaires nog een behoorlijk tal kleinere schandaaltjes om de aandacht vrageD. Thans zijn er weder een paar, die de gemoederen der Franschen nogal jn beweging brengen. Allereerst de z.g. kruitruzie. Men weet dat dadelijk na de catestrophe van de „Liberté" het vermoeden uitgesproken werd, dat de oorzaak gezocht moest worden in de ondeugdelijkheid van het kruit. En nu moet uit het onderzoek voldoende gebleken zijn dat er inderdaad met het kruit van de „Liberté" geknoeid was, zooals ook met het andere Doch de regeering ontkent dat natuurlijk ten sterkst6 doch de bladen weten te vertellen dat al het mogelijke gedaan wordt om de zaak in de doofpot te houden omdat er zooveel bekende personen in de zaak zijn betrokken, w.o. oud ministers, kamerleden, etc. Do tweede kwestie waarover men zich druk maakt betreft het departement van buitenlandsche zaken. Dezer dagen is een geheim verdrag tusschen Spanje en Frankrijk inzake Marokko aan de orde gekomen. In de vergadering der commissie werd gevraagd of nimmer door Frankrijk gepro testeerd was tegen de bezetting van Elle8ar en Lorasj door de Spaausche troepen. Oud-minister Cruppi verklaarde dat dit wel het geval was, doch de tegenwoordige minister De Serves wist van niets, Wie had nu gelijk Was er geprotesteerd of niet? Er werd een onderzoek ingesteld en daarbij kwamen zonderlinge dingen aan het licht. De chef van de politieke afdeeling van het departemeut had een- li voudig een aantal documenten, de geheele correspondentie tusschen Parijs, Londen en Madrid, ongeopend ter z\jde gelegd. Ook had hij er den nieuwen minister geen kennis van gegeven zoodat De Selves van niets wist. Het gevolg is geweest, dat Pabst ontslagen werd. En naar luid der berichten staan er meer op liet ontslaglijstje. Want er moeten nu in eens veel meer ongerech tigheden op het departement aan het licht gekomen zijn. De bladen hebben het er wel druk mee. —o—o—o— Koning Peter Karageorgewits van Servië heeft voor de derde maal, sedert hij de regeering aanvaardde, zijn koffers gepakt om een bezoek aan het buitenland te brengen. In 1903 kwam koning Peter aan het bewind, nadat koning Alexander en koningin Draga op zoo verraderlijke wijze vermoord waren. De buitenlandsche hoven konden er maar niet zoo spoedig toe besluiten koning Peter, die niet geaarzeld had den van bloed druipenden Servischen troon te bestijgen, in den kring hunner vriendschap op te nemen. Een 7-tai jaren lang lieten allen het Servische hof links liggen en pas in 1910 kon koning Peter de eenzaamheid verbreken en werd het hem vergund een bezoek te brengen aan den Russischen Czaar. Een bezoek, dat naar men zich herinneren zal, niet zoo bijzonder hartelijk was. Er is in de Servische bladen destijds nogal het een en ander over geschreven. Het nam echter niet weg dat waar nu eindelijk de ban opgeheven was en de Czaar den koning had willen ontvangen, voor dezen de deuren van andere hoven geopend waren, Zoo bracht hij dan ook dit voorjaar een bezoek aan Italië waarbij hij allerhartelijkst ontvangen werd. Wat nu niet zoozeer verwondering behoeft te baren als men weet dat koning Peter gehuwd is geweest met een zuster van de Italiaansche koningin de dochter van koning Nikolaas van Mon tenegro. Mede ook omdat Italië wel wat meer relaties op den Balkan gewenscht achtte. Thans bracht koning Peter een bezoek aan de Fransche republiek En het mpet gezegd, dat men hem daar vriendelijk ontvangen heeft. President Fallières ver gezeld van den geheelen ministerraad haalde hem van den trein en 's avonds werd ter eere van den koninklijken gast een groote galamaaltijd gegeven. Dat de president daarbij den koning allerbeminne lijkst toesprak en even herinnerde aan het feit dat koning Peter in 1870 in de Fransche gelederen gestreden had ligt voor de hand. Evenzeer dat koning Peter hartelijke woorden van dank sprak voor de hem bereidde ontvangst. Natuurlijk is thans ook weer de vraag aan de orde of dit bezoek ook eenige politieke beteekenis heeft en ontbreekt het al weer niet aan menigerlei veronder stellingen. —o—o—o— Toen de Russischen minister-president Stolypin onder moordenaarshand gevallen was en Kokowzef tot de regeering geroepen werd, meende men allerwege daarin een gunstig vooiteeken voor Finland te zien. Niet in het minst in Finland zelf sprak de openbare meening zich in dien geest uit. In de afgeloopen week is evenwel ge bleken dat die verwachtingen ongegrond zijn geweest. Finland heeft van Kokowzef niets te verwachten. Door de Doema werd dezer dagen behan deld het wetsontwerp om twee Finsche kerspelen bij Wiborg in te lijven en daarbij heeft de nieuwe minister-president een rede gehouden om te doen uitkomen, dat van hem geen wijziging van den koers te ver wachten is. Hij zeide daarbij o, m. dat hij de opvolger van Stolypin met niet minder overtuiging dan deze de ingediende voor stellen verdedigen zou. Hij toch achtte die voorstellen volkomen in overeenstemming met de Grondwet van 2 Juni. Die voor stellen hebben bovendien het welzijn van Finland op her oog, volgens Kokowzef. De rechterzijde der Doema was natuurlijk zeer tevreden mot deze verklaring, die gevolgd werd door de aanneming van de voorstellen. —o—o—o Over den Turksch-Italiaanschen oorlog valt woinig bijzonders mede te deelen. Italiaansche troepen te Tripoli zitten steeds in hun loopgraven opgesloten en moeten dikwijls al hun krachten inspannen om zich do vijanden van het lijf te houden. Er hebben voortdurend gevechten plaats, die naar luid der Italiaansche berichten steeds met Italiaansche overwinningen eindigen. Leest men echter de berichten uit Russische bron dan moet men gelooven dat de Italianen nu en dan geducht klop krijgen. Vast staat wel, dat de schoone verwachtingen die in Italië over den uitslag der operaties in Tripoli gekoesterd werden, nog steeds niet vervuld zijn. Integendeel de positie van het Italiaansche leger is verre van benijdenswaardig nu in Tripoli ook al cholera in erge mate uitgebroken is. Aanvankelijk schijnt het voornemen van de Italiaansche regeering geweest te zijn Turkije np andere wijze aan te vallen n.l. door een bombardement en de bezetting van Tursche eilanden in de AegeïscheZee. De mogendheden schijnen daar evenwel een stokje voor gestoken te hebben, althans de laai ste berichten melden dat Italië van een optreden in de Europeesche wateren voor- loopjg afgezien heeft en allereerst zal trachten de Turken en Arabieren die Tripoli ingesloten hebben te verdrijven. Of dat zoo gemakkelijk zal gaan is een andere vraag, —o—o—o In China woedt de revolutie nog maar steeds voort. Reeds ineen negental-provin cies heeft het bestuur de zijde der opstan delingen gekozen. Hevige gevechten hebben er plaats gehad en zullen er waarschijnlijk tusschen de regeeringstroepen en de revo lutionairen nog wel meer plaats vinden. Geheele legercorpsen zijn naar de laatsten over geloopen. Op dringende beden van den regent en de Keizerinweduwe heeft Jocansjihai de leiding der zaken in handen genomen. Deze heeft dadelijk een nieuwe regeering gevormd, waarbij hij vooral rekening heeft gehouden met de wenschen der opstande lingen. Of hij dezen daardoor tot staking van den striid zal kunnen overhalen moet wel zeer worden betwijfeld. Ze schijnen het er nu eeDinaal op gezet te hebben om de Mandsjoe dynastie te verbannen. De republiek is reeds uitgeroepen en vertegen woordigers der provincies zijn reeds te Sjanghai bijeen geweest om besprekingen te houden over het nieuwe bestuur. Het ziet er voor de regeering en het Vorstenhuis niet schitterend uit. TEXEL, 22 Nov. 1911. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Bakker Pzleerling aan de kweek school* voor onderwijzers te Maastricht, deed 10 Nov. j.l. met goed gevolg examen voor vrije- en ordeoefeningen te Venlo. Subsidie Zeevaartschool. Door Ged. Staten van Noord Holland wordt voorgesteld om aan de gemeente Texel een bijdrage van f1150 's jaars in de kosten der op te richten zeevaart school toe te staan, mits het Rijk jaarlijks tenminste 12250 beschikbaar stelle. TFaa? 20 November. De Rederijkerskamer „de Vrienden kring" gaf Zaterdagavond in het lokaal van A. P. Eelman, haar eerste uitvoering in dit seizoen. Ondanks het ongunstige weer was de opkomst van het publiek bevredigend, vooral was het getal jongelui groot. Tot aller tevredenheid werden vier b'ijspeien opgevoerd, die aan het einde luide werden toegejuicht. De Vriendenkring beschikt, over goede krachten en verdient daarom den steun der ingezetenen. Reeds traden ruim 30 personen toe als Donateur, te wenschen is het, dat dit getal verdubbeld wordt. Zeker zeldzaam. To Apeldoorn is binnen een halfjaar de bo gouden bruiloft gevierd. Ditmaal was dit het geval met het echtpaar Ilooge- lioom, dat in goede gezondheid zijn 60-jarig huwelijk mocht vieren. Hun buren verrasten hen met een vet varken ia het hok.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1