B mmr M arktberichten. Een Franscke Graaf vertelt een belangwekkende geschiedenis. Vi Advertentiën Advertentiën. r Predikbeurten c In de Vrijdag j 1. gehouden raads vergadering te Weesp, werd de heer Ruibing alhier, die als no. 1 op de voor dracht voorkwam, tot gemeentesecre taris aldaar benoemd. Heden- (Zaterdag) morgen 8 uur arriveerde s.s. „Dageraad" in de haven van Texel, dit was in drie achtereen volgende dagen niet het geval. De verkoop van onroerend goed, te Oudeschild, had gisteren bij ontbreken van de noodige machtiging van den heer kantonrechter geen voortgang. Oudeschild17 Januari. Bestond reeds gisteren de vrees, dat de T.E S.O. haar geregeldeu dienst niet langer zou kunnen waarnemen van wege het ijs en het lage water, hedenmorgen werd zij bewaarheid. De Dageraad, die reeds gisteravond naar Helder was ver trokken. probeerde dezen morgen om streeks 8 uur de haven in te komen, doch moest onverrichter zake weder terugstoomen. Langs de geheele kust lag een breede strook ijs en de haven was geheel vol. De verbinding van Texel met Helder werd nu via het Horntje onderhouden. De post werd hierdoor pas in den laten namiddag bezorgd. Gisteravond hield de Vereeniging „Dorpsbelang" na afloop eener bestuurs vergadering, in de Zeven Provinciën hare algemeene jaarvergadering. De opkomst was allertreurigst te noemen, behalve het Bestuur, waren slechts 5 leden tegenwoordig. Na opening door den Voorzitter en na voorlezing en goedkeuring der notulen van de laatst gehouden vergadering, doet de penning meester rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 110,35 en de uitgaven f 97,20. Nadat de penningmeester voor zijn richtig beheer was bedankt, ging men over tot bestuursverkiezing. Het af tredende lid, de Heer P. van der Wiele, werd met algemeene stemmen op één na, weder herkozen. Medegedeeld werd, dat met 1 Januari 1912, de heer P. Bruin zich ontslagen achtte van het leveren van water uit de Weezenputten aan de bewoners van Oudeschild. Zijn contract dienaangaande was 31 December 1911 afgeloopen. Nadat nog over verlichiüg en rioleering was gesproken en door sommige leden de wenschelijkheid was betoogd, dat er te Oudeschild een vroedvrouw woonachtig ware, werd te ongeveer 9 uur de bijeenkomst gesloten. 18 Januari. Hedenavond hield het ziekenfonds „Bezorgdheid wijkt voor eendracht" hare jaarvergadering. De opkomst was bevredigend. Ruim 50 leden waren present. De voorzitter opent met een kort woord, er aan herinnerende dat dit nuttige fonds reeds sinds 1 Oct. 1891 bestaat. Nadat de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd doet de penningmeester Rek. en Verantw, over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 1086,95 en de uitgaven, met inbegrip nadeelig saldo 1910, f 1028,14, zoodat het batig saldo f 58,81 bedraagt. De bezittingen beliepen op 1 Januari 1912 een bedrag van f 765,22. Doordat de heer F. Blom tot bestuurs lid was gekozen, moest er een andere commissaris gekozen worden. Bij 2de vrije stemming hadden de heeren D. F. Erijnen en A. Boon de meeste stemmen op zich vereenigd. Daar de heer A. Boon echter niet in aan merking wenschte te komen, werd met goedkeuring der vergadering de heer Erijnen als gekozen beschouwd. Op voorstel van het bestuur werd art. 20 van het reglement in dien zin gewij zigd, dat de eerste 3 regels van dat artikelbepalende, dat leden die een voorstel wenschen te doen, dit minstens 14 dagen te voren schriftelijk aan het bestuur te kennen moeten geven, te laten vervallen. Het laatste punt der agenda, besprekingen over het contract, dat Jan. 1913 vervalt, indien een der beide partijen een halfjaar te voren het opzegt, gaf tot heel wat discussie aan leiding. Het slot dezer discussies was, dat bet bestuur met de op het eiland aanwezige geneesheeren in correspon dentie zou treden, om vervolgens in eene in Mei a.s. te houden algemeene vergadering, de zaak verder te behan delen. Daar bij rondvraag niemand mi er iets had voor te stellen of te vragen, werd de bijeenkomst te ruim 9 uur ge sloten. Waal19 Januari. De IJsclub, pas opgericht, mag zich in groote belangstelling verheugen. Opgericht met 13 loden, ,is dit getal nu reeds geklommen tot 125. Aan den wedstrijd in hardrijden, heden middag gehouden, werd deelgenomen door 8 rijders. De eerste prijs f 7.5U werd gewounen door D. Bruin van do Waal en de tweede, f 5,— door G. Met- tes van den Burg. Veel rijdsters en rijders bewogen zich op de goedingerichte baan en, mocht de vorst aanhouden, dan kunnen velen zich nog een groot genot verschaffen. De Rijkspostspaarbank, en de Staat. De Rechtbank te Amsterdam heeft een vonnis gewezen, dat voor de positie der Rijkspostspaarbank tegenover den Staat van overwegende beseekenis is Een paar jaar geleden overleed te Half weg een boerenvrouwtje, dat op een te haren naam staand spaarbankboekje ruim f700 had ingelegd. Haar man en kinderen wenschten na haar overlijden het bedrag op te vragen en te verdoelen De daarvoor benoooigde stukken werden in gereedheid gebracht waarmede een van hen zich om betaling aanmeldde aan het hulppostkantoor te Halfweg. De dienstdoende brievengaarder, zekere V., maakte echter den aanvrager wijs, dat hij de betalingsstukken uit het spaar bankboekje had af te geven, om dan een paar dagen later het geld in ontvangst te nemen. Een paar dagen later echter was de brievengaai der reeds in arrest gesteld, wegens verduistering van verscheidene bedragen, waaronder dat van het bewuste spaarbankboekje. De erfgenamdn van de inlegster wend den zich nu om terugbetaling der inge legde gelden tot de directie der Rijks postspaarbank en tot den Minister van Waterstaat, onder wiens Departement de Rijkspostspaarbank ressorteert. Tevergeefs echter. Terugbetaling werd geweigerd, omdat de Rijkspostspaarbank behoorlijke quitan- tie, benevens het spaarbankboekje, in haar bezit had en zich op dien grond van verdere betaling ontslagen kon rekenen. Het was immers aan de eigen schuld der erfgenamen te wijten, dat zij geen betaling hadden ontvangen. Zij hadden zoo verstandig moeten zijn geen quitantie aan den brievengaarder af te geven zonder betaling. Daarop hebben de erfgenamen der in legster zoowel de Rijkspostspaarbank als den Staat, die voor de terugbetaling der bij de Rijkspostspaarbank ingelegde gel den borg is, voor de Rechtbank te Am sterdam gedagvaard, teneinde tot terug betaling te worden veroordeeld. In deze procedure werd allereerst van wege den Staat de rechtspersoonlijkheid der Rijkspostspaarbank betwist. Deze zou niet meer zijn dan een Rijksinstelling, zonder zelfstandigheid en zonder eigen vermogen, een vanwege de Regeering ingericht en bestuurd. De spaarbank had dus niet tot betaling mogen worden gedagvaard. De Rechtbank, op dit punt beslissende heeft echter uitgemaakt, dat de Rijks postspaarbank een zelfstandige, rechts persoonlijkheid bezittende instelling is, met een eigen vermogen, geheel afge scheiden van dat van den Staat. De Rechtbank kwam tot deze beslissing op grond van tal van artiken uit de wet waarbij de Rij kspostspaarbank is ingesteld. Deze beslissing, die van principieels beteekenis is voor de verhouding der Rijkspostspaarbank tegenover den Staat der Nederlanden, wijkt af van vroegere beslissingen in andera rechtscolleges. Nog in het vonnis van 1911 besliste de Recht bank te 's Hertogenbosch in tegenover- gestelden zin. Op de hoofdzaak besliste de Rechtbank dat de brievengaarder V. de verduiste ringen heeft gepleegd in zyn qualiteit ten nadeele van de Rijkspostspaarbank en niet ten nadeele van de betrokken inleggers. Ondanks het feit, dat de Rijks postspaarbank in het bezit is van volledige quitantie, «verd hoofdelijk veroordeeld, om alsnog aan de erfgenamen van be doelde inlegster het bedrag der iDgelegde gelden met rente en kosten uit te betalen. Te Winschoten is gevankelijk bin nengebracht de beurtschipper F. van Dijken, uit Musselkanaal, verdacht van het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. In de maag van een snoek. P. v. P., machinist van den polder Ab- benbroek, schrijft in de Levende Natuur: Bij het visschen met den zegen vorige week, vingen wij o.ni. een snoek van 4 a 5 pond, welhaast dus nog een tDoekje. Het uur der vangst was kwartier voor tweeën. Nadat wij ons vischwater hadden afgetrokken, dat eindigde bij onze wo ning en na het gebruik der thee, ging ik ons snoekje schoonmakenhet was toen haltvier, Het dier was steeds in een zak, op het droge gebleven. Dank zij de koude temperatuur, was hij nog springlevend. Ik doodde het dier toen eerst met een slag op den kop. Toen schrappen, daarna den buik opensnijden Doch zie, toen ik met mijn vin gers de ingewanden wilde verwijderen, voelde ik duidelijk beweging. Ik zag weldra, dat onze vischroover in de „maag" ge noemt het misschien anders een vischje met zich droeg, dat blijkbaar leefde. Ik sneed toen het vlies door en jawel, een bliekje van een vinger lengte, buitelde herhaalde malen over den kop en over de straat alsof het zoo uit het water was geschept. Ik riep er m(jn huisgenooten bij, die er ook vol verwondering naar keken. Nog grootor werd echter de verrassing toen nummer 2, een voorntje van l'/j vingerlengte voor den dag kwam, eveneens springlevend. Ik deed beiden in een emmer water. Nummer 1 was nog wat beteuterd, doch nummer 2 zwom direct vrooliik rond. Ik heb beiden de vrijheid in ons vischwater hergeven. Voor een andere veelvraat,? Wellicht blijven ze de snoek wel goed uit den weg. Voor mij, als leek, is het echter onbegrijpelijk, hoe deze vischjes gedurende bijna 2 uur kuuden blijven leven, en vandaar vond ik het zoo vermeldenswa ard. Nog meld ik u, dat mijn vader, die ruim 30 jaar aan de visscherij doet, nooit iets dergelijks zag, wel visch in de snoek aantrof doch steeds dood, doorgaans gedeeltelijk verteerd. - Mevr. W. woonde onlangs een veiling van kunstvoorwerpen bij. Toen zij weer thuiskwam straalde zij van vreugde. Je moet lid worden van de Ver eeniging voor Lijkverbranding, waren de eerste woorden die zij tot haar man sprak. De heer W.Waarom? Mevrouw W.Ik heb zoon prachtige vaas gekocht om je asch in te bewaren! Je bebt geen idee boe goed die staan zal op den schoorsteen in den salon. Zondag 21 Januari 1912. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, f voor VIF.lt achtereenvolgende plaatsingen fn dé Texelseüe Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. V bi r HERVORMDE GEMEENTE. Burglm. 10 uur de. Kjjne. 's Av. 7 uur Zendingssamenkomst. Sprekers: ds. Visser en ds. v. d.Waa. Waal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend.. Vm. 10 uur de. van Grasstek Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. üosterend. Vm. half 10 ds. .Dagevoe. Nam. 2 uur de. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Voorin. 10 uur ds. Bussemaker. Den Hoorn, 's Ar. 7 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 24 Januari 1912. Burg 's Avouds 7 uur ds, Kijne. Cocksdorp'b Av. 7 uur ds. Boeke Donderdag 25 Januari. Oosterend, 's Avonds 7uurds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterenc, s Avo ids 7 uur ds Dagevos Schagen, 18 Jan. Aan evoord: 00 Geldekoeien f 0— a f 000 42 Vette Koeien f 190 a f310, 12 Kaltkoeien f 180,a f 240; Nuchtere Kalveren f af. 60 Vette Varkens 54 a 56 cent per Kg. 00 Biggen f 0.00 t. f 00,00; Boter f 1.55 n 1,65 por K.G. Kipeieren t 4 50 a t 6.50 per 100. Leiden, 19 Jan. Ter markt aangevoerd: 3 Stieren f 138, - a f 247,—; 72 Kalf- en Melkkoeien 1186 a 1326. 146 Varekooicn 127 a i 272 92 Vette Ossen en Koeien 203 a 1 352 37 Kalveren (vette) 1 74 a f 135 32 Kalveren (magere) 15.a 1 12 1061 Schapen (vette) 18,a 1 29.— Schapen (weide) f a 1 188 Magere Varktns f 15,— a 1 46, -; 40 Biggen f 5.a f 12. Van 13 tot en met 19 Jan. 1912. ONDERTROUWD: n GETROUWD: üreene' GEBOREN": IJsbrand, z.v. Cornelis Ja cobus Geenso eo Antje Bruin. (Eierland) Jan, z.v. Ary van Strien en Johanna Cornelia de Ridder (Eierland. OVERLEDENJan Alderlieste, oud 74 jaar, geh. met Maamke Bloem (Ooster end.) Levenloos aangegeven 2. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 2 kinderwantjes, gevonden op den Waal- derweg. INGEZONDEN MEDEDEELINQEN. Obermedizinarat Dr. von Merkel, te Nurn- berg, schrijft: „Het natuurlijke Frans .1 osef-laxeerwater kan wel aanbevolen worden, omdat het zeer zacht werkt, en ook gedurende langen tijd achtereen, zonder prikkeling teweeg te brengen, ingenomen kan worden. Wij ontvangen het volgende schrijven van Graaf Félix du Riets de Serny, wonende Place du Rietz te St. Sauveur, Arras (Frankrijk), met verzoek dit op te nemeD. Ik stam at in rechte lijn van een der oudste grafelijke geslachten, die onze landgoederen hadden rond de Fransch- Belgiscbe grens, tusschen Coodé en Peruwels. In 1893 trof mij een vreeselijke slag, ik verloor al mjjn goederen en fortuin, waardoor ik thans als vertegenwoordiger in wijnen in mijn onderhoud voorzie. Ik ben daarenboven oudheidkundige,schrijver I Doi 10 dec Oli 12C slui 35 Eir vai 34 cifi eet 1 en zoo kot aai op „di op 2 i wa 1 vr ge Graaf Felix du Rietz de Serny. en archivaris. Toen mij in 1893 dat hevige ongeluk trof, werd ik tengevolge der ontsteltenis voor langen tijd aan bet ziekbed geduisterd, uit welke ziekte ik overhield een bronchitis, gepaard gaande met laryn- gitus (keelziekte) waarbij zich later griep (influenza) voegde. Behalve dat ik voort durend hoestte en pijn had op de borsten in de lendenen, had ik steeds hartkloppingen, keelpijo en pijn tusscben de schouderbladen, die vergezeld gingen van ondragelijke hoofdpijnen en maagkrampen. Zoo heb ik geleden gedurende 16 jaar. Jaarlijks moest ik weken lang het bed houden en daar vele middelen, die ik ter genezing aanwendde, niet baatten, wanhoopte ik aan mijne genezing. Opmerkzaam gemaakt op de vele genezingen door de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, liet ik een flescbje komen, welks inhoud mij onmiddelijk na het gebruik veel verlichtte. Ik heb na dien tijd nog eenigo flescbjes Abdijsiroop gekocht en thans kan ik verklaren, dat ik, dank zij het gebruik van de voortreffelijke Abdijsiroop, totaal van mijn ziekte genezen beu. Vi Mi G< Ei Ei ;pr G G Al M K P B Den 31sten December 1911, over leed to Patorson N.J. Noord Amerika onze geliefde Moeder, ANTJE DltlJVEIt, eerder wed. van Hendrik Sikkelee, laatst van Pieter van Doorn, in den ouderdom van 64 jaar. Uit aller naam, Nan Sikkelee. Trijntje Sikkelee— Kuiper. Algemoeno I onuisgoving. L Al i F

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2