2529. Zondag 24 December 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT Bin men land. Slit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. a 20 cent contant, hoogstens 5 regels. Aangifte ter Inschrijving voor de Nationale Militie. TEXEL, 23 Dec. 1911. De komende dagen. We zijn den 21 December gepasseerd welke de kalender verkondigt ais de kortste dag, en den 22 December welke als het begin van den winter wordt aangegeven. Tot op heden deed de natuur zich nog niet zoo winterig kennen, in den tuin merkt men nog steeds bloemen op, en ofschoon 't spoedig „kan verkeeren", erg winterig laat het zich nog niet aan zien, 't was recht herfstweder tot nu toe, geen frissche herfst, doch vaak ruw, meestal nat en druilerig. Voor de liefhebbers van wintervermaak (sneeuw en ijs) waartoe de komende feestdagen zich zoo uitnemend zouden leenen om er van te genieten, ziet het nog niet zoo bijzonder gunstig uitdoch als boven gezegd „het kan verkeeren." Bij gebreke van dien zal men op andere wijze die dagen genoegelijk moeten trachten door te brengen en wij twijfelen niet of daarvoor zal wel gelegenheid zijn te vinden. Drie dagen van rust geven allicht aanleiding tot het brengen van bezoeken aan vrienden of verwanten. Voor die daarvan geen gebruik willen maken, biedt het Kerstfeest andere gelegenheid tot genoegen, wanneer men we lesten op de vele Kerstfeestvieringen, an: ge condigd in de rubriek Fredikbeu ten z> i ook de tooneeluitvoermg welkt op don 2de Kerstdag zal plaats vinden. Ieder zal wel iets van zijne gading vinden om de komende dagen zoo aan genaam mogelijk door te brengen. In ieder geval men zal kunnen genieten van de gelegenheid tot rust welke door die dagen geboden wordt. Moge 't voor allen een recht genoege lijk Kerstfeest zijn. Kalender 1913. Ons werd toegezonden een „Vitello" kalender voor 1912, welke kalender door bemiddeling van alle winkeliers, die het artikel verkoopen gratis aan de ver bruikers er van wordt aangeboden. Deze kalender, bevattende reproducties naar schilderijen van Jozef Israels, is met zorg uitgevoerd en is zeker een plaatsje in de huiskamer waardig. De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield j.l. Zaterdag hare Decem- bervergadering in „De Oranjeboom." Deze vergadering, waar 12 leden en nog eene dame als gast tegenwoordig waren, werd ook grootendeels bijgewoond door den E. A. Heer Burgemeester, die door den voorzitter hartelijk welkom geüeeten werd. Men besteedde den tijd hoofdzakelijk tot het behandelen van ingekomen stukken en het afdoen van Genootschaps zaken. Enkele aangelegenheden, meer betrekking hebbende op het plaatselijk onderwijs, werden met het Hoofd der Gemeente besproken. Tot vice voorzitter werd benoemd de heer B. Elzer, in de plaats van den heer L. J. Kikkert, die te kennen had gegeven, dat hij niet meer in aanmerking wenschte te komen. Gelezen werden een tweetal adressen in zaken herhalingsonderwijs en salaris- regeling. Ter behandeling van het eerste adres werd eene Commissie aangewezen be staande uit Mej. J. Dros en de heeren M. Kikkert en B. Elzer, die de taak voor hare rekening nam. Het tweede adres werd aangehouden tot de volgende vergadering. De inleiding bleef in portefeuille. Bij de omvrage bracht de heer Burgem. dank voor de goede ontvangst waarna de Voorzitter den wensch uitsprak, dat Z. E. Acatb. meermalen op de vergadering mocht komen. Met een „vaartwel" tot den Heer K. Dikstaa), die naar Kolhorn vertrekt en met dank voor de belangstelling werd de vergadering gesloten. Oucleschild, 21 December. Gistei avond nam de hoer K. Dikstaal, Directeur der gemengde zangvereenigiug „Eigen oefening" afscheid van zijQe leerlingen. Deze boden hem, als blijk van erkentelijkheid een fraaien stoel aan. De oefeningen zullen nu in 't vervolg gehouden worden onder leiding van den Heer M. Kikkert, Hoofd der School te Oosterend, Mochten wij een paar weken ge leden den wensch uitspreken, dat de benoemde hulpbode het langer zou volhouden, dan zijn beide voorgangers, thans kunnen wij mededeelen, dat ook deze zijn betrekking met 24 Dec. a s. neerlegt. Tegen dien tijd wordt weder een hulpbode gevraagd. Is het niet meer dan wenschelijk dat door betere belooriing aan dezen toestand zoo spoedig mogelijk een einde kome Voor mannen vaD zaken kan zoo'n voortdurende verwisseling van boden niet welgevallig zijn. Ieder handelsmau zal dat ongetwijfeld beame Vljrland Tot rerkvjogd alhier is herkozen de i hier L. Meijer. Tot notabelen zijr ber- kozen do heeren D. Smit en K. H. Visser. 21 Dec. Bjj het binnenkomen is hedennacht de loodskotter no. 5, schipper de Jong, gestrand op de Richel. Het schip maakt water en is reeds door de bemanning verlaten. Vlektyphus onder menschen. Te Koog aan de Zaan heeft zich een geval van vlektyphus voorgedaan bij den 20-jarigen stijfselmakersknecht, Koome, wonende aan het Boscbjespad. De patiënt, wiens toestand bevredigend is, is in de barak afgezonderd, terwijl de woning en het huisraad zijn ontsmet. Door het gemeentebestuur zijn de noodige maatregelen genomen, om de ziekte tot dit geval te beperken. Ook de gezondheidscommissie te Zaan dam, waaronder ook Koog aan de Zaan ressorteert, waarschuwt den omgang met personen, uit de omgeving van den patiënt te vermijden. Men hoopt dat het eeD geheel op zich zelf staand geval is. Stakende schooljong ens. Op een school in de buurt van Ratum onder Winterswijk, staakten dezer dagen de schooljongens. Het hoofd der school had bepaald, dat de kinderen, alvorens de school binnen te treden, de klompen moesten uittrek ken. Dit was niet naar den zin van enkele ouders, die eerst bij den burge meester, later bij den raad reclameerden doch telkens zonder resultaat. In optocht verschenen zij nu de vorige week met hun kinderen aan de hand voor de school en eischten intrekking van den maatregel. Toen het hoofd dit wei gerde, namen zij hun kinderen weer mee naar huis. Van de 100 kinderen bleven slechts enkelen op school. Mond- en klauwzeer. Te Sommelsdijk is onder een S-tal runderen mond- en klauwzeer uitge broken. De inneming van den Briel. Uit Brielle schrijft men aan de N-R.Ct.: Verleden week is Den Briel alweer ingenomen en wel op een heel leuke manier, waarvan de Padvinders, die het stuk volbrachten, alle eer hebben. De jongens hadden zich in twee partijen verdeeld de eene zou de vier toegangen van de stad bewaken, zoodat er zelfs geen muis door kon sluipen, de andere had gezworen „den dood of Den Briel De poorten konden de aanvallers niet door, en 't was er geen weer naar om de vesten over te zwemmen. In die vesten echter liggen zware steonen water- keeringen, beeren genoemd, die ter voor koming van een nachtelijke besluiping van de vesting van boven in een scherpe kant toeloopen. Bovendien staan er in het midden neg twee dikke massieve toren tjes op, zoodat het tot nu toe onmogelijk leek langs dezen weg de vesting binnen te dringen. De minister van oorlog kan evenwel die dingen nu gerust laten afbreken. Want do Padvinders waagden hun broek aan den scherpen kant en om de torentjes sloegen zij hun lasso zij spartelden een poosje tussshen hemel en wateren „zoo kwam de Geus in den Briel". Wat stonden de wachters bij de poorten die zich de oogen uit het hoofd tuurden, te kijken, toen plotseling de vijand hen op don rug tikte. „Goeie morgen", zeiden ze allebei, maar in verschillenden toonaard. Staatspensionneering. Nanr mnleiding van de door mr Troel- str Tweede Kamer i n-nde m i< it kking hebbende oi> ait 357 van het ontwerp van wet tot verzekei ing van weiklieden tegen geldr-üjk nevnlgei. van invaliditeit en ouderuuui (waarin de Regeering wordt verzocht zoo spoedig mogelijk een eenvoudig wetsontwerp in te dienen, waarbij, met gebruikmaking van de postkantoren of van andere be staande administratieve lichamen, de regeling, in genoemd artikel voorgesteld, wordt ingevoerd om te werken totdat de wet, regelende materie in haar geheel in werking is getreden), heeft het hoofd bestuur van den Bond voor Staatspension neering een motie aangenomen, die ter kennis van de Tweede Kamer zal worden gebracht. In deze motie spreekt 't hoofdbestuur zijn oordeel uit, dat een directe voorziening in den nood der in art. 357 bedoelde personen zou zijn in de lijn van het streven van den Bond voor Staatspen sionneering mede aangevuld in zijn adres van October j.l. en in het belang van de ouden van dagen, en geeft der Tweede Kamer in overweging de motie Troelstra ten spoedigste in behandeling te nemen. Uit het persoverzicht van het Leidsch Dgbl. halen wij aan „Het weekblad „De School" onder houdt zijn lezers over hetgeen in de Tweede Kamer is voorgevallen naar aanleiding der benoeming tot schoolop ziener in het arrondissement den Helder van den zeventigjarigeD, eerzamen oud- kruideDier, die sinds zijn twaalfde jaar achter de toonbank heeft gestaan, die aan „de Bode" het bekende brietje schreef waarin het wemelt van fouten. Zooals men zich herinneren zal, stelde minister Heemskerk het in het debat ongeveer voor als onzin, om te verlangen dat een schoolopziener per se een be hoorlijk briefje zal kunnen schrijven. Er werd in de Kamer veel gelachen over de geestigheden van den Minister. De redactie van „de School" somt die aardigheden op, maar zegt dan Ons vergaat het lachen bij het her lezen van dit verweer. Daar- staat de eerste regeeringsper- soon van het land, die het onderwijs- belang heeft te dienen daar staat onze hoogste onderwijsautoriteit, de eerste uit voerder der wet, ook van art. 192 der Grondwet, waarin hem aanhoudende zorg voor het OpeDbaar Onderwijs gebiedend wordt voorgeschreven, en deze schertst wat over een benoeming van een school opziener, die toch waarlijk niet zonder grond onbekwaam wordt geacht voor zijn taak. Aan zulk een wel braven man ver trouwt de Minister lachend de zorg voor het onderwijs toe. Aan zulk een wel braven man geeft hij de bevoegdheid om als examinator straks wellicht mee te beslissen, of aan de candidaten, die zich aanmelden, de akte als onderwijzer kan worden uitgereikt. Zulk eeu wel braven man stelt de Minister om mede te be- oordeelen, wie in zijn arrondissement tot onderwijzer behoort te worden be noemd. Zulk een wel braven man geeft straks aan ambtgenooten over onder wijzers uit zijn arrondissement, die el ders solliciteereD, een advies af, een beoordeeling van huD bekwaamheid en geschiktheid Eu de Minister laat de kamer daveren van lachen naar aanleiding van dit simpel geval. Zeeramp. Te Egmond-aan-Zee verkeert men in groote ongerustheid omtrent het lot van den visscher C. Zwart en zijn zoontje. Alle visschers zijn weder teruggekeerd van de haringvangst, behalve genoemde t wee. Sinds October, toen zij ter visch- vargst naar zee zijn vertrokken, heeft men Diets meer van hen gehoord. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Uitg. uan de Texelsche Courant be richt dat in het nummer uan Zondag 31 Dec. a.s. gelegenheid zal zijn tot het plaatsen uan NIEUWJAARSGROETEM, Tijdige opgaue is geioenscht. Men neme er nota uan, dat tuij niemand rond zenden tot het opnemen uan derge lijke annonces. De Uitg. van de Tex. Courant bericht dat in de volgende week, KerstmisNieuw jaar, des Woensdags geen courant wordt uitgegeven. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel vestigen de aandacht van hen wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1893 geboren mannelijke per sonen, of van hun vader, moeder, voogd ol curator, op de bepalingen der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212 van 1901) be treffende de inschrijving voor de Nationale Militie, welke bepalingen zijn aangeplakt op de gemeenteaanplakborden in de ver schillende dorpen. Zij die tengevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter gemeeDte-secretarie tusschen den len en 31en Januari 1912 worden aangegeven. Voor het doen van de aangifte ter in schrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op ZATERDAG, den 6en Januari 1911, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 22 December 1911. Burgem. en Weth. vnd, GAARLANDT. De Secretaris RCJIBING.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1