Zij had liet altijd in den winter. Aclvertentiën Advertentiën.- Predikbeurten handeld, waarop de voorz. zegt, dat de leiding bij hem berust. Bij stemming wordt uitgemaakt dat het voorstel gesplits zal worden behandeld. Tegen stemden de heeren Eelman, Bakker en Koning, blanco de heeren Dijt en Dros. Een eenigszins scherpe discussie ontstaat, tengevolge van een uitlating van den heer W. Bakker Kz. over behandeling der voor stellen met een koud hart, tusschen ge noemde heeren de voorzitter. Bij de stemming over de verschillende punten.wordt aangenomen punt I met algemeens stemmen. II. met 8 stemmen voor en 2 in blanco de heeren Eelman en W. Bakker, (de heer Dijt heeft de vergadering verlaten.) III. met algemeene stemmen, terwijl ten opzichte van punt IV. de stemmen staken tegen stemden de heeren Eelman, Mets, Bakker, Koning en Dros. Uit de vrij uitvoerige discussie vooral in verband met punt IV diepen wij enkel op dat de heer Mets de bestaande weg te smal vindt en vooral voor de landeigenaren de totstandkoming van den weg gewenscht vindtdat de heer Kikkert juist daarom meent, dat de weg door het polderbestuur dient aangelegd, dat reeds eenmaal tot aanleg besloot; dat de Voorzitter in tegen stelling met den heer Koning, meent dat de vergelijking tusschen de verkorte weg Oosterend—Haven en den Burg—Haven niet opgaat, omdat de Hoogte tusschen den Burg en de haven ligt, terwijl de weg van Oosterend volgens de heer Koning op vele plaatsen te smal, door verbreeding is te verbeteren; dat de heer Over over tuigd is, van de noodzakelijkhid van den weg door Spang, overtuigd dat hij er moet en zal komen, maar dat de gemeente als zoodanig niet tot dien aanleg mag overgaan en de Visser opmerkt dat z. i. ten opzichte steiger enz., het algemeen belang dikwerf niet anders is dan het belang van land eigenaren die hunne gronden onmiddellijk tengevolge die aanleg in waarde zien stijgen. 16. flfschrijuingen belastingen. Aan de heeren G. Doeksen wegens ver trek, restitutie van 2 maanden schoolgeld en Hoofd. Omslag, aan J. Flens Pz. idem V12 aan H. Omslag, aan Wegener Sleeswijk idem Vis- Verder op verzoek van C. Boon Pz. restitutie w/12 van den aanslag van zijn overleden vader en aan den heer R. Keijser 2 maanden schoolgeld. Bij de rondvraag vraagt de heer Mets, in verband met de toegestane subsidies, naar de Zeevaartschool, waarop de Voorz. mededeelt, dat op het gerucht van de sub sidies reeds adviezen van den heer Kampert zijn ingewonnen. De heer W. Bakker Kz. wenscht kennis neming van het rioolplan to Oosterend, de Voorzitter stelt het ontwerp-plan ter zijner beschikking. Niemand meer het woord verlangend gaat de Raad over in geheim comité voor 17. Suppletoir Kohier hoofdei. Omslag. 18. Id. id. Hondenbelasting. ADRES. Ondergeteekenden, inzenders van het adres tot het maken van een verkorten weg vanaf Café Bargzicht, via Brakenstein, langs het pad Schild- sloot naar Ondeschild, verzoeken den Raad, genoemd-plan te vervangen door het volgende Het maken van eenen weg, vanaf Cafe Burgzicht, via Brakenstein naar de Haven,zooals die ongeveer op bijgaande kaart is aangeduid, met een minimum breedte van 12 M. tot een maximum van 14 M., gerekend buiten de afheiningen. Dezen weg wenschten zij ingericht te zien als volgtfietspad breed 2M., daarnaast rijweg, breed 6'/j M. en daarnaast 3 M. ruimte voor een eventueel aan te leggen tram, zooa's bijgaande teekening laat zien. Gedane metingen hebben hun bewezen, dat het 2de plan verreweg de voorkeur verdient boven het eerste. 't Welk doende: D. P. BAKKER. J. KIKKERT PPz. Texel, 8 Jan. 1912. Aan den Raad der Gemeente Texel. MEMORIE VAN TOELICHTING. Naar aanleiding van verschillende opmetingen is ons gebleken, dat door de richting voor den te maken weg, vanaf Café Burgzicht, langs den Hoogeberg, Brakenstein en 't Schildpad tot Ondeschild, te nemen, eene verkorting wordt verkregen vari plm. 360 M.j terwijl bij het nu beoogde plan die verkorting plm. 1200 M. bedraagt en in beide gevallen de Hoogte wordt gemeden. Door bovengenoemde uitkomst geleid, zijn we met alle ernst aan 't werk gegaan en hebben gegevens verzameld, om te zien of het door ons gemaakte plan werkelijk levensvatbaarheid en bijval zou kunnen hebben of niet. Het resaltaat van onze onderzoekingen was het volgende In de Haven te Ondeschild zijn in het jaar 1911 107 schepen van vreemde schippers gelost of geladen, die een gezamenlijken inhoud hadden van 13335 ton. De inbdud der schepen van onze 19 Texelsche schippers, die 107 keer gelost en geladen hebben, bedraagt 35492 ton. Door T. E. S. O. zijn vervoerd 57181 personen, 9415 rijwielen en eene groote hoeveelheid vrachtgoed, Verder zijn uitgevoerd: 39136 lammeren, 1068 koeien, 762 kalveren, 4327 schapen, 101 paarden. 20 veulens en 802 varkens. In verband met bovenstaande gegevens, hebben we met welwillende medewerking van vervoerders per as, op allerlei gebied geconstateerd, dat van liet vrachtgoed en de passagiers over den weg BurgÜudeschild, zou'n deel zijn vervoerd, dat het aantal reizen over dien weg gedaan met diligence, vrachtwagens post,kar,passagiersrijtuigen, particuliere rijtuigen, automobielen enz. bedraagt 5310S. Wij meenen te hebben kunnen bepalen, dal van de 39136 lammeren, plm. J/3 ovcr den weg BurgOudescbild zijn vervoerd of 26000stuks. Van de 1068 koeien of 534 u 762 kalveren of 391 n n 4327 schapen of 2S95 n n 101 paarden 5/a of 66 ii 20 veulens 2/, of 13 n S02 varkens '/i °f 401 n Te zamen 30290 Behalve de vrachten bovengenoemd krijgen we dus nog bet vervoer van ruim 30000 stuks vee. Wij stellen ons voor, dat van de 9415 rijwielen, welke per boot zijn vervoerd, S00O naar Den Burg zijn gegaan en verder naar schatting nog 4000 welke niet van de boot komende langs denzelfden weg zijn gegaan, dus te zamen plm. 12000 stuks. Up grond hiervan meenen wij, dat een Hink Celspad, van 2'/j M. breedte, zooals op de teekeuing is aangeduid, eene gebiedende noodzakelijkheid is. Tot slot hebben we nog een groot aantal personen dat dagelijks over dezen weg loopt. Na bovengenoemde enorme uilkomst te hebben verkregen, waren wij overtuigd, dat een verkorte weg niet alleen nuttig, maar ook nood zakelijk was. We hebben toen ons werk verder voltooid door met de landeigenaars, die een gedeelte van hnnnc landerijen zouden moeten afstaan, over ons plan te spreken en daardoor te onderzoeken, hoe groot zij het nut van den nieuwen weg aéhten en of zij ook geneigd waren er zich eenige opofferingen voor te getroosten. Wij hebben bun laten zien welk deel van hun land zij zouden moeten missen en hun gevraagd op een lijst te willen zetten, voor welke prijs en op welke voorwaarden zij bereid waren, hunne landerijen af te staan. De uitkomsten van deze besprekingen kunt gij' vinden op bijgevoegde lijst. Veel hebben wij aan deze lijst niet toe te voegen zij spreekt voor zich zelf. Toch kunnen we niet nalaten een woord van dank te richten tot hen, die zooveel sympathie voor ons streven gevoelden, dat zij bereid wnren, hun land gratis of voor weinig geld af te staan. Ons dunkt, bierdoor toonen zij.dat de nieuwe weg ook door hen, als //de weg der toekomst// wordt beschouwd. Het publiek, dat ons in alles behulpzaam is geweest, heeft getoond, dal het ons streven op prijs stelt. Wij hopen, maar vertrouwen ook, dat de Raad ons zijn sympathie niet zal onthouden en hij de kroon op ons werk zal zetten, door den bewoners van ons eiland, zijn nieuwen weg naar de haven te geveo. D. P. BAKKER. J. KIKKERT PPz. Iets Kampensch. De Haagsche briefschrijver van het „Nws." besluit zijn epistel van de week, Om te eindigen met iets anders, maar toch ook wel wat— Kampensch: naar men mij verzekerde, is door het depar tement van Indië gemeld, dat de toe slag wegens de duurte aan de schepe lingen der zeemachtin Indië moet worden uitbetaald (als er toeslag uitbe taald wordt n.l.) Ware 't wel niet zoo doelmatig, dat te doen geschieden in Nederland, aan de vrouw, wier gezin de duurte onder vindt Zweedsch vleesch ingevoerd. Er is Maandag aan het abattoir te Amsterdam een wagonlading (ongeveer 17 runderen) Zweedsch vleesch aange voerd. Dat vleesch kwam niet in bevroren toestand aan, maar het was in ijs ver pakt. Aan de gemeentelijke voorschrif ten was geheel voldaan. De darmen waren ter keuring mede verzonden. Nadat dit Zweedsche vleesch aan het abattoir goedgekeurd was, smaakte de importeur het genoegen dat zijne ge- heele zending aan verschillende slagers verkocht werd. De door de slagers be taalde prijzen waren van dien aard, dat zij thans dit vleesch nog niet veel goed- kooper kunnen leveren dan inlandsch rundvleesch. Echter, indien de vraag grooter wordt zal er meer ingevoerd worden en dan kan de importeur zoo danige maatregelen nemen, dat het ver voer goedkooper en derhalve de prijzen lager worden. Spiritusdrinker Aan het politiebureau aan de Catha- rijnebrug te Utrecht is een zwaar be schonken man binnengebi acht, die zich geregeld bedrinkt door het overmatig gebruik van spiritus. Do ongelukkige had zooveel gedronken dat bij aan bet bureau overleed Een jachtopziener verschalkt. 't Gebeurde Zondag te Hoofdplaat (Zeeland) dat een jachtopziener ter kerke ging. Dat was voor de stroopers een buitenkansje. Een dezer deed, om secuur te zijn, het volgende voorstel Ik stel me v irdekt op aan de ingang der kerk en jullie gaan naar „ons" jacht veld. Ik ruik en snuffel tot ik onze baas in de gaten heb en is hij in de kerk, dan neem ik m'n fiets en kom „in volle vlucht" naar jullie. Aldus geschiedde. Nauwelijk was de jachtopziener, van geen kwaad bewust in de kerk, of de strooper karde naar het jachtveld. Schiet er maar op los, riep hij zijn kameraden toe. En toen knalden de schotenbinnen korten tijd waren een lötal hazen buit gemaakt, die onmiddellijk in geld werden omgezet. Een vermakelijke vergissing. Een familie te Utrecht is dupe ge worden van eene vermakelijke vergis sing, die de leden van het gezin in deu vroegen morgen eenige angstige oogen- blikkon heeft bezorgd. Luister naar wat gebeurd is, heusch, echt gebeurd. Toen bij het krieken van den dag het perso neel naar bun- den kwam om zijn dag- taat ie aa aarden vond men in den gang het gaslicht ontstoken en aan schouwde men daar een ontredderden toestand, die een elk ontstellen deed. Kleedingstukken lagen in het rond, als waren ze in het wilde weg daar neer geworpen- Oogenblikkelijk drong zich de gedachte aan inbraak bij ieder op, waarop na onderling overleg, de politie gealar meerd werd, terwijl de toestand in de gang gelaten werd, zooals die was ge vonden. Dra was de H. Hermandad ter plaatse en stelde deze een onderzoek in. Doch het mocht der politie niet gelukken, een spoor der vermoedelijke inbrekers te vinden. Waaromniet? Wel er bleek van inbraak geen sprake te zijn geweest. Alleen was de zoon des huizes des nachts vrij laat en lichtelijk aangeschoten thuisgekomen. Hij droeg de schuld van de ontredderde boel en de brandende lamp. Deze ontknooping was wel ver makelijk, doch niet onverdeeld aange naam. (U.D.) Ronden zijn slimme dieren. Op het erf van een landbouwer te Haarlemmermeer ligt een kettinghond, die in zijn hok dagelijks wordt bezocht door een kip. Zoodra ons hoentje ver schijnt, ruimt Hector het veld, opdat zij in het hok haar eitje zal kunnen leggen, maar niet zoodra is dit geschied, of de hond gaat weer in zijn hok om.... het ei op te peuzelen. Hector is slim genoeg om het hoentje niet te slachten. Tweemalen bekeurd. De landbouwer Gin het Spork bij Dinxperloo, werd 29 Maart 1911 aange houden wegens smokkelen .van een kalf uit Nederland naar Pruisen. Het in beslag genomen kalf werd, in afwachting van het onderzoek, in den stal van den aan gehoudene neergezet om het verder te voederen, doch door de commiezen ge plombeerd. Het aangebrachte loodstempel werd echter door G. verbroken naar hij voor gaf, omdat het kalf anders niet kon ademhalen. Wegens het verbreken van dat zegel heeft de Rechtbank te Munster hem nu veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 6 tot en met 12 Jan. 1912. GEBORENTheodoorz.v. Gerard i s Augustinue Janssen en Theodora Ange- nieta Moelaert (den Burg.) ONDERTROUWD: Geeno. GETROUWD: Simon Dijt (den Burg) en Johanna Adriana Birhorst(WaalenBurg Pi-tor BO en Anrje Schaap (Eierland). OVKKLEDEXJacob Hillenius, oud 68 jaar, geb. rn. Teuntje Bruin (Oudeachild). GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 3 kindorwaritjes en 1 hoedepen. Zondag 1-1 Januari 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur de. K(jne. Bevestiging van Kerkernadsloden. Waal, Vm. 10 uur da. van der Waa. Oudescluld. Vm. 10 uur da. Buiskool. Den Hoorn. Vm. 10 uur da. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur da. van Graaatek Coclesdorp, Vm. 10 uur da. Buoke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 da. Dagovoa. Nam. 2 uur ds. Dagovos. DOOPSGEZINDE GEVEENTE. Oosterend Voorn10 mir da. Kupnrua. Burg 's /it. half 7 da. Kuporua. Den Rooi n, Vm. 10 uir da, Busseinuker. Woensdag 17 Januari 1912. Burg 's Avuuda 7 uur da. Kijne. Donderdag 18 Januari. Oosterend, 's Avonds 7 uur da. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 8 Avonds 7 uur ds Dagevos Schagen, 11 Jan. Aangevoerd: 10 Geldekoeien 1 140 a 1 200 95 Vette Koeien f 180 a 1260, Kalikoeien f 000,— a f 000; 25 Nuchtere Kalveren f 14 a f23. 40 Vette Varkens 46 a 56 cent per Kg. 60 Biggen f 7.00 a f'10,50; Boter 1 1.50 a f 1.60 per K.G. Kipeieren t 4 50 a 1 6.00 per 100. Leiden, 12 Jan. Ter markt aangevoerd: 13 Stieren f 103,— a f 284,—; 96 Kalf- en Melkkoeien f 174 a 317. 334 Varekoeien 137 a f 267 261 Vette Ossen en Koeien 1196 a f365 56 Kalveren-(vette) f 68 a f 132 45 Kalveren (magere) 15.a I 13 1089 Schapen (vette) f 19,— a 1 30.— Schapen (weide) f a f 268 Magere Varkeni f 16,— af 42, -; 354 Biggen f 6.a f 13. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Mejuffrouw Geertruida Alida Boa, Zand pad te Wcespercarspel, verklaart het vol gende „Verscheidene winters achtereen bad ik altijd laat van pijn op de borat, waardoor ik 'a nachts niet kon slapen en mijn werk niet kon verrichten. Ik had verschillende geneesmiddelen gebruikt, doch geen enkel hielp mij, totdat men mij den raad gat het eens met de Abdijsiroop, Klooster ^Sancta Paulo, te probeereo. 'Morgens, wanneer Mej. Geertruida A. Bos (volgens portret), ik wakker werd en de slijm mij vaat op de borst zat, nam ik onmiddellijk een teug Abdijsiroop, die mij dan altijd eene groote verlichting gaf. Dit heb ik zoo eonige morgens gedaan, totdat ik 2 flesschen Ab dijsiroop had opgebruikt en toen was ik een geheel ander mensch geworden, zoodat ik mijn bezigheden weer met opgewektheid kan verrichten. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, geneest kink- en slijmhoest, verouderde en verwaarloosde verkoudheid, asthma, pleuris influenza, heeschheid, keelpijn en alle borst en longaandoeningen. Voorkomt de Tering. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon van 230 gram f 1.per flacon van 550 gram f 2.— en per flacon van 1000 gram f 3.50. Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers, alle drogisten en de meeste apothekers. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts d r i e m a a 1 in rekening gebracht. Heden overleed, na voorzien te zijn van de U. II. Sacrnmenten der Ster venden, onze geliefde Moeder-, Be huwd- en Grootmoeder, Veronica Theodora Sehaatscnberg, Weduwe van Jan Jager; in den ouderdom van 71 jaren. Namens do familie, G. KERSEMAKER. Helder, 10 Januari 1912.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2