in ïie» lam* verrassing gebracht. Met groote spanning werd die tegemoet gezien, want in dit geval gold dat de laatste loodjes wegen. Door de herstemming in de laatste 33 districten zou beslist worden of de heerschappij van het blok, al of niet gebroken zou worden. En zie van de 33 districten vielen niet minder dan 25 toe aan de linkerzijde. Daardoor was de strijd beslist en het doodvonnis geveld over het zwart blauwe blok. In den nieuwen Rijksdag zullen het Centrum en de Conser vatieven geen meerderheid kunnen vormen. Samen met de kleinere partijen die de blok- politiek steunden zullen ze het tot 193 stemmen kunnen brengen, terwijl de ver bonden linkerpartijen over 204 stemmen zullen kunnen beschikken. Dat geeft voor de laatsten een meerderheid van 10 stem men, wel niet groot maar toch voldoende. Dat de Conservatieven over den uitslag niet heel best te spreken zijn ligt voor de hand. Ze spelen nu wat op tegen de liberalen die aan de Socis de overwinning bezorgen. En ook de Rijkskanselier krijgt menige veeg uit de pan, omdat zijn waarschuwin gen niet vroeg genoeg heeten gekomen te zijn. Vooral de overwinningen der socialisten is hun een doorn in het oog en menia blad klaagt zijn nood op de ..Selberttöuschung und Verbleudung des Burgertüns". Ten slotte zoeken de meesten maar een troost in de hoopvolle verwachting dat de linker partijen het spoedig zoo oneens zullen zjn dat ontbinding van den Rijksdag het gevolg zal worden. En zeggen sommigen met het Duitsche spreekwoord „Aus dem Uebermaeg des Uebels pfiegt die Eeilung hervorzugohen". De vrijzinnige pers en ook die der nationaal-liberalen toonen zich zeer ver heugd over den uitslag, al worden dan ook de eigen verliezen betreurd. Het doel onschadelijk maken van het blauw-zwarte blok -— is intusschen bereikt en dat was voor de linker burgerlijke partijen bet voornaamste. De sociaal-democratische bladen zijn uitgelaten van vreugde. Niet het minst de „Vorwarts" het hoofdorgaan der partij. Het brengt hulde aan de partijgenooten die zoo hard gewerkt hebben en geeft ook de liberalen wat .pluimpjes. Intusschen mag met eenige belangstelling afgewacht worden hoe de nieuwe meerder heid in den Rijksdag zich bijeen zal weten te houden. Er is nogal een behoorlijk verschil tusschen deze partijen van Basseimann tot Bebel. Er zal wel een politiek van geven en nemen toegepast moeten worden. En de sociaal-democraten schijnen ook daartoe bereid te zijn. De Vorwarts" althans verklaarde dat de sociaal-democraten niet met principieele eischen zullen komen die de liberalen niet zouden kunnen aanvaarden. Het doel 2al zijn een eind te maken aan demagogie en het egoisme der agrariërs en daartoe acht het blad de linkerzijde thans sterk genoeg, —o—o-o Het oorlogsnieuws was in de laatste dagen nogal schaars, doch daartegenover vroeg het z g. Fransch-Italiaansche incident nogal zeer de aandacht. De in beslagname van de Fransche postbooten „de Carthago" en de „Manouba" door Italiaansche torpedo booten had groote beroering gewekt in Frankryk. Men weet dat zich op de „Carthago" vliegmachines bevonden, die door Italië als oorlogscontrabande aange merkt en in beslag genomen werden, waarna op aandrang van Frankrijk de boot weer losgelaten werd. Ook de „Manouba" werd weer vrij gelaten, maar dit was niet het geval met de z g. Turksche passagiers, die beweerden verplegers van de Turksche Halve Maan te zijn, doch waarin de Italianen Turksche officieren meenden te zien. Ook het groote bedrag, men zegt bijna een half miljoen, dat de Turken bij zich hadden werd buit verklaard, omdat Italië van meening was dat het bestemd was voor de Turksche krijgskas in Tripoli. De Fransche pers was al heel slecht over de kwestie te spreken en luide werd er bij de regeering op aangedrongen Italië aan het verstand te brengen dat het de Fransche scheepvaart met rust behoort te laten en dat ook de vliegtuigen teruggegeven moeten worden en de z.g. Turken aan Frankrijk behooren te worden uitgeleverd. Italië scheen voor het een noch het ander ooren te hebben wat de stemming in Frankrijk allerminst ten goede kwam. Toen de Kamer dan ook Maandag weer bijeenkwam werd er al dadelijk over het incident geïnterpelleerd. De afgevaardigden Laroche en Bien Aimé drongen aan op éclatante genoegdoening en de onmiddelijke invrijheidstelling der Turken. Minister president Poincaré gaf een overzicht van de tusschen de Fransche en de Italiaansche regeeringen gevoerde correspondentie en Constateerde dat de Italiaansche regeering een fout had begaan. Toch verwachtte Poincaré een vrienschappelyke oplossing en hij verwachtte dat de Turken naar Frankrijk gezonden zullen worden. Mocht er dan nog een twistpunt overblijven dan hoopte hij dat de verdragen met Italië Frankrijk zouden in staat stellen dit op vriendschappelijke wijze te regelen. „Wij rekenen daarbij op onze gemeenschappelijke herinneringen en het verwantschap onzer volkeren, om te verhinderen dat een donkere wolk onzen politieken hemel verduistert. Met deze woorden besloot de minister president zijn rede, die groote instemm ng verwierf bij de geheele Kamer. De besprekingen tusschen de Fransche en Italiaansche regeering over de kwestie van de z.g. Turken worden thans nog voortgezet, doch het laat zich aauzien dat ze een bevredigende oplossing zullen brengen. De Italiaansche legeeriog heeft eieren voor h iar geld gekozen tn toegezead de Turken uit hun gevangenschap te zullen oütslaau. Ze deed dat onder opgave dat haar uit een ingesteld onderzoek gebleken was dat de Turken inderdaad behoorden tot den verplegingsdienst van de Halve Maan. Ze zullen nu naar Marseille terug gebracht worden. De kwestie zal verder geregeld worden 'door het Haagsche Hof van Arbitrage Intusschen meldt een bericht uit Parijs dat de Italiaansche vloot opnieuw een Fransche boot opgebracht heeft, u.l. het stoomschip „Tavignano" dat de maildienst onderhoudt langs de' kust van Tunis. In Marseille heerschte bij het ontvangen van dit bericht weer groote opgewondenheid. Mogelijk dat het spelletje weer van voren af aan begint. —o—o—o— Uit Weenen kwamen in de laatste dagen berichten, die er op wijzei) dat het rijk van Graaf Aehrenthal ten einde spoed. Naar het heet is de minister ernstig ongesteld en zal hij deswege zijn ambt wel moeten neerleggen. Keizer Frans Joseph scheidt echter ongaarne van dezen diplomaat en stelt nog alles in het werk om hem te bewegen tijdelijk den arbeid neer te leggen totdat hij weer hersteld is. Mag ihen sommige berichten echter gelooven dan is Aehrenthal zeer gevaarlijk ziek en is er weinig hoop op herstel. Andere berichten echter luiden heel anders, n. 1. dat de ziekte niet zoo erg is doch dat Aehrenthal den strijd tegen de hofkliek met den troon opvolger aan het hoofd moede is en in zijn ongesteldheid een gunstige gelegenheid ziet heen te gaan zonder dat zijn aftreden tot minder gewonschte commentaren aan leiding zou geven. Welke van deze be richten juist zijn moet nog nader blijken, —o—o—o— De toestand in het Hemelsche Rijk schijnt thans verwarder dan ooit. Al de onder handelingen hebben tot niets geleid en uit de troepenbeweging mag afgeleid worden dat hevige gevechten voor de de deur staan. Naar luid der berichten heeft de Keizerin- Weduwe aan Joeansjiuai thans besloten, de regeering niet neer te leggen. Dit zou dan geschied zijn in overleg met de Mandsjoeprinsen. Men weet, dat de repu blikeinen voor alles eischen dat de Mandsjoedyoastie verdwijnen zal. Joeansjikai heeft op alle mogelijke wijze getracht dien eisch te verzachten en hij is ten slotte zoover gegaan bereid te zijn vrede te sluiten onder voorwaarden dat het volk over den regeeringsvorm, monarchie of republiek, zou beslissen. "De Keizerin-Weduwe heeft thans echter verklaard liever te zullen sterven dan afstand van haar rechten te doen en de republikeinen moeten dus wel den troon omverwerpen. Waarschijnlijk heeft de houding van eenige Chineesehe generaals, alsmede die van een aantal prinsen invloed uitgeoefend op het besluit van de Keizerin-Weduwe. De generaals zouden verklaard hebben zich nooit aan een republikeinsch bewind te zullen onder werpen. Vodr Joeansjikai is het wel een moeilijke tijd. Door allerlei tiïezeggingen en geschipper heeft hij getracht een opmssing van het geschil te bewerkstelligen. Daardoor heeft hij het vertrouwen dat het hof in hem bleek te hebben niet versterkt, terwijl de republikeinen hem niet vertrouwen. Na de bomaanslag op hem gepleegd vertoond ,,de redder des vaderlands" zich niet meer in het publiek. Hij verlaat zijn woning geen oogenblik, bang dat een der partijen hem uit den weg zal willen ruimen. Door een sterke afdeeling militairen wordt zijn huis bewaakt en door ze extra goed te bezoldigen zorgt hij dat ze „trouw" aan hem zyn. Aan het hof komt hij evenmin. De beprekingen die by te houden heeft gaan door middel van de telefoon. Van uit zijn vesting tracht hij nu orde en regel in het Chineesehe rijk te herstellen. Intusschen is de opmarsch van de republikeinsche troepen naar Peking aan gevangen. Een treffen tusschen de keizerlijke en republikeinsche troepen kan spoedig verwacht worden. secretaris voorgelezen, bevestigde het reeds door den directeur medegedeelde"*, de vereeniging had weer een goed jaar, een voordeelig achter don rug. Het aantal leden dat op 1 Januari 1911, 1913 bedroeg, was 31 December gestegen tot 1977, slechts 10 leien waren de vereeniging door den dood ontvallen, zoodat de vereeniging die meer dan een derde gedeeite van de ster!geval]en"iii deze gemeente heeft te risiceeren, vau de 65 personen boven 3 jaar in deze gemeente in j 1911 over leden nog niet een zesde gedeeite ouder hare leden ti lde, van de 11 kinderen beuedf-n d n leeftijd van 3 jaren het af- geloopen jaar in deze gemeente over- ltden, waren 8 kinderen van leden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat was ontvangen aan contributie f 2728.90' rente 898.85 polissen 3.95 alzoo samen f' 3631.7u6 TEXEL, 31 Jan. 1912. Voornitgiuig is ons doel. Maandag j.l. had de algemeene ver gadering plaats van de Vereeniging tot uitkeering bij overlijden bovengenoemd. Behalve het bestuur waren ongeveer 50 leden opgekomen, die door den direc teur hartelijk we kom wrd-n gebee'en, met de medideclieg 'at ook bet afge- loopen jaar ee go d - t oor de ver eeniging w.is te i ueineii. De notulen w-rd-n onveranderd vast gesteld en het verslag lneiop door ueu Uitgegeven aan bodeloon f 403.10 10 uitkeeringen van f 75 750.— „8 „f6 48.- baloouing penningm. 75.— kosten vergaderingen adv, drukw. en verschott. -63.64' te samen f f339.74' Zoodat een batig saldo was te boeken van f 2291.96' en de generale kas 1 Jan.'II 20.432.06 thans bedraagt f 22724.02' Bij monde van den heer J. D. Witte, bracht de commissie van onderzoek der rekening een woord van hulde aan den penningmeester en stelde voor de reke ning goed te keuren, waartoe bij accla matie werd besloten. Bij tweede vrije stemming werd met 37 van de 57 nagebrachte stemmen tot commissaris benoemd de heer Adr. Bakktr, inpiaats van den aftredende, de heer P. J. Zoetelief die niet herkiesbaar was Bij de daaropvolgende rondvraag vraagt het lid L. Polak, hoelang de verhoogmg van een halve cent gehandhaafd blijft, waarop de Voorz. antwoordt5 jaar, althans als dan volgens wiskundige be rekeningen de verhooging kan vervallen; het afgetreden bestuurslid Zoetelief, vestigt, als gewoon lid, de aandacht op de zuinige belouuing van den penning meester en op de vele werkzaamheden zonder vergoeding van don secretaris; aangezien niemand der aanwezigen een voorstel tot verhoogicg der salaiieering doet, blijft zulks zonder gevolg. De Voorz sluit hierna de vergadering met de mededeeling, dat waar hij bij de opening had gewaagd van öbd gast op- de vergadering, daarmede de heer Bur- gem ester onzer gemeonte te hebben bedoeld, die op de uitnoodigiug van het bestuur bad te'kepnen gegeveD, eene vergadering te hebben op dezen avond, doch zoo mogelijk na negen uur nog te komen. Juist werd den aan wezigen een sigaar geoffreerd toen de heer Burgemeester de zaal binnentrad en, na aan de be- stuuisled'D te ijn voorgesteld, door den Directer r werd welkom geheoten, in de algemeeDe vergadering van de zoo nut tige vereeniaiug, die thans bijna 200U leden telt en een maatschappelijk kapi- laa) bezit van bijna f 23000.— ZEdel Achtbare dankt de Voorz. en zegt, dat men uit zijn .bezoek, belangstelling in de vereenigiDg mag concludeeren en dat hij zich gaarne in do gelegenheid ziet gesteld nader van de vereeniging kennis te nemen. Aangezien de vergadering reeds ge sloten is, verlaten de gewone leden het lokaal. Bioscope-voorstellingen. Wij verwijzen op verzoek gaarne naar j de ad ve tentie in dit nummer betreffende i bioscope-vooi stellingen op Zaterdag en Zondag i.s. in het Hotei „Texel", j De heer Vlessiug deelt ons mede dat de voorstellingen zullen worden gegeven door den heer Scheepmakers, die hier in hot najaar van 1910 zooveel succes had en machtigt ons te verklaren, dat teleurstelling is uitgosloteD, aangezien de benoodigde apparaten reeds in hotel „Texel" aanwezig zijn. Oosterend, 29 Januari. Dg fleer L. J. Kikkeit trad hier op voir de Januari rgadering „Nut en Genoegen" op Zal tdag j.l. --n wel voor een voile zaal. Eu di spu-kci hoeft best voldaan Als ieziiu.' werd gegeven „Op eon Doudoidaguvond" /auHaverscbmidt, Met diepe aandacht werd geluisterd naar liet keurig vei haal, dat bijzonder mooi! vertolkt werd. En ook voldeed de Heer Kikkert, met nog verscheidene bijdragen in poëzie en proza, best. Het waren achtereenvolgens;® „Vruuwenvolk aan boord", van Kuiper; „De banken op het Singel," van' lioltrop „'t Verhaal van Oom Jan," van Haver- schmidt „De liefde onder derr invloed", van Haverman en „Een lastige". Telkens klonk een warm applaus. De vergadering heeft genoten en gaarne heeft men bij monde van den Voorzitter den spreker, die zoo geheel alleen den geheelen avond vulde, 'n „tot weerziens"! toegeroepen. Met een gezellige dansje werd besloten, Oudeschild, 30 Januari. Wat betreft de visscherij, kan gemeld worden, dat thans bijna algemeen de garnalen visscherij wordt uitgeoefend, Er wordt wel wat meer gevangen, doch de kwaliteit is niet best. Ze zijn over het algemeen kloin van stuk. Wat de pryzen betreft, deze zijn rijzende. Niet betalen op Zondag. Door den Raad der gemeente Stellen dam is met het oog op de Zondagsheili ging het havenreglement herzien in dien geest dat schepen, welke op Zondag vat de haven aldaar gebruik maken, geei havengeld voor dien dag zal gehevei woiden. Katwijk aan Zee Er heerscht hier zooals trouwens - in alle kustplaatsen onder de visschen een ontevreden geest vooral veroorzaakt door de na 1 dezer verplicht gewordei keuring van schippers en matrozen, die aan de visscherij deelnemen. Dat dezl maatregel voor vele meer bejaarde, doei bevaren visschers onaaugename gevolgen meebrengt, is duidelijk want daar zij it 't visschersbedrijf groot zijn geworden zijn zij ongeschikt voor anderen arbeid Hoe de reeders voor het komendf visscherijseizoen hun bommen beman; moeten krijgen, is voor hen 'n groob zorg. Onze matrozen willen daarop nie meer varen. Gelukt het eindelijk vat een andere plaats een schipper voor he vaartuig te kiijgen, dan komt de moeit lijkheid met de overige bemanning. Zeil-, met groote geldelijke opoffei in gen speet i de reeder dit vaa k nog niet eens be boorlijk klaar. De bommen zullen dat ook we) spoedig tot het verleden be hooren en door stalen loggers vervaDgei worden.. Politieagent-bananenventer. Het was kwart over vijf, de straat lantaars waren reeds ontstokeD, toenii de Nieuwe Hoogstraat te Amsterdan een omstreeks 18jarige bananenveDte door een hoofdagent van politie werd aangehouden wijl hij na „bezetten tijd' zonder licht rted. De agent haalde zijn boekje te voor schijn en stelde den overtreder de ge bruikelijke vragen. In stede echter van te antwoorden, draaide de jongen zich plotseling om, en.... ging er van door, met achterlating van kar en koopwaren. De agent die natuurlijk danig op zijn neus keek bleef bij de kar op post staan in de hoop dat de venter terug zou komen. Toen om zes uur de jongen nog steeds Diet was teruggekeerd, bleek het geduld van den ordebewaarder ten einde. Hij nam de kar bij het handvat et reed, omriDgd door de menigte, langs fie N. Hoogstraat en Anthoniebreestraat naar het politieposthuis aan de Nieuw- markt, waar de politie van den wapenstok moest gebruik maken om de nieuwsgie rigen uiteen te drijven. Tamelijk onvoorzichtig. Eenige zeelieden wilden zich aan boord begeven van het Deenscbe stoomschip „Ellen", dat in het Oosterdok te Amster dam gomoerd ligt. Daar or zich geen vlet bevond die hun aan boord kon zetten, begaf een hunner zich te water om zwemmende hot schip to bereiken, met hot noodlottige gevolg dat hij verdronk. Wie doet liem dat na Elk jaar als er ijs is, kan men er op rekenen dan thans 90 jarigen D. Van Es te Zegwaart op schaatsen te zien. Zoo?} ook dit jaar weer. Van Es is hel nog niet verleerd en is een van do eerste liefhebbers van de ijssport. V a d.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2