N\ 2521. Zondag 26 November 1911 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, FEUILLETON, De dochter van den Stationschef. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEYELD DE ROOIJ, ParkstraatBprq op Tex el. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 7, 8 en 9, der Personeele belasting over het dienstjaar 1911, invorderbaar ver klaard op den 21 November 1911, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 24 Nov. 1911. De Burgemeester, GAARLANDT. TEXEL, 25 Nov. 1911. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zuidbroek, de heer S. W. Wegener Sleeswijk, thans in dergelijke betrekking alhier. Tot ontvanger der reg. en domeinen te Texel, de heer P. J. Oud, thans surnumerair der registratie en domeinen, te Zevenaar. Het Sint-Nicolaasfeest nadert. Dat het Sint-Nicolaasfeest in aantocht is, daarvan kan velerlei getuigen en niet het minst de uitstalling in menige winkel. Wat wij daarvan alreeds zagen, ge tuigt dat onze neringdoenden mot hun tijd medegaan, want tot de nieuwste snufjes, als stoom- en zelfs vliegmachines zagen we in de etalages prijken. Waar zoo de gelegenheid wordt ge boden om voor de kinderen iets moois en nieuws te bekomen, daar meenen wij de ingezetenen wel in overweging te mogen geven om te trachten hier van hunne gading te vinden voor zij naar elders gaan om daar hunne inkoopen te doen. En wat wij boven zeiden van de nieuwe snufjes, dat mag ook gelden van zoo verschillende speelgoedartikelen, boekwerken en dergelijk. Van dat alles is bij de neringdoenden alhier groote voorraad aanwezig; laten wij daarop de aandacht mogen vestigen. Belangstellenden willen wij er aan herinneren dat heden Zaterdagavond eene buitengewone vergadering van het Nut zal plaats hebben, waar als spreker zal optreden de heer G. W. Melchers van Almelo. Als onderwerp is aange kondigd „Wat is vooruitgang". Voor de openbare samenkomst van de Chr. Jongelingsvereeniging op Zondag a. s., verwijzen wij naar de ook in dit nummer voorkomende advertentie. Lezing in de Lindeboom. Aan de uitnoodiging tot het bijwonen van eene lezing, te houden door den heer J. van Lummel, Directeur der Mij. van verzekering „Het Anker" te Amsterdam, op Donderdag 23 November in Hotel „de iLindeboom", was al door zeer weinige gehoor gegeven. Toen wij ter bepaalder tijd in bet lokaal kwamen, waren er slechts enkele belangstellenden en dat getal vermeerder de maar zeer weinig, zoodat wij meenden te moeten vermoeden dat deze lezing geen voortgang zoude hebben. Niet zoo scheen evenwel de spr. er over te denken, bij was niet voor niets naar Texel gereisd, en dus ging de lezing toch door met de weinigen die tegen woordig waren. De lezing was, naar men kon ver moeden een uiteenzetting van die arti kelen van de Arbeidswet, waarbij de werkgever verschillende verplichtingen worden opgelegd indien ziekte of eenig ander ongeval zijn arbeiders of arbeid sters zouden treffen, welke verplichtin gen voor den werkgever een risico met zich brengen. Het was een droog thema, waarover in hetzelfde lokaal reeds meermalen was gediscussieerd in ver gaderingen van de H. M. v. L. en in die van de Landbouw-ODderlinge, en waarvan wij uitvoerige verslagen hebben gegeveD, zoodat wij daarover thans niet zullen uitwijden. De bedoeling van deze leziDg nu was om die verplichtingen nog eens in het licht te stellen, te wijzen op de risico welke daardoor den werkgever wordt opgelegd en het doel der Maatschappij duidelijk te maken die deze risico tegen een vaste premie geheel op zich neemt. Met andere woorden de Maatschappij neemt op zich alle geldelijke verplich tingen welke den werkgever volgens do arbeidswet worden opgelegd bij ziekte of ongeval van zijn personeel, zoowei vrouwen als mannen. Tot zooverre de lezing. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, wel werden eenige vragen gedaan om verduidelijking van enköle punten, waarop werd geantwoord. Verder loste de bijeenkomst zich op in een huiselijk praatje over verschil lende verzekeringen, W6lke, volgens zeker allen, zeer gewenscht worden geacht, doch door minder kapitaalkrachtige per sonen moeilik kunDen worden bekostigd. De spr. die een goed advocaat bleek te zijn voor zijne Maatschappij, sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan hen die wareD opgekomen en met den wensch dat het gesprokene tot een goed resultaat zoude leiden voor zijne Maatschappij. Oudeschild, 23 November. Door eenige Ooster-visschers zijn nabij het Oude Vlie opgevischt en bij den havenmeester alhier aangebracht 67 ribben, 2 bij 5 en 6 platen, gemerkt TOENATOK. ünze vroegere plaatsgenoot de heer D. Mets Wz., klerk bij de telegrafie en posterijen te Amsterdam, is geslaagd voor het post-radikaal. Onze visschersvloot heeft de 3 eerste dagen dezer week kunnen visschen, doch de verdiensten zijn niet erg schit terend, want de prijs der wulken, die een paar weken geleden soms f 6 en meer per H.L. bedroeg, is gedaald tot f2. De oorzaak hiervan is te zoeken in de groote hoeveelheden wulken, die door de Wieringers worden gevangen en ver zonden. Ook met het oesterkorren wil het niet schitteren, zoodat reeds eenige visschers de oesterkorren van boord halen en een begin maken met het garnalen. Dinsdag j.l. is door den kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente alhier tot predikant beroepen den weleer waarden Heer Ds. Buiskool. Z.E.W. is een met verlof in Nederland aanwezig Oost-Indisch predikant. Naar wij uit goede bron vernemen heeft Z.E.W. het op hem uitgebracht beroep aangenomen. Naar men ons mededeelt heeft J. C. Koorn, vroeger leerling van den heer C. Schaap, thans leerling aan de kweekschool te Maastricht, te VeDlo met goed gevolg het examen voor vrije- en ordeoefeningen afgelegd. Oos terend, 24' November. De rederijkerskamer V. I. O. S. denkt in de volgende week eene tooneelvoor- stelling te geven. Dag en uur zullen nader per advertentie bekend gemaakt worden. Opgevoerd zullen worden „De gevolgen van een leugen", in vier bedrijven en „Een Raadsvergadering te Koekamp", in één bedrijf. De kamer, die pas opgericht is, mag zich reeds in een aantal donateurs (kunstlievende leden) verheugen. Als zoodanig betaalt men slechts fl, waar voor men met eene dame twee voor stellingen kan bijwonen. Een rooversbende In het grensplaatsje Heiden is een rooverb9nde, die sedert langen tijd de omstreken onveilig maakte, na hevig gevecht met de politie, gevangen genomen. Daarbij werden drie der bende door kogels gewond. De politieman Tilgner kreeg een kogel in de borst en zonk bewusteloos neer. Zyn collega kreeg een schot in het been. De roovethoofdman, bekende behalve de vele diefstallen, ook den politie- sergeant Ellerman te Heizebroek, te hebben vermoord. Een premie was uitgeloofd voor de aanhouding van diens moordenaar. Wel wat veel zegen. Te Hoornsterzwaag (Fr.) beviel Maandag een arbeidersvrouw van 3 welgeschapen kinderen, 2 meisjes en 1 jongen. De ouders zijn 16 jaar getrouwd en hun echt werd gezegend met 16 spruiten. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de» Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct-s. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. 'J Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 5.) Neen duizendmaal neen, riep Madge! hartstochtelijk uit, Lafaards die gij zijt, kom en haal het, zoo ge durlt en zij sloeg het raam dicht, als om een eind te maken aan verdere onderhandeling. De gedachte, dat haar vader ergens op een eenzame plek gewond, misschien dood lag, gaf haar den moed, tot roekelooze vermetelheid toe, onverschillig wat er van haar worden zou. Welke middelen om zich te verdedigen had zij was haar eerste vraag. Ternauwernood geen. Deuren en ramen beneden waren gesloten, maar zij begreep al te goed, dat zij niet lang weer stand zouden bieden aan de vereonigde pogingen van twee menschen, die alles in het werk zouden stollen om in huis te komen. Wapenen van beteekenis waren er niet. Do deur onder aan do trap gaf toegang tot de keukon mogelijk kon zij iets doen om die te verzokeren. De kaars brandde nog, waar zij die had golaten. Toon zij haar vaders kamer inging, viel haar oog op den goldtrommel, waarom het te doen was. Haar vaders sleutels lagon er naast en oen zakje met zilver en koper geld, dat voor pasgold was uitgehouden. Zij opondo den trommel en nam al hot papier en goud er uil, dat zij onder haar kleoron verborg. Het zakje met pasgeld logde ze or in, sloot hom opnieuw on wierp de sleutels onder het bed. Haar volgende daad was de trapdeur te verzekeren, door een houten pen over de klink te schuiven, zoodat hij niet opgelicht kon worden door wie er buiten was en voorts stoelen en ander huisrand, voor zoover haar kracht toeliet, er tegen op te stapelen. Ze wist zeer goed, dat dit alles niet langer dan enkele minuten het binnendringen zou ver hinderen, maar iedere minuut was er een in haar wanhopigen toestand. Haar eenige hoop lag in zooveel mogelijk tijd te winnen er moebt hulp komen opdngeu, schoon zij niet wiBt hoe of van waar. Buiten bleef alles rustig. Zou het mo gelijk zijn, dat zij afdropen, zonder iets tegen het huis te ondernemen Met eon sprank van hoop in het hart, ging Madge terug naar het raam van haar kamer, om uit to zien. Helaasneen zij waren daar nog allebei. Zij bukten over een hoop dwarsliggers, die dicht bij de hand lagen, voor het herstellen der lijn, indien noodig, en nadat zij er een hadden uitge kozen beschen ze die op hunne schouders en brachten hem naar de voordeur. Bij den eersten stoot met dezen nieuwenvot- sohou stormram gaf Madge een enkelen gil en zonk bleek en bevend op den grond; al haar moed seheeu haar te ontzinken en voor het oorst scheen zij recht liet gevaar in to zien, waaraan zij blootstoud. Dreunend klonken do slagen togen do benedendeur, als do stoeten van een stratenmakers bei- blok en op iederen stoot antwoordde Madge's bevend hart met een snik. Op eenmaal, met groot gekraak, bezweek de deur en met eeu enkelen triomfkreet vloog Kuip het huis in, gevolgd door zijn meer stillen kameraad. Madge sprong overeind en deed haar deur op het nachtslot, daarna ijlde ze naar het raam, besloten er uit te springeD, zoDder er bij stil te staan, dat dit raam, dat al niet breed was, nog in tweeën gescheiden werd door een ijzeren tralie in het midden, waardoor er geen ruimte ge noeg was overgebleven, om zich door te wringeD. Met een schreeuw van schrik wendde zij zich van het venster af, toen haar oog viel en zij moest er bijna om lachen zoo snel zijn de overgangen in zulk een hachelijk oogenblik dat zij er niet eer aan gedacht had op de kleine zolder boven de slaapkamers. Geeu plaats in huis, nu zij wist er niet uit te kunnen outsnappeD, die zooveel veiligheid aanbood. Het was slechts een soort vliering, onder het schuine dak door een glazen pan ver licht on werd door David gebruikt als bergplaats voor zijn uien, zaden en aller hande prullen, die het bewaren eigenlijk niet waard waren, maar daar door den ouden man van tijd tot tijd werden ge bracht, zonder er meer naar om te zien. De korte ladder, waarmede David er op kwam, hing achter zijn slaapkamerdeur. Zij ontsloot haar eigen kamerdeur, greep de ladder en plaatste hem togen den muur, die niet verder reikte dan den zolder, welke aan deze zijde openlag on naar boven ziende haar tegeugrimde als een duistere spelonk. Madge stond een oogenblik stil voor zij de ladder opging. Nadat zij zioh over tuigd had, dat het. geld nog veilig was in haar boezem, begaf zij zich in haar vaders kamer en blies de kaars uit, die nog aldoor stond te branden, vervolgens sloot zij de deuren van beide kamers, stak de sleutels in haar zak en stond verder te luisteren met één voet op de ladder, gereed om op te klimmen. Yan het oogenblik, dat de voordeur was ingeslagen totdat waarin zij in een wachtende houding daar stond waren niet meer dan twee minuten ver- loopen, maar voldoende voor de twee mannen beneden, om eiken hoek te door snuffelen en zich te overtuigen, dat Madge zich niet beneden schuilhield. Men beproefde du de deur, die naar den trap leidde, te openen en toen Madge dit hoorde klauterde zij de ladder op, zooder eenig gedruisch en kruipende door de opening boven den zolder als een kat, reikte zij met een band naar beneden en trok de ladder naar boven en zat toen neer, dicht bij den open kant met oen kloppend hart, om wat verder gebeuren zou af te wachten. De deur liet zich niet gemakkelijk lorceeren, maar na een half dozijn stooten van den dwarsligger brak hij af van de hengsels. De voorwerpen die er achter waren opgestapeld werden spoedig verwijderd door den onvermoeiden Kuip en de weg naar de slaapkamers was vrij. Madge luisterde met inspanning, hoorde hoe Kuip Dick aanspoorde, om uit zijn brandewijnflesch te drinken, waarna hij zocht naar kaarsen en lucifers. Nadat het hem gelukt was om licht te ontsteken na verloop van enkele minuten, waariu hij zijn hart lucht ga' door een aanta vloeken uit te braken, naderde hij de trap. (Wordt vervolgd, j

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1