N®. 2541. Donderdag 8 Februari 1912. 25sfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Hi onland. Van week tof week- Rit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 -regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Tb x 28 Jan.—4 Febr. Na een lange vacantie is de parlementaire molen ten onzent weer gaan draaien. De Eerste Kamer is in de afgeloopen week weder bijeengekomen en over enkele dagen zal ook de Tweede Kamer opnieuw d6n arbeid hervatten, om dat tegen den zomertijd te eindigen. Onze Seuatoren zijn begonnen met het afdoen der Militiewet, waarover zooals men zich zal herinneren in de Tweede Kamer nogal heel wat te doen is geweest. En ze kwamen er dan ook gauwer mee klaar dan de heeren van de overzijde. Zooals te verwachten was werd de Militiewet aange nomen en nog wel zonder hoofdelijke stemming. Echter niet zonder discussie. Verschillende leden hebben tal van bezwaren ter tafel gebracht en soms op een voor den minister van oorlog en voor de regeering allesbehalve aangename wijze. Maar minister Colijn is niet voor een kleintje vervaard en voor de rest hielp de minister van binnenlandsche zaken hem, zij het dan als „burger-corveeër, zooals de jolige premier geliefde op te merken. Bij het volgende wetsontwerp of eigenlijk wetsontwerpen want het waren er wel tien, ging het evenmin zonder debat. En, wat minder prettig voor de regeering was, de ontwerpen werden per slot van rekening nog verworpen ook. Minder aangenaam voor de regeering, doch een groote teleur stelling voor zoovele rijksambtenaren en beambten, die zich gevleid_ hadden met de hoop op een gewenschte duurtetoeslag van f20. Men weet dat de Tweede Kamer de ontwerpen aannam waarbij de regeeriDg voorstelde met het oog op de dure tijden een toeslag in eens te verleenen van f 20 aan ieder ambtenaar of beambte in dienst van het Rijk wiens inkomen beneden f 1000 is. Niet alzoo de Eerste Kamer. Na breed voerige bespreking werden de duurte- ontwerpen alle verworpen met een groote stemmenmeerderheid. Wel een heele teleurstélling voor de betrokken personen en hun gezinnen. Na de duurte-ontwerpen volgden een aantal kleine en van minder belang. De volgende week zullen de begrootingen een beurt krijgen en als het niet al te zeer tegenloopt dan kan half Februari onze Senaat weer met vacantie gaan omdat het werk dan voorloopig weer af is. Op parlementair en politiek gebied was er overigens weinig nieuws in de afgeloopen week. Alleen zouden we niet onvermeld willen laten dat naar luïd der berichten de heer de Savornin Lohman zich in 1913 niet weer voor een Karïierzetol beschikbaar zal stellen, tenzij het landsbelang hot mocht vorderen. De heer Lohman begint een dagje ouder te worden en met het oog op zijn leeftijd wenscht hij plaats te maken voor jeugdiger kracht. Als politieke leider van de Christ. Historische partij zal d6 heer Lohman dan wel aftreden ofschoon hij wel leider van de Nederlander denkt te blijven. Het behoeft geen betoog, dat het heengaan uit het politieke strijdperk van dezen stoeren strijder niet enkel teleur stelling zal wekken bij zijn geestverwanten. De heer Lohman is een van die figuren, die eigenlijk in onze volksvertegenwoor diging moeilijk gemist kunnen worden,die een gansche richting verpersoonlijken en door groote parlementaireervaring en keunis op het gebied van wetgeving en bestuur een belangrijke plaats innemen in de Hoogere vergadering. Men moge in zijn politieke overtuiging ver van die van de heer Lohman alstaan, toch blijft deze een van de meest vooraanstaande mannen in ons parlement. Tot slot iets over een ander bekend persoonlijkheid. De Staatscourant van Dinsdag bracht de benoeming van een opvolger van wijlen jhr. mr. van Swindere. De heer jhr. mr. J. Roëll is bij Kon. besluit benoemd tot vice-president van den Raad van State. De naam van den heer Roëll heeft in den lande een goeden klank. Een lange reeks van jaren toch heeft de nieuwbenoemde vice-president van den Raad van State deelgenomen aan het publieke leven en zich daarbij in menig opzicht onderscheiden. Meer dan 20 jaar lang was de heer Roëll lid der Tweede Kamer, eenige jaren had hij bovendien zitting in onzen Senaat waarvan hij als afgevaardigde van N. Holland nog deel uitmaakt. In 1894 werd hij geroepen tot vormen van een Kabinet, waarin hjj als Minister van buitenlandsche zaken zitting nam. En van 1905—1909 was hij een waardig voorzitter van de Tweede Kamer. Men kan dus met recht zeggen dat jhr. Roëll iemand is van veel politieke en parle mentaire ervaring en met een zeer eervol verleden. Als beslist aanhanger van de liberale beginselen deed hij zich steeds kennen en de liberale pers laat dan ook niet na aan Min. Heemskerk een eere-saluut te brengen, omdat hij zich niet door politieke motieven van lagere orde heeft laten weerhouden van het voordragen van een man, wiens persoonlijkheid zoovele aanspraken biedt op het hooge ambt van vice-president van de Raad van State. —o—o—o— In Duitschland raakt men nog steeds niet uitgepraat over den uitslag der Rijksdag verkiezingen, Wel is na het vallen der beslissing in het land met groote opge wektheid den verjaardag van den Keizer gevierd, doch de feestklanken zijn al weer weggestorven, terwijl daarentegen de na galmen van den verkiezingsstrijd in de afgeloopen week nog luide gehoord werden. Niet alleen in de pers, maar wel inzonder heid in het Pruisische Kuis van Afge vaardigden of anders genoemd den Pruisi- schen Landdag. Deze is al een paar weken aan den arbekl en heeft de begrootingen onder handen genomen. En daarbij is natuurlyk den uitslag van de verkiezingen niet vergeten. Een merkwaardige rede voering werd dienaangaande wel gehouden door den minister Dallwitz een conservatief, die over den rooden vloed natuurlijk aller minst te spreken was. Von Dallwitz had het inzonderheid over de beambten en ambtenaren van het rijk. die rood gestemd mochten hebben. Deze behoordon naar zijn meening ontslag aan te vragen of ontslagen te worden, omdat zij door op een socialist te stemmen hun eed gebroken hadden, hun 'eed van trouw aan den koning. Niet alleen ging de minister op deze wijze zijn mis noegen over den uitslag der verkiezingen uiten, maar hij ciced tevens ook mode- deelingen omtrent de kiesrechtplannen dor regoering. Zooals ni6u weet bezit" Pruisen de grootste der bondsstaten, nog oen zeer achterlijke kiesregeling. Door Von Bulow werd het vroeger aleens het slechtste kies stelsel van Europa genoemd en hij heeft bij die gelegenheid medegedeeld, dat het do wil van den KoniDg was verbetering aan to brengon. Die verbetering laat even wel nog steeds ,op zich wachten. Ja wat meer zegt, zal in den eersten tijd nog niet aan de orde komen. Von Dallwitz deelde mede, dat de regeering er niet aan denkt met nieuwe Kiesrechtvoorstellen te komen, omdat de meeningen in dat opzicht in den Landdag te veel uiteenliepen. Dit laatste is echter maar een doekje voor het bloeden. De Pruisische regeering vreest blijkbaar dat ook de Landdag niet verschoond zal blijven van den rooden. vloed, indien het kiesrecht daarvoor eens flink uitgebreid mocht worden. Thans kunnen de jonkers nog de lakens uitdeelen in den Landdag; maar na kiesrechtuitbreiding zou dat wel eens anders kunnen worden. En de Prui sische regeeriug heeft het nog liever met de jonkers dan met de rooden te doen. Dat de rede van Von Dallwitz niet onbe sproken gebleven is, ligt voor do hand. Van vrijzinnige en socialistische zijdeiser krachtig togen geprotesteerd dat de minister ambtenaren die rood stemden, huichelaars en meineedigen durfde noemen. En van beide zijden is er op gewezen dat de her vorming van het kiesrecht toch niet tegen te houden zal zijn. De vrijzinnige spieker waarschuwde de regeering voor de gevolgen die enkel voordeel voor het socialisme zouden bréngen. Door een der Conservatieve sprekers werd allereerst de regeeriug te lijf gegaan omdat die wel tegen de rooden durft praten maar niet handelen. Deze spreker wilde uitzon deringswetten voor de socialisten inzon derheid de socialistische pers moest ge breideld worden. Er heerschte bij deze debatten groote beweging in het Huis en venijnige inter- rumpties waren niet van de lucht, —o—o—o— In Lissabon hebben in de laatste dagen arrestaties op groote schaal plaats gehad, als gevolg van de oproerige beweging die er uitgebroken was. Meer dan 1500 personen werden in verzekerde bewaring gesteld. De stakingsbeweging had groote afmetingen aangenomen in de laatste dagen. En niet minder een zeer ernstig aanzien. Het was er op de gewone wijze mee gegaan. In de stadswijk Evora brak de staking uit en al spoedig werd daarop de, algemeene staking geproclameerd. En het warme Zuidelijke bloed kwam in beweging. Er hadden straat gevechten plaats en er werden tal van malen bommen geworpen. De staat van beleg werd afgekondigd en de militairen kregen het bestuur in handen. En deze zijn maar dadelijk begonnen 1500 der grootste druktemakers achter slot en grendel te brengen. Onder hen ook personen van aanzien, want het bleek dat er achter de stakingsbeweging eigenlijk nog iets anders zat, n. I. een poging der monarchisten om den boel op stelten te zetten. Als aanstoker werd gevangen genomen Jpzë Avezets Castillo, de laatste minister van buiten landsche zaken onder het Koningschap. De kalmte is na de arrestaties in Lissabon teruggekeerd. In de Kamer is Donderdag een regeerings- voorstel behandeld en aangenomen, om de gearresteerden te laten terechtstaan voor militaire rechtbanken bij groepen van 25 tegelijk. Bij die gelegenheid deelde de minister-president mede, dat de regeepng zekerheid had dat de reactionairen zich van de fatsoeulijko werklieden organisaties bediend hebben om te Lissabon een revolutie te verwekken. De Kamer schaarde zich aan de zijde der regoering en nam met alge meene stemmen een motie van vertrouwen aan. Tevens besloot ze om den staat van beleg en de militaire dictatuur een maand lang te halndhaven. De leiders der ver schillende Kamergroepen zegden hun st6un aan de regeering toe. Ook de Senaat keurde de handelingen der regeering goed en beloofde haar zijn steun. TEXEL, 7 Febr. 1912. Van de laatste dagen. IJs, ijs, en nog eens ijs, zoo luidt de inhoud van de berichten welke de bladen der laatste dagen ons geven, Gestremde vaart zoo ongeveer overal., en dat Da Vrouwendag. De mopperaars over de zachte of geen winters, thans, bij vroeger, kunnen nu eens tevreden zijn, waüt de wintervorst zooais die ons in het begin van deze maand zijn macht liet gevoelen, was nog strenger, dan in het midden der maand Januari ons deel moest zijn. De thei mometer werd druk geraad pleegd en wees onrustbarende cijfers aan 19, 20, 22 ja zelts tot 28 graden vorst werden geconstateerd, en dat niet slechts in het noorden des lands, doch in tal plaatsen. Uit de Tel. teekenden wij op dat in de nacht van Zaterdag op ZoDdag de thermometer aanwees 28 graden vorst op de ruimte, en een briefkaart welke wij ontvingen uit Amsterdam, van een vroegeren plaatsgenoot, meldde van 5 dezer: „toen ik heden, morgen om half- tien mijn thermometer op het straatje Prins Hendrikkade, neerzette, was na slechts 'A uur de kwik zoover gezakt, dat het niet meer was te zien alzoo 32 graden vorst minstens We kunuen het er voor dezen keer alzoo wel mede doen en zouden meenen dat een „ouderwetsche wmter" nog eens goed in het geheugen is geroepen Wel jammer dat de wii terzoolaatisgekomeD, zoodet het ijs' erin iak dat zulk een tijdperk biedt, w el niet van zoo langen duur belooft te zyn. Velen hebb u zich echter zeker ver blijd toen zij gisterenmorgen mochten ontwaren d l. de strenge meneer was afgereisd en wat zachtere temperatuur was ingetreden, want waarlijk 't was kras genoeg. De wintervorst bezorgde ons hier nog eenige stoornis in het vervoer van post, personen en goederen, doch houdt de dooi aan dau zal ook dat wel weder iQ liet reine komeu. De herinnering aan de strenge heerschappij van den wintervorst in 1912 zal even vel nog lang in gedachte bljjven. !)o Bioscope-vcorstelliug. De aangekondigde buitengewone bios cope voorstelbaren op Zaterdag 3 en Zondag 4 Febr., in het Hotel „Texel", hebben ter boeaalder tijd voortgang ge had, zonder stoornis. Zulks was të ver wachten, want de heer Vlessing had ons reeds jvan te voren gemachtigd te verklaren dat alle teleurstelling uitge sloten zou zim, -augezien de benoodigde apparaten reeds tijdig in het Hotel aan wezig waren, ipokdeheer Scheepmakers, die ten deze zoo gunstig bekend staat, was p. esent, zoodat slechts de opkomst van publiek nooclig was om eeu „goeden avond" te maken. Die opkomst was evenwel niet, zooals men zich had gevleid, vooral niet op den eerste; a.vnnd d-s Zondags was de opkomst beti r en genoten de aanwezigen in booge mate -an hetgeen door den uitvoerder we:.; gepresteerd. Het pu bliek had allé uv- n lot tevredenheid. Voor den ondernemer waien devooi- TEXELSCHE COURANT. BL.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1