N°. 2528. Donderdag 21 December 1911. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT Biti o en laud. Van week tof week. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. ÜRANT. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uiig. Fibma. LANG-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Tex el. De Uitg. uan de Texelsche Courant be richt dat in het nummer uan Zondag 31 Dec. a.s. gelegenheid zal zijn tot het plaatsen uan NIEUWJAARSGROETEN a 20 cent contant, hoogstens 5 regels. Tijdige opgaue is geiuenscht. Men neme er nota uan, dat uiij niemand rond zenden tot het opnemen uan derge lijke annonces. De Uitg. van de Tex. Courant bericht d it in de volgende week, KerstmisNieuw jaardes Woensdags geen courant wordt uitgegeven. Advertentiën voor dat nummer reeds op gegeven, worden opgenomen in het nummer van Zondag 24 December. Eventueele stukken voor dit nummer, in het nummer van 31 December 9—16 Dec. De Telegraaf bracht ia de afgeloopen week een bericht dat het Nederlandsch hart weer eens goed heeft gedaan. We bedoelen het bericht betreffende de hooge onder scheiding aan onzen bekenden op het ge bied van het Internationaal recht zoo op den voorgrond tredenden landgenoot Mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State. Hem werd met den Duitscher Alfred Fried den nobelprjjs voor den vrede toegekend. Deze hulde, onzen beroemden landgenoot zoo welverdiend gebracht zal door velen in ons land met groote instemming zijn vernomen. In hem wordt ook ons land geëerd, ons land wel klein, maar dat op 't gebied van de wetenschap en in ander opzicht een goede naam heeft in het buitenland. We noemden de hulde aan Mr. Asser, door de toekenning van den Nobelprijs welverdiend. En zeker niet ten onrechte als men nagaat het belangrijke aandeel dat deze onze landgenoot heeft gehad in den arbeid der beide Vredesaonlerenties. Op de eerste kwam in de sectie voor de behandeling van het Oorlogsrecht onder zijn leiding het ontwerp-verdrag tot stand betreffende de toepassing van de beginselen van de conventie van den zee-oorlog, een ontwerp dat do goedkeuring der mogendj heden verwierf. Verder bad hij zitting in het beroemde Comité d'Examen dat uit de ingediende voorstellen het eerste scheids- rechtelijke wereldverdrag samenstelde. En op d6 tweede Vredesconferentie was het inzonderheid aan zijn inzicht të danken, dat het werken der opvolgende vredes conferenties hecht en onbreekbaar is inge schakeld in het volkerenleven, dat ook langzaam maar zeker de ontwikkeling van het internationale vredes- en oorlogsrecht door de mogendheden ter hand zal worden geuomen. Op zjju voorstel was het ook, dat in de slotacte aan de onderteekende mogendheden de aanbeveling opgenomen W6rd om het programma der derde Vredesconferentie door een internationale commissie voor te doen bereiden, welke minstens twee jaren te voren den arbeid daarvoor aan moet vangen. Dit zjjn maar enkele grepon uit hetgeen de heer Asser deed en wat thans openlijke waardeering heeft gevonden, —o—o—o— Engelands kening sn koningin zijn in de sfgetoopen week gekroond tot keizer en keizerin van Engelsch Iudië. Zooals men woet hebben beide eon vrij lange reis naar ce koloniën ondernomen en werden ze waar zij zich vertoonden met veel praal eD luister en ook met hartelijkheid ontvangen. Dat alles was evenwel nog maar een flauwe afschaduwing van hetgeen te Delhi plaats had. Zelden werd een vorst met zooveel praal en plechtigheid gekroond. De EDgelsche bladen raken er Diet over uitgepraat. Bij Delhi was een groote tenten- stad verrezen en daarheen hadden zich alle grooten uit het Indische gebied begeven om den blanken gebieder te huldigen. Nimmer werd zulk een grootsch schouw spel in Hindostan gezien, aldus de Engelsche correspondenten. Bij zijn plechtige kroning te Delhi heeft koniDg Eduard ook een proclamatie afge kondigd en deze heeft zeer de aandacht getrokken omdat daarbij bepaald werd dat voortaan in Delhi inplaats van in Calcutta de zetel der regeering van Britsch Indië zal zijn. Over deze zetelverplaatsing werd in de laatste dagen zeer veel geschreven. Calcutta de meest Europeesche stad van Britsch Indië heeft al sedert 1772 de zetel der regeerin'g gehad en er bevinden zich tal van regeeringsgebouwen. Dehli daaren tegen is een vrij onaanzienlijke stad, doch heeft voor dat het in het hart der Indische bezittingen gelegen is. —o—o—o— In de Fransche Kamer is Donderdag het debat aangevangen over de buitenlandsche politiek der regeering, waarbij inzonderheid de Marokkaansche kwestie domineert. En waarschijnlijk dat de afloop voor de regeering niet zoo gunstig zal zijn als dat in Duitschland het geval was. Aanvankelijk scheen men in de republiek nogal inge nomen met de Marakko-overeenkomst maar bij kalm nadenken schijnt men er tot het inzicht te zijn gekomen dat de regeering eigenlijk wel veel beter had kunnen doen. In de laatste dagen, die aan de buiten landsche debatten voorafgingen, is er in de bladen heel wat ten nadeele van de regeeringspolitiek ter tafel gebracht. Ver schillende staatslieden hadden zich zeer ongunstig uitgelaten over het Marokko- verdrag. Onder hen ook eenige oud ministers, waarvan wel Clemeneeau met name genoemd werd. Clemeneeau heeft beweerd dat het verdrag van 1909 door hem en Pichon tot stand gebracht veel beter voor de republiek is geweest dan het nieuwe verdrag, dat hij zelfs in het nadeel van Frankrijk .acht. En er werden meer grieven tegen de regeering geuit. Inzonderheid tegen den minister-president Callaux, wien men ten laste legt dat hijeigenljjkdetot standkoming van de overeenkomst op zijn geweten heeft. Het zou n:l zoo goed als geheel door hem bedisseld zijn in de dagen dat de minister van buitenlandsche zaken De Selves, met president Fallières een bezoek aan ons land bracht. Zeer waarschijnlijk echter dat de heele zaak eigenlijk beïnvloed wordt door de politiek. De politiek om het huidige kabinet omver te werpen. Wat ook wer kelijk wel het slot der Marokkobespreking zal zijn. De regeringsgezinde bladen laten zich niet hoopvol uit. En ook het debat dat reeds in de kamer plaats gehad heeft voorspelde niet veel goeds. De debatten zullen eenige dagen in beslag nemen meer dan 30 sprekers staan ingeschreven. We hopen er in 'n volgend nummer nader op terug te komen. —o—o—o— Er is in den laatstee tijd weer heel wat geschreven over de DardanelleDkwest.e, waarbij de vraag gehoord werd of Turk'je aan den aandraag van Rusland om de Dardanellen open te stellen voor de Russische vloot, al of niet voldoen zou. Zooals men weet wordt onder de Darda nellen verstaan de betrekkelijk smalle zeeêngte tusschen Europa en Azië wier naam in de oude geschiedenis Hellepont was en waarover de machtige Koning van Perzië eens een brug sloeg, Europa aan Azië verbindend. De naam Hellepont, ont leend aan de ongelukkige dochter van Alhamas en Nephele die er den dood in de golven voDd werd later in Dardanellen veranderd. Oorspronkelijk was dit de naam van vier sterke forten die de toegang tot de zeeëngte bewaakten en die op hun beurt alweer zoo gedoopt waren naar de daarbij gelegen stad Dardanos Men heeft de Darda nellen niet ten onrechte de sleutel van Konstantinopel genoemd waarvoor Turkije steeds bijzondere zorg heeft gedragen. Die sleutel sluit niet alleeD den toegang af tot de Turksche hoofdstad aan den Gouden Hoorn mits goed versterkt maar ook die tot de Zwarte Zee. Toen do Groote Heer zich nog de bezitter van de Zwarte Zee kon noemen, kon dat laatste geen bezwaar hebben. Doch de toestand heeft zich gewijzigd, doordat Rusland zich lang zamerhand meester maakte van gedeelten der Zwarte Zeekust en Turkije steeds verder naar den Bosphurus terugdrong. Niettegen staande dat bleet de sleutel de Darda nellen in handen der Turken en deze hielden de deur stevig gesloten. Iets waarop ook geen inbreuk werd gemaakt. Integen deel in 1811 erkende de Europeesche mogendheden, dat de Sultan het recht had de Dardanellen te openen of te sluiten naar believen. Rusland dat er maar niet in be rusten kon dat zijn Zwarte Zee gebied van de wereld afgesloten was, liet intusschen niets onbeproefd om de Dardanellen voor zijn scheepvaart geopend te krijgen. En in 1856 kreeg Rusland het gedaan dat de mogendheden toestonden dat Turkije de handels-schepen moest doorlaten, doch dat het in geen geval eenig vreemd oorlog schip de Dardanellen mocht laten passeeren. In 1870 deed de Russische regeering opnieuw stappen om tot zijn doel te ge raken, doch opnieuw zonder gunstig resul taat. De mogendheden bepaalden dat de conventie van 1811 van kracht zou blijven, doch dat de Sultan het recht zou hebben de Dardanellen voor vreemde oorlogschepen open te stellen, wanneer hij die noodig oordeelde voor de intregiteit van het Otto- maansche Rijk. In 1881 kwamen Rusland en Turkije evenwel tot een overeenkomst waarbij laatstgenoemde aan Rusland toestaat de onder haDdelsvlag varende militaire irans portschepen en ongebruikte schepen der vrijwillige vloot door te laten. Veel had Rusland met dat alles nog niet gewonnen en de gelegenheid om van zijn Zwarte Zeevloot bij voorkomende gelegen heden gebruik te kunnen maken buiten Russische wateren bestaat tot nog toe niet. 'tls derhalve niet onverklaarbaar dat van Russische zijde nog voortdurend op de opening der Dardanellen aangedrongen wordt. Tot nog toe kon Turkije aan dien aandrang het hoofd bieden, dank zij de bescherming der mogendheden. Iedere gunstige gelegenheid die zich echter voor doet wordt door Rusland aangegrepen om zijn doel te bereiken. En die gelegenheid schjjnt het wel het gunstigst te achten als Turkije in juoeielijkbeden verkeert. Toen voor een paar jaar de vreedzame omwen teling in het Ottomaanschc Rijk uitbrak, was Rusland er als de kippen bij om zijn wenschen ten opzichte der Dardanellen te herhalen. Thans verkeert Turkije door den oorlog van Italië opnieuw in moeilijkheden en naar luid der berichten heeft Rusland opnieuw een poging gewaagd zijn lievelings- wensch vervuld te krijgen. Zonder gunstig resultaat evenwel. Turkije weigerde den sleutel uit de handen te geven. Toen de weigering bekend werd haaste Rusland der wereld kond te doen dat het niet op open stelling der Dardanellen aangedrongen had. De Russische gezant te Constantinopel zou op eigen houtje maar onderhandelingen gevoerd hebben. Dat men aan de oprecht heid dezer mededeeling twijfelt ligt voor de hand. Intusschen heeft de Porte dan maar verklaard dat zij zou beschouwen dat er geen onderhandelingen zijn gevoerd. TEXEL, 20 Dec. 1911. Vergadering V. P. N. De vergadering van V. P. N. op Maan dagavond was goed bezocht, we merkten vele personen op die van buiten den Burg waren gekomen. De presentielijst wees aan 33 leden. De voorz. dr. Over, opende de verga dering met een welkomspr. betuigde zijne tevredenheid over de goede opkomst omdat de belangstelling voor de ver- eeniging in den laatsten tijd niet zoo heel groot was. Als oorzaak voor dit laatste noemde spr. al terstond het niet goed ophalen der eieren en de niet accurate uitbe taling der gelden, doch dat zal alles terecht komen verzekerde de spr.; wat te doen om verbetering in dien toestand te brengen, zouden wij thans bespreken. Als punt 1 kwam ter tafel: Rapport van de commissie onderzoek rekening 1910. Namens die comm. las de heer B. Lap het uitgebracht rapport voor, waarvan de conclusie was tot goedkeuring, of schoon de comm. niet mocht verzwijgen dat bet beheer aan nauwkeurigheid veel te wenschen overlaat. In ontvang en uitgaaf wees die rekening een eindcijfer aan van f 180,275. De heer Westenberg werd hierdoor gedechargeerd Als punt 2 kwam aan de orde be noeming van een lid voor het bestuur, niet van een Secr.-Penningmeester zooals in de advertentie was vermeld. Na een drietal stemmingen, werd bij loting tusschen de heeren Jn. Keijser Augz en B C. Lap, eerstgenoemde als lid van het bestuur gekozen. De be noemde Dam de betrekking aan, de Voorz. heette hem welkom in het be stuur en wijdde een woord van dank aan het aftredende lid, de heer Westen berg, voor de goede diensten aan de Vereeniging bewezen. Welke middelen aan te wenden om te komen tot meerdere bloei der Ver eeniging kwam alsnu aan de orde. Het kwam ons voor dat er klachten waren over het ophalen der eieren, welke klachten evenwel niet zoo gegrond bleken te zijn, althans de man met dat werk belast, wist zich vrij goed te ver dedigen; de niet accurate uitbetaling scheen de voornaamste oorzaak van be klag te zijn, men ging hierop echter niet.verder in. Het woord werd daarop gegeven aan den beer Langenhof, voor deze verga dering naar hier gekomen, vermoedelijk om de wagen weder in bet goede spoor te brengen. De heer Langenhof herinnerde er aan dat de prijs voor d^ eieren voor een jaar of zes geleden bij nu, op Texel aanmer-

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1