N" *2535. 21 Ihmdardag 18 Januari 1912, 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, FEUILLETON,. EEN AFRIKAANSC.fi MILLIONAIR. SJit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per- post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 20 Jan. 1912. De Gocksdorp, 18 Jan. Zaterdag j.l. vertrok schipper Jac. v. d. Kooij met zijn vaartuig van Oude- schild naar hier en geraakte op een paar uur afstand van den Texelschen wal in het ijs vast. De opvarenden verkeerdeo dientenge volge in groot gevaar, te meer daar het ijs reeds op het schip begon te schuiven, en ook de familieleden, die van het vertrek verwittigd waren, waren alles behalve gerust. Dinsdag werd van hier reeds beproefd hulp te bieden, doch men kon het vaartuig niet ontdekken, Den volgenden dag werd weer eene poging gewaagd en nu was men zoo gelukkig de opvarenden, die hun schip verlaten hadden, te ont moeten. Na een moeilijken en gevaarvollen tocht over het gladde en bronze ijs kwam men behouden op Texels bodem aan. Het schip, dat geladen is met graan van de heeren C. R. Keijser Co. voor den heer J. M. Witte alhier, is hoogst waarschijnlijk verloren. Alleen de lading is verzekerd. Heden namiddag strandde in de Eierlandsche gronden, dicht bij den vuurtoren, een groot stoomschip. Twee sleepbooten zijn in de nabijheid. Visschers van hier zullen hedennacht assistentie verleenen. Zooeven wordt bericht, dat het gestrande schip vlot is geraakt. Door de welwillendheid van eenige jonge dames is voor de ramp van Bruinisse te De Cocksdorp en Eierland een bedrag van ruim tachtig gulden gecollecteerd. Oosterend19 Januari. Van den heer Koning stierven plotse ling eenige jonge schapen, terwijl andere ziek werden. Als oorzaak wordt verkeerd veevoeder genoemd Een dood schaap en eenig voer zijn voor onderzoek opge zonden. Verscheidene visschers van hier moeten, zoolang het ijs duurt, in de Verrassingen van Kolonel Clay. 12.) Hij had dus slechts de steenen er in te zetten. Het is een verbazend handige truc. Bij mijn ziel, ik bewonder den schurk toch. Charles was een man van zaken en waardeerde daarom de schranderheid van anderen. Hoe kolonel Clay gehoord had van de halsketting en hoe hij de steenen in zijn bezit kreeg, boorden we eerst veel later. Ik zal die onthulling niet vooruitloopen. Een ding tegelijk, is een goede regel. Voor t oogenblik is 't voldoende, dat hij ons allen te slim af was. Toch volgden we hem naar Parijs, nadat we voorat aan de Fransohe Bank getele grafeerd hadden, de wissels niet uit te betalen, 't Was alles vergeetsche moeite. Een half uur, nadat ik op do Bank geweest vi as, was ze reeds uitbetauld. Do predikant had dienzelfden namiddag 't Hotel dos Deux Mondes verlaten en gei-n adres achtergelaten. En, zooals het altijd ging net kolonel Clay, hij verdween spoorloos, haven van Nieuwediep ligplaats voor hunne schuiten zoeken. Men heeft zich moedwillig achter de schotsen begeven, om zoo de gelegenheid gunstig is de garnalenvisscherij te kunnen uitoefenen. Vlieland 12 Januari. Hedenmiddag ontstond plotseling brand in een hooischelf, toebehoorend aan den heer J. C. Kooiman. Terstond waren velen ijverig aan 'tblusschen, tallooze emmers water verhoedden uitbreiding van den brand, zoodat na een uur geen rookpluimpje meer opsteeg. Het vol komen windstille weder werkte mede om iedere gedachte aan gevaar voor de vlak bij gelegen woningen te verbannen. De oorzaak was dat kinderen in de nabij heid met lucifers speelden. 16 Jan. Het lichtschip Uitlegger, station Vliereede is wegens ijsgang door de sleepboot Neptunus binnenge haald. 17 Jan. Gisteren werd bereikt, waarnaar drie winters werd uitgezien. De ijsbaan is geopend kunnen worden. Et- waren tamelijk veel schaatsenrijders, hun aantal zou grooter zijn geweest indien het minder haid had gewaaid. Heden zal de Z.O. storm voor velen het genoegen zeker hebben vergald. 17 Jan. De motorboot Vlieland kon hedenmorgen wegens het ijs de haven niet verlaten, zoodat er met de postbooot naar Harlii gen geen verbinding was. De Zuiderzee gelijkt een vlak ijsveld. Er loopen geruchten omtrent teleur stelling van de hoopvolle verwachtingen, die de afwezigheid van H. M. de Koningin op de hoffeesten, deze maand gegeven, alom in den lande had opgewekt. Of officieele mededeelingen hieromtrent zul len openbaar gemaakt worden, is nog niet bekend. Bloedvergiftiging De heer Hefti, lijstenfabrikant te En schedé, die dezer dagen in aanraking kwam met' de zaagmachine en ernstig aan arm en borst werd verwond, is aan de gevolgen overleden, waarschijnlijk is er bloedvergiftiging bijgekomen. met andere woorden, hij en zijn mede plichtige veranderden v»n vermomming en verschenen deuzelfden avond weer als geheel andere personen. In ieder geval, niemand hud ooit gehoord van den eerwaardon heer Peploe BrabazoD. terwijl het dorpje Eui- pingham, Northumberland, niet schijnt te bostaen. We gaven het geval bij de Pa- rijsche politie aan, doch deze was heel on sympathiek. Zonder twijfel is het kolonel Clay, zei de ambtenaar, die ons te woord stond, maar u heeft heel weinig recht u over hem te beklagen. Voor roover ik de zaak kan beoordeelen, zou ik niet weten wie de meest schuldige was. U monsieur Vandrift, weuscht echte diamanten te koopen tegen den prijs van nagemaakte. U, madame, vreesde valsche diamanten te hebben gekocht tegen den prijs van echte en u, mousiour le sécrétaire, trachtte van iemand, die volgens uw oordeel te goed van vertrouwen was, diamanten te koopen voor de helft van de werkelijke waarde. Hij heeft u allen beetgehad, die knappe kolonel Caouthouc. Ue man had gelijk, hoewel deze rede neering ons niet veel troost gaf. We lieerden naar het „Graud Flote terug. Charles kookte vau woedo. Dal is te veel, zoo'u onbeschaamds kere Munr nu zal ik er nooit meer inlóppen, 8ey. Ik hoop alleen rog miiar hem ons te pakken D. Mijs overleden. Na een kortstondige ziekte overleed te Tiel in den ouderdom van 73 jaren de heer D. Mijs, hoofd van de bekende uitgeversfirma. Voor ruim 40 jaren op bescheiden schaal begonnen, heeft hij door kenuis en werkkracht zijn zaak weten op te werken tot een der grootste in den lande. Hij was gedurende enkele jaren lid van den gemeenteraad te Tiel en tot zijn dood lid der kerkelijke commissie van de Ned. Herv. Gemeente. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een probaat middel tegen ongedierte bij kippen. In een dorpje, in Zuid-Holland hield een landbouwer een kippenhok in een houten schuur bij zijn woning. De kippen hadden last van ongedierte en deskundigen hadden het boertje aan geraden bet hok uit te branden. Boertje nam den goeden raad aan en brandde het hok geheel uit. Tegen den avond ging bij naar bed met de geruststellende gedachte, dat nu hij en de kippen verder ongestoord konden leven. Boertje was echter niet erg voor zichtig geweest en had niet goed toe gekeken bij 't blusschingswerk in de schuur. Stel u daarom zijn verbazing voor, toen hij 's morgens geen schuur en geen kippen hok en geen kippen meer zag Alles was in vlammen opgegaan, bd slechts stof en ascn dekte de pl mts, waar eens veel geleden werd van ongedierte. Maar het middel bad geholpen, want het gespuis was verdwenen. Bijgeloof Men schrijft van de Veluwe aan de „Zutph. Ct." Voor eenigen tijd overleed een imker. Toen ODlangs iemand bij de weduwe een bijenvolk wilde koopen, zag bij tot zijn niet geringe verbazing, een rouwstrikje aan den koif. Op zijn vraag, waartoe dat diende, antwoordde 'tvrouwtje: „Wel, anders gaon ummes alle biejen dood". te krijgeD. Een volgenden keer zal ik hem wel herkennen, niettegenstaande zijn vermomming, 't Is vreesolijk, dat hij me nu tweemaal te slim at geweest is. Doch nu nooit van mijn leven meer, dat verklaar ik je plechtig. Jamais de ma vie, klonk het fluisterend in de hal. We stonden onder de veranda van het „Grand Hotel". Eu ik geloot waarlijk, dat de koerier, die deze woorden fluisterde, kolonel Clay zelf was, in een van zjju vermommingen. Maar misschien waren we [nu op weg iedereen voor hem aan te zisn. Hl. Eeu schilderij van Rembrandt. Evenais de meeste Zuid-Afrikaners, kan sir Charles Vandrift moeilijk lang op de zelfde plek blijven. Hij wilde altijd „trek". Als hij zes weken in Mayfair is, vindt hij het alweer lang genoeg. Dan wil hij weer naar Schotland, Homburg, Monte Carlo of Bi arritz. Ik ben geen weekdier, dat op een rots blijft zitten, pleegt hij dau te zeggen. Aldus kwam het, dat we ons reeds vroeg in den herfst in de „Métropole" te Brig- ton b-voiden, We waren mei ons vieren, sir Charles en Amalia, Isabel en ik. Den eersten Zondag na onze komst gin gen Chailes en ik wandelen op den King's Road" :ot onze scht.ude moet ik echter O verreden. Te Loosduinen is de tuindersknecht Blooijs bij het afspringen van den wagen der Westlandsche Stoomtram, daaronder geraakt. De wielen gingen hem over het hoofd, zoodat hij onmiddellijk dood was. Verborgen schatten. Bij bet afbreken van een zeer oud gebouw te Bommel, waarin volgens de overlevering schatten verborgen zouden zijn, werd door de sloopers scherp toe gekeken. Eindelijk vonden ze geld, n. 1. twee centen. Ontspoord. Doordat de wissel niet goed aansloot, zijn Maandagavond de locomotief en het postrijtuig van de E. D. S. bij het dorp Zwinderen ontspoord. De machine vloog links, bet postrijtuig rechts over den kop. Postconducteur en machinist be kwamen kwetsuren aan het hoofd. Het materiaal is zwaar beschadigd, terwijl de dienst veel vertraging ondervond, zoodat Dinsdagmorgen de eerste tram van Nieuw Amsterdam en Emmen niet naar Hoogeveen kon vertrekken. Goede ontvongst. Te Gemert (N,B.) zijn door den brigadier en veldwachter niet minder dan ongeveer 35 gestolen fietsen gevonden die door de gebroeders M. en een zekeren S. van daar, in de omstreken van Goch en Kleef werden gestolen en in de buurten van Gemert aan den man gebracht. Men is er in geslaagd de dieven te vattentwee van hen zijn te Roermond ondergebracht terwijl een der gebr. M. te Kleet in de gevangenis zit. IJsongelukken. Met de vorst komen, helaas, ook de ijsongelukken. Een noodlottig ongeluk is gebeurd op de Eems bij Emden (Hannover). Terwijl men daar druk aan het schaatsenrijden was, is het ijs ouder bet gewicht der menschen massa bezweken, en vele schaatsenrijders verdwénen onder het ijs. Volgens de jongste berichten zijn er 27 dooden opgehaald en er werden nog eeüige menschen vermist. bekennen, dat het onder kerktijd was. Onze dames waren naar de kerk, maar Sir Charles was laat opgestaan en ik had dien morgen erge hoofdpijn, waarschijnlijk veroorzaakt door de warmte in de billard- zaal den vorigen avond en 't gebruiken van een wiskey-soda, waaraan ik niet gewend ben. We zouden onze vrouwen na afloop van den dienst ontmoeten op de pantoffelparade, een gebruik, dat voor Amalia en Isabel nog veel gewichtiger was dan de preek, die eraan voorafgaat. We zetten ons op een bank neer. Char les zat op den uitkijk naar een couranten jongen. Eindelijk passeerde er een. Ob server, riep mijn zwager laconiek. Heb er geen, antwoordde de jongen kortaf. Wei een Referee. Charles schudde het hoofd. Als je een Observer tegenkomt, stuur hem dan hier. heen, zei hij. Een onbekende heer, die vlak bij ons zat, keerde zich nu met een beleefden glimlach tot ons. Mag ik u mijn courant aanbieden? vroeg hij hoffelijk. Ik geloof, dat ik net de laatste kocht. Er is zooveel vraag naar vandaag, omdat er vanmorgen belangrijk nieuwa uit Transvaal is. Charles fronste de wenkbrauwenen nam het blad een weinig norsch aan. C Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1