Tweede Blad. - m 2544. Zondag 18 Februari 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Hi n n land. B] FEUILLETON. EEN AFRIKAANSCH MILLIONAIR. Predikbeurten- k dill Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 unr op den day der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANÖ-EVELD DE R O O IJ, Parkstraat, BubgopTexel. - lil TEXEL, 17 Febr. 1912. Oudeschilcl, 12 Februari. Zaterdagavond jl. had in dit seizoen in -de Zeven Provinciën de laatste bijeen komst met dames plaats van ons plaatse lijk Nut „Neptunus". De opkomst liet niets te wenschen over. De zaal was flink bezet. Na de gebruikelijke opening en na het voorlezen en goedkeuren der notulen van de voorgaande bijeenkomst, werd het volgende programma afgewerkt: le. Lezing van den heer De Jongh, Waarom Tom, de spinner, zoo stuursch I was 2e. Twee arme vrouwtjes, door de (dames J. Dros en N. Bruin; 3e. Een buurpraatje, door de dames E. Kroon en l A. Vlas4e. Bijdrage door den heer De Jongb, de Zilveren bruiloft5e. Ver liefde harten, door de dames J. Dros, N. Bruin en M. Pool6e. Twee oude jonge juffrouwen, door de dames E. Kroon en A Vlas7e. Toonealrepetitiën, door de dames N. Hoedemaker, E. Kroon en den heer J. Beumkes Wat de uitvoering betreft, hierover valt niets dan lof te vermelden. Zoowel de lezing als de bijdrage van den heer de Jongh vielen buitengewoon in den smaak. Ook de genoemde jonge dames en don heer J. Beumkes voldeden met hetgeen zij ten beste gaven uitstekend, vooral, wanneer men den korten tijd van voorbereiding in aanmerking neemt. Kortom het was een gezellige avond en deze bijeenkomst kan een der best ge slaagde in dit seizoen genoemd worden. Te 11 uur sluit de voorzitter met een woord van dank voor al het genotene het officieele gedeelte. Een prettig bal hield velen nog een paar uur bijeen. De Cocksdorp, 13 Febr. Reeds langen tijd. werd hier de be hoefte gevoeld aan een geschikt lokaal om te catechiseeren, voor het houden van vergaderingen van de jongelings- en meisjesvereenigingen en voor de Zondagsschool. In den loop van het vorige jaar nu Verrassingen van Kolonel Clay. heeft de voorganger der Ned. Herv. Gem. de Weleerw. Ds. Boeke, er zich voor gespannen. en door bijdragen van ver schillende zijden, is het mogen gelukken een kapitaal bijeen te krijgen om het gewenschte lokaal te stichten. Hoewel door omstandigheden de bouw wat werd vertraagd, kan het nu ia gebruik worden genomen. Zondag 18 Febr., des avonds ten 7 üre zal het door Ds. Boeke in het kerkgebouw worden ingewijd' .en hoewel niet door de kerk gesticht, doch in nauw verband ermede staande, aan de kerkvoogdij worden overgedragen. De leden der beide hier bestaande meisjesvereenigingen zullen bij deze gelegenheid eenige liederen ten gehoore brengen. Na de samenkomst in de kerk zal dan het gebouw ter bezichtiging worden gesteld. Hoe koud het was I Bij een ingezetenevan Heerenveen is het water in den regenbak bevroren, wat de man woont nu 36 jaar in 't zelfde pand nog nooit gebeurde. Caramels met geld. Een winkelier te Utrecht had in zijn winkelkast een doos met chocolade- caramels staan, verkrijgbaar voor een halve cent per stuk. Om het artikel aantrekkelijk te maken voor de snoepende jeugd had hij op de doos geschreven Caramels met zilver- en ander geld. Koopers konden dus ia de verpakking een geldstuk vinden. De politie meende op grond van deze omstandigheid, een overtreding van oe loterijwet te kannen constateeren, nam de doos met „lekkers" in beslag en maakte tegen den winkelier proces verbaal op. De Zedelijkheidsioet. In de Lange Poten te 's Gravenhage een politie agenc, die, beurtelings met zijn oogen ten hemel en naar zijn zakboekje gericht, proces verbaal opmaakt. Het is den omstanders niet recht duidelijk, waarom dat nu eigenlijk ge schiedt. Er staat geen delinquent voor den orde bewaarder. „Maar daar dan", schijnt deze op een oogenblik te zeggen. En dan wijst zLjn verbaliseerend potlood naar de naakte Waarheid, die in een nis in den voor gevel van Departement van Justitie is aangebracht. „Justitie" geverbaliseerd op grond van de Zedeiijkheidswet Se non vero.... De Leerplichtwet. Een onderwijzer op een dorp in de Hoeksche Waard ontving een briefje van den volgenden inhoud „Meester Dirkje moet van middag thuis blijven weegens de boeten want mijn vrouw moet de boeten gaan betalen van de schoolwet." Zoo werkt de leerplichtwet toch uit stekend Postduiven in dienst der visscherij Men schrijft uit IJmuiden aan de Tel. Door den heer J. Visser Hzn. alhier, zijn in den nazomer van het vorig jaar proeven genomen om postduiven met stoomtrawlers mede te geven, ten einde berichten van en omtrent de visscherij te krijgen. Die proeven hebben zoo voldaan, dat ze dezeu zomer op grootere schaal zullen worden voortgezet met op hok gekweekte jouge duiven. Zij brengen door middel van briefjes aan poot of staart gehecht berichten omtrent gemaakte vangsten en omtrent op te zoeken vischgronden, zoodat, als van den heèr Visser, die behalve reeder ook vischhandelaar is, een of meer booten binnen zijn en andere ter visscherij, hij door middel der duiven te weten komt, waar hij zijn schepen wel en waarheen niet moet zenden, terwijl bekendheid met de gemaakte vangsten van grooten invloed op de marktnoteeringen kan zijn. Deze proefnemingen werden gedaan, nadat andere, om de stoomtrawlers van draadlooze telegrafie te voorzien, om verschillende redenen tot geen resultaat geleid hebben. Een jaar ten achter. Woensdagmorgen stond een venter met Christelijke scheurkalenders op de Markt te Zutfen zijn waar aan te prijzen; een schipper kocht er een, natuurlijk denkende dat hij een kalender voor 1912 kreeg. Maar op zijn schip teruggekeerd, merkte hij pas dat 't eene oude kalender was, van verleden jaar. Beklag over dit bedrog bij de politie baatte nietde venter was al verdwenen. Z. Ct. De tegenwoordige xoettenmakerij Zooals men weet, is de werkgever volgens de nieuwe Arbeidswet verplicht een arbeidslijst in de fabriek of werk plaats op te hangen, waarop in cijfers de werk- en rusturen moeten worden aangegeven. De controleerende ambte naren te Oudewater lazen nu het volgende op de lijst van den spekslager B. „Niet vast te stellen, doch de rusttijden zijn in 't kleine Oudewater zoo verbazend vele, dat een jongen naar werk blijft verlangen. Komt een klant om een pond spek, dan is er werk, overigens bijna altijd rust. Hoe ik moet invullen is mij een raadsel". Zondag 18 Februari 1912. Hl' 'ijfl UP 8t| lei IV at ,d, eis TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor bek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ;e, 19.) De grail was een aangenaam man om zaken mee te doen. Zijn manieren waren uiterst correct. Terwijl wc met hem spraken trad een gemelijk persoon, blijkbaar een soort holmeester, plotseling do kamer binnen en sprak hem in het Duitsch aan, een taal, die wij niet verstonden. We waren verwonderd door de vriendelijke en neerbuigende manier, waarop de edelman zich tegenover dezen norschen onderhoorige gedroeg. Hij legde hem blijkbaar uit, wie we waren en verweet hom op vriendelijken toon zijn onbeleefdheid ons te storen. Do hofmeester begreep hem en bad zichtbaar Spijt Van zijn optreden, want na een paar minuten ging hij heen, diep voor ons buigend en in zijn eigen taal zijn excuses makend. De graaf wendde zich tot ons en glimlachte. Zoo is ons volk, zei hij, kinderlijk van gemoed, vrij; poëtisch, maar helaas! onbeleefd tegenover vreemdelingen. Hijzelf was blijkbaar een uitzondering, daar hij ons van hot oogenblik, dat we binnen traden, op ons gemak had gesteld. Hij noemdo openhartig zijn prijs. Zijn zaakwaarnemers te Meran hadden alle do cumenten en zouden de details met ons afhandelen, 't "Was een hooge som, maar voor zoj'n sprookjesachtig kasteel mocht een fabelachtige som gevraagd worden, oordeelde hij zeker. Hij zal wel een toontje lager gaan zingen, dacht Charles. De som die met dergelijke onderhandelingen het eerst genoemd wordt, is gewoonlijk om de andere partijen eens te toetsen. Ze weten dat ik een millionair ben en de menschen denken altijd, dat ze van millionaire kun nen eischen, wat ze willen. Ik moet er aan toevoegen, dat do men schen wel mennen, dat millionairs gemak kelijker van hun geld afstand doen dan anderen wat in strijd mot de .waarheid is, want hoe zoudeu ze anders hun milli- oenen verzameld hebben Id plaats van geld af te scheiden, zooals oen boom hars afscheidt, zuigen ze het veeleer op als vloeipapier en geven hot zelden woer terug. We reden na dit eerste onderhoud oen weinig onvoldaan huiswaarts. De prijs was te hoog, doch we waren het nu een maal begonnen en do graaf had ons ver zocht, alles vorder af te maken met zijn zaakwaarnemers die in do voornaamste straat van Meran, Unter don Lauben, woonden. We deden onderzoek naar hen en vernamon, dat het zeer respectale mannen waren. Ze lieten ons alle plannen en eigendoms- actes zien. Alles was in ds beste orde. We waren het volmaakt eens met elkaar tot we over den gevraagden prijs begonnen. Op dit punt waren de zaakwaarnemers hardnekkig. Ze stonden op dè door den graat genoemde som. We praatten heen en weer, tot sir Charles kregel werd. Hij raakte tenslotte uit zijn humeur, Ze weten, dat ik een millionair ben, Sey, en trachten me nu te bedotten. Maar nog nooit is het iemand, ,behalve kolonel Clay, gelukt, me op te lichten. Moet ik me hier nu maar laten plukken? Dat nooit. Hij dacht een paar minuten na. Ik geloot, dat die Tyroolsche graat met al zijn deftigheid evengoed de waarde van een pond weet te schatten als iemand in Kimberly. Gedurende een week of twee bleef de zaak zoo hangea. De zaakwaarnemers bleven op hun stuk staan en Charles had meer dan genoeg van de onderhandelingen. Had de graat zich vorder nu maar niet om ons bekommerd, dan had mijn zwager spoedig niet meer om het kasteel ge- daoht. Doch de graat bezocht ons in ons hotel 'n zeldzame eer, die de hoogge boren Tyroler ons, vreemdelingen, bewees, en trad onaangediend binnen. Doch kwam het gesprek op geld, dan was hij onge- HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kijne. Koog, Vm. 10 uur ds. van der "Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. 's Avonds 7 nur Openb. Uitv. Chr. Zangvereeniging, gaat niet door. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. 's Avonds 7 uur. Inwijdiagsavond v. h. gebouw voor Chr. belangen, (in de Ned. Herv. Kerk.) GEREFORMEERDE KERK. Vosterend, V m. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos.. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vocrm. 10 uur ds. Knperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 31 Februari 1913. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 22 Februari. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Kijne. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, s Avonds 7 uur ds Dagevos naakbaar. Hij wilde geen kreutzer van de eens genoemde som laten vallen. U begrijpt me niet, zei hij trotsch, wij Tyroler edelen zijn geen kooplui of win keliers. We laten niet afdingen. Als u een Oostenrijker waart, zou ik uw manier van de zaak behandelen een beleediging vinden. Doch u behoort tot ean groot, handeldrijvend volk. Hij zweeg plotse ling, zijn schouders ophalend. We zagen hem verscheidene keeren naar en van het slot rijden en telkens wuifde hij vriendelijk met de hand. Ook de zaakwaarnemers waren niet te vermurwen, we kwamen geen stap verder. Tenslotte was Charles het moe, zooals ik wel verwacht had. Het is* hier de mooiste plek, die ik ooit van mijn leven zag, Sey, maar ik wil niet afgezet worden. We besloten dus naar Londen terug te keeren. Toen we een dag, nadat we dit besluit genomen hadden, den graat in zijn rijtuig tegenkwamen, deelde Charles hem ons plan mee. Hij had verwacht, dat de graaf nu wel toe zou geven, doeh deze nam zijn hoed af en glimlachte vriendelijk. „Aartshertog Karei is met me aan het onderhandelen," antwoorde hij en reed verder. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1