2532, Êondag 7 Januari 1912. 25sfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsp>'yjs per 3 maanden. Voor ben. Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgare Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de XJitg. Firva LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bürg op Tex el. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter ker.uis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 10 Januari 1913 des voormiddags te 10 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 4 Jan. 1912. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling TEXEL, 6 Jan. 1912. Wij herinneren er aan dat Maandag a. s,. als zijnde de tweede Maandag in Januari, gelegenheid zal bestaan tot het markten van vee. De' onderwijzeressen, Mej. C. de Winter en C. van Egmond, beiden aan de St. Jozefschool alhier, zijn resp. be noemd de eerste aan de met 1 April te openen R. K. school te Krommenie, de tweede aan de R. K. school te Kwakel. Een eenvoudig Fmploi. „Ja, ja, meneer, hot is een geruimen tijd, roeds vijf en-twintig jaren, dat ik deze diensten vervulwat daar de krant nu wel van zou zeggen Deze woorden werden tot ons gericht, toen wij voor een paar dagen geleden langs het schoollokaal liepen en wij de werk vrouw met het schoonhouden dier lokalen belast, Trijntje Dijksen, met de noodige attributen het lokaal zagen ver laten, waar zij weder de laatste hand had gelegd aan haar taak. Wat do krant er van zou zeggen De krant deelt het bovenstaande mede om het ter kennis te brengen van wie er belang in stellen. Onze maatschappij, onze samenleving eischt tal van employe's, op velerlei gebied hoog en laag, doch allen noodig voor goede gang van zaken Zoo ook is de eenvoudige werkvrouw een onmisbare figuur; haar werk noodig, al wordt die L.ak door weinigen geweDSCht. Een woord van waardeering voor de vervulling vau die taak gedurende 25 jaren, heeft de funtionaresse zeker wel verdiend. Ze zal heel wat stof hebben opgejaagd en opgeruimd, doch ook niet veel anders dan stof, want eenige korrels geleerdheid van meesters lippen welke niet in het brein der kinderen kwamen, zijn mogelijk nog wel aan haar aandacht ontsnapt. De functionaresse toe te wenschen dat ze nog de 50 vol zal maken, zou wel iets hebben van spotternij, maar dat ze nog geruimen tijd zich krachtig genoeg zal gevoelen haar nederig werk te ver vullen is zeker niet te veel gewenscht. Die taak is niet benijdenswaardig, doch evenals vele anderen onmisbaar voor de samenleving, waar nog steeds zeer veel stof is op te ruimen. Dixi. Oudeschild4 Januari. Gisterenavond hield het plaatselijk Nut „Neptunus" eene bijeenkomst met dames iu de Zeven Provinciën. De opkomst was bevredigend. Nadat de voorzitter alle aanwezigen een gelukkig nieuwjaar had toegewenscht, eenige mededeelingen van buishoudelijken aard had gedaan en den sprekers van dezen avond met hunne dames hartelijk had verwelkomd, werden de notulen van de voorgaande bijeen komst voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Hierna verkreeg de heer Elzer, hoofd der school te Oost het woord. ZEd. las op keurige wijze eene nouvelle voor van F. de Sintclair getiteld „Phocus als bypnothiseur". Daar deze nouvelle nogal lang was, werd zij niet in één stuk voorgelezen. Van het begin tot het einde werd spreker met aandacht gevolgd. De heer J. Daalder Dz., onderwijzer te Oosterend, gaf daarna op eene wijze, zooals men dat van ZEd. gewoon was, eene ernstige nouvelle van Cremer ten beste getiteld „Driemaal gezien". Nadat de heer IJ Koppen ook een ernstig stukje had voorgedragen n 1. „De porte feuille", sloot d9 heer Elzer de rij der voordrachten, door te declameeren „Een verrassing". Ondertusschen was het 11 uur gewor den en sluit de voorzitter met een woord van dank aan de sprekers en met den wensch, dat deze nog meermalen voor Neptunus zouden optreden de bijeenkomst. Vlieland. De heer J. Sieben Jzn., te Rijswijk, vroeger dorpsgenoot, legde met goed gevolg examen af voor Engelsche Handels correspondentie. Een belegering en bombardement. Nieuwjaarsnacht is het huis van den landbouwer K., te Zuidwolde, door een troep jongelui belegerd en gebombardeerd. Daar men te voren vermoedde, dat de Nieuwjaarsnacht hiervoor zou worden ge kozen, (de bevolking is K. kwaad gezind,) waren de rijks- en gemeenteveldwachter te zijnen huize verstopt. Etn groot aan'al jongelui kwam in den laten avond tierende en schreeuwende op de boerderij af, en begon met steenen, palen, geweer- en revolverschoten het achterhuis te bombardeeren en te ver nielen. De politie liep vlug 't huis rond, om hen te verrassen, waarbij veldwachter Ebbioge het ongeluk had te vallen, toen hi) over een slootje sprong, waardoor zijn revolver afging en de middelste teen van een zijner voeten werd verbrijzeld. Zijn collega bracht hem in veiligheid en men moest het nu kalm aanzien, dat de woedende menigte voortging het huis te vernielen. - Bloembollen. Door bet zachte winterweder ooi wik kelden do bloembollen in Haarlem's omstreken zich zoo vroeg, dat ven de hyacinten velden hier en daar reeds iets van de dikke bedekking moest worden afgenomen. De kweekers zien dit met leedwezen, wijl nu de vrees bestaat, dat de jaarlijks zich herhalende voorjaars nachtvorsten groote schade kunnen toe brengen aan de teere spruiten, welke door te vroegen groei tegen de koude niet bestand zijn. Een gerucht. Wij lezen in de Haagsche Ct. 1 Uit het feit, dat de Koningin zich sedert Haar terugkeer van „'tLoo"veel te voet over straat bewoog, en zich o a. nogop Nieuwjaarsmorgen wandelend naar 't kerkgebouw begaf, is naar ons ter oore komt afgeleid, dat er een belang rijke gebeurtenis ten paleize te ver wachten zou zijn. 't Bericht, datH.M. Dinsdagavond 't bal ten Hove Diet bijwoonde, scheen die onderstelling nog te komen bevestigen. Een officieele bevestiging van het gerucht hebben we nog niet kunnen verkrijgen. Later blijkt ons, dat op het Hofbal ook deze reden aaDgenomen werd voor 't niet verschijnen van H. M. en dat daar geen tegenspraak op 't gerucht werd geleverd. Een droeve geschiedenis. Een droeve geschiedenis heeft zicb in de nabijheid van Amsterdam bij het Naardermeer afgespeeld. Het echtpaar Van der Vaart, brave eenvoudige lieden, zijn vermoedelijk door vergiftiging, ten gevolge van het eten van slecht vleesch om het leven gekomen. Dit geschiedde Donderdagnacht en eerst Zaterdagmorgen werd zulks bekend doordien van der Vaart twee morgens geen melk had afgeleverd. Toen men tot de ontdekking kwam dat er iets aan haperde, vond men in de woning een desolate toestand. De koeien die met opgeperste uiers stonden, hadden gedurende aldien tijd geen voedsel gehad, stonden vreeselijk te bulken en zeer verward door elkander. In de woonkamer, waarvan de luiken gesloten waren, vond men het echtpaar dood te bed liggen. Aan het voeteneide lag schreiende en verkleumd hun 4 jarig dochtertje, terwijl haar 3-jarig zusje in het iedikantje zat dat in de kamer stond. In dit Iedikantje sliepen beide kinderen doch de oudste had vermoedelijk door honger en angst gedreven haar ouders in de bedstede opgezocht, die geen hulp konden bieden. De kinderen werd eerst wat lauwe melk gegeven voor de uitgehongerde maagjes en daarna langzamerhand wat eten. De beide overledenen zijn Maandag ter aarde besteld. In het huis was niets van geweld pleging te bespeuren, alles getuigde van goede orde. De boerderij blijft voorloopig ODder politietoezicht, terwijl de buren de zorg voor het vee op zich hebben genomen. Twist om eeti meisje. Wegens een liefdegeschiedenis hebben te Barger-Oosterveen (Dr.) twee jongelui J. B en J. P., elkaar met messen bewerkt Laatstgenoemde kreeg een steek in den buik, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en de politie zich met do zaak bemoeit, Kool. De koolbouwers in den Langendijk (N.- Holland klagen steen en been. De opge stapelde kool heeft zoo yeel te lijden door het zachte vochtige weer. Het afbladeren neemt alle tijd in beslag en er is veel uitschot. De prijzen zijn laag, vooral door den geregelden aanvoer van bloemkooldeze aanvoer drukt andere koolsoorten. Men ziet verlangend uit naar vorst. Maar nu een andere stem Zaterdag had de markt te Station Bovenkarspel-Grootebroek (ook in N.- Holland) den grootsten omzet van dit jaar. Er waren 243 schuiten, die samen 123.900 bloemkoolen inhielden, verkocht tegen den prijs van f7.50 a f8 per 100 stuks. Het is nog nimmer voorgekomen, dat de grootste markt van dit artikel in den wintertijd viel. De totale omzet van dit jaar is nu boven f 1,600.000. De lente-achtige winter geeft allerlei abnormaliteiten doch de. boer zegt: „Eind goed, al goed." Zaken doen. Dat men nooit te voorzichtig kan zijn in het verkoopen van zaken, is weder te Helmond gebleken De gezusters v. D. hielden daar sinds jaren een druk bezocht café, met restau rant en hotel. Eenige dagen geleden kwam een zekere heer P. bij haar en bood aan haar zaak te koopen. Alles werd klaar gemaakt. P. logeerde en dineerde enkele dagen in het café zonder een cent te betalen, nam, zooals beweerd wordt, aldaar geld op, hielp met het bedienen in het restaurant, doch toen het op betalen aankwam, was de heer gevlogen. Een schadepostje voor de eigenarressen en voor de geregelde cliënten, wie reeds een rondje was beloofd over den goeden verkoop. Tel. Wildplaag in Noord-Brabant. Tusschen Geldrop en Heeze (Noord- Brabant), klagen de landbouwers over een daar heerschende wildplaag. Het bestuur van den N.-Br. Boeren bond te Heeze, heeft den Commissaris der Koningin, van een en ander op de hoogte gesteld, en uitbreiding van het aantal vergunningen tot het dooden van schadelijk wild gevraagd, daar de akkers geheel kaal gevreten worden, vooral door de wilde konijnen. Berooving, doch geen succes. Toen de heer V. te Rotterdam een pakket brieven (waaronder een aantal aangeteekende) aan het postkantoor had afgehaald, begaf hij zich met zijn kinderen naar het Museum vau OudhedeD, in de Boymansstraat. Het viel hem op, dat hij gevolgd werd door twee Fransche heeren en een dame, die, evenals hij, het museum binnen gingen Op een gegeven oogen- blik voelde hij, dat aan zijn jas werd gefutseld en, omziende, zag hij de Franschen zich snel uit het museum verwijderen, nadat zij bij den suppoost hun parapluies in ontvangst hadden ge nomen. Onwillekeurig inspecteerde de heer V. zijn zakken en kwam tot de ontdekking dat al de „gewone" brieven waren ver dwenen. Toevallig had hij de aange teekende brieven van de andere ge scheiden en in een anderen zak geborgen. De vlam sloeg in de pan. De 22-jarige C. G., huisvrouw van P. van R., woneDde Dwarsgang24 Dordrecht, was Oudejaarsavond bezig olie in een pan te koken, toen de vlam daarin sloegen de vrouw brandwonden bekwam aan linkerwang en handen. Ook haar 3-jarig dochtertje werd eenigszins gebrand. Op haar hulpgeroep snelde haar huur man H. de Jong toe. Deze doofde met een deksel de vlammen in de pan en wikkelde met vrouw Tilgenkamp de handen in zwachtels iu lijnolie gedrenkt. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming bestuursleden Algemeen Weeshuis. 3. ld ld. Algemeen Armbestuur. 4. ld. hoofd der school te de Koog. 5. Verzoek J. G. Backer pluu. kantoorhouder te Oudeschild om eeruol ontslag. 6. Benoeming pluu hulptelegraaf- en tele foonkantoorhouder te Oudeschild. 7. Benoeming pluu. hulptelefoonkantoor- houder te de Cocksdorp. 8. Voorstel tot toekenning gratificatie aan den buitengewoon gemeenteueld-> wachter B. Beumkes. 9. Wijziging begrooting 1911. 10. Betaling onuoorziene uitgauen begrooting 1911. 11. Nadere uaststelling uerordening heffing schoolgelden. 12. Voorstel tot aankoop uan grond langs Koogerweg. 13. ld tot toekenning uan een gratificatie aan het Hoofd der School teZuid-Eierland uoor hef geuen uan Landbouwonderwijs. 14. ld. tot intrekking besluit tot benoeming uan een gemeentegeneesheer uoor Eierland op jaarw. uan f1000 of f 600 urije woning. 15. Adres A. A. Eelman c.s. met uoorstel uan Burg. en Weth. 16. Afschrijuingen belastingen. 17. Suppletoir Kohier Hoofdei. Omslag. 18. id. id. Hondenbelasting.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1