Marktberichten. Predikbeurten. Aclvertentiën Advertkntïèn. kelijk hooger is geworden, wat hij meende te mogen toeschreven aan het optreden van de V. P. N., omdat toen reeds terstond de prijs steeg. De hooge vrachtprijzen van vervoer der eieren zijn oorzaak dat de winst niet grooter is, daarin moet verandering gebracht worden. Aan de hand der lijsten toonde spr. ook aan dat de administratie slordig was, wat voor den functionaris nu zeker geen pluimpje is, doch o.i. vpor het bestuur niet minder een ernstig verwijt voor het onvoldoend toezicht inhield. Zeer uitvoerig wijdde de spr. uit op welke wijze de eierenveiling wordt gehouden, om aan te toonen, hoedanig de eierleveranciers hunne medewerking kunnen verleenendaaruit bleek ons dat de eieren worden verkocht bij ge wicht, zoodat de grootste eieren het meeste geld opbrengen. Verbetering van het hoenderras, waardoor groote eieren worden verkregen, is daarom aan te bevelen. De afdeeling kreeg ook nog iets te slikken over de wijze waarop met de kisten wordt gehandeld die klacht is wel ook geldend voor andere plaatsen, doch Texel schijnt in dit opzicht de kroon te spannende wijze waarop er hiermee wordt omgesprongen is een unicum zegt spr. De kisten behooren niet aan de eierzenders, ook niet aan de afdeeling, doch aan de V. P. N. Wij zullen het hierbij maar laten, de heer Langenhof die zoowat als boelredder scheen te zijn gekomen, deed zulks op een wijze, die rechtstreeks niemand kon kwetsen, zonder persoonlijk te zijn, doch waarvan ieder kon nemen wat aan zijn adres thuisbehoorde. Men doe er zijn voordeel mede. Als verbetering van den bestaanden toestand doet het bestuur aan de hand de administratie en het ophalen der eieren aan een persoon toe te vertrou wen, (als salaris wordt f 12 's weeks gegarandeerd) verder uit te zien naar goedkoopere verzending. De vergadering vereenigt zich er mede dat in die rich ting zal worden doorgegaan. Slottens hoorden wij verkondigen dat de veiling er goed voor staat en werd aangespoord tot nog meerdere uitzending van eieren. Zoodoende zal er voor den consument hier niet veel overschieten naar het ons wil voorkomen. Wanneer nu de afd. het loffelijk voorbeeld van de afd. Terschelling volgt om eieren voor de eigen consumptie tegen den prijs als van de V. P. N., verkrijgbaar te stellen, dan zal zij daar de consumenten zeker genoegen mede doen. Nadat nog de heer Langenhof mede- deeling had gedaan dat in eene verga dering van de afd. Noordholland, den 9 dezer, een voorstel was gedaan tot coöperatief inkoopen van voeder, waar van ook hier de leden zouden kunnen profiteeren, sluit de Voorz. de verg. met den wensch, dat deze vergadering er toe zal hebben bijgedragen om het oude vertrouwen weder te verkrijgen. Tooneelvoorstelling. Ten voordeele van de kas der Alg. Bewaarschool alhier, zal aan den avond van den tweeden Kerstdag ook thans weder eene tooneelvoorstelling worden gegeven door de leden van de Rede rijkerskamer U. d. I. alhier. Men zie de desbetreffende advertentie. Voor lien die met de vele feestdagen een avondje van ontspanning wenschen, is dit zeker een goede gelegenheid. Albert Vogel. Dinsdagavond trad in het hotel Texel op, de heer Albert Vogel in Cyrano de Bergerac, volgens aankondiging in de plaatselijke bladen, zijn meesterstuk. Ook nu wist de heer Vogel, van wien de groote pers met den mcesten lof- gewaagt, zijn gehoor bij uitnemendheid te boeien. „Jammer, dubbel jamroer", schreven wij na zijn optreden alhier op 8 April j.l „dat zoo weinigen het genot ipochten smaken die kunstenaar te zien optreden" en het spijt ons dat te moeten herhalen. Wij kunnen daarvoor geen verklaring vinden toen spijt het ons, dat wfj niet eerder kennis droegen van het optreden van den heer Vogel alhier, zoo gaarne hadden wij in onze kolommen in verband met zijn vorig optreden, tot een bezoek opgewekt. Niettegenstaande het bezoek nog onbe duidender was dan de voiige maal, werd ook thans het programma met zorg afgewerkt en wij danken den heer Vogel ook nu voor wat hij ons te genieten gaf. Naar wij vernemen is afwijzend beschikt op een adres van sommige bewoners van Eierland tot oprichting van een publiek telefoonstation. De Staten der Provincie Noord- Holland hebben op 19 dezer aan de gemeente Texel, met ingang van het jaar 1912, eene bijdrage toegekend van f1150,— 'sjaars in de kosten der op te richten zeevaartschool. Oosterend, 19 December. In de laatste zitting van den Gemeente raad wetdo. m. voorgesteld bevordering beharding der wegen in den polder „het Noorden'Wie tegenwoordig enkele dier modderwegen ziet, zal zeker gaarne erkennen, dat hier nuttig werk te ver richten valt. 't Komt met de visschersknechten tegenwoordig niet ruim om, daar steeds meerdere personen arbeid op het land zoeken. Er zijn dan ook visschers, die nog niet of slechts tijdelijk voorzien zijn. Oudeschild, IS December. Zaterdag j. I. gaf de gemengde zang- vereeniging „Eigen Oefening" eene uit voering voor de jongeren. Ook nu werd er weder flink, duidelijk en zuiver ge zongen en werden de 3 tooneelstukjes goed opgevoerd, doch voor de opvoeren- den gaf het niet die voldoening, welke zij Donderdag j. 1. mochten smaken. Kon men Donderdag onder 't spelen en zingen een speld hooren vallen, hoe geheel anders was 't Zaterdag. Toen werd he#t zingen en spelen meermalen, door gelach, gepraat en getier uiterst bemoeielijkt Én voor den directeur èn voor de uitvoerders was dit verre van aangenaam. Te hopen is het dat dit in 't vervolg door een ieder wordt ingezien. Gisteren was het voor de leden der Hervormde Gemeente alhier een belang rijke dag. Nadat gedurende eenige jaren eene vacature bestond, had de Weleer waarde heer ds. Buiskool het beroep naar deze gemeente aangenomen. Des morgens werd Z.W.E.W. bevestigd door ds. Ünnekes van Helder. Deze had voor deze gelegenheid tot tekst gekozen „Uch of al het volk des Heeren Profeten waren" Des avonds hield ds. Buiskool zijn intreepreek voor een groot deel der leden, naar aanleiding van de woorden „Gaat henen ia de geheele wereld,predikt het Evangelie allen creaturen". Waal, 11 December. De vergadering, opgeroepeu met het doel, een ijsclub op te richten, was bezocht door 13 personen. Inderdaad, niet veel 1 Op voorstel'van een der aanwezigen werd een comité benoemd, om de voor bereidende werkzaamheden op zich te nemen. Later zou dan een definitief bestuur kunnen gekozen worden. In dit comité werden benoemd de heeren Duinker, Keijser, Keijser, Koorn en Kok. Eene volgende bijeenkomst zal spoedig worden gehouden. Vlieland. De heer IJ. Lipjes, leerling der Zee- vaartk. School alhier slaagde voor 3de stuurman der groote stoomvaart. Door de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. 'Gem. alhier zijn tot leden van het kiescollege herkozen de heeren W. Blom, Jetse de Boer, P. van Westen, C. van Westen en W. J. van Rossum. Door het kiescollege werden herkozen als ouderling, de heer C. Cupido, gekozen de heer K. Bakker Rzn. Als diaken herkozen de heer J. Meyer Jzn., gekozen de beer J. J. Wels. De Minister van Marine. De Haagsohe redacteur van „De Tijd" schrijft Na ingewonnen informaties in parle mentaire kringen kan ik u mededeelen, dat het nog lang niet zeker is, dat den minister van marine het door hem aan gevraagde pantserschip, het eerste van een viertal van dat type, zal worden toegestaan. Ook aan de reebterzgde is daartegen nog al oppositie. De minister ziet do moeilijkheid van zijn positie in, maar wil van geen wijken weten. Zelfs een uitstel van behandeling tot Februari zal hij onaannemelijk achten. De militaire uniform. Volgens de Memorie van Antwoord op de Staat sbegrooting ligt Let in het voor nemen van den Minister van Oorlog de invoering te bevorderen van unifoim- kleedtng van grysgroene kleur. Kind in vlammen. Dinsdagmorgen halfacbt ging vrouw V. in de Rijkestraat te 's Gravendeel, bezig zijnde de kachel aan te maken, even achter op het ert om een kolenbak uit te gieten, haar 3-jarig zoontje in nachtgewaad in den hoek van de kamer op den grond achterlatende. Hoewel moeder zoo snel mogelijk terugkeerde, vond zij, weer binnen gekomen, haar kindje in lichtelaaie. Japonnetje en hemdje hadden vlamgevat door het springen van een vonk uit de kachel. In haar ontsteltenis snelde zij er mee naar buiten, wat den toestand verergerde. Gelukkig kwamen eenige werklieden te hulp, die met hun vereelte handen de vlammen doofden. Deerlijk met brandwonden overdekt, werd het kindje ter genezing gegeven aan dr. Bossers, die niet veel hoop op levensbehoud geeft. Gratis vruchtboomen. Van rijkswege zijn aan 50 huisgezinnen te Zwaagwesteinde gratis ieder 80 vrucht boomen verstrekt. Het Rijk laat ze ook planten, onder leiding van den Rijks- landbouwleeraar in Friesland. De bedoe ling is de ooftteelt waarvoor de bodem geschikt is, aan te moedigen. Geen belooning. maar boete! In de laatste vergadering van het ondersteuningsfonds bij ziekte, te Lich tenvoorde, is besloten geen presentiegeld meer te geven aan de leden, die de vergaderingen bezoeken, maar een boete op te leggen aan de leden, die de vergadering verzuimen, a 10 cents per keer, Een wondermensch. In Circus Schuman te Amsterdam treedt iemand op, die zich niet slechts een phenomeen noemt, doch die op onze bureau's even is komen bewijzen, dat hij het ook werkelijk is, schrijft het Hbl." Het is de Russische snelrekenaar Romanof, een tenger bleek mannetje, die zoo verbazingwekkende praestaties op het rekengebied verricht, dat in het circus of op een tooneel het publiek de overtuiging krijgt dat hoe dan ook er een truc achter moet zitten. Daarom kwam hij ons dan even overtuigen dat dit toch niet het geval is, doch dat hij werkelijk is een onverklaarbaar pheno meen. Zelfs mochten wij met groote letters een heele rij viercijfarige getallen onder elkaar schrijven, hem dan binnen roepen en ze hem dan plotseling laten zien. Nog voor hij den tijd gehad kan h6bben om ze goed te lezen, had hij de som er al onder geschreven en merk waardigheid te over nog wel van links naar rechts. Uit een logarithmen- boek hebben wij hem getallen van niet minder dan negen cijfers voorgelezen en nauw hadden wij de zooveel duizend en zooveel uitgesproken of, met een kalm gezicht gaf Romanof de derde mcahtswortel 1 Wij mochten hem datums noemen willekeurig uit welk jaar, en onverstoord gaf hij aan welke dag dat geweest was, 't Meest overtuigend bewijs van zijn wonderlijk talent gaf hij ons echter toen hij in enkele seconden getallen van drie cijfers vermenigvuldigde. Slechts even bekeek hij de getallen, een nijdige trap, een zenuwachtig achter om werpen van de zwarte krullen, die om zijn te intólligent voorhootd vallen en het product stond op h9t papier, terwijl de verslaggevers begonnen na te rekenen om na minuten te concludceren dat het juist was. In Parijs is dat wondermensch door een commissie van doktoren geëxami neerd hun rapport moet nog uitgebracht worden, doch het is reeds bekend, dat ook zij er niets van begrijpen. Vreesdij k. Zondagmorgen heeft op de spoorlijn Uitgeest Alkmaar, tusschen Heilo en Castrikum, een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen trein 636, welke 10.17 van Alkmaar naar Amsterdam vertrekt, en onder de reizigers de vrouw van een beambte der Hollandsche Spoor uit Deri Helder, in gezelschap van twee kinderen een jongetje en een meisje telde, te Heilo stopte, stapte een employe der spoor aan den verkeerden kant uit den trein en sloot blijkbaar het portier niet voldoonde. Eenige minuten later althans toon de rein reeds weder in beweging was, hee t het 7-jarig meis.ie vermoede lijk even tegen iet portier geleund, da. opensprong zoodat de kleine voorover op de rails viel. In de eerste ontsteltenis dacht niemand er aan, aan de noodrem te trekken. Inmiddels passeerde de sneltrein 153,' welke 10,20 uit Uitgeest naar Alkmaar vertrekt. De machiuist van deze trein moet het kind gezien hebben, althans hij remde uit alle macht, echter te laat. De kleine meid werd overreden en was oogenblikkelijk dood. De toestand der wanhopige moeder laat zich niet beschrijven. Vreemde gast. Toen mej. M. te Simpel veld (Limburg) Vrijdagavond een vreemd geluid in haar kippenstal hoorde, begaf zij zich, voorzien van licht en gewapend met een mestvork in den stal en zag dat daar een haar onbekend dier bezig was om een kip in den grond te verbergen. Zij sloeg het dier dood, dat volgens verklaring van deskundigen een zooge naamd Australisch gordeldier moet zijn. Vermoedeiyk is het dier verleden zomer tijdens de kermis aldaar aan kermisreizigers ontsnapt. In den afgeloopen zomer werden ver schillende kippen gestolen. Bond voor Staatspcnsionneering. Door het hoofdbestuur van den bond voor Staatspensionn. is een commissie benoemd, die voorbereidende maatregelen zal nemen voor een tweede congres van dien bond, te houden in den zomer van 1912, waar o. a. bekende buitenlanders het woord zullen voeren over ouderdoms verzorging van Staatswege en de schaduwzijden van dwangverzekering. Purmcrend, 19 Dec. Aangevoerd 362 Runderen waaronder: 244 vette koeien 70 a 85 Ct. per KG, 1firi Gelde koeien i 150 a 190 Melkkoeien f 180 a 270. 18 stieren. 63 vette kalveren f 0,90 a i 1 10 p. Kg. 203 Nuchtere kalveren t 14a i 30 1566 Schapen f 19 k 131,00 675 Lammeren 1 15,a f 19,00 355 vette varkens 1 0,50 a 1 0,56 per Kg.; 39 magere varkens 1 18 a 130, 180 biggen f7 a 1 12 kipeieren f 5.50 a 1 6.50 per 100; Amsterdam, 18 Dec. Aangevoerd 393 Runderen, le kwal. 84 88 ct. j* 2e kwal. 80 a 84 ct. u 3e kwal. 76 a 79 ct. g, 0 Melk- en Kalfkoeien 1 —0 a f —0, 64 Nuchtere Kalveren 1 12,1 18, 528 Vette Varkens 49 a 53 ets. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 20 December. Burg 's Av. 7 uur ds. Kyne, Donderdag 21 December. Oosterend, geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, geen dienst. Zondag 24 December 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Av. 7 uur ds. Kyne. Waai, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Dankzegging H. Avondmaal, Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Poort. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Coclcsdorp. Vm. 10 uur ds. lioeke. GEREFORMEERDE KERK, UosterendVm. half 10 ds. Dagevoe. Nam. 2 uur ds. Dagovos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussamaker. RHf)' Voor de Predikbeurten op de Kerst dagen, Oudejaarsdag en Nieuwjaar enz., verzoeken wij beleefd opgave, om daarvan ter geschikter tijd gebruik te maken. voor VIEIl achtereenvolgende plaatsingen in de Texelscüe Courant in eeus opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Bij mijn vertrek naar Zuid-Amorikn, roep ik vrienden en bakenden oen hartelijk vaarwel toe. S. G. BREM FR. S.a. Zeulandit, 20 Dec, 1911,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2