N°. 2523. Zondag 3 December 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. X Bin nenland TEXELSCHE COURANT. Sïit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBobo op Texel. ri°-o[] Vergadering op Woensdag 29 Nov. 1911, voormiddags 10 ure. Voorz. de heer E. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer J. Kuibing. Aanwezig alle (13) leden. Na opening van de vergadering door den Voorzitter worden do notulen van de vorige verg. gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Mededeeling en voorlezing volgt van de volgende ingêkomen stukken a. Schryven van mejuffr. Achterbergh houdende aanneming van benoeming tot onderwijzeres herhalingsonderwljs vak k b. idem vau bestuur Alg. Militair tehuis houdende dankzegging voor verhoogde bijdrage c. missive van Ged. Staten houdende mededeeling haudhaving aanslag H. Omslag K. Kalis Pz. en Joh Kalis Pz. d. idem houdende goedkeuring besluit inzake verweer tegen ingestelde rechts vordering, onder terugzending van rechts kundig advies Mr. A. H. J. v. d. Biesen e. schrijven van Dr. van Gorkom, mel- deude o. m. bedanken voor benoeming tot gem.-geneesheer standplaats de Cocksdorp. f. idem van de leden van den Raad houdende verzoek aanleg van een weg Oosterend—Spang in aansluiting weg Waal Oudeschild en beharding van 3 dwars wegen door het Noorden en maken vaD een steiger van 100 Meter aan den dijk van het Noorden. Sub a tot en met e worden aangenomen voor kennisgeving, sub f gesteld in handen van B en W om preadvies. 2. Verzoek K. Dikstaal om eerooi ontslag als h. d. s. te de Koog. Wordt zonder discussie verleend met ingang 1 Januari a. s. 3. Idem uan Mej. Keizer als onderwijzeres in oak K. Als boven. 4. Benoeming Hoofd der school te Zuid- Eierland. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer K. v. d. Meer, hoofd der school te Bakhuizen, Gaasterlund, in het bezit van akte landbouw. Mede op de voordracht kwam voor de heer C. Brusse, onderwijzer te Westkapelle. 5. Regeling jaarioedde gemeente-genees heer te de Cocksdorp. Wordt vastgesteld op het oorspronkelijk bedrag, f 1000,— of f 000,— vrije woning. 6. Benoeming gemeente-geneesheer te de Cocksdorp. Met algemeene stemmen wordt benoemd de eeuige sollicitant, de heer Th. M. G. Smits, gemeente-geneesheer te Urk. Regeling jaariu. hulptelefoonkantoor- houders te de Koog en de Cocksdorp. Wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld op f50 per jaar. 8. Benoeming hulptelefoonkantoorhouders te de Koog en de Cocksdorp. Met algemeene stemmen worden benoemd de heeren L. Daalder en J. Buijs Jr., resp. te do Koog en de Cocksdorp, datum van in diensttreding te regelen in verband open- stelliug van de telefoonkantoren voor den publieken dienst. 9. Vaststelling uerordening, bedoeld in art. 178 der gemeentemet. Vastgesteld overeenkomstig voorstel van B. en W. 10. Voorstel tot botnuen uan gymnastiek lokalen te Oudeschild, de Koog, den Hoorn, Oosterend en de Cocksdorp en tot uerbouwing der schoollokalen te Oudeschild, de Waal en de Cocksdorp. B. ea W. stellen voor te bouwen bij do scholen bovengenoemd, benevens die te Midden Eierland, een afdak zooals reeds het vorige jaar te de Waal werd gebouwd, do kosten daarvan worden geraamd, na aftrek van 25°/n als Rijksbijdrage, op een bedrag van f 1101) it f 12U0. De heer Zym informeert of het niet mo gelijk is de bouw geleidelijk stuk voor stuk te doen plaats hebben en de kosten zoo doende over meerdere dienstjaren te ver- dcelen. De Voorz. verzekert dat thans niet langer mag worden getalmd, cm niet de biidragen van het Rijk in kosten lager onderwijs te verbeuren. De heer, D. P. Bakker vindt de open ge bouwen als te de Waal niet gewenscht, doch de Voorzitter licht toe, dat ongestoorde toetreding van de buitenlucht vereischte is bij gymnastiek, waaiop de heer Bakker opmerkt dat men voor regen in dat gebouw niet beschut is omdat de open zijde naar het Zuidwesten is gericht en dat daarbij de vloer van dat gebouw van zoo'n slechte gehalte is, dat deze overvloedig stof oplevert. De heer Dijt deelt mede dat hij het ge heel met den heer Bakker eens is, doch dat het schooltoezicht eischt dat de open zijde op het Zuid6n is gelegen en wat betreft de kwaliteit van de vloer, rekening zal worden gehouden met de ondervinding daarbij opgedaan, waarom de vloeren in het vervolg in eigen beheer zullen worden aangelegd, terwijl de heer Over verzekert, dat zoo noodig schuifdeuren zullen worden aangebracht en voor de gezondheid van kinderen en personeel zal worden gewaakt. Na eenige discussie over de plaats voor het gebouw te Oudeschild, tusschen de heeren Zijm die niet, Mets en de Voorz. die wel met de door B en W gekozen plek tevreden zijn, en die op verschillende gron den het plan van B en W verdedigen, wordt tenslotte het voorstel van B en W ook wat betreft het aanbrengen van houten afscheidingen bovengenoemd en waarvoor de kosten voor gemeenterekening zijn ge raamd op plm. f 700, bij acclamatie aan genomen. De aanbouw van eeD dergelijk gebouw te Oost is niet verplichtend, omdat aan die school maar een leerkracht is verbonden. 11. Voorstel tot bouinen uan uerblijfplaats uoor tijdelijk onbehuisden. Uit de overgelegde stukken blijkt, dat Ged. Staten hebben te kennen gegeven dat een hernieuwde verlenging van den termijn gesteld voor de ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woning staande in het Koogerveld en bewoond door M. en P. v. d Vliet als hoofdbewoners niet zal worden verleend en zullen dus, zoodra tot de ont ruiming van bedoelde woning wbrdt over gegaan, de beide gezinnen onverbiddelijk zonder onderdak zijn, waarom B en W voorstellen een gebouw als bovengenoemd te stichten. De houtvesterij Alkmaar stelt grond bij Ptjpersdijk beschikbaar ad f 50.— per heet., ongeveer 20 are zal noodig zijn, terwijl de kosten voor het gebouw, waarvan teekening is overlegd zijn begroot op plm. f 700. De heer Visser meent dat- met het oog op de buitengewone omstandigheden hier aanwezig, met eenige grond kan worden verwacht onder vermelding daarvan bij Ged Staten nog wel uitstel is te krijgen, om dan in dien tijd maatregelen te nemen die den bouw onuoodig maken. De Voorz. verzekert, dat dat uitstel onder geen voorwendsel wordt verleend en dat indien niet in deze vergadering tot den bouw wordt besloten, onverwijld tot ont ruiming moet worden overgegaan, aange zien de termijn reeds 26 November ver streken is, waarop de heer Visser vraagt, dan tenminste een gebouw te stichten dat meer op een woning gelijkt dan dit. In deze verblijfplaats toch moet P. v. d. Vliet met zijn huishoudster van één vertrek, zoowel voor keuken, woonkamer als slaap vertrek gebruik maken. De stichting vau dit gebouw dient over wogen buiten de personen in quaestie om, meent de Voorz., het gebouw wordt niet gesticht voor de familie v. d. Vliet, doch voor alle inwoners, die door omstandig heden zonder onderdak geraken. Al waren er nog meer, ze zouden naar deze ver blijfplaats verwezen worden. De heer Bakker begrijpt de poging van den heer Visser, die als voorzitter van het algemeen armbestuur met de familie v. d. Vliet nader bekend is, ook spr. zou op grond van ervaring in die familie opgedaan liever maatregelen beramen althans voor de jongere linie om ze uit hunne toestand op te heffen, en daarom in overweging geven de oude v. d. Vliet en echtgenoote in het gesticht op Ie nemen en de kinderen in een inrichting te doen opnemen. Nadat de Voorz. zegt, dat plannen in die richting, niettegenstaande den bouw van deze verblijfplaats zullen overwogen worden, wordt ten slotte overeenkomstig het voorstel van B en W besloten. 12. Voorstel tot ruiling uan grond te Oudeschild. Na eenige discussie tusschen den heer Keesom en de Voorz. om in verband met eventueele plannen voor den achterweg, nevens den weg een strook grond van 5 meter in optie te nemen van het terrein van den heer de Waard, waaraan ook de heeren D. Bakker Pz. en Dijt deelnemen, wordt op voorstel van den heer Keesom in dien geest besloten. De heeren Koning, Dijt, Mets en Zijm stemmen tegen. 13. Voorstel tot aanuaarding uan het door den heer Rosloffs gedane aanbod tot uerbreeding uan den ingang Weuerstr. Wordt zonder discussie besloten, over eenkomstig het voorstel van B en W, met dankzegging aan den heer Roeloffs voor zijne belangelooze medewerking tot ophef fing van verkeerde toestanden. 14. Voorstel tot bestrating uan de kom uan de Cocksdorp en dienaangaande aan te gane regeling niet den polder Eierland. B en W st6lleu voor om op verzoek van het polderbestuur van Eierlaud, in afwijking van de gevolgde gedragslijn tegenover de 30 Gem. Polders teo opzichte van de straat te de Koog, thans niet de som van het gekapitaliseerd onderhoud, zijnde in dit geval f 1800, doch met een jaarlijksche vergoeding van het geschat onderhoud, 'ad f 72, genoegen te nemen en de straat over een lengte van 600 M. te beginnen bij de R. Kath. Kerk aan te leggen aanleg- en onderhoud voor rekening van de gemeente. De heer Keesom vraagt of de Cocksdorp nu niet te goedkoop aan een straat komt. De Voorz. antwoordt, dat de gemeente tegemoet komt aan de grieven van inwo ners van de gemeente, waartoe het polder bestuur als zoodanig niet .is aangewezen, terwijl de heer Dros in het midden brengt dat Eierland geen straat krijgt, doch de Cocksdorp, en de heer Over een andere regeling onbillijk zou achten, waarna het voorstel bij acclamatie wordt aangenomen en de heer Dros B en W dank betuigd voor het voorstel en de Raad voor zijn houding in deze. 15. Voorstel inzake den uischafslag. B. en W. stellen voor een bedrag van f50 beschikbaar te stellen voor een proef neming. De heeren Zijm en Mets betuigen hunne tevredenheid met het voorstel, laatstge noemde vraagt proefneming gedurende een jaar. De Voorz. meent dat zulks aan B. en W, moet worden overgelaten, terwijl de heer Visser dat toch om minstens een halfjaar zou willen bepaald zien. Tenslotte wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel besloten, de nadere regeling aan B. en W. overlatende. 16. Voorstel op adres uan C. Kooiman om subsidie u. d. uiagendienst Oosterend- Oudeschild. Wordt op voorstel van B. en W. besloten ook dit adres van de hand te wijzen omdat Kooiman het tarief voor Burg—Oudeschild lager stelt dan het geldende van de bestaande Omnibusdienst en het niet aangaat een bestaande ouderneming concurrentie aan te doen met subsidie van de gemeente. 17. Voorstel op adres, betreffende de uer breeding uan den Koogeriueg. Wordt besloten f50 uit te trekken voor plaatselijke verbetering afgraving tuinwal hoek Hermanshoeve. 18. Voorstel tot aangaan eener tijdelijke geldleening ter bekostiging uan uitge- uoerde en uit te uoeren rioleerings- uierken. Nadat de heer D. Bakker in verband met dit voorstel gewezen heeft op het blijven voortbestaan van de ongeweDscbte goot- toestanden, waarbij de Voorz. te kennen geeft dat een verordening te wachten is voor verplichte aansluiting, en dat van de wenk van den heer Bakker betreffende bet dieper leggen van de buizen zal worden nota genomen, en nadat de heeren Koning en Mets op de loegtzegde rioleering te Oosterend en Oudeschild bobben aange drongen, waarbij de Voorz. mededeelt dat te Oosterend reeds de noodige opnemingen zijn gedaan, wordt bij acclamatie tot de leening besloten. 19. Rfschrijuing enz. uan plaatselijke be lastingen. Afschrijving wordt toegestaan op verzoek van Wed. P. Roeper Wz., voor 8/ls van de aanslag H. O. wijlen haren echtgenoot, aan H. Visser wegens vertrek, voor a/'ls Van den aanslag. Bij de rondvraag verzoekt de heer Visser met het oog op slapte in de bouwvakken, op spoedige uitvoering van de werken waartoe in deze vergadering is besloten, en vestigt de heer Kikkert er de aandacht op dat nog geen bekendmaking is geplaatst ten opzichte van losloopende hondende Voorz. belooft met een en ander rekeniDg te houden. Op een opmerking van den heer Mets over de ondiepte van de haven, antwoordt de Voorz. dat volgens de deskundige dit vooral wordt veroorzaakt door het zinkwier, de toestand is nu al verbeterd, doch volgens jongste mededeeling van den directeur van T. E. S. O. nog niet naar behooren tegen het drijfwier zullen waarschijnlijk volgend jaar maatregelen worden genomen. Niets meer te behandelen zijnde gaat de Raad over in geheime zittiDg. TEXEL, 2 Dec. 1911. Tegen Sint A'icolansdag. Maakten wij in een vorig nummer melding van de toebereidselen voor het Sint-Nicolaasfeest bij velen onzer nering doenden, de laatste dagen hebben ruimer nog doen zien hoe, door keur van uit stallingen, getracht wordt kijkers en koopers naar de winkels te lokken. Inderdaad, er is veel mooi's te zien en de neringdoenden verdienen wel de gunst van het publiek. Omtrent de eigenaardige viering van den vooravond van den Sint Nicolaasdag, wordt nog niet veel bekend, trouwens dat behoort ook al mede tot de ver rassingen, die ook nu wel weder niet achterwege zullen blijven. Dat ook nu weder het nuttige aan het aaDgename zal worden gepaard mogen wij zeker wel verwachten. Tooueeluitvoering. Wij vestigen de aandacht op de aankondiging in dit nummer voorkomende behelze n ie eene tooneeluitvoering, te geven door de Heldersche Tooneelver- eeniging „T.A.V.E.N.U." voor de dona teurs van de Rederijkerskamer U. d. I. alhier. De Heldersche Tooneelvereeniging staat zeer gunstig bekend en het op te voeren tooneelspel „Voerman Henschel", heeft in de tooneelwereld een goeden naam. Met recht mag dus worden verwacht dat een bezoek aan het Hotel Texel, op Zaterdagavond 9 December, veel genot zal verschaffen. Wat de oorzaak was. Bij den landbouwer W. G-. Stam te IJzendoorn, merkte men op dat een koe al miQder en minder begon te geven, zonder dat men de reden kon nagaan. Totdat bleek, dat een anderhalfjarig paard dat bij baar in de wei liep, belust op „warme melk zoo van de koe", de koe uitzoog 1 Bijtende dames. Een juffrouw uit de Jodenbreestraat te Amsterdam kreeg het te kwaad met een juffrouw uit de Looiersdwarsstraat. De twist liep zoo hoog, dat de eerste juffrouw de andere in letterlijken zin bij den neus nam, niet met de hand maar met de tanden, en... er een stuk af beet.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1