INGEZONDEN STUKKEN- ;o». stellingen evenwel niet van dien aard, zooals men zich wellicht had gevleid. De oorzaak er van? Vermoedelijk wel j het minder gunstige weer, hetwelk meer uitlokte om in de gezellige, ver warmde huiskamer te vertoeven. Daarbij komt, dat, hoe gunstig de uitvoerder ook mag bekend staan op zijn gebied, men toch ook van het goede wel wat te veel kan krijgen, en als gevolg daarvan, omdat Bioscopevoorstellingen nu hier niet heel nieuw zijn, velen, met het koude weder, de tocht naar het be stemde lokaal er maar aangaven. Voor den ondernemer is dat zeker een schrale troost, maar 't geldt in dit geval als zoo menigmaalteleurstelling blijft niet uitgesloten. 't Nut. Niettegenstaande de Siberische koude die Maandagavond buiten de zaal heersch- te en waartegen die goede ouderwetsche kolomkachel alle krachten moest inspan nen om haar buiten de zaal te houden, was de vergadering van het Nut heel goed bezocht. De spreker werd ingeleid door den voorzitter, den heer Gaarlandt, die in het openingswoord gewaagde van ons isolement door ijsgang, hoe wij dan op elkander zijn aangewezen en thans zoo gelukkig zijn een goed bekende uit en in ons midden te zien optreden. De heer de Jongh van de Waal, deelde daarop in aansluiting met het gesprokene van den voorzitter mede, dat hij thans voor de 24e maal voor het departement Texel optrad en hoopte dat het hem gegeven zou zijn het kwartje, zooals hij dat uitdrukte, vol te maken. Spr. was onlangs opgetreden in een departement waar uit de lezing van d6 notulen bleek, dat de spreker vóór hem, zooiets ernstigs had voorgedragen, dat de aanwezige dames hadden zitten snik ken dit nu lag niet in zijn aard en zijn bedoeling, hij hoopte met hetgeen hij ten beste zou geven een vroolijke stemming op te wekken. En hij heeft een vroolijke stemming opgewekt; met „Twee tegen één", een Zeeuwsche nouvelle, met „De jonge man die graag een baard wilde hebben", maar vooral met „De Zilveren bruiloft", zat zijn gehoor bij wijlen te schudden van lachen. Het woord van dank van den voorz. en de toezegging, dat het bestuur den heer de Jongh gaarne de gelegenheid zal geven hier nog eens op te treden, was zeker wel verdiend. Keuring zaaigranen. Bij de den 5 dezer gehouden keuring vaD Zaaigranen te Amsterdam, uitge schreven door de Holi. Maatsch. van Landbouw, werden o.m. prijzen toege kend aan de firma C. R. Keijser Co. alhier, en wel een prijs voor Erwten van landbouwers; een idem voor Haver; een idem voor Gerst; een diploma voor Tarwe. Op deze keuring waren talrijke in zendingen, n.l. 209 nummers. Vrouwenkiesrecht. Al behoort het isolement tot het ver leden en vaart onze „Dageraad" alle dagen twee en drie malen van den vasten wal naar hier de geregelde ver binding is verbroken en de wintervorst speelt ons parten. Mej. v. d Hoeven van Alkmaar zou gisteren, Dinsdag voor de afdeeling Texel van de vereeniging voor Vrouwen kiesrecht optreden, en of nu het gerucht reeds tot de leden was doorgedrongen, dat genoemde dame niet was overge komen, de vergadering bleek 'slecht bezocht, slechts 13 leden waren aanwezig. De voorzitster der afdeeling, mej. El. Langeveld, opende met een gepast woord en deelde mede, dat de secretaresse mej. Gr. Keijser, had aangeboden in plaats van mej. v. d. Hoeven op te treden. Een uitgebreid en zakelijk verslag over het afgeloopen jaar werd gelezen, waaruit we overnemen dat de vereeniging in ledental van 46 tot 73 was vooruitgegaan en 3 bestuurs- en 9 algemeene verga deringen waren gehouden, dat de ver trokken presidente, mevr. v. 't Hof als herinnering en blijk van waardeering het insigne van den Wereldbond was vereerd en dat de voorgenomen meeting door omstandigheden niet kon doorgaan. De rekening over 1911 door de p nn. mej. C. Rab voorgelezen, sloot met een batig saldo van f'6,597onder de ont vangsten was echter ook gerekend het kassaldo van 't vorig jaar, groot f 13,7(>'h, zoodat leitelyk de uitgaven de ontvang sten hadden overtroffen nagezien door een drietal dames werd ze zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de dames C Rab en Gr. Keijser werden herkozen; in plaats van mej. R. P. Kievit die wegens vertrek naar elders bedankte, werd ge kozen mej. A. Visser Bruin, terwijl werd besloten mej. Kievit namens de vergade ring te bedanken voor de ijver en de toewijding aan de afd. betoond. Mej. Keijser daarna het woord be komende, vroeg de aandacht van de vergadering voor het eerste hoofdstuk van „De vrouw om arbeid" van Olive Schreiner, die zij kortelijk bij de ver gadering inleidde. Met onverdeelde aandacht en onder ademlooze stilte werd de spr. gevolgd, die op waardige wijze het ernstige werk van de hoogbegaafde schrijfster weergaf, de schildering van „de positie der vrouw in het verleden" tot aan den buidigen dag het woord van dank van de voorz. aan het slot was meer dan verdiend. Te ruim 10 ure werd de vergadering gesloten. Oudeschild, 6 Februari. J.l. Zaterdag zag men hier langs de steenglooiing buitengewoon veel rotgan zen. Door liefhebbers van de jacht werd hier druk van geprofiteerd. O a. wist de havenmeester B. Beumkes dien dag niet minder dan 39 stuks te bemachtigen. In de eerste twee schoten werden er niet minder dan 13 getroffen. Sinds Zondagmorgen j.l. is onze haven geblokkeerd door het ijs. Zoover het oog reikt, kan men geen water zien. Hier en daar verheffen zich reeds kleine ijsbergjes. Met moeite wist De Dageraad" dien morgen de haven te verlaten en naar Helder te komen. Het was een moeilijke reis. 's Morgens om 6 uur reeds begonnen, was zij om half acht uit de de Haven en pas tegen tienen te Helder. Dien dag kwam er geen post over. Sedert Maandag gaat echter de dienst over het Horntje geregeld zijn gang. Ben Hoorn, 3 Februari. Hedenavond had in het Loodsmans welvaren de uitvoering plaats van O.K.K. Jammer was het dat het weder zoo bar was, de zaal was maar matig bezet en ze had verdiend vol te wezen. Achtereenvolgens werden opgevoerd 1. De rechte weg is de beste; 2. Eens gekocht, blijft gekocht 3. Eén uur dokter 4. De verliefde gemeente-secretaris. Al de vier stukjes liepen flink van stapel. Daai de opkomst gering was heeft men besloten a.s. Donderdag de genoemde stukjes nog eens op te voeren. Oosterend, 6 Februari. Gisteren is alhier overleden op 84- jarigen leeftijd Mej. de Wed. A. Bremer. De overledene laat na 105 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Langs de kusten hielden zich in den laatsten tijd groote vluchten rot ganzen op. Met het strenge winterweer hebben de dieren het hard te verant woorden. Menig versuft dier wordt door kraaien en meeuwen omgebracht, wat uit menigvuldige cadaver-resten blijkt. De visschers zijn werkeloos. Met het vorige winterweer waren er nog visschers in het Nieuwediep gebleven, om vandaar uit garnalen te kunnen vangen Nu liggen alle schuiten inge vroren in de Texelsche haven. Door brikeltendamp gestikt De vrouw van den korporaal stoker Boon, te Hellevoetsluis, ging Zaterdag als gewoonlijk, met haar dochter van 13 jaar aardappelen ^chillen aan boord van „Hr. Ms. Bonaire". Voor de kou had zij een stoof met een briket meegenomen en ging aan haar werk in een hut waarvan zij de deur goed sloot. Zij schijnt daarna een versche briket op de gloeiende as gedaan te hebben, want toen de sergant kok ging onder zoeken, waarom zij zoo lang wegbleef, zag hij ze beiden bewusteloos liggen, het riieisje met het hoofd op den schoot der moeder. De officier van gezondheid Tichelaar, die weldra ter plaatse was, gelukte het om het kind bij te brengen, maar de moeder was overleden. Zij v.as pas 38 jaar en laat 6 kinderen achter. Beter ten halve gekeerd. De afgeloopen week werd eeu conduc teur der Westlandscho Stoomtram ont slagen met verbeurdverklaring van zijn f 100 waarborgsom, wegens diefstal, in dienst der maatschappij gepleegd. De man had twee kaartjes Loosduir- sche Tol Den Haag dus voor een bedrag van 8 centen, vergeten op zijn rapport te plaatsen. Den volgenden dag schijnt de directie ingezien te hebben, dat dit geen optreden was tegenover een beambte, wien niets anders too laste kon gelegd worden althans het ontslag werd iugetrokken en de betrokkene in dienst gesteld. Nijm. Ct. Een kranige jongen. In het Haagsche Bosch sloeg een paard, gespannen voor een arreslee, op bol, met het gevolg dat de inzittenden er uit rolden. De 15-jarige C. Hoegee, die het hollende dier tegemoet liep, vatte het bij den teugel en werd ongeveer 25 meter meegesleept. Hij wist het eind van den teugel om een langs den weg liggenden boom te werpen, waardoor het paard kwam te vallen. Door het kranige optreden van dit jongmensch, dat volgens een ooggetuige in ernstig levensgevaar verkeerde door zijn koene daad, liep alles zonder onge lukken af, daar ook de personen die uit de arreslee waren gerold, er zonder ernstig letsel waren afgekomen. Be Spaansche scliaigraver. Een neringdoende te Doetinchem heeft van dit heerschap, z.g. inde gevangenis te Valencia verblijvend, een brief ont vangen om hem een som gelds te zenden teneinde de inbeslagneming zijner goe deren op te heffen. De man is heel royaal, want een belooning van een derde der vetborgen som (120.000 fr.) is toegezegd. Ook een inwoner van Delft is door den Spaanschen schatgraver in 't ver trouwen genomen. Verder nog de heer M. B. te Assen. Allen zullen wel niet aan zijn verzoek voldoen. Wie zullen nu volgen Uit de rubriek voor dames. Al menige huisvrouw heeft terwille van haar eigen rust en van de vrede in haar huisgezin gedacht en gepeinsd over een oplossing van het dienstboden- vraagstuk, zonder bevredigend resultaat evenwel. Zou die oplossing echter niet te vinden zijn, naar aanleiding van de Oudejaars- avondviering in Engeland? Daar toch zet men voor den grap dien avond den geheelen boel op zyn kopmen draait de geheele geschiedenis „topsyturvy" en zoo vervullen mijnheer en mevrouw de rol van (kok, kellner, portier enz.) en meid (kookster, kamer meisje enz.) Alles heet er zoo'n dag in de puntjes te gaan, men amuseert zich dol met de huishoudelijke bezighedenwaarom dan maar niet voor goed de rollen omge keerd Zoo dat dan nog niet een ideale we reld wórden Gouden Vijfguldenstukken 1 Bij den Raad van State is een wets ontwerp aanhangig, waarin o.a. opgeno men is een voorstel om over te gaan tot aanmunting van gouden vijf-gulden stukken. Quitantiezegel. De Minister oordeelt dat met het oog op de eischen tegenwoordig aan de schatkist gesteld, geen sprake kan zijn van afschaffing van het quitantiezegel. De waarde van één stem 1 Te Sluis is met 174 stemmen tot lid van den Raad gekozen de heer P. J. De Bruijne (lib.), terwijl zijn tegencandidaat, de Katholieke heer H. Buyck, 173 stemmen vei kreeg. Wolhandel. Nadat de wolhandel in West Friesland geruimen tijd heeft stilgestaan, komt er thans weder meer leven in dit artikel. Te Scbagen werden in deze week aan gevoerd en gewogen ruim 5000 vachten, die verkocht waren tegen 90 a 95 cent de K.G. Zijp. Courant. Landverdedigcrs. Vrijdagavond omstreeks kwart voor twaalf trokken vijf mariniers, die een weinig beschonken waren, al schreeu wende en zingende de Korte Koningstraat door. Door den dienstdoenden agent werden zij aangemaand zich kalmer te houden en hun weg te veivolgen. I L D< Een vloed van scheldwoorden was kunï hierop het antwoord. De agent zag zich "ik verplicht een der belhamels te arresteeren dag i wat niet zonder moeite gepaard ging, bover De vier anderen trachtten daarna huiuez? kameraad te ontzetten, zoodat de agent eens6 genoodzaakt was van zijn wapenstok onver gebruik te maken en alarm te blazen, '®erei De arrestanten poogden den agent indiD&e een der kelders te werpen, doch door de hulp van een der bewoners van die straat werd dit voorkomen. Niettemin beliep de agent een kleine wonde aan het hoofd op. Hij kon zich|~ intusschen niet genoegzaam verdedigen, waarna de mariniers kans zagen ft vluchten. Onmiddellijk telefooneerde hr naar het bureau Oostenburgergracht ou de mariniers die thuis behoorden bij het wachtschip aan te houden. Bij de vlucht bad een hunner zijn pet achtergelaten, zoodat de agent een bewijsstuk in hander had en de namen van het vijftal zijnrcr(^ bij de politie bekend. |en Wat een liefhebbers. Naar de „Tijd" verneemt, zijn voor het verg examen voor commies der Rijksbelas jng| tingen, dat te Arnhem in April zal plaats |ez0 hebben, niet minder dan 1112 examinani guni op de lijst geplaatst en zullen dezer ic achtereenvolgens worden opgeroepen, hebt Verder deelt men mede, dat er slecht ^es 120 plaatsen te bezetten zijn, zoodat 2c men op een zwaar examen, dat verge ujtv, lijkend is, en een zéér strenge keurin; anye kan rekenen. 0j S( Een dure kip. De heer H. Gijsbers te Winterswil te7e heeft aan een Duitscher een zwart- ter minorca hen verkocht voor 100 mar! gUm (f60). Zoo Goede vangst. Als een zeldzaamheid zij gemeld, da waa in de eendenkooi van den heer C. J. d- niet' Rooij onder Melissant, in één week tijd; 3000 eenden zijn gevangen. 0p(jr De koude. J® J vero Mededeeling van het Kon. Ned. Mefeort m, logisch Instituut te De Bildt De heldere nacht en een paar uur va zwakken wind hebben in verband me den sneeuwval van de vorige dagen t De Bildt in den nacht van Viijdag o Zaterdag den thermometer doen daler Bi tot 20 graden Celsius, een temperatuu gem bijna gelijk aan de laagste hier ooi: -keni waargenomen: 20,7 graden Celsius o; 191S 21 Januari 1850 en overigens alleei iede: geëvenaard door de temperatuur op lijst December 1871. Slechts acht maal ge geve durende de geheele waarnemingsreek een van 1849 at zijn temperaturen beoedei 17 15 graden Celsius voorgekomen. Voo Dece Februari was tot nu toe het absolul- t, minimum 17,7 graden Celsius (18 Febi 1855). De drank. Tengevolge van het overmatig gebruit van alcohol heeft te Leiden een jou{ mensch in een aanval van razernij ii de Groenesteeg bij verschillende bewl ners 32 rditen ingeslagen. Daarbij lie| hij zulke ernstige verwondingen op, éi dr. B. na hem verbonden te hebben verdere behandeling in het Ziekenhui- noodig achtte. Oud Oost De directie van de Staatsspoor mot voornemens zijn in April, ter gelegenheid Uos van het 50-jarig bestaan der Maatschappf aan het geheele personeel een maand extrt salaris uit te keeren. Bur Althans zoo wordt aan de „Tel." gf' meld. Wa, Oud Een geldelijk monument voor liet nu geslacht Mijnheer de Redacteur 1 Uil liet verslag van de vergadering der ver eeniging //Vooruitgang is ons doel/' zie ik dt een der leden de bewering ten beste gaf, ik men bezig is een geldelijk monument voor btl nagedacht te stichten. Ik veronderstel dat dl' bewo-ing niet maar is geweest een //praalje voï de vaik//, dat dus die bewcriug op goede grondel rust. Mag ik dan lat lid eens uitnoodiger, d* gronden uileen te zotten, eens met z(jno bere keningen voor den dag te komen. Immers on middellijk duidelijk is hetgeen hij beweerae niel De vereeniging hez.it nan het einde vnn liet nf- geloopen jam f 2272-1.02Zy zal voor datbif nageslacht aan do beurt komt, ann het tcgci woordigo geslacht nog moeten uitbetalei 191' mnal t 75;is f 1'1-3-175,lCr moet dus no| geïnd worden ruim f 120.000.—, (honderd twin tig duizend guldon), om nan de vcrplichlingen die do vereeniging heeft op zich genomen, U But Den plant: T)pn (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1 Coci Oost

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2