Marktberichten. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 29 November 1911 des voormiddags te 10 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 21 Nov. 1911. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: Oosterend21 November. Ia de vorige week zijn van enkele visschers de eerste garnalen verzonden. De prijzen in het buitenland waren evenwel zoo laag, dat men niet eens de kosten heeft kunnen bestrijden. Er moest geld bij. Op de gehuchten Oost en Zeven huizen klaagt men over de slechte postgemeenschap. Er heeft slechts eene bestelling per dag plaats, en drukwerken en weekbladen, waaronder ook de visscherij-couranten, die des Zaterdags avonds te Oosterend komen, worden eerst des Maandagsmorgens bezorgd, wanneer de visschers reeds weer uitgezeild zijn. Men heeft zich thans tot den Dir. Gen. der posterijen gewend met verzoek om eene tweede bestelling. Vlieland 21 Nov. De eerste lnzingavond van Nut en Genoegen was gisterenavond uitstekend bezocht. Nadat de heer Schaafsma als voorzitter, de aanwezigen welkom had geheeten en den spreker van elders over gekomen had ingeleid, trad deze op. De heer Stap, humorist, heeft door eene reeks voordrachten met zang, het publiek een gezelligen avond bezorgd. Verschillende leuke typen werden ten tooneele gevoerd, vooral de schoolmeester uit de oude doos was kostelijk, ook het liedje over de trouw aan Kuijper en Elsa. Om half twaalf sloot de voorzitter mot een woord van dank aan den heer Stap de vergadering en werden nog eenige uren aan den dans gewijd. De beruchte Donker gepakt. Zondagavond is te Rotterdam gearres teerd de beruchte dief Kees Donker, die in den nacht van 15 op 16Julinp-t drie anderen uit de gevangenis te's Her togenbosch uitgebroken was en sedert gezocht werd. Men herinnert zich, dat Roos, Haan en Wijnen, vrij spoedig weer waren gepakt, maar dat alle pogingen om Donker weer te arresteeren vruchteloos waren. Zondagavond werd er ingebroken bij een bakker. Toen hij een gerucht hoorde vluchtte de inbreker, medenemend onge veer 15. De Bakker waarschuwde een drietal agenten, die den inbreker achter volgden. Hat bleek dat deze in het bezit was van een met scherp geladen revolver. Hij schoot herhaaldelijk. Een schot trof den bakker in het been. De agenten schoten terug maar raakten den diei niet. Eindelijk gelukte het hun, den dief te overmeesteren. Hij werd naar het politiebureau gebracht, waar weldra bleek op wien men de hand gelegd had. Hij was in het bezit van een aantal loopers en breekijzers en verklaarde 3 maanden te Rotterdam te hebben vertoefd. Herten in de Baarnsche bosschen In den laatsten tijd beginnen de herten in de Baarnsche bosschen zoo talrijk te worden, dat zij zelfs hun schuilplaats verlaten en zich op de bouwlanden onder Eeinnes aan de vruchten te goed gaan doen. Zooals bekend stammen deze dieren af van de herten uit het voormalige hertenkamp achter het Paleis Soestdijk. Ruim 25 jaren geleden liet wijlen Z. M. Koning Willem III de dier6n uit dat kamp opvangen en naar Het Loo overbrengen. Enkele dieren wisten te ontsnappen en vonden in de Baarnsche bosschen een veilige schuilplaats. Aan vankelijk werden zij nog zoer zelden gezien, maar van lieverlede namen zij in aantal toe, zoodat in de laatste jaren reeds menig exemplaar van dit edel wild geschoten weid In de afgeloopen week werden o. a. door een jachtopziener twee dezer herten buit gemaakt. Eene oplossing. In het Utr. Dbl. leest men de volgende actueele parodie op de „dure-tijd"-actie Dezer dagen is een voorloopige ver gadering gehouden van winkeliers, ambtenaren op verschillende kantoren, van particulieren en andere belangstel lenden, om den duren tijd te bespreken en middelen te beramen om de daaruit voortspruitende moeielijkheden weg te nemen. Voorgesteld werd, dat men zich zou wenden tot het gemeentebestuur, even als dit door de gemeentearbeiders en thans ook door de hooger bezoldigde gemeenteambtenaren isgeschied, teneinde te verzoeken, dat uit de gemeentekas aan ieder, die daarom vragen zou, ten minste f200 zou worden toegekend. Een der aanwezigen stelde bescheiden de vraag of het niet beter wezen zou, het voorbeeld onzer vaderen te volgen, en zooals dezen in dure tijden deden „da tering naar de nering te zetten." De leider der vergadering gaf daarop op minder vriendelijke wijze den spreker te kennen, dat men van bezuiniging, niet gediend was en men in deze vergadering niet met zulke ouderwetsche begrippen als „de tering naar de nering te zetten" moest aankomen. Tenslotte werd aangenomen, dat er een adres zou worden ter teekening gelegd, waarin aan den gemeenteraad zou worden verzocht 1. dat aan eiken onderteekenaar uit de gemeentekas zou worden toegekend f200 2. dat in geen geval hoogere belastingen zouden worden geheven De opposant bromde zoo iets van „het schijnt wel of ze hier allemaal gek zijn," maar durfde het niet hardop zeggen Christelijke feestdagen en Zondags wet 1 In De Tijd betoogt prof. Struycken, dat, nu bij pauselijk decreet de gelijkstel ling van den Tweeden Kerstdag, Tweeden Paaschdag en Tweeden Pinksterdag met den Zondag is opgeheven, ook het verbod van Zondagsarbeid enz. volgens de wet van 1 Maart 1815 is opgeheven, wijl die wet spreekt van „godsdienstige feestdagen als door de kerkgenootschappen van den Christelijken godsdienst alge meen erkend en gevierd worden." Nu een zoo talrijk kerkgenootschap als het Roomscb-Katholieke de bedoelde dagen niet meer gelijkstelt met de Zondagen, is ook het burgerlijk verbod vervallen. Voor bet eischen van betaling van wissels op die dagen maakt dit geen verandering wijl in 1904 bij een wijziging van het Wetboek van Koophandel die dagen uitdiukkelijk met do Zondagen zijn gelijkgestesteld. Maar wèl zullen volgens prof. Struycken de Bureaux van den Burgerlijko St nd moeten geopend zijn, wijl de Gemeente wet spreekt van algemeen erkende Christelijke feestdagen. De duurte der levensmiddelen. Midden September publiceerde het Han delsblad een tweetal artikeleu over de duurte der levensmiddelen. Nu er twee maanden verloopen zijn en men op het punt staat den winter in te gaan, heeft het blad eens nagegaan of de prijzen, die het toen gaf nu nog van kracht zijn. We kunnen de huismoeders geruststellen (ze zullen het overigens zelf al wel ge merkt hebben): de toestand laat zich op het oogenblik wel wat bet6r aanzien. Want juist die levensmiddelen, die toen zoo schaarsch en duur waren, de groenten, zijn, dank zij den prachtigen nazomer en den velen regens, weer sterk in prijs ge daald. De berichten over de fruit luiden iets minder gunstig. Over de Zuid-vruchtenis nog niet veel te zeggen, doch men vreest, dat de oogst uiet zal meevallen. Daarentegen worden grooten massa's appelen uit Canada verwacht. Het treurigst is het gesteld met de kruidenierswaren. De koffie werd sedert Sept. nog duurder, ordinaire qualiteit kwam van 50 op 54, PreaDger van 60 op 65. De blikgroenten stegen van 30/17 op 34/21 en de goedkoopste soort bruine boonen is niet meer te krijgen zoodat nog slechts de 25 en 30 cents qualiteit voorradig is. De suiker viel van 28 op 27, doch de rijstsoorten stegen nog met 1 it 2 1/2 cent. Of de pruimen nog stijgen zullen, hangt voornamelijk af van eventueele Balkanverwikkelingen. Do kaas bleef even duur, doch men verwacht al spoedig een stijging van de toch reeds zeer dure roomboterprijzen. Doch tegenover deze teleurstellingen staat de troost, dat de vleeschprijzen niet meer zullen stijgen. Slechts kalfsvleesch kan al spoedig iets hooger verwacht worden, doch overigens zijn de pessimistische vooruitzichten gelukkig niet uitgekomen en kunnen wij aannemen, dat de prijzen dezen winter vermoedelijk zullen blijven zooals zij nu zijn, dat wil zeggen dezelfde, die het vorige jaar van kracht waren. Een slaapwandelaar Te Dinxperlo kwam een persoon in nachtgewacht de hulp van den veld wachter inroepen om een paar inbrekers, onder zijn bed verborgen, te verjagen. De politie onderzocht, maar vond niets. De persoon, die hulp inriep, bleek een slaapwandelaar te zijn. Arnh. Ct- Konijnen I In de Langstraat is tegenwoordig een levendige handel in tamme konijnen. Van heinde en verre komen de opkoopers er zaken doen Bijna zonder uitzondering zijn de beestjes bestemd voor uitvoer, vooral naar Engeland. De prijzen wisselen van f 0.75 tot f 1.50. Reeds sedert jaren hebben de meesten der schoenmakers in die streek zich op de konijnenteelt toegelegd. De kerkbrand te Vlissingen. Door de rechtbank te Middelburg is tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld de 62-jarige loodgieter A. J. V., door wiens onvoorzichtigheid de kerk te Vlissingen door brand werd vernield. De eisch was f 100 subs. 50 dagen hechtenis. Een dame met vijf echtgenooten. In Columbia is een 45jarige dame met name Clara Roac, aangehouden, die vijf echtgenooten had. Vermoed wordt echter dat zij er nog een veel grooter aantal heeft. Zij verklaarde, dat zij, voor dat zij weggeleid werd, nog graag eens al haar echtgenooten bij elkaar zou willen zien. Er kwamen er echter maar twee, tegen wie zij echter uitriepIk heb altijd geloofd, dat er ergens in de wereld wel eens een man zou zijn, wiens ziel met de mijne zou harmonieeren. Ik ben besloten zoo lang te zoeken tot ik hem vind." Dit zoeken zal nu helaas voor een poos onderbroken moeten worden. I'urinerend, 21 Nov. Aangevoerd: 528 Runderen waaronder: 441 vette koeien 68 d 84 Ct. por KG. 7o Gelde koeien f 140 180 Melkkoeien f 180 d 240. 9 stieren. 58 vette kalveren [f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 193 Nuchtere kalveren f 12a f 25 2695 Schapen f 20 d f31,00 525 Lammeren 1 14,a f 18,00 400 vette varkens f 0,49 a f 0,55 por Kg.; 32 magere varkens f 18 a f 30,—; 350 biggen f8 a f 14 kipeieren f 8.00 a f 9.00 per 100; Ainsterdum, 20 Nov. Aangevoerd 190 Runderen, le kwal. 79 d 83 ot. 2o kwal. 73 a 77 ct. 3e kwal. 65 a 71 ct. g, 76 Melk- en Kalfkoeien f 190 a f 320, 48 Nuchtere Kalveren f 10,d f 16, 413 Vette Varkens 49 a 52 ets. Naar wij vernemen wordt de heer J. G. Backer, brievenbesteller te Oude schild, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Zwaag. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 22 November. Burg 's Av. 7 uur Ds. Kijne. Donderdag 23 November. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Kondag 26 November 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kijne. Kerkcollecte. Koog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Verkiezing Ouderling, Diaken, Kerkvoogd en Notabelen. Oudeschild. Vm. 10 uurds. Boeke. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. H. Avondmaal. Cocksdorp, Nm. half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. half 3 ds. Dagovos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den HoornVm. 10 uur ds. BuBaemaker. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Verzoek K. Dikstaal om eeruol ontslag als h. d. s. te de Koog. 3. Idem uan Mej. Keizer als onderwijzeres in uak K. 4. Benoeming Hoofd der school te Zuid- Eierland. 5. Regeling jaarwedde gemeente-genees heer te de Cocksdorp. 6. Benoeming gemeente-geneesheer te de Cockcdorp. 7. Regeling jaartu. hulptelefoonkantoor- houders te de Koog en de Cocksdorp. 8. Benoeming hulptelefoonkantoorhouders te de Koog en de Cocksdorp. 9. Vaststelling oerordening, bedoeld in art. 178 der gemeentewet. 10. Voorstel tot bouwen uan gymnastiek lokalen te Oudeschild, de Koog, den Hoorn, Oosterend en de Cocksdorp en tot uerbouwing der schoollokalen te Oudeschild, de Waal en de Cocksdorp. 11. Voorstel tot bouwen uan uerblijfplaats uoor tijdelijk onbehuisden. 12. Voorstel tot ruiling uan grond te Oudeschild. 13. Voorstel tot aanuaarding uan het door den heer Roeloffs gedane aanbod tot uerbreeding uan den ingang Weuerstr. 14. Voorstel tot bestrating uan de kom uan de Cocksdorp en dienaangaande aan te gane regeling met den polder Eierland. 15. Voorstel inzake den uischafslag. 16. Voorstel op adres uan C. Kooiman om subsidie u. d. wagendienst Oosterend- Oudeschild. 17. Voorstel op adres, betreffende de uer breeding uan den Koogerweg. 18. Voorstel tot aangaan eener tijdelijke geldleening ter bekostiging uan uitge- uoerde en uit te uoeren rioleerings- werken. 19. Rfschrijuing enz. uan plaatselijke be lastingen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Oproep aan de Ned. Vrouwen. ZooaU velen uwer bekend zal zijn. heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, tegen het aanhangige Ontwcrp-Tariefwct een groote adresbeweging van Ncd. vrouwen op louw te zeltcn. Het comité besloot het tot de Tweede Kamer le richten adres zoo sober mogelijk te houden en het als volgt te doen luiden «Oudergelcekcndcn, allen vrouwen en voor het meerendeet huisvrouwen, oveituigd, dat de aan neming van hel aanhangige Ontwerp-Tariefwet de kosten van bet levensonderhoud aanmerkelijk zal doen stijgen, verzoeken Uwe hoogc Vergadering bedoeld Ontwerp-Tariefwet to verwerpen.» Voor haar, die nog een nadere uiteenzetting mochten wenschcri vari de beweegredenen, die leiden tot het voeren eener adresbeweging uit- elnclend van vrouwen, z(j er hier even op gewezen dat het de vrouwen zgn, die in do eerste plaats do nadeelige gevolgen van eene verhooging van invoerrechten ondervinden, daar zij immers te zorgen hebben voor den iukoop der dagelijksche levensbehoeften. Men vergete niet, dat als het aanhangige Ontwerp Taricfwet wordt aangenomen: lo. vele artikelen, die uit buitenland worden ingevoerd, door de verhooging der invoerrechten duurder zullen worden en dat bovendien soort gelijke artikelen van binnenlandseh fabrikaat in prijs zullen stijgen, omdat de fabrikant de buiten- iandsche concurrentie niet behoeft te vreczen 2o. dat, al moge men beweren, dat in sommige industrieën de loonen der arbeiders zullen stijgen daar dan toch tegenover staat, dat _diezelfde ar beiders door het duurder worden van bijna alle artikelen van dagelijksch gebruik, meer zullen verliezen dan winnen terwijl alle andere cate- gorien van werkers (en daaronder vallen o.a. de arbeiders in de industriëc, die niet van de tarief- wet proliteeren, alsmede allen, die van een vast loon of traetement moeten leven) alleen de hoogere kosten van het levensonderhoud te dragen zullen krijgen zonder eenig tegenwicht in den vorm van loonsverkooging te mogen verwachten. Bovendien is te voorzien dat bet buitenland tegen een verhooging vau ons tarief maatregelen zal nemen, die den uitvoer van Ned.artikelen zullen belemmeren, wat werkeloosheid in de voor export werkende industrieën met zich zal brengen; 3o. dat, een verbooging van invoerrechten be- teekent het scheppen van een indirecte belasting. Indirecte belastingen zijn steeds onrechtvaardig, daar zij geen rekening houden met de draagkracht en dus hen het zwaarst drukken, die het ge ringste inkomen hebben. Al deze overwegingen worden in het adres aan de Tweede Kamer kortelijks samengevat door de woorden «overtuigd dat de aanneming van het aanhangige Ontwerp Tariefwet de kosten van het levensonderhoud aanmerkelijk zal doen stijgen.» De bedoeling nu is, op ons adres zooveel mogelijk handteekeningon, doch uitsluitend van vrouwen, te verzamelen. Daartoe ligt het reeds op vele plaatsen ter teekening. Evenwel, wil het vrouwen-petitionement tegen het Ontwerp Tariefwet slagen, dan is de mede werking van velen gewenscht. Wie zich beschik baar wil stellen vcor het verzamelen van hand- teekeningen, hetzij door het huis aan huis aan bieden der lijsten in bepaaldo plaatsen of wijken, hetzij door het werken uitsluitend in eigen kring, wendde men zich voor Texel tot Mej. Lize A. Langeveld, den Burg Voor elders tot de le. Seer. Mej. Marie Hei- nen, Prins Hendrikstr, 23 's Gravenhage. De ingevulde lijsten worden, liefst voor 15 Deo. a.s. ingewacht bij de 2e Secr. Mevr. Ch. Carno- Barlen, Haarlemschestr. 2 Scheveningen. Zij, die het petitionnement geldelijk wenseben te steunen zenden hare (hunne) gaven aan de Penningmees teres Mevr. S. v. ReesBroese v. Groenou, Parkweg 9a, 's Gravenhage. Geen enkele vrouw en vooral geen huisvrouw verzuime het petitionnement te teekenen en er voor te werken, opdat de regeering zie, dat tien duizend Nederlandsche vrouwen zich verzetten tegen de aannneming van een Tariefwet, die het voor tallooze vrouwen onmogelijk zal maken, met het huishoudgeld behoorlijk rond te komen. Het Vrouwen Comité van Actie tegen het Ontwerp Tariefwet.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2