2540. iondag 4 Februari 1912. 25ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIES worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueö op Texïl. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden' naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 3 Febr. 1912. Vergadering Ziekenfonds. Een 40-tal personen was op de algemeene vergadering van het Ziekenfonds tegen woordig, Woensdag j.l. in de Vergulde Kikkert. Met een kort woord opende de voorzitter de notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld, waarop de secretaris een verslag las over 't afgeloopen jaar, geestig van opzet en zaakrijk van inhoud, waarvoor hem een hartelijk applaus van de vergadering en dank van den voorzitter ten deel viel. Het aantal leden was stationair gebleven, op 31 December 1911 bedroeg het ledental evenals up 1 Januari 1911 209. Er waren in de loop van dit jaar evenveel leden gewonnen als verloren. De Se(*ft"'" ris was in de laatstgehouden bestuufsV'rgadering met algémeene stem men herkozen. Bij afwezigheid van den penningmeester werd de rekening over het afgeloopen jaar die reeds door een commissie van 3 leden was nagezien, door den boekhouder voor gelezen bij monde van den heer A. Lange- veld Pz. stelde de commissie, die geen aanleiding vond tot op- of aanmerkingen, voor, de rekening zooals ze werd aangeboden goed te keuren, hetgeen bij acclamatie geschiedde. Uitgegeven was voor geneeskundig hulp f953.10 bodeloon 109 02 uitkeering art. 8 43,95 weekgelden 88.— kosten vergaderingen 26,35 assurantie en administr. 7.23 Totaal f 1227.65 Ontvangen was aan contributie f 1090,20 reglementen —,80 rente 55.58 restit bestuur 1.35 Totaal f1147.93 Zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 79,72 De aftredende commissaris de hr. Adr. Bakker, die gedurende zeven jaren onaf gebroken die functie vervulde en zich gedurende dien tijd met de afgifte van ziekenbriefjes belastte, ontving daarvoor een welverdiend woord van dank van den voorzitter, in zijn plaats werd gekozen C. Bruin Pz, die niet in de vergadering aan wezig, met de benoeming in kennis gesteld door den bode, inmiddels ter vergadering verscheen en verklaarde de benoeming aan te nemen. Van de gelegenheid om de doktersreke ningen en de lijst der weekgelden in te zien werd door eenige leden gebruik gemaakt. Bij de gebruikelijke rondvraag bracht een der leden ter sprake de onheusche bejegening van de bode door een lid en stelde voor dat lid als blijk van waar deering tegenover de bode en als waar schuwend voorbeeld voor anderen, des noods te royeeren. Eenstemmig is men in de afkeuring .van de handelwijze van dat lid, doch niet allen vinden royement het eenige middel om hem tot rede te brengen, verschillende voorstellen worden gedaan, tot tenslotte de vergadering een voorstel van de bestuurs tafel bij acclamatie aanneemt, het bestuur daarbij machtigend die maatregelen te nemen die het gewenscht oordeelt. Nadat nog eenige voorstellen zijn gedaan waaronder één tot verbooging van contri- bntie, doch die, als te ingrijpend voor directe bebandeliug, worden ter zijde gelegd, om, indien gewenscht, by volgende algemeene vergadering als bestuursvoorstel ter tafel te komen, wordt de vergadering, met een woord van dank van den voorz. voor de waardeering en het vertrouwen die het bestuur steeds mocht genieten, gesloten. Vergadering Texels Belang Woensdag 31 Jan. had in het café Den Burg de jaarlijkscbe vergadering plaats van het Hoofdbestuur der vereeuiging „Texels Belang." Aanwezig waren 17 leden alle dorpen van Texel waren vertegenwoordigd. Na opening door den voorzitter (den Heer J. Daalder Dz.) die de aanwezigen het wel kom toeriep c-n de beste wenschenrvoor de vereeniging uitsprak werden door den Secretaris (den Heer J. de Jongh) de notulen der vorige bijeenkomst gelezen. Onder het lezen kwam de heer Burge meester, die door het Dagelijksch Bestuur was uitgenoodigd, ter vergadering. Het lezen der notulen weid een oogenblik geschorst: de Vz. begroette den heer Burgemeester en beval de belangen der vereeniging bij hem aan. De burgemeester dankte voor deuitnoo- diging en vroeg inzage van Statuten en reglementen der vereeniginghierna zou hij besluiten, in hoever hij zijn steun aau Texels BelaDg kan verleenen. De notulen werden nog eens geheel voorgelezen en, onder dankzegging aan den secretaris, goedgekeurd. Hierna was aan de ordeRekening en Verantwoording van den Algem. PeDningm. Hieruit bleek, dat in kas aanwezig was f7522,746. Nagezien door de Penningm. van Burg, Waal en Oudeschild, werd alles in de beste orde bevonden. De Heer R. Visser verdiend een woord van lof voor zijne nauwkeurige en nette administratie. Inderdaad, er is ontzettend veel werk aan dergelijke geldelijke admini- stiatie en de heer Visser verdient dan ook een woord van dank van allen, die voor Texels Belang wat gevoelen. Het woord van dank van den Vz. en de wensch dat de heer Visser nog lang zijne krachten aan de vereeniging zal blijven wijden werd met applaus begroet De hulpkas (Penningmeester de heer M. Kikkert) wees aan een bezitting van f 1142,47'. Nagezien door de Penningm. van Oosterend, Koog, den Hoorn en De Cocksdorp, werd alles in orde bevonden en ontving de Heer K. den dank voor zijne keurige administratie. Volgde behandeling van de afd, Den Hoorn„de uitkeering in eens wordt vastgesteld op f160 (later op f175) Na langdurige bespreking werd besloten, de zaak' aan te houden tot 1913; alsdan zal een voorstel komen van het Dag Bestuur, om de uitkeering in eens geheel af te schaffen. In beginsel vverd vervolgens besloten, om in den loop van den a s. zomer, in ver eeniging met het Witte Kruis, eenefancyfair te organiseeren. Eene Commissie werd benoemd. Voorts zullen tot stijving der kas de H.H. De Jongh, Daalder e.a. op enkele dorpen eenige voordrachten houden. Tea slotte werd bepaald, dat' voor het jaar 1912, eene wekelijksche bijdrage uit do hulpkas zou worden verleend van f 1.50 aan die weduwen, die daarvoor in aan merking komen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de Vz. met dank aan de aanwezigen, inzonder heid aan den heer Burgemeester, die de vergadering tot het eind3 had bijgewoond, de vergadering. Oudeschild, 1 Februari. Dinsdagavond j. 1. had in de „Zeven Provinciën" eene algemeene vergadsring plaats van den Texelschen Schippers- en Visschersbond. Na.de gebruikelijke werk zaamheden, leest de secretaris eene inge komen missive voor van den heer Bos, voorzitter van een'tentoonstellingsccmitó te Egmond aan Zee, waarin de mede werking van onze vereeniging gevraagd wordt voor het houden van een tentoon stelling, voornamelijk betrekking hebben de op bet reddingswezen, gedurende bet drukst van het badseizoen. Leden, die iets wenscheD in te zenden, worden beleefd verzocht), dit zoo spoedig mogelijk ,aan den secretaris bekend te maken. Het hoofdpunt der bespreking was daarna aan de orde n. 1. de bgkende wierkwestie. Deze was nu plotseling een ander stadium ingetreden, doordat do gem Wielingen weder voor 6 jaar de bekende wi u- waarden had gepacht. Alle raoute om in den bestaanden toestand verandering te brengen scheen daardoor verloren. Doch de moed werd niet opgegeven, na eenige besprekingen werd de heer A.Boon gemachtigd den Weledelachtb. Heer Burgemeester, die in deze den Schippers en Visschersbond ter wille wil zijn, met de ideëen der vereeniging in kennis te stellen. Ook werd besloten, dat eenige ■leden onzer vereeniging te WieriDgen eene vergadering zouden bijeenroepen, om de wierzaak te bespreken. Hierna leest de heer A. Boon een schrijven uit Ierseke voor, waarin belangrijke inlich tingen omtrent de oestercultuur worden gegeven. Op voorstel van den heer G. C. Kuijper zullen pogingen in het werk gesteld worden, bij de herziening van het havenreglement het daarheen te leiden, dat de bepaling, dat er altijd een man aan boord moet zijn, er uitgelicht worde. Daar de Schoutenkaap te Helder, die onlangs gesloopt is, voor de visschers een uitstekend en bijna onmisbaar merk was, zal er een schrijven gericht worden aau den inspecteur van het loodswezen in de 3de insnectie, om door een ander merk in de leemte te voorzien. Op voorstel van eenige leden werd daarna besloten, na bekomeD toestemming van den E.Achtb. heer Burgemeester, langs de huizen eene collecte te houden voor de nagelaten betrekkingen van de onlaDgs verongelukte Terschellinger- visschers. Staande de vergadering ver klaarden een 6 tal leden zich bereid tot het honden dier collecte. Hiermede waren de werkzaamheden afgeloopen en wordt de bijeenkomst te 9'/i uur gesloten. Bij de gisteravond gehouden ver kiezing van 14 leden voor hst Kiescollege der Nederl. Herv. Gemeente hebben 50 stemgerechtigden van hun recht gebruik gemaakt. Tot leden werden gekozen de heeren Job.'Dogger, C. de Wijn Sr., Jn. Blom Cz., S. Hemelrijk Jz W. Mets Tz J. Hemelrijk, P. Vos, C. C. Backer, S. de Wijn, T. de Wijn, M. Vlas Cz B. Beumkes, G. C. Kuijper en D.F.Krijnen. Op ongeveer 70 personen werden meer of minder stemmen uitgebracht. De Cocksdorp. Binnenkort zullen de heeren J. de Jongh en J. Daalder Dz. voordrachten te de Cocksdorp houden ten vuordeele van Texels BelaDg. De heer Th. Reuvers zal in de pauze de lyrophon laten hooren. Eenige jonge dames hebben zich be reid verklaard toegangskaarten te ver- koopen. Door den slechten toestand van het ijs zijn de aangekondigde" wedstrijden op priksleden uitgesteld. Vlieland. Een zeer talrijk publiek vulde Dinsdag avond de zaal van het Hotel-Meier. 'tWas de tveede „Lezing"avond in dit seizoen. Er werd een gevarieerd programma aan geboden. Allereerst was het woord aan den president van „Tot Nut en Genoegen", den heer Schaafsma, ter vertolking van een zeer schoou cn boeiend gedicht van J. A. Holtrop: „En leid ons niet in verzoeking." Daarna werden door een 4-tal dames en drie heeren een paar alleraardigste tooueelstukjes vertoond. Zoowel „Mijn schoonmoeder en ik" als „Vrouwenlist" werd vlot gespeeld de hier 'en daar l$ng niet gemakkelijke rollen werden uitstekend vertolkt. Er werd bijwijlen haitelijk gelachen om de leuke zetten en aan 't slot klonk een daverend applaus. Tussehen beide stukjes in leverde de heer Donia een bijdrage: „De wonderen der techniek" uit welk stuk afdoend werd bewezen, dat deze (do wonderen n.l.) in handen van oningewyden volstrekt geen wonderen blpken. Na afloop daukte de heer Schaafsma de dames en heeren voor hunne medewerking en het publiek voor zijn opkomst. 'Een enkele opmerking .zij ons hier veroorloofd. Elk lid heeft het recht van •introductie op deze bijeenkomsten. Maar dit moet zich niet zoover uitstrekken, dat elementen binnenkomen, die zich niet be hoorlijk weten to gedragen. Een geanimeerd bal besloot de bijeenkomst. Luchtvaart. Van Meel heeft Dinsdagmiddag op het vliegkamp te Soesterberg wederom een mooi succes geboekt. Hij slaagde er daarbij in 2 Nederlandsche records op zijn naam te vestigen. Hij steeg omstreeks 3 uur op, vergezeld van twee passagiers, mej. en den heer Van Dijk, uit Utrecht, en bleef ongeveer een half uur op een aan zienlijke hoogte rondvliegen en daalde prachtig. Om 4 uur steeg hij wederom op, ditmaal vergezeld van drie passagiers mej. Van Dijk en haar twee broers, waarmee hij ongeveer 20 minuten in het luchtruim bleef. Aldus vestigde Van Meel 2 NederiaDdsche recoids op zijn naam. Tot nu toe werd er nog nimmer in ons land met 2 en meer passagiers gevlogen. Inderdaad een fraaie prestatie, die Van Meel met z!n groote getrouwe Farman- tweedekker volbracht. Allemaal wetgeleerden. Bij den minister vaD Justitie bestaat het voornemen, om aan de Rijksveld wachters en de marechaussee een ver zameling van de wetten te verstrekken, waarvan de toepassing herhaaldelijk tot het optreden van de politie aanleiding geeft. Gelezen in het „D. v. N.-Br.": Zaterdagmiddagmiddag viel het 12jarig zoontje van R. door het ijs, doch hij mocht de eer en het genoegen smaken door den burgemeesterte worden gered. Wil de lezer het claar ook voor doen? Volgens gerucht heeft de Amsterdam Deli Compagnie den directeur van land bouw, den heer Lovink, de hoofdadmini stratie van haar landen aangeboden op een inkomen van f 100.000's jaars be nevens een gegarandeerd winstaandeel ook van f 100.OuO. Een misdaad Verleden week werd bij Andijk (Noord- Holland) de landbouwer L. B. dood aan den kant van den weg gevonden. Men dacht, dat de ongelukkige, na in den sloot geraakt zijn, met veel moeite er in geslaagd was, weer op het droge te komen en daarna, uitgeput zijnde, was doodgevroren. Het gerucht- gaat nu echter dat hier een misdaad in het spel is. Het slachtoffer toch bleek van zijn geld beroofd te zijn. Thans heeft men het lijk ter schouwing weer opgegraven. Bankpapier in den vuilnisbak I Een winkelier in de Generaal Cronjé- straat te Schoten kwam tot onaange name ontdekking, dat 5 bankbiljetten van f 10, die hij in een kast bad geborgen, spoorloos waren verdwenen. Weldra bleek, dat ze in het vuilnisvat waren geraakt Goede raad was duur, daar het vuil des morgens was weggehaald. Politie en Reinigingsdienst werden met het feit in kennis gesteld en op de vuilnisbelt werd getracht bet verlorene terug te vin den, tot dusver echter zonder het ge- Vtenschte resultaat. Amsterdam de groote slokop. Ten stadhuize te Amsterdam moet het voornemen bestaan, om niet alleen po gingen te doen om de gemeente Sloten en Watergraafsmeer bij Amsterdam te trekken, doch ook om een gedeelte der gemeente Nieuwendam bij Amsterdam te annexeeren. I TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1