Tweede Blad. J N®. 2540. hondag 4 Februari 1912. 25s" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. FEUILLETON. EEN AFRIKAANSCH MILLIONAIR. Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x el. Verrassingen van Kolonel Clay. Abonnementsprijs per 3 maanden- Noor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Grcote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KIEZERSLIJST. De Burgemeester der gemeente Texel; Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der KieswetNoodigt de mannelijke inwoners ■dezer gemeente uit, om zoo z(J in eeue andere gemeente over het. laatstverloopen dienstjaar in «ene der Rijks directe belas tingen zijn aangesl tgen, wat de grondbelas ting betrelt in een andere gemeente ot in meer Gemeenten te zamen, tot eeu bedrag van tenminste één gulden daarvan door over legging, der overeenkomstig bet bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten voor den 15 Februari a.s. te doen blijken. Deze aan slagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners die op grond van het bepaalde bij het- vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen ts kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15deu Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten bebooren bet aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt, kosteloos af te geven dupli caat daarvan, eeue opgaat van het bedrag van bet aandeel iu den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemuente, die krachtens artikel lb derzeltde wet aauspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op do kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor den 15 Februari a. 8. aangilte te doen. Wie tot deze aaugitte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet luidende ARTIKEL 1, De leden van de Tweede Kamer der Staten- Gcneraal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatst verloopen dienstjaar in cene of meer der Rijks directe be lastingen' zijn aangeslagen, het te dier zake ver schuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en 15.) De expert kwam en gaf ons een vol ledig rapport. Volgens hem was het vol strekt geen doek van Rembrandt, maar een verdienstelijke copie van een anderen Hollander. Bovendien beweerde hij er zeker van te zijn, dat het echte portret van Maria Van Renen vijf jaar goleden naar Engeland gozonden was en verkocht aan Sir J. H. Tomlison, den bekenden kunstkenner, voor acht duizend pond. Dr. Polperro's schilderij was naar alle waar schijnlijkheid een copie, geschilderd door een leerling van Rembrandt. "We waren or dus uitstekend op voorbe reid om do schuld van den doctor te be wijzen. Om echter nog vaster in onze schoenen te staan en nog moer zekerheid omtrent zijn bedrog to krijgen, zinspeeldon we er op, dat hot portret van Maria Van Renen elders kon zijn on opperden zelfs, dat het waarschijnlijk in 't bezit was van Sir J. H. Tomlinsoh, (die bekend was als oen der schranderste kunstkenners van Engeland.) Hij had cchtor de vermetelheid a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een guldep, in de vermogens belasting, in de belasting op bedrijfs en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72 of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan een der vol gende voorwaarden lc; dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een buis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoo renden of in huur gebiuikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen ol, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den len Januari van het laatstverloopen jaar, achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, onder r.cmiegen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest én als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van eene door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen die in beide gevallen verkfieren, zoo noodig, ter bereiking van het veroischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f 100 (nominaal) ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste I' 50,ingelegcHn de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelij te spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eer.e coöpera tieve vereeniging of van eene stichting; Onder de bijzondere Spaarbanken, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de banken opge richt na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan bet bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Neder- landsche Bank hebben gedeponeerd 4o, dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of 'aangewezen bij algemeeuen maatregel van het bestuuf en in verband slaande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening vnn eenig bedrijf of beroep. om to beweren, dat sir Tomlison bedfogen was door een arm Hollandsch schilder, die yeel talent had voor 't copiëeren van be roemde meesters. H\j bezwoer ons, dat het portret, dat hij ons aanbood, de echte Maria van Renen was. Het succes heeft de man in de war gebracht, onderstelde sir Cbarles en nu denkt hij, dat we alles slikken, wat hij ons wijs wil maken. Maar de kruik gaat zoo lang te water, tot ze breekt. Nu zetten w(j hem schaakmat. Deze vergelijkingen waren nu niet pre cies artistiek, dat geef ik dadelijk toe, doch air Charles overdrachtelijke manier van spreken kan niet altijd een nauwkeurige oritiek doorstaan. We hielden ons dus, of we den man ge loofden en namen zijn verzekeringen aan. Daarna onderhandelden we over den prijs. We debatteerden voor den vorm vrij heftig hierover. Sir Tomlison had acht duizend pond betaald voor de echte Maria en de doctor tien duizend voor de valsche. Er bestond voor ons geen reden om zoo to loven en te bieden, duur Charles van plan was den oplichter een cheque te ge ven on hem dan gevangen te laten nemen doch we deden hot om alle achterdocht te vormijden. Tenslotte kregen wc de schil derij voor negen duizend pond. Voor dit bedrag wilde hij ons tegelijk een schriftelijk ARTIKEL 2. Onderhen,die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor baren man, die van minder jarige kinderen, wegens goederen, waarvan hun vader het vruehtgebruikheeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe bslastingen, waar voor eerst na3LDecember van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van bet bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen cener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel iu dien aanslag teuminsle een guldeu bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsjm en de Rijksop- eenten verstaan. Aanslag in de vermogens bedrijfs of perso neele belasting geeft geen aanspraak op kiesrecht indien hij het gevolg is van eeue met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huur prijs die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging wordt maandhuur tot weekbuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som verschuldigd voor gas of waterleiding, iogevai deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art, lb. 2o. eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of net gedeelte der gemeente, waar zij genoten wordt, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkele vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom ver minderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel; Overigens komt alleen geld in aanmerkiug. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehoudeu met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden iu een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel_ eeu gedeelte van het jaar. niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd gedurende welke iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrek king is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken do werkzaamheden waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb. 2o als vast week, veertiendaagseh, maand, of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van een inkomen, bedoeld in art. lb. 2o. een lijdelijke ongevaüenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb. 2o. der vrouw geldt voor haren man, dat van de inwonende (minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. bewijs geven, dat het doek, dat hij ons verkocht een echte Rembrandt was, dat het Maria van Renen uit Haarlem voor stelde en direct door hem gekocht was van de nakomelingen dezer dame in Gouda, De list was praehtig gelukt, In onze kamers in de Metropole wachtte een po litieagent, dien we ervan verwittigd hadden dat dr. Polperro op een afgesproken uur in het hotel zou komen om het bewijsstuk te teekenen en het geld in ontvangst te nemen. Charles vulde dan ook een cheque in, teekende ze en overhandigde ze aan den doctor. Polperro nam ze aan. In dien tnsschentijd nam ik mijn post hij de deur in, terwijl twee detectives, als bedienden gekleed, huiten de ramen stondeu. We vreesden nog steeds, dat dB schurk ons anders op het laatste oogenblik ontsnappen zou. Op het oogenblik, dat hij met een zegevierenden glimlach de cheque in zijn portefeuille deed, naderde ik hem en had hem, voor hij erop verdacht was, een paar handboeien aangedaan. Nu trad de politie naar voren. Nu hebben we je toch, riep ik uit. We kennen je wel, dr. Polperro. Je bent: kolonel Clay, alias senor Antonio Herrera, alias den eerwaarden Riohard Peploe Bra- bazon. Nooit van mijn leven zag ik iemand zóó Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzunderlijk worden genoemd, wordt de greds tussehen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wnrdt mededeeling gedaan in de staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte on- noodig, indien de plaatsing op die lijst berustteöp; lo. bewoniDg van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari a'snog hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen en lijfrente; 3o. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in een spaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermeld geval, wordt door den Burgemeester een aangiftebiljet ter invulling toegezonden, In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bepaald Gemeente of deel der Gemeente Üuur- prijs lb.lo.| Mioimum inkomen bedoeld ii lb. 2o. vrijewonljvrkost ot inwon.'ieninw artikel 2 2 TEXEL. 11.- 1300 137,50 1200 De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van he} volgend voorschrift, dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde liet opschrift: „Vrij van briefport; ingevolge art. 50 der kieswet" en in den linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender gswaarmerkt door zijne handteekening. Texel, den 27 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. verbaasd kijken. Hij scheen verpletterd en keek om zich heen, als kon hij zioh niet indenken wat er gebeurd was. Zijn dat twee krankzinnigen vroeg hij tenslotte» of wat bedoelen ze over dat ge bazel met Antonio Herrara. De politieagent legde de hand op zijn schouder. 't Is al in orde mannetje, zei hij, we hebben je nagegaan. Ik arresteer u, Ed ward Polperro, alias Richard Peploe Bra- bazon, wegens geld verkrijgen onder valsche voorwendsels van sir Charles Van- drilt, zooals deze onder eede verklaard heeft. De gevangene richtte zich op. Hoor eens, vriend, zei hij op verontwaardigden toon, er moet hier een vergissing plaats hebben. Ik heb nooit een anderen naam opgegeven. Hoe weet ik, dat deze heer Charles Vandrift is De man kan ons dit ook wel wijs maken. Ik voor mij ge loof eerder, dat het een paar ontsnapte krankzinnigen zijn. We zullen dat morgen wel uitmaken^ zei de ugent, hem bij den arm nemend, nu moet u echter meegaan naar het bureau, waar de heeren een aanklacht tegen n in zullen dienen. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1