Nó, 2538. Èondag 28 Januari 1912. 258te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Uit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Ui tg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex ei. T EX EL, 27 Jan. 1912. Naar wij vernemen is de Heer H. Room, zoon van den heer C. Room te den Burg, alhier, na een goed afge legd examen aan de school voor coupeurs te Amsterdam gediplomeerd als coupeur systeem „American Coupe". De Donderdag door de strandvonderij alhier verkochte goederen, hoofdzakelijk afkomstig van de in 't begin van Nov. 1.1. met man en muis verongelukte Duitsche stoomboot Carrara" brachten f 1567,94 op. Oosterend23 Januari. Bij den veehouder B. alhier is reeds een lammetje geboren. De visschers zijn weder uitgezeild tot het vangen van garnalen en wulken In de vorige week hebben de garnalen slechts lage prijzen kunnen opbrengen. De Cocks dorp. Dinsdagnamiddag geraakte het oudste dochtertje van den heer W. de Graaf in een wak in de vijver voor ons dorp Gelukk,.;, dat op het schoolplein in de nabijheid van den vijver eeuigo kinderen aan bei,spelen waren, die het hulpge schrei van de kleine hoorden. Eender jongens, P. Dros Az., was zoo flink zich op het ijs te begeven en de drenkelinge zoolaDg met het hoofd boven water te houden, tot ze er door den heer J. Blom Mz., die inmiddels was toegeschoten, uitgehaald kon worden. Ze is gelukkig met den schrik en een nat pak vrijgekomen. Oudeschild, 24 Januari. Gisteravond hield de afd. Oudeschild van Texels Belang hare jaarvergadering in de „Zeven Provinciën". De belangstelling was gering. Behalve bet bestuur waren slechts 4 leden opgekomen. Na opening door den voorzitter en na voorlezing en goedkeuring der notulen deed de penningmeester Rek. eu Verantw. over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek dat, le. het aantal leden thans 59 en het aantal donateurs 18 bedraagt, 2e. dat voor de hoofdkas de ontvangsten hadden bedragen f 249,20 en de uitgaven f325,15, zoodat dit een tekort aanwees van f 75,953e. dat voor de hulpkas was ont vangen f 51,50 en uitgegeven f 45,15, zoodat deze een batig saldo van f6,35 aanwees; 4e. dat door de afd. aaD 3 weduwen uit- keering geschiedt. Alles, wat op de Rok. betrekking had, werd in de beste orde be vonden, waarom den penningmeester door den voorzitter voor zijn richtig beh66r dank werd gezegd. Bij de daaropvolgende bestuurs verkiezing werd het aftredende lid, de heer T. C. de Wijn met algemeene stemmen op één na herkozen. Bij het bespreken van den beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering lokte punt I van den afd. Den Hoorn, heel wat bespreking uit. Algemeen vond men het bedrag van f160 voor uit- keering in eens te laag. Toch gevoelde men wel iets voor de redenen die waarschijnlijk de afd. Den Hoorn genoopt hebben bet voorstel te doen en ging daarom mee met bet voorstel van ons be stuurslid den heer C. J. Duinker, die uit- keering vast te stellen op f175. Met voorstel II en III van Den Hooin en met het voorstel van het Dag. Bestuur kon onze afd. zich vereenigen. Daar bij rondvraag niemand iets had voor te stellen of te vragen, sluit de voorzitter met een opwekkend woord de bijeenkomst. 26 Jan. Gisterenavond hield hetplaE.tse- lijk Nut „Neptunus" haar 2e bijeenkomst met dames in 1912. De opkomst was oiet zoo schitterend, als wij dat wel gewoon zjjn. Dit was wel te bejammeren, daar de heer de Jongb van do Waal, zoo welwillend was geweest de vereeniging eenen grooten dienst te bewjjzen, door voor een ander een spreek beurt te ve 'uilen. Na de gebruikelijke werkzaamheden betreedt de heer deJongh het spreekgestoelte en draagt op keurige wijze eono nouvelle \an Beunke uit het Zei'Uwsoh: vo'ksioveu voor, getiield T vee tegen een. Van het begin tot het einde werd spreker met aandacht gevolgd en een dave rend applaus bij het einde was voor hem voorzeker een welverdiende belooning. Na kortere of langere pauze gaf spr, achtereen volgens nog ten beste: le. Dokter Walen- kamps Oudejaarsavond, door Johanna A. Wolters2e. Hoe sergeant Hazel hoff tot bedaren kwam, door W. Buning3e. De Weerhaan (Naar het Engelsch door Gould). Was de ,eerst6 bijdrage van ernstigen aard, de laatste twee brachten de lachspieren geducht in beweging. Het was of er geen einde aan zou komen. Ondeitusschen was het 11 uur geworden en sluit de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan den spreker voor al het genotene en met den wensch, dat Neptunus hem nog menigmaal voor haar moge zien optreden, deze wel geslaagde bijeenkomst. Gistermorgen kwam hier de nieuwe motor„Beurtman van Texel" D. Bruin in de baven. Het nieuwe schip lokte heel wat bekijkers. Den Hoorn. Door het Bestuur der P.H.Polder is h-t besluit genomen om de bestaande g intweg van ean paardepad te voorzien wat een groote verbetering zal brengen voor de vele, vrachten dien thans jaar lijks de P. H. Polder in en uit gaan. Maandagochtend om 11 uur brak een felle brand uit in het koffiehuis van den heer Schermer Kuil te Hoorn. Wars de brand in den nacht uitge broken, dan zou zeker het bekende oude diaconiehuis met zijn rijk versierden mooien trapgevel naast het café gelegen, schade hebben beloopen. De burgemeester en de commandant van de braodweer waren ter plaatse. Met drie spuiten werd de brand gebiuscht. Het g9bouw brandde geheel uit. Men vermoedt dat de oorzaak is ge legen in het bard gloeien van een kachel. Verzekering dekt de schade. Tegen de Tariefwet. Tienduizenden handteekeningen zijn reeds verzameld op het adres, door het Vrouwencomité van Actie tegen de Tarief wet te richten tot de Tweede Kamer. Het adres wordt einde Februari ver zonden. Ter bestudeering van nieuwe uit vindingen op het gebied van het telefoon- wezen heeft de heer Van Lier, directeur van de Haagscbe Gemeentetelefoon, zich naar Amerika begeven. De Baddief van den neiligenwg Men meldt uit Amsterdam ODgeveer 14 dagen geleden bevonden zich in het Bioscooptheater een dame en een heer, te wiens nadeele een week te voren een portefeuille in de badinrichting aan den Heiligenweg was ontstolen. Vóór hem in het theater zat een persoon, in wien hij den dader van dezen diefstal meende te herkennen, welk vermoeden hij zijn vrouw mededeelde Zjjn vrouw riep toen uit„Geef hier de portefeuille, die je mijn man bebt ontstolen." De man schrok hevig, over handigde den heer de bewuste portefeuille en nam daarop ijlings de vlucht. Naar den bestolene die geen aangifte van het geval dned, wordt ijverig gezocht, teneinde met den te Rotterdam aange houden persoon te kunnen worden ge confronteerd. De soep te vet. De vergiftigingshistorie in de Blanken straat te Amsterdam is m t een sisser afgeloopen De soep, die o >rzaak is ge weest, dut de meeste leden van het gezin van eer schuiten voerder ongesteld werden, bleek te v 't g 'WO'>st te zijn 1 Do zieken Z(in allo weer beter. Boeven. Woensdagnacht zijn twee mannen binnengedrongen iü een woning aan de Breewaterstraat te Vlissingen, tijdens de afwezigheid van den man. De booswichten mishandelden de vrouw en namen geld en kleedingstukken mede. De kunst van grimeeren. Hoe men het moet aanleggen om zijn gezicht te verandereD, weten de tooneel- spelers het best. Dilettanten moeten zich natuurlijk met eenvoudige middelen behelpen, waarbij schmink en koolstift onder meer een groote rol spelen. Van een mager gezicht kan men een dik makenmen legt ter hoogte der jukbeenderen een ronde vlek van rood en laat die naar onderen lichter worden en verloopen. Een groote neus maakt men kleiner door de wangen dicht naar de neusvleugels toe te schminken en zelfs nog een gedeelte van den neusvleugel dan schijnt het, dat dit gedeelte van den neusvleugel nog wang is, zoodat de neus zelf kleiner lijkt. Om een kleinen neus grooter te doen schijnen, gaat men precies omgekeerd te werk. Een korteo neus verlengt men door op het puntje van den neus eenvoudig een wit plekje aan te brengen. Een groote mood wordt kleiner ge maakt door de lippen aan de mondhoeken met de vleeschkleur der wangen te schminken en de grenzen door een klein streepje aan te geven. Moet de mond vergroot worden, dan trekt men met lippenstift de mondhoeken door en geelt eveneens door een donker streepje het einde aan. De glans der oogen wordt verhoogd door langs de onderste oog wimpers een dunne zwarte streep te trekken met een dun koolstift of een zwartgemaakte haarspeld, die men eer3t moet laten afkoeleD. Wil men een weemoedige uitdrukking aan de oogen geven dan schmink men de wimpers met teint-schmink en legt op het onderste ooglid eveneens een rosen toon. Dan ziet men er verschrikkelijk jammer lijk uit. Voordeelige pomp. Als een bijzonderheid wordt ons gemeld dat door een pomp van den heer N. aan de IJsel te Oudewafer, den laatsten tijd vele garnalen worden opgepompt. Deze pomp krijgt haar water uit den gekanaliseerden IJsel. Dakloos Te Ede werd eenige dagen geleden zekere v. d. Weide met zijn gezin uit zijn woning gezet, Daar de man geen ander huis kou bekomen trok hij naar do heide, w i ir hii een plaggenhut bouwde 6d daar met zijn gezin introk. Bij de felle vorst der vorige week hadden de ongelukkigeu heel wat kou te doorstaan. Hoewel de menschen er nog steeds wonen, wordt er nu getracht geld te verzamelen om hen aan een mansch- waardig verblijf te helpen. Vorst op til In Friesland rekent men op vorstin een 10-tal plaatsen in de provincie althans ziin voor deze wéék hardrijderijen aaugekondigd. Lente op komst. Te Haarlem is al een ooievaar gezien. Hondsdolheid. Te Schellingwoude is een der honden van W. Smit door hondsdolheid aange tast. Wijl het dier gevaarlijk voor de omgeving wis, is het door den Rijksveld wachter Van der Heydo met een revolver doodgeschoten. De districtveearts te He.arlem is telegrafisch ontboden, wijl het dier twee personen gebeten heeft. Nieuwe booten. Bij de Directie der Hollandsche Spoor zijn ernstige plannen, om tusschen Enkhuizen en Stavoren een paar nieuwe grootere booten in de vaart te brengen. De vergiftiging te Haarlemmermeer l De zaak tegen vrouw Hogenhout zal voor het Gerechtshof te Amsterdam in Maart dienen. Eerst zal de zaak-Van Exter worden behandeld. Mr. v. Gigh Jr. zal ook in Maart vrouw Hogenhout verdedigen. O/is lichaam en onze gezondheid. Het nut van tabak. „Heeft tabak een gunstigen of nadee- ligen invloed op den mond? Deze inte-. ressante vraag wordt door dr. Cavallero in de „Revue trimestrfhlle beige :-dê stomatologic" als volgt .beantwoord Tabak heeft een zeer groote antisep- 1 tische kracht en oefent een meer of minder grooten invloed uit op alle micro-organismen in verband met de hoeveelheid nicotine, die zij bevat en in verban^pt den weerstand der bacteriën. Zij belemmert de ontwikkeling der hardnekkigste microben en vernielt de andere volkomen. De tabak steriliseert speeksel. Zij kan de tanden zwart maken, maar tast het tandweefsel niet aan. De speekselafscheiding neemt toe bij kleine hoeveelheden nicotine, maar ver mindert daarentegen bij groote hoeveel heden. De tandvleesch en slijmvliesontste kingen, die zooals gezegd wordt, bij rookers voorkomen, zijn niet te wijten aan het gebruik van tabak, maar zijn een gevolg van een ontsteking in den mond, die vroeger reeds bestond en later verergerd is. Het is nog nooit aangetoond, dat ge zwollen lippen en een gezwollen tong uitsluitend toe te schrijven zijn aan de werkiDg van tabak. De tabak heeft in den mond een antiseptischen invloed. In plaats van haar te verbannen, is haar gebruik integendeel aan te bevelen ter voor koming van mondziekten. Nog te veel drijfyjs. Door de stoomponten van den veer dienst Enkhuizen Stavoren is Woensdag een proeftocht gedaan. Ter hoogte van den Gelderschen hoek dwong de ijsmassa de vaartuigen terug te koeren. Beëediging van politie-agenten Per dagorder is het politiepersoneel te Amsterdam bekend gemaakt, dat alle politie-agenten aldaar, successievelijk opnieuw zullen worden beëedigd. Men zal zich herinneren, dat door den Kantonrechter mr. Höffelt, indertijd ge weigerd werd een agent van politie te beëedigen, omdat niet hij daarvoor de aangewezen persoon was. De Hooge Raad was het met deze zienswijze des kantonrechters eens, weshalve door den burgemeester of een door dezen aan te wijzen ambtenaar de beëediging dient te geschieden. Door den burgemeester is nu de hoofd commissaris voor deze beëediging aan gewezen. Achtereenvolgens zullen hij troepjes tegelijk de agenten door hem worden beëedigd. Groote vangst. Ió de eendenkooi bij Balk (Friesland) zijn in één dag 1100 wilde eenden ge vangen. De booier herinnert zich niet, dat dit vroeger ooit gebeurde. Miltvuur. Behalve te Barneveld, hebben zich ook te Lunteren eenige gevallen van miltvuur onder de koeien voorgedaan. TEXELSCHE COÜEANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Borg 30 Cts. Franco per post door ge- licel Nederland 45 Cts. Na»r Amerika en andere tnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 9

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1