2543, Donderdag 15 Februari 1912. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. 3—10 Febr. De Eerste Kamer zette in de afgeloopen week de behandeling van de Staatsbegrootipg 1 voort. Ze is al eeD mooi eind opgeschoten, ofschoon er soms nogal breedvoerige debat ten gevoerd werden. Inzonderheid bij die hi yoor binnenlandsc'ae zaken, waarby nogal uitgeweid werd over de onderwijs kwestie. De leden der Tweede Kamer kunnen zich 1 zoo langzamerhand ook weer gereed maken - om den arbeid te hervatten. De Kamer is bijeengeroepen tegen den' 20 dezer. Eerst zal eenigen tijd in de afdeelingen vergaderd worden. Nu, de heeren hebben een behoor- !1 lijke vacantie gehad. Zoo om en bij de twee maanden. En dat, waar er hoopen werk op -afdoening liggen te wachten. Overigens was er in de afgeloopen week - weinig biniienlandsch nieuws op parlemen- !jv tair en politiek gebied. De nieuwe Duitsche Rijksdag heeft zijn yj arbeid aangevangen. Woensdag heeft de plechtige opening plaats gehad. De openings- v plechtigheid was gelijk aan die van andere ij jaren. Vooraf gingen godsdienstoefeningen in de slotkapel en in 66n der katholieke kerken, waarna in de witte zaal van het H Koninklyk slot de heeren afgevaardigden samen kwamen, behalve de sociaal-demo- gjcraten, om de-openingsplechtigheid bij te wonen. Keizer Wilhelm verscheen al spoe- dig, voorafgegaan door de militaire groot- waardigheidsbekleders die de symbolen 1 van het rijk de schepter, kroon, appel en zwaard droegen en omringd door de prinsen en den hofstoet, die zich schaarde rond den "fH troon waarop de Keizer plaats nam. Uit de ife' handen van den rijkskanselier nam hij de Troonrede over om deze voor te lezen. De plechtigheid had het gewone verloop. De voorlezing van de troonrede werd staande 4aangehoord en de Keizer kreeg ter begroe- B ting en tot afscheid de gebruikelijke Hoch's. - Het kan niet ontkend worden, dat wel ■met eenige belangstelling uitgezien werd naar den inhoud der Troonrede. Na de - 1 veelzeggende verkiezingen, waardoor de HRijksdag zoo'n erg roode tint gekregen heeft, was dat alleszins verklaarbaar. Toch «bracht de Troonrede geen verrassingen. Integendeel, hetgeen daarin gezegd werd I« zou onder bijna alle omstandigheden gezegd kunnen worden. Regelrechte zinspelingen IX op den afloop der verkiezingen of op de sociaal-democratische overwinningen, kwa- men er niet in voor. Zelfs was er een beetje voorstellingsvermogen voor noodig om Izijdelingsche zinspelingen erin te ontdekken. Ook wat de regeeringabeloflen betreft was de troonrede heel gematigd. Wel werd met ;r enkele woorden het voornemen tot ver- p' sterking van leger en 'vloot aangekondigd in alsmede tot het indienen van enkele ont- 5 werpen op wetgevend gebied, doch alles o? werd al heel kort behandeld. De Keizer riep ja x de medewerking der afgevaardigden in om x j de hechte gebindten van het Rijk in stand 1; 'f te houden, gewaagde van Duitschland's B streven om den vrede te bestendigen en ili - eindigde met over „den strijd van den dag" heen te zier. naar de toekomst van het ik Duitsche Rijk. Over 't algemeen is de inhoud der troon- I rede met instemming begroet. Geen der I partijen had zich te beklagen, niemand el werd aangevallen en zelfs de sociaal-demo- B cratie kwam er zonder een veegje uit de pan af. Naar luid der berichten heeft de D Keizer zelf de troonrede opgesteld, zoodat het dan ook meer een heenwijzing was naar de groote lijnen waarlangs de Duitsche Staatkunde moest worden geleid, dan een regeenngsverklaring met de opsomming jr, van Ó6 plannen en plannetjes die in het H regeeringshart gekoesterd 'worden. Het eerste werk na do officieele opening was het kiezen van een president. Dat ging I evenwel niet zoo vlot als wel eens vroeger, rei ^e machtsverhouding der partijen is door do jongste verkiezingen nogal gewijzigd I geworden, zoodat feitelijk- de linkerzijde de vourzitterszètels toekomt. Doch de sociaal-democrateD maakten nogal bezwaar. Een kamervoorzitter heeft verplichtingen jj jegens den Keizer. En daar willen de sociaal- democraten nietain. De nationaal-liboralen i waren er bovendien tegen gekant om voor de ambten van voorzitter, 2e en 3e voor zitter Centium en Conservatieven g6heei uit te sluiten. Lang en breed hebben de partijleiders over het moeilijke geval be raadslaagt zonder het aanvankelijk eens te kunnen worden. Donderdag moest de ver kiezing reeds plaats hebben, doch op voorstel van Bassermann werd ze tot Vrijdag ver daagd. De onderhandelingen waren nog niet geslaagd en werden opnieuw voort gezet. Vrijdagmiddag had de verkiezing plaats onder zeer groote belangstelling van. het publiek. Het resultaat was dat tot voorzitter werd gekozen Dr. Spahn van het Centrum, na herstemming met den sociaal-democraat Bebel. Tot eerste vice voorzitter werd ge kozen de sociaal-democraat Scheidemann en tot tweede ondervoorzitter de nationaal- liberale Paasche. Naar luid der berichten heeft Dr. Spahn de benoeming aangenomen, ofschoon het Centrum eerst verklaard had niet met de sociaal-democraten zitting te willen hebben in het presidium. o—o—q De Engelsche minister Lloyd George heeft dezer dagen weder eens een rede voering gehouden over het belang van vlootbeperking. Natuurlijk bezong hij daarbij hoe schoon het wel zou zijn indien Duitsch- land en Engeland eens wat minder wan trouwend tegenover elkaar stonden en ook hoe goed het zou zijn indien de uitgaven voor leger en vloot verminderd zouden kunneD. Hoeveel geld zou dan niet aan de volkswelvaart meer dan thans besteed kunnen worden. Dat de redevoering van den Engelschen minister de aandacht ge trokken heeft ligt voor de hand. Zoo is er dan ook in de laatste dagen weer vrij wat geschreven over een mogelijke toenadering tusschen Engeland en Duitschlaud. Vooral de Engelsche pers doet vriendelijk en zocht in den uitslag der Rijksdagverkiezingen het bewijs dat Duitschland vredelievend is. In Duitschland zelf houden de bladen zich nogal gereserveerd. Sommige beweren dat het de Engelsche pers te doen is om in Duitschland stemming te maken tegen de komende regeeringsvoorstellen tot uit breiding van leger en vloot. Ook zijn er die niet ten onrechte de vorige redevoering van Lloyd George in herinnering brengen. De oorlogsdreigende redevoering in de Marokkodagen. Ze wantrouwen dan ook de „Engelsche lokstemmen". De „Voss Zeit." evenwel oordeelt anders. Het blad meent dat de Duitsche pers niet al te pessimistisch moet wezen. Want er worden thans tusschen Berlijn en Londen belangrijke onderhandelingen gevoerd. Het blad zegt dit uit vertrouwbare bron te kunnen mededeelen. Er worden onderhande lingen gevoerd, die wellicht tot een politieke gebeurtenis van den eersten raug aanleiding zullen geven en die in de officieele betrek kingen tusschen beide landen een groote' verbetering zal brengen. Officieel is dit belangrijk, bericht noch door de Duitsche noch door de Engelsche regeering tegengesproken. Een feit is daar bij dat de Engelsche minister van oorlog f to Berlijn vertoeft en besprekingen houdt met de regeeringspersonen. Toch weet de „Nat. Zeït" mede te deelen dat het bericht van de „Voss Zeit" onjuist is. Nadere be richten zullen moeten worden afgewacht. Dat een betere verhouding tusschen Duitsch land en Engeland niet lang op zich moge laten wachten is ongetwijfeld een alge- rneeue wensch. VEItG AOEIilA'G van Hoofdingelanden van de 30 Gemeen schappelijke Folders op Texel. Woensdag, 7 Febr. 1913. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. —0—0—0— 11 Tegenwoordig, behalve de heer Job. D. Roeper, alle leden. Voorzitter do heer J. S. Dijt, Dijkgrnaf. Jltuibing, Secretaris. I. De voorz. opent de vergadering, do ik luien der vorigo vergadering worden gelezen en onver anderd vastgesteld. De voorz. deelt dnnrna mede, dal P. Vlaming zijne toezegging om land af le staan voor de doortrekking van den 2en dwirsweg heeft inge- trokren voorgevende, dat spreker bem i, iet goed heeft begrepen. Bji die besproking echter was r!c opzichter tegenwoordig en die heeft onmiddellijk een en ander opgeleekcnd. De opzichter had het precies begrepen als spreker. Vlaming zegt nu, dat hij geen weg wil hebben, die niet neven zijn land ligt. Bovendien vraagt bij den oude weg cadeau terwijl hij voor zijn eigen land f3000 per H.A. vraagt, zonder weg cadeau kost zijn land f 4000. Het beste zal zijn nu maar een afwachtende houding aan te nemen. Daarmede is de vergadering het eens. Daarna deelt de voorz. mede, dat Boersen van Zevenhuizen genoegen neemt met den koopprijs van het land ad f2500 per H.A. Dan vraagt hij nog de heining en eene vergoeding ad f100,voor het geven van het recht van weg. Waar de vergadering daartegen geene bezwaren oppert -zal het Dagelijksch Bestuur spoedig met voorstellen komen. II. Medeeling' wordt daarna gedaan van de volgende ingekomen stukken van a. P. J. Dijt, houdende het verzoek den Groeneweg in de Westen te willen verbreeden en beliarden lengte plm. 000 M.; Wordt aangehouden tot bij de behandeling van de begrooting. b. Ei. Dekker, houdende bet verzoek om ver gunning tot bet maken van een steiger aan den Noordeidijk. De voorz. deelt mede, dat het Dag. Bestuur den verzoeker beeft bericht, dat nevens de teekening moet worden overgelegd een uitvoerige toelichting De heer Eelman merkt in dit verband op, dat hij onlangs een motorboot, geladen met hooi, aantrof Het bleek hem, dat de ladiüg was ingenomen aan den steiger, dus vermoedelijk die van F. Dekker. Ingevolge een aanschrijving van het Dag. Best. had die steiger reeds opgeruimd moeten zijn voor geruimen tijd. Aangezien dat niet is geschied trekt spr. daaruit de gevolgtrekking dat het Dag. Besl. in de aanwezigheid van den steiger aldaar geen bezwaar ziet. Die meening is spreker ook toegedaan; De voorz. antwoordt den beer Eelman, dat tot de opruiming indertijd werd gelast omdat de plaatsing zoüder vergunning was geschied. Het werkvolk stond dan ook reeds klaar om tot de opruiming over te gaan. Echter na in loco een onderzoek te hebben ingesteld, heeft het Dag. Best. aan E. Dekker op zijn verzoek tijdelijk vergunning verleend. Aan den Noorderdijk is volgens spreker tegenwoordig een wantoestand, gevolg van bet besluit van boofdingelauden om den dijk voor het verkeer open te laten. De heer Koning merkt op dat daaruit blijkt de groote behoi fte aan een gelegenheid tot laden en lossen. Spreker betreurt dat besluit niet, doch dringt aan op het maken van een los- en badgelegenheid aldaar. III. Wordt gelezen het verzoek van den penningmeester vau het Waterschap nm verhooging zijner jaarwedde met f50, De Voorz. zegt, dat het Dag. Best. van meeDing is, dat er geen enkele reden bestaat de gevraagde verhooging loe te staan, weshalve het dan ook voorstelt afwijzend te beschikken. Met nlgcmeen-e stemmen wordt aldus besloten. IV. Daarna zegt de voorz, dat de weduwe van den overleden oud-opzichter Jb. Wz. Hillenius' hem heeft verzocht voor een pensioen in aanmerking te mogen komen, omdat zij ln behoeftige omstandigheden is achtergebleven. Het Dag. bestuur adviseert op dat verzoek niet in te gaan, als liggende nog niet op den weg van bet waterschap weduwen van beambten te pensioneeren. Spreker voor zich is er voor baar voor dit janr eene gratificatie te geven van f 50. een volgend jaar zou zij dan nog eens kunnen aanvragen. Op de vraag var. den beer J. D. Witte zegt de voorz. dat verzoekster misschien in staat is tot het verrichten van eenig licht, werk, De heer Jb. Jb. Bakker is voor geven vaneen gratificatie in eens om te kunnen voorzien inde eerste uitgaven. De heer P. J. Witte meent dal verzoekster zich moet wenden tot een ander College of beslunr. De heer Jb. Kkkert Nzn. is er voor te vinden baar het pensioen over bet loopende kwartaal uit te koeren en stelt dat voor. De voorz. en de beer Jb. Jb. Bakker kunnen zicb met dat voorstel wel verecnigcn, het staat gelijk met een gratificatie van plm. f50. In stemming gebracht wordt het aangenomen met 11 stemmen voor cn 4 tegen n.l. die van de heeren KI. b. Lap, G. Pz, Witte, KI. T. Bakker cn Jb. Keijser Sz. V. Wordt gelezen bet veizock van den secre taris om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 15 Maart a s. wegens vertrek uit de gemeente. De Voorz. zegt dat hij niet erg verrast is door dit verzoek. Door den velen omgang met den secretaris was bij wel eenigszins op de hoogte. Voor het Waterschap is dit een feit van groote beteekenis. Bij bet overlijden van den vorigen secretaris waren wij allen van meening, dat heel moeilijk een even bekwamen titularis zou zijn te krijgou. En nu meent spreker geenszins de verdiensten van den vroegereu secretaris te ver kleinen of in waardeeting voor dions arbeid te koit te schieten als hij zegt dat men door de benoeming van den hoer Ruibiug boven verwachting is ge slaagd. Met leedwezen ziet spreker den secreteris gaan in de eerste plaats voor het Waterschap, omdat zijne adviezen gemist zullen worden. Hoewel het spr. spijt dat de seer. heengaat, feliciteerd hij hem met zijne benoeming te Weesp en hoopt dat het hem daar naar wensch mag gaan. Spr. stelt voor het gevraagde eervol ontslag te verleenen. De vergadering geeft teekenen met de woorden van den Voorz. in te stemmen en besluit met algemeene stemmen overeenkomstig het gedane voorstel. De Seer. brengt den Voorz. zijn dank voor diens hartelijke woorden en dankt tevens zoowel hoofdingelanden als het Dagelijksch bestuur voor den steeds ondervonden steun. VI. De Voorz. deelt daarna mede, dat er groote behoefte bestaat aan kasgeld, zoodat voor ziening gewenscht is. De behoefte is ontstaan door de betaling van vele buitengewone werken uit de gewone middelen Bij de begrooting zal een voorstel worden gedaan tot bet aangaan eener geldleeDing ter bestrijding der buitengewone uitgaven. In afwachting daarvan wordt thans voorgesteld ter voorziening in de behoefte aau kasgeld eene tijdelijke leening aan te gaan van ten hoogste f 15000.af te lossen voor 1 Januari 1913. Conform dit voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. VII. Bergplaats materialen. Het Dag. bestuur stelt daarna voor in de nabij heid van de haven te Oudeschild een bergplaats voor materialen te bouwen en legt daartoe over de door den opzichter gemaakte teekening en begrooting. Zoowel begrooting als teekening worden goed gekeurd en bet Dag. bestuur gemachtigd tot de aanbesteding over te gaan. IX. Bij het aan de orde stellen van bet volgende punt van de agenda, zegt de Voorz. dat bet Dag. bestuur van oordeel is, dat nu de Raad heeft besloten geen steiger te maken er voor deze vergadering wellicht geen reden meer bestaat nog langer een afwachtende houding aan te nemen. Daarom is dan ook dit punt op de agenda geplaatst. Het is mede naar aanleiding van een raads besluit dat de Voorz. deze vergadering van het gemeentebestuur een uitnoodiging ontving, om eene bespreking te houden over de vraag, hoe te gerakeD tot eene beharding van die gedeelten van den len en 2ec dwarsweg in het Noorden gelegen tusschen den hoofdweg en den Eier- 'andschen dijk. Eene gelijke uitnoodiging is gericht tot den Voorz. van het bestuur van den polder Eierland, Die bespreking heeft plaats gehad en voor de 30 polders is daarbij opgetreden de heer Jb. Sz. Keijser. Bovengenoemde zaken houden nauw verband met elkaar, waarom het den Voorz. dan ook gewenseht voorkomt, ze gezamelijk te bespreken. "Spr. zou den heer Jb. Keijser wel willen ver zoeken een kort verslag dier conferentie te doen. De heer Jb. Keijser dan zegt, dat toen de Burgemeester het doel der conferentie had uiteengezet, deze tot den dijkgraaf van Eierland de pertinente vraag richtte /«of Eierland z.i. belang heeft bij de beharding van de twee ge deelten dwarsweg// hiervoor genoemd de heer Elens antwoordde daarop, dat hij sinds jaren voorstandei is van de beharding van wegen en dan ook eiken meter harden weg toejuicht en dat speciaal Eierlanti geen voet zandweg meer in zijn polder duldt Doch een rechtstreeks antwoord op de vraag van den Burgemeester gaf hij niet. Laatstgenoemde vroeg daarop aan spr. welke belangen de 30 Polders bij een eventueele be harding zonden hebben. Spr, antwoordde daarop slechts geringe belangen, slechts 3 boerderijtjes liggen aan die gedeelten dwarsweg. "Uit de verdere besprekingen bleek, dat het gemeentebestuur zich de beharding als volgt bad gedacht: In'de aaolegkosten betalen Eierland, 30 Polders en de Gemeente elk een derde deel, terwijl bet onderhoud moest worden gedragen door de 30 Polders. Daarop beeft spr. als zijn meening te kennen gegeven, dat de 30 Polders daarvoor wel niet te vinden zouden zijn en dat meer kans van slagen zou beslaan als'zij geheel van het onderhoud zouden worden ontslagen. In dat geval zouden de 30 Polders misschien wel bereid zijn de aan- legkosten alleen te dragen Spr. heeft de toe zegging gedaan, dit laatste aan de vergadering van hoofdingelanden te zullen vragen. De heer Elens wenschte zich niet uit te laten, doch deed de toezegging een en ajider bij het bestuur van Eierland" Ier tafel te zullen brengen. l)e belangen van Eierland bij de beharding van de dwarswegen in het Noorden werden wel besproken en opgemerkt werd, dat het bestuur van Eierland zelfs bij den tegenwoordigen toestand der wegen van de los- en laadgelegenheid aan den Noorderdijk gebruik maakt. I)e heer Elens merkte naar aanleiding van deze bewering op, dat hij gaarne de schrifteiijke verklaring wilde alleggen, dat het bestuur van Eierland van die gelegenheid geen gebruik meer zal maken zoolang de tegenwoordige toestand

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1