\Tö 2539, Donderdag 1 Februari 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week «it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Fikma LANGEVELD& DE ROOIJ, Par ks traat, Burg op Texel. BEK ENDMAK ING. DBASRWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter opónbare kennis, dat op 27 Januari 1912 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van FLORIS DEKKER, van beroep Café houder, wonende te het Noorden, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, in de navolgende localiteitgelagkamer van het „Prins- Hendrik Hotel", staande in den polder het Noorden op het perceel kadastraal -bekend gemeente Texel,'Sectie A, No. 2189, plaatselijk gemerkt wijk O, 343a, en gelegen bij den Noorderdijk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 29 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. GAARLANDT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van GERRIT HENDRIK GEUS Dz., timmer man te de Waal, om vergunning tot oprichting eener inrichting voor machinale houtbewerking te de Waal in het perceel kadastraal bekend in Sectie C, no. 760. Op Zaterdag den 10 Februari 1912, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor hot Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 27 Januari 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLAN DT, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. KIEZERSLIJST. 21—88 Jan. Er liepen in den laatsten tijd allerlei minder blijde geruchten over den gezond heidstoestand van H. M. de Koningin en over een vernietiging van de hoopvolle verwach tingen die Vorstin en volk mochten koesteren. We hebben in ons vorig weekoverzicht geen melding gemaakt van deze geruchten omdat het ons wenschelijk voorkwam eerst af te wachten wat daaromtrent van offlcieele zijde zou worden gemeld, temeer waar de berichten die in de pers de ronde deden niet eenstemmig waren omtrent eeneven- tuëele teleurstelling door H. M. ondervonden. Thiius evenwel is daaromtrent allen twijfel weggenomen. Een offlcieele mededeeling, door de hofdoktoren gegeven vaagde het laatdte restje hoop weg. Het sta it nu vast dat H M. een teleurstelling heeft ondergaan waarover nFt alleen Zij zelf en het Konink lijk Huis, maar ook het Nederlandsche volk leed zal gevoelen. Gelukkig meldde het offlcieele comminuque dat de toestand van H. M. zelf zeer bevredigend is. Moge vol komen herstel spoedig volgen De Haagsche briefschrijver van een der provinciale dagbladen die reeds vóór het verschijnen van de offlcieele bekendmaking pertimeut verzekerde dat de vurig gehoopte gebeurtenis der naaste toekomst een be droevende wending genomen had en die dus blijkbaar goed ingelicht scheen, wist verder te vertellen dat voor H. M. en Haar Gemaal de tegenslag te smartelijker was, omdat men zich reeds verheugd had in de weldra officieel aan den volke mee te deelen blijde verwachting, die tevens de ware oorzaak zou hebben kenbaar gemaakt van H. M. afwezigheid, uit een wellicht ietwat overdreven voorzichtigheid bij de jongste Kameropening, welke ten onrechte aan gansch andere overwegingen werd toege schreven. —o—o—o— De Duitsche herstemmingen zijn thans achter den rug en het resultaat is geweest dat aan de heerschappij vau het blauw zwarte blok een einde gemaakt is en dat de sociaal-democraten zoo'n groot aantal zetels hebben gewonnen als nauwelijks voorspeld is durven worden. De verkiezings manifesten van Von Bethmann Holweg hebben niets uitgewerkt of misschien het omgekeerde van hetgeen bedoeld was. Had den de eerste uitslagen van Zaterdag doen vermoeden dat het met de roode vloedgolf nog zoo'n vaart niet zou loop6n de beide andere herstemmingsdagen brachten de zege voor de rooden in zoo overvloedige mate als ze misschien zelf niet gedroomd hadden. Konden zij in den ouden Rijksdag „slechts" over 53 zetels beschikken, in den nieuwen zal dat aantal meer dan verdubbeld zijn. Van 53 stegen de sociaal-democraten tot 110. Inderdaad geen kleinigheid. Deze vooruitgang voor de partij der rooden is natuurlijk gegaan ten koste van de andere partijen. Inzonderheid het Centrum en de Conservatieven kregen klop. Het Centrum verloor 10 zetels, waaronder een in het katholieke bolwerk Keulen en een in het nipt minder vaste district Dusseldorf. De Conservatieve partijeu verloren niet minder dan 27 zetels waaronder ook die van den bekenden jonker Von Oldenburg, die het vorig jaar in een redevoering betoogde dat de Rijksdag door een luiienant en zes sol daten uit elkaar gejaagd kon worden. Doch ook de linker burgerlijke partijen kregen verliezen te boeken al waren ze niet zoo groot. De nationaal-liberalen verloren 6, de vrijzinnigen 8 zetels. De uitslag vooral van Donderdag heeft TEXELSCH Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Büfls 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met yerliooging der porto's. ÜRANT, Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Do Burgemeester der gemeente Texel; Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der KieswetNoodigt de mannelijke inwonere dezer gemeente uit, om zoo z(J in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rjjks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas ting betrelt in een andere gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste één gulden daarvan door over legging, der overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten voor den 15 Februari a.s. te doen blijken. Deze aan slagbiljetten worden na de vaststelling dor kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. ■Nog worden de mannelijke inwoners die' op g-erid van be- bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten bebooren het aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt, kosteloos af te geven dupli caat daarvan, eene opgaat van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van bet gemeenschappelijk bezit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemuente, die krachtens artikel lb derzeltde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor den 15 Februari a. s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet luidende ARTIKEL 1, De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over bet laatst verloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, bet te dier zake ver schuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogens belasting, in de belasting op bedrijfs en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1S96 (Staatsblad no. 72 of b. indien zij niet overeenkomstig hetbepaa.de sub a zijn aangeslagen, voldoen aan ecu der vol gende voorwaarden lc; dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 sten Januari sedert den lsten Augustus vau het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een buis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoo renden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen ol, krachtens eisendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van tenminste 21 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den len Januari van het laatstverloopen jaar, achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, onder nemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijp geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Eebruari in het genot zijn van eene door eene onderneming, openbare of byzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zij op den lsten Eebruari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f,100 (nominaal) ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelij se spaarbank of in eene spaarbank, bebeerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigiug, van eene naamlooze vennootschap, van eer.e coöpera tieve vereeniging of van eene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de banken opge richt na 1 Mei 1000, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Neder- landsche Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van het bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tol eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. ARTIKEL 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaal deze wet hen die dion leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minde- jarigo kinderen, wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgebruik heeft, voor hunnei vadei. Aanslagen inde Itijks directe bslaslingen, was voor eerst na 31D.icomber van het laats ver oopen jaar enii aanslagbiljet is uitgereid, blijvon voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag tenminste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de liijksop- eenten verstaan. Aanslag in de vermogens bedrijfs of perso neele belasting geeft geen aanspraak op kiesrecht indien hjj het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huur prijs die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som verschuldigd voor gas of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs i9 begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art, lb. 2o. eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten wordt, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkele vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom ver minderd met dat, ve.rmeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag of algemei-n erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft met den Sanbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd gedurende welke iemand volgens het vorig artikel in diens' ietrek- kiug is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien hel inkomen, bedoeld in art. lb. 2o als vast week, veertiendaagsch, maand, of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of uiet ten volle is ontvangen, wordt, het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van een inkomen, bedoeld in art. lb. 2o een tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wo'di deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag gelijk aan het normale bon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb. 2o. der vrouw geldt voor haren man,dat van de inwonende nnndeijarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wel gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wurdt mcdedeeling gedaan in de staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der-Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte on- noodig, indien de plaatsing op die lijst bwustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari a'snog hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen en lijfrente; 3o. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in een spaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de iijst berustte op; lo. bewoning vau een huis of gedeelte van een huis of vin een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in hot bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermeld geval, wordt (hor den Burgemeester een aangiftebiljet ter invoking toegezonden, In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bepaald Gemeente ot deel der Gemeente Huur prijs lb.lo.1 Minimum inkomen bedoeld ir lb. 2o. vrijewonllvrkost ol inwon, en in w artikel 1 2 I 2 TEXEL. 11.— 1 300 f 37,50 1200 De formuli ren tot li it doen vau aangifte zijn kosteloos verkrijg! nar ter Secretarie dor Üomejnte. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgend voorschrift, dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: „Vrij van briefport, ingevolge art 50 der kiesweten in den linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender gewaarmerkt door zijne harïdteekening. Texel, den 27 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1