2531. Donderdag 4 Januari 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van het jaar dat heenging. Binnenland. ir. Rit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per '3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge bed Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verkooging der porto's. COURANT. Advertentiön vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertmtièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firüa. LANGEYELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Tex el. Arbeidswet 1911. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Arbeidswet 1911 op 1 Januari 1912 in werking treedt. In verband hiermede noodigt hij alle werkgevers, die jeugdige personen ot 'gehuwde vrouwen in dienst hebben, uit zich ten spoedigste ten raadhuize te vervoegen om in hot bezit t9 wirden gesteld van nieuwe arbeidskaarten, en indien gewenscht nadere inlichtingen te ^bekomen. Tevens wordt verwezen naar de op ■da publicatieborden aangeplakte bekend makingen. Toxel, 27 December 1911. De Burgemeester vnd, GAARLANDT. SCHULDVORDERINGEN ten laste der Gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die ïd den loop van het jaar 1811 eenige leverantiën ten dienste der Gemeente hebben gedaan lo. bunne vorderingen ten spoedigste iter Secretarie in te zenden en voor 'zooveel betrettonderkouds- of herstellings werken aan gemeente gebouwen, enz., bij den gemeente opzichter te de Waal. 2o. hunne vorderingen in te richten overeenkomstig een der onderstaande modellen Dienst 1911. De Gemeente Texel, debet aan Dienst 1911. Nota voor de Gemeente Tex-el van Texel, den 30 December 1911. Buvgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, RUIBING. Bij den stervenssponde van het oude Ijaar is zooveel, zooveel te herdenken Niet |i alleen dat we een blik slaan op het stuk van ons eigen leven dat weer achter ons ligt, dat we in ons hart weer allerlei 6rnstige vragen hooren oprijzen onwille keurig zijn we ook geneigd te herdenken, hetgeen het nu stervende jaar aan ons land en volk bracht. En óók komen we6r voor i ons te staan die vele of weinige dagen die hun namen schreven in de gesehiedenis- boeken van méér dan één volk, van ons werelddeel. Het jaar 1911 is in velerlei opzichten een bijzonder jaar geweest. Het bracht ons len ganscb Europa niet alleen een buitengewonen zomer met groote hitte jen schier eindelooze droogte, doch ook gebeurtenissen die het oude Europa als op baar grondslagen deed schudden. Het was een jaar van gewoel der volkeren,een jaar 'van spanning, van beroering, van strijd op jzooveel gebied. Het bracht dagen vau groote opwinding en hoewel bet thaDS be trekkelijk rustig is in Europa toch zijn nog van toepassing de woorden eens door Da Costa neergeschreven Een chaosstrijd alom vAn worden en ontworden van duisternis en licht, van stilstand en wanorder) I Orakel van den tyd, wat wordt er van den nacht? en Wachterwelk een dag wordt aan de kim gewacht? De toestand in Europa is na de gebeur tenissen vau het afgeloopon jaar zoo pyniyk onzeker. Europa heeft gestaan aan den rand van den oorlogsafgrond en zij die het gewroet der diplomaten in 1911 hebben gadegeslagen vragen zich onwillekeurig af wat 1912 wel zal brengen. Het jaar 1911 bracht de angstwekkende Marokkaansehe kwestie, die thans .„uit* heet te zijn doch het waarschijnlijk nog niet is. En ware het nog maar bij de Marok kaansehe kwestie gebleven doch nu het jaar stervende neerligt rijst daar voor zijn geest de verschrikking van het slagveld en met de kreet Tripoli op de lippen zal 1911 sterven. Tripoli de slagvelden zijn nog rood van geronnen bloed en de roofvogels zwermen er om de lijken. De kanonnen laten hun gevloek haast nog ieder dag hooren en het geknetter der geweren vermengt zich met het gekerm der stervenden. De beschaafde staat de z.g. christelijke staat Italië heeft in naam van beschaving en zedelijkheid zijn roofgrage klauwen uitgeslagen naar dat wat an<jer behoort en langs den weg der beschaving en zedelijkheid niet te krijgen §cheen. De oorlogsfakkel laait en men schijnt vergeten, dat het Vredespaleis bijna voltooid is. De godin van den Vrede heeft den rouw mantel-geslagen om haar hoofd en god Mars die al zooveel eeuwen de wereld be- heersebte toont haar zijn grijnslach. Het recht van den sterkste zegeviert en dat gerechtigheid het volk verhoogt vindt blijkbaar geen geloof meer in onze dagen. De staatkunde der groote mogendheden is opnieuw gebleken nog verwant te zijn aan die uit de dagen van Xerxes en een Alexander de Groote. En 1911 is daardoor geworden een jaar van bijzonder pijnlijke beteekenis. —o—o o Als we aan het einde van 1911 over denken wat het oude jaar ons gebracht heefc, dan treden al dadelijk voor ons aandacht de gevolgen van den overdrogen zomer, die allerminst geschikt was om den eeono- mischen toestand onzer landbouwende bevolking te verbetereu, en waaraan voor een deel althans ook de duurte der levens middelen toegeschreven moet worden. Er is heel wat geklaagd in de laatste maanden, zoozeer dat de klachten weerklank hebben gevonden in de vergaderzaal van menig openbaar college, ja zelfs in 's Lands vergaderzaal. En er waren meer oorzaken tot klachten, De staking onder de zeelieden die vooral in onze hoofdstad ernstige onlusten met betreurenswaardige gevolgen Dazich sleepte de ruwe schending van ons nationaal kleinood de „Nachtwacht" de ernstige berichten over de gevreesde pestziekte in onze Indische bezittingen de verkeerde toestanden in Suriname welke een speciaal onderzoek van een Commissie onder leiding van Dr. D. Bos, noodig maakten en we zouden meer onderwerpen kunnen aanhalen om er aan te herinneren dat ook voor óns land en volk het jaar 1911 niet steeds even goedgunstig was. En werden ook niet tal van verdienstelijke manneu uit ons midden weggerukt mannen wier namen met eere genoemd werdeu zelfs buiten de grenzen van ons land? We denken aan een Jozef Israels, den meester van het penceel, onze grootste sebdder, op wiens graf het gebloemte al reeds verdord is aan een Mr. van Swinderen, de rechterhand onzer vorstin boven wien pas het graf gesloten werd we denken aan een Mr. Patyn, H. Ms. vertegenwoordiger in Zuid-Holland, aan de Kamerleden de Marez Ovens, Van Dsdem en aan zooveel auderen meer die methun gaven en krachten Neêrlands volk hebben willen dienen. Doch er is stof tot verheuging. Er was ook reden tot dankbaarheid. Mocht niet onze Laudsvrouwe haar 121/s-jarig iegeo- ringsjubileum vieren? Het was Haar wensch dat het geschiedde zonder uiterlijk feestbetoon en in alle eenvoudigheid omdat Zij meende niets anders dan Haar plicht gedaan te hebben. De jaren onder Haar bowiud zijn vow Nederland geen slechte jaren geweest. Het is gestegen in aanzien onder do volken en door bet Hof vai Arbitrage alsmede door den tempel, gewijd aan den Vrede - hoe veraf die ook nog moge zijn heeft het gewonnen aan beteekenis. Op parlementair en politiek gebied was het achterliggende jaar niet zonder betee kenis. We herinneren aan de gerucht makende Kiesrechtbetooging in onze residentie met haaron verkwikkelijk obstruc tief naspel in de Tweede Kameraan het optreden van een nieuwen minister van oorlog, die naar het heet ons Jand uit het militair moeras geholpen heeft, waarvan de juistheid nog afgewacht dient te worden aan zooveel arbeid op wetgevend gebied verricht. In dit opzicht was 1911 zelfs een vrucht baar jaar.' De regeering begon de oogst van den arbeid van drie jaren binnen te halen. Het wetsontwerp tot beteugeling der zedeloosheid kwam tot stand de aan sluiting bij de Berner Conventie werd verkregen de ontwerpen wijziging van de Arbeidswet en Successiewet werden aan genomende nieuwe Militiewet, deSteen- houwerswet, de wijziging der Eedsformule kwamen tot stand, En bovendien werden hoogst belangrijke ontwerpen door de regeering aanhangig gemaakt. We noemen de Tariefwet van minister Kolkman en de Verzekeringswetten van minister Talma mot name. Onwillekeurig is men ten opzichte biervan geneigd te vragen „wat zal 1912 brengen o—o—o— Rest ons thans nog een beknopt overzicht van de voornaamste buitenlandsche gebeur tenissen in 1911. Van de Marokkaansehe en Tripolitaansche kwesties hebben we reeds melding gemaakt en daarnaast waren er nog wel een aantal die zeer de aandacht trokken. Het jaar '1911 kan met recht een jaar van vorstelijke uitstapjes genoemd worden. Zoo werd door ons Koninklijk Echtpaar een bezoek gebracht aan het Hof te Brussel en men herinnert zich nog de hartelijkheid waarmede ons Vorstin en Haar Gemaal daar ontvangen en geëerd werden. Niet ten onrechte is in die dagen getuigd dat de banden tusschen Nederland en België nauwer aangehaald -zijn geworden. Er werd door de Staatshoofden in 1911 veel gereisd. Er is een heel lijslje van te maken Keizer Wilhelm bezocht Engeland en ïtalië het Belgische Koningspaar toefde eenige dagen te Londen president Failiares vereerde België en ons land met een bezoek; Koning Alfonso van Spanje reisde naar Engeland en bracht een bezoek aan de Spaansch-Afrikaansche bezittingenKoning Peter van Servie legde wel drie bezoeken af n. 1. te Rome, Parijs en Petersburgen het Engelsche Koningspaar vertoeft thans nog in zijn groote Indische bezittingen. Deze vorstelijke uitstapjes namen als altijd de algemeene aandacht nogal in beslag. Dit was niet minder het geval met de Europeesche rondvlucht de rondvlucht die heeft doen zien'met welke reuzen schreden de techniek in de laatste jaren vooruitgegaan is, maar tevens ook lioe er nog altijd natuurwetten zijn die zich niet door menschenbanden laten bedwingen. Aan Duitschland bracht 1911 het slot van een 4 jarige parlementaire periode. Dat daar de vraag op aller lippen is wat 1912 zal brengen li'gt voor de hand. Ook uit ander oorzaak .was 1911 voor het Rijk van Keizer Wilhelm een jaar van beteekenis. Het mocht vieren het 40-jarig jubileum van zijn eenheid, bij welke gelegenheid Elzas- Lotharingen zijn eigen Grondwet- kreeg. Engeland had de 'schitterende kronings feesten en den feilen strijd tusschen regee- ring en Hoogerhuis die eindigde met een nederlaag voor de laatste. Men herinnert zich nog levendig het einde van den Veto- strijd. Belgie had zijn strijd tusschen rechter en linkerzijde, de groote Kiesrecht- en Schoolwetmanifestaties van de verbonden liberalen en socialisten. Het Kabinet Sohol- laert viel met zijn Schoolwet en Brocqueville die sedert dien de teugels van het bewind houdt heeft geen gemakkelijke taak. In Frankrijk trad het Kabinet Briand af als een gevolg van de beduchte spoorweg staking in 1910 Een ministerie Caillaux trad op, die door de Marokkaansehe kwestie groot gevaar loopt omver te worden ge worpen. Italië vierde met het oprichten van een monument voor Victor Emmanuel II, gepaard gaande met groote nationale feesten, het gouden jubileum zijner eenheid. Nog nauwelijks echter waren de feestklanken weggestorven of Italië gaf zich over aan een ruwe daad waarvoor het Italië van voor 50 jaar zich geschaamd zou hebben. Het annexeerde Tripoli maar moet het altijd nog eerst veroveren. Was 1911 voor Spanje nogal een vrij rustig jaar ook op parlementair gebied, in de jonge republiek Portugal was het een jaar van veel beroering en strijd. De republiek kreeg zijn eersten president d' Arriago, de grondwet kwam tot stand en de erkenning door de mogendheden volgde. Maar de monarchisten stoorde zich noch aan de grondwet noch aan de mogendheden en deden een ernstige poging den omver geworpen troon weder op te richten. Het gelukte hun niet en het Koninklijk Portugal schijnt thans voorgoed tot het verleden te behooren. Rusland bleef Rusland al ruimde de anarchist Bargrow ook den minister president Stolypin uit den weg. Oostenrijk- Hongarije zag nog steeds geen einde gemaakt aan de rassenhaat en rassenstrijd, waardoor zoowat elke parlemeritaiie arbeid een on mogelijkheid is geworden Denemarken had zijn reuzen uitsluiting, Zweden zijn Kamerverkiezingen Tuikije zijn lnnnen- landsche moeilijkheden, den strijd in Albanië, de oorlog met ItaliëPerzie zag een broederoorlog binnen zijn grenzen en bereidt zich voor op een kamp voor ziin onafhankelijkheid, die door Rusland bedreigd wordt. En in China heerscht een toestand van verwarring en wordt zoo verwoed gestreden tusschen Chineezen en Mapdsjoes dat een geheele verandering niet zal kunnen uitblijven. Zoo bracht 1911 schier alle landen en volken gebeurtenissen van meer of minder groote beteekenis. We zouden ons beknopt overzicht nog kunnen uitbreiden tot andere landen buiten ons werelddeel, doch onze ruimte laat dat niet meer toe. Reeds behoort 1911 tot het verleden. Overal waar de oudejaarsklokken werden geluid, werd herdacht wat het oude jaar bracht en klinkt de vraag wat 1912 ver borgen moge houden in zijn schoot. Niemand die het antwoord weet te geven. Eén ding weten we echter welDe tijd waarin we leven is een ernstige tijd. Alles wijst er op en niet het minst de ernstige gebeurtenissen van het nu stervende jaar. En In 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal. TEXEL, 4 Jan. 1912. Vergadering ïl. M. v. L. De vergadering op Vrijdag j. 1. werd geopend door den voorzitter, die in zijn openingsrede een woord van waardeering wijdde aan de nagedachtenis van den over leden secretaris den heer D. Keijser Hz. de vergaderden gaven blijk van hun mede gevoel door van hunne zitplaatsen op te Staan tijdens het uitspreken van dezen woorden. De waarnemend secr. leest de notulen der voorgaande vergadering, welke worden goedgekeurd. Ingekomen wTas een schrijven van het comité tot reorganisatie der Rijbslandbouw- winterschool te Schagenverder verschil lende mededeelingen van hetcentraalbureau tevens eenige programma's en verslagen van het ministerie omtrent proefvelden, landbouwonderwijs en proefstations; een en ander wordt voor kennisgeving aange nomen. Van den Oostenrijkscke Consulgeneraal te Amsterdam was een schrjj ven ingekomen waarbij ter kennis werd gebracht dat een Hongaarsch onderdaan zich volgens een eigen systeem en recept gaarne met de afd. in verbinding wilde stellen tot het bereiden van kaas uit schapenmelk, een

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1