Binnenland. Buitenland, minder gevreesd wordt. Er zijn ver scheidene Zuidelijke vogels, die tegen woordig als bestendige bewoners mogen beschouwd worden. Ook het broedgebied wordt door een aantal vogels meer en meer naar het Noorden verplaatst ot naar grootere hoogte in de bergen. Behalve de voor de hand liggende gevolgtrekking, dat ons klimaat zachter wordt, mogen wij hieruit ook nog dit concludeeren, dat onze streken bezig zijn rijker te worden aan vogelslaten de vogelvrienden er nu voor zorgen, dat er nestgelegenheid is in overvloed en dat de nesten niet verstoord worden door vogelvangers van allerlei slag. Huwelijksafkondiging. Door den Hoogen Raad is thans be slist, dat de ambtenaar van den bur gerlijken stand de huwelijkafkondiging zelf voor de pui van het stadhuis moet aflezen en dat niet door een ander onder zijn verantwoordelijkheid mag laten doen. Door de droge zomer. Veel polders in Friesland staan onder water, de dijken zijn zoo lek een gevolg van den drogen zomer - dat het water er niet uit kan worden gehouden. Achter Noordbroek (bij Joure) tot Snik- zwaag bijv. is het één zee. TEXEL, 10 Jan. 1912. Nutsdepartcmeut Texel. In de Huish. verg. van het Nutsdepar- tement Texel, Maandagavond gehouden, werd tot lid van het bestuur gekozen de heer C. Boon, zulks ter vervanging van den heer Wegener Sleeswijk, welke van hier is vertrokken. Verder werd besloten tot oprichting van eene Nutsspaarbank. De bedoeling hiermede is om spaarders van kleine bedragen eene goede gelegenheid daar voor te openen met uitzicht op eenige hoogere rente, alsook om van het Nut meer kracht te doen kunnen uitgaan. Aanleiding hiertoe heeft gegeven de omstandigheid dat door het Hoofdbestuur de oprichting van Nutsspaarbanken wordt aangemoedigd, waartoe vanwege het Hoofdbestuur geldelijken steun zal wor den verleend, terwijl een Centraal Waarborgfonds van f 100,000 zal worden geformeerd, teneinde voor de deelge- rechtigde spaarbanken de soliditeit daar van te verzekeren, in het belang van de spaarders. In de alg. verg. 7 Juni te Amsterdam gehouden werden deze pun ten behandeld. De verg. van het Nutsdepartement Texel besloot voor de op te richten spaar bank uit de voorgestelde vormen „Stichtingsvorm", „VereenigingsvorA" of „Oprichtingsvorm", de „Stichtings vorm" te kiezen, als gevende voor de spaarders de grootste waarborgen. Voor de stichtingsvorm wordt geëischt le. een stichtingssom, 2e. een waarborg som. Staande de vergadering werd voor beiden alreeds goede toezegging gedaan. De spaarbank zal staan onder toezicht van een accountant van het Hoofdbestuur. Tot bestuurders van de op te richten spaarbank werden benoemd de heeren Adr. Wagemaker, E. G. Gaarlandt, R. S. Kuperus, Aug. C. Keijser, L. J. Kikkert, C. Boon en D. Pz. Bakker. Voor zoover aanwezig namen de be noemden de betrekking aan. Aan het hierboven genoemde bestuur wordt de verdere uitwerking der plannen overgelaten, om die in eene Huish. verg. van het Nutsdepartement aan het oordeel der leden te onderwerpen. Waal, 8 Januari. Tot notabel in de Herv. kerk is benoemd de heer A. J. üalmeijer, in de plaats van den heer Jb. Former, die gekozen werd als kerkmeester. Zondagmorgen geraakte paard en rijtuig van den heer Jb. Hin, dicht bij de Waal te water. Het paard verschrikte van een flets, deed een zijsprong en deed den wagen met de inzittenden die op weg waren naar de kerk in de sloot terecht komen. Gelukkig hadden geen ongeiukken plaats. De Cocksdorp. In den stormachtigen nacht van Vrijdag op Zaterdag geraakte de voor de Rogge sloot ten anker liggende motor van schipper S. Kooiman van Purmerend door het breken van den ankerketting op de West wal. De opvarenden, waaronder vrouw en kinderen brachten een bangen nacht door. Visschers van hier beproeven het schip dat geladen is met hout voor den heer L. J. Timmermans, en waarvan een gedeelte is gelost, in vlot water te brengen. 8 Jan. Heden is het gelukt de motor in flot water te brengen. Dezer dagen is alhier opgericht de rederijkerskamer „Aurora" met aanvan kelijk 10 leden. Voorzitter is de heer Th. Reuvers, secretaris-penningmeester de heer P. Dissel. De rederijkerskamer „Eensgezindheid" is onlaDgs ontbonden. Oudeschild, 9 Januari. Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari gaf de Rederijkerskamer T.A.V.E N.U. éene uitvoering voor hare donateurs. Beide raaien was de opkomst bevredigend. Opgevoerd werden „Karei van den Berg", tooneelspel in drie bedrijven, van O. M. Verheijen en „Een raadsvergadering te Koekamp", blijspel in één bedrijf, door P. Franzen Jz. De hoofdrollen waren in uitstekende handen en ieder vervulde met lust en opgewektheid zijn rol, zoodat er flink gespeeld werd. De Directeur, de heer C. Schaap kan ovér den uitslag tevreden zijn, te meer daar zoo telkens oude leden afvallen en nieuwe er voor in plaats treden. Een prettig bal besloot telkens den avond. Vlieland. Voor de afdeeling Vlieland van den Bond van Staatspensionneering trad in het logement-Cupido de heer J. de Ruiter van S'iens op. In een boeiende inpro- visatio schetste spt\ het droevig lot van oude, afgeleefde werkmenschen, deed de hr.de Ruiter zijn toehoorders voelen het bittere leed, dat het deel is van onze arme ouden van dagen. In het tweede gedeelte der rede bepleitte spr. met vuur het goede recht van staatspensionneering zonder premiebetaling en liet niet na de middelen aan te wijzen, waaruit deze allerbelangrijkste sociale hervorming kan worden bekostigd. Tevens werd Talma's dwangverzekeringsontwerp duchtig be streden, Zoo voor als na de rede werd een tooneelstukje opgevoerd, n.l. „Ouderdoms- leed" en „Arm Moedertje", beide betrek king hebbende op het behandelde onderwerp. Beide stukjes werden evenals de redevoering van den spreker onder aandachtige stilte aangehoord. Aan 't slot van 't een zcowel als van 't ander klonk een krachtig applaus. De waarn. voorzitter betuigde spr. zijn dank voor de redevoering, terwijl ook den vertolkers van de tooneelstukjes woorden van dank werden toegesproken. Er waren 114 bezoekers. De afdeeling won 6 leden. 5 Jan. De tjalk Texelstroom, schipper Poon, thuis behoorende te Texel, geladen met turf, heeft bij het binnen komen tegen de Richel gestooten. De tjalk verloor anker en ketting en werd zwaar lek, er stond twee voet water in het ruim, door het douane-vaartuig in de haven gebracht. De knecht sloeg overboord doch redde zich door een stuk touw te grijpen. Eene welverdiende Koninklijke onder scheiding. Z.M. Koning George van Engeland heeft in den adelstand verheven, den heer Joseph Beecham, 't hoofd der welbekende fabriek der wereldberoemde Beecham's Pillen. Evenals in Holland, wordt eene derge lijke onderscheiding slechts verleend aan hen die zich op de een of andere manier verdienstelijk hebben gemaakt, 't Is om dien reden, dat deze onderscheiding aan den heer Beecham eene bijzondere betee- kenis heeft, omdat daarin eene erkenning van de Eogelsche regeering ligt opge sloten, waarbij zij den uitvinder en fabrikant van dit prachtig geneosmiddel ook onze lezers welbekend, een blijk heeft willen geven van de erkentelijkheid. De heer Beecham is bovendien reeds voor de 4e maal tot mayor van St.-Helens benoemd en heeft zich daarenboven op velerlei gebied zeer verdienstelijk gemaakt terwijl hij in geheel Langshire bekend staat als een weldoener van behoeftige kinderen en ouden van dagen- Ingez. Wordt ons klimaat zachter Deze vraag wordt herhaaldelijk gesteld nu al sedert jaren de strenge winters met voetendikke sneeuw en allerwegen bevroren wateren uitblijven. En er worden voor dit verschijnsel allerlei verklaringen gezocht. Zoo heeft P. Reibsch zijn pendulatie-theorieontworpen, volgens welke de aarde behalve om een Noord-Zuid-as ook nog slingert om een andere as, die van Ecuador naar Sumatra getrokken moet worden. Maar er zijn ook nog biologische waarnemingen, hoofdzakelijk van vlin ders en vogels, waaruit zou kunnen blijken, dat ons klimaat milder wordt en dat wij weer gaan naar eeb toestand als dien van het tertiaro tijdperk, toen volgens Heer de gemiddelde jaartempe ratuur ongeveer 9 graden hooger was dan thans, toen zelfs op Groenland en Spits bergen talrijke plantensoorten gevonden werden, zooals blijkt uit overblijfselen, die men daar in de bruinkolenlagen gevonden beeft. Tot die biologische bewijsgronden behoort in de eerste plaats 't feit, dat 't aantal trekvogels, die hier den winter overblijven, toeneemt, hoewel de onder stelling ook gewettigd is, dat vele vogels hier gehouden worden door de mogelijk heid om in de steden meer voedsel te vinden .dan vroeger het geval was, terwijl bovendien de laatste jaren vele nest- en voederkasten en dergelijke worden geplaatstimmers hef. is vooral de voedselquaestie, die tot den trek dwingt. Maar er zijn nog meer feiten, die er op wijzen, dat in de dierenwereld de winter Levend-dood. In den loop van bet vorig jaar werd een koetsier wegens overtreding van de politieverordening bekeurd en door den kantonrechter veroordeeld tot een dag hechtenis. De jonge man vond het echter zoo onaangenaam dat hij met de gevangenis moest kennis maken, dat hij de vlucht naar het buitenland nam. Noch zijnen ouders, noch een van zijn familieleden of kenuissen deelde hij iets daarvan mede. Hij was plotseling weg en ieder dacht dat hem een een ongeluk was overkomen. Toen dan ook dagen daarna een lijk werd opgehaald, gingen de ouders naar de begraafplaats om te zien of wellicht hun kind was opgehaald en inderdaad herkende zij in het lijk van den drenke ling hun zoon. Met de gepaste eer en oveieenkomstig de middelen werd het lijk ter aarde besteld en op het graf van den jonggestorvene werd een grafsteen opgericht. De zoon echter die in het buitenland zat, had daar werk gevonden, maar dat hij niet kon verkeeren of correspondeeren met degenen die hij in het vaderland had achtergelaten, uit vrees dat de justitie dan zijn verblijfplaats zou ont dekken, werd hem ten slotte toch te machtig. Hij besloot maar weer naar Amsterdam terug te gaan en liever een dag in de gevangenis te gaan doorbrengen dan die folteringen te moeten doorstaan, die men heimwee noemt.. En... op den Eersten Kerstdag wordt er gescheld aan de ouderlijke woning. Groote ontsteltenis eerst, groote vreug de daarna, werden gevolgd door nadere verklaringen en men begreep nu, dat bij de begrafenis een vergissing in het spel was geweest. Alles werd nu haarfijn verteld en ten slotte was de vreugde groot dat men den verloren zoon weer thuis had en ieder vond het beter maar een dag in de ge vangenis te gaan. Eerst echter werd door den levend- dooden zoon een bezoek aan de begraaf plaats gebracht, waar hij feitelijk zijn eigen graf aanschouwde, waar hij zijn naam las op het bord en den datum waarop hij was ter aarde besteld. Na een paar dagen zou hij de moeilijke gang naar h9t Leidscheplein doen om zich aan te geven voor dien dag hechtenis. Het hart klopte zwaar toen de bel over ging en het klopte hem in de keel, toen de zware deur achter hem dicht ging. Op de vraag wat hij verlangde, deelde hij mede wie hij was en.dat bij zjjn straf kwam uitzitten, liet dikke boek werd opgeslagen, neen, hij vergiste zich, hij behoefde niet te zitten. Men had wel iemand van denzelfden naam die nog een dag in de gevangenis moest doorbrengen, maar... die was dood. En of onze jonge man nu al beweerde dat het niet waar was, men vond dat heel prettig voor hem, maar officieel was hij overleden en dus bestond hij niet meer. Hij kon opgestoord vertrekken Nu zullen pogingen in het werk gesteld worden om den man, die officieel dood is maar werkelijk nog onder de levenden is, ook weer officieel levend te maken. Maar in dien tijd zal in ieder geval zijn straf wel verjaard zijn. Naar vorst verlangd. De landbouwers in de omstreken van Bleskesgraaf beginnen verlangend uit te zien naar vorst, daar dit niet alleen zeer nuttig zou zijn voor de landerijen, maar tevens zou helpen aan de opruiming der muizen, wier aantal nog legio is, en die een enorme schade aan de weilanden toebrengen. 100-jarig bestaan. Omtrent de viering van het 100-jarig bestaan van Zaandam als stad is thans beoaald, dat. om b9t plaatselijk karakter van het feest te behouden, dit drie dagen 12, 13 en 14 Juli, za duren. Hoe er met een paard kan gesold worden. Na z'n dood wel te verstaan. Europa, ook ons land, ontvangt paarde- vleesch van een vleeschexportfirma te Klarny, Ver. Staten. De firma doet dat, bewerend, dat in de oude wereld in veel landen paardevleesch een zeer gebruikelijk voedsel is. Onlangs kreeg die firma het verwijt te hooren, dat ze er niet al te nauw op lette ot er soms ook zieke, zelfs 'n natuurlijke dood gestorven rossinanten in de massa meegingen. Nu daar was natuurlijk niets van aan, zoo werd beweerd. Hoe komt men er aan Wel vermakelijk nu is, wat we in het Maandblad tegen de vervalschingen nu lezen, n.l„ dat het grootste deel van het door die firma naar ons land ge zonden paardevleesch hier wordt ver werkt om in den vorm van Frankforter worst weer te worden verzonden naar Amerika, waar die „imported Frank furter" heel veel aftrek vindt. Zoo verdient ons land dus ook nog een duitje aan de paarden dier firma; immers deze zou evengoed rechtstreeks er Frank- tortertjes kunnen fabriceeren. Dit zou tweemaal de Oceaanovertocht uitsparen. De zachte winter. Loopen bij een boer onder Schagen een paar koeien in de weide, bij den heer J. Eriks te Barsingerhorn staat een pereboom in vollen bloei. Bestrijding van tuberculose. •De vereenigingen, die zich bestrijding der tuberculose ten doel stellen, moeten zich, willen ze in aanmerking komen voor 't bekomen van Rijkssubsidie, voor 1 Mei tot H. M. de Koningin wenden, met een op gezegeld papier geschreven verzoek. De 6 millioen overschreden. Op 1 No7. j.l. bedroeg het aantal in woners van ons land 6.002,487 'tegen 5,994,870 op 1 Oct. Goedkoop reizen en taartjes toe. De 23-jarige Amsterdammer S. B. die, zonder een eest op zak rondzwierf, gebruikte Donderdagavond in de taartjes winkel van Baljon aan de Goudscheweg enkele gebakjes zonder evenwel te be talen, om daardoor in handen van de politie te komen. Zijn wensch werd vervuld De Amsterdammer werd door een agent meegenomen naar het bureau in de Meermanstraat en met den trein van Rotterdam naar Amsterdam gebracht. Een verrassing. Zaterdagochtend werd in een 3e klasse coupé van een leegstaanden waggon aan het Centraal Station te Amsterdam in het bagagenet een jong kindje gevonden met het opschrift„Mejuffrouw J wachtkamer 3e klasse, Schiedam. Van wie of vanwaar het kwam weet niemand. Gemoedsbezwaren. Een zandschipper te IJselmonde had bezwaar (volgens hem van godsdienstigen aard) om f2.60 premie te betalen ainde Rijksverzekeringsbank. De man werd gewaarschuwd en gewezen op de ge volgen, maar alles te vergeefs, hij bleef weigeren te betalen. Op last van de Rijksverzekeringsbank is nu zijn schuit in beslag genomen die binnenkort ver kocht zal worden. Winter. De winter schijnt eindelyk gekomen te zijn. Lazen wjj nog kort geleden be richten van voor den tijd des jaars abnormale r.eraperaturnn en bloeiende boomen en planten, thans komen van t

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2