mpinpT N°. 2544, hondag 18 Februari 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. B lenen land. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere andcn met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den da? der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOD, Parkstraat, Burg op Tex el. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 21 Februari 1912 des voormiddags te 10 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raad huize dezer Ge meente. Texel, den 16 Febr. 1912. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling I. Mededeelingen- Ingekomen stukken. TEXEL, 17 Febr. 1912. „De Dageraad" vervult weder haar gewone dienst, we willen wenscheu dat de stoornis welke de wintervorst aaQ het verkeer in den weg lag, voorhands opgehouden zal hebben en passagiers, post- en goederenvervoer weder geregeld zal geschieden. Welke stoornis de ijsgang veroorzaakte ligt nog versch in het geheugen, we zullen daarover dan ook maar niet uit wijdentoch mogen we niet nalaten er aan te herinneren in hoeveel beter conditie we zijn gekomen bij vele jaren geleden, toen bij ijsgang alles met de ijsvlet moest worden overgebracht. De overgang geschiedde thans zonder zoo groote moeite, niet slechts voor personen en voor goederen, doch ook zelfs voor vee naar men ons toch mededeelt wer den in het begin dezer week 25 schapen en eenige kalveren over het Horntje naar den vasten wal uitgevoerd. Iu plaats van den heer J. Ruibing, die, wegens vertrek uit deze gemeente, op verzoek eervol ontsla,g als zoodanig werd verleend, is de heor W. Meijeringh alhier benoemd tot secretaris lid vaG de plaatselijke commissie der Noord en Zuidhollandsche reddingmaatschappij. Onze tijd staat in het teeken van snel vervoer en Texel doet daaraan krachtig mede. Met de tram wil het nog maar niet gelukken, doóh wielersport is hier reeds lang iriheemsch en nu zijn we ook bevoordeeld met automobielvervoer. Heeren doctoren hebben zich reeds eenigen tijd geleden voorzien van een dergelijk vervoermiddel, de heer M. A. Kuijper schafte zich ten vorigen jaar er een aan, welke hij thans door een nieuwe remplaceerde, en de stalhouders Kikkert Zonen hebben zich thaos ook van zulk een vervoermiddel voorzien. Wanneer nu maar, vooral wanneer straks de zomertijd, de tijd voor toeristen aanbreekt, een diuk gebruik van deze vervoertuigen wordt gemaakt dan is ook voor de ondernemers de zaak in orde. Donderdagmorgen omstreeks half zeven werd alhier brand gealarmeerd. De dikke mist belette nauwkeurig de plaats te bepalen, doch de vlammen laaide hoog op in de richting van de Veen. De spuit rukte evenwel niet uit, want toen de brandmeester buiten het dorp verkenning ging doen, was zelfs geen spoor van brand meer te ontdekken. Nader bleek dit te zijn geweest een houten tent of keet nabij de Veen, dienende tot tijdelijk verblijf, die tot den grond afbrandde. Oudeschild, 15 Februari. Hedenmiddag liepen 2 motors van Katwijk onze haven binneD, beladen met bedorven pekelharing. Deze lading moest vervoerd worden naar Eierland en wel naar Rio Grande, waar zij als mest moet dienen bij de bloemencultuur. Even te voren passeerde het aak schip „Zuiderzee" schipper -J. de Jong van Wieringen, met een lading steen, bestemd voor de school io Eierland de haven. Het plan was deze binnen te zeilen, doch door den vloed en het aanwezige ijs gelukte dit niet. Een paar uur later kwam het bericht, dat het schip op het Steenen Hoofd zat, waarop „de Dageraad de haven verliet, om te trachten het af te brengen. Al spoedig mocht dit haar gelukken. Uiterlijk onbeschadigd werd het de haven binnen gesleept. Bij het binnenkomen kwam het in vrij onzachte aanraking met e9n der havenhoofden. Ook enkele visschers- vaartuigen waren uitgezeild om te be proeven hulp te biedeD, doch deze keerden onverrichter zake terug. Oosterend, 16 Februari. Gisterenavond hield het bestuur der afdeeling „Texel" van de vereenigiog voor Vrouwenkiesrecht met de hier wonende leden eene vergadering in het lokaal van den heer Koppen. Na het welkom van de presidente en het jaarverslag van de secretaresse, zooals dat ook aan den Burg voorgelezen was, werd het een en ander voorgelezen uit verschillende geschriften, wat bijzon der voldeed en den aanwezigen veel genoegen verschafte. Besloten werd tot propaganda, ook te Oostereud. Het ijs is afgedreven, de visschers zijn uitgezeild. De Cocksdorp. Dinsdag j. 1. word de aangekondigde lezing gehouden in het lokaal van den heer Zoetelief, hetwelk de vele bezoekers nauwelijks kon bevatten. De heer De Jongh gaf de volgende voordrachten: „Waarom Tom, de spinner, toch zoo stuursch en bokkig was"„Do Zilveren Bruiloft" en „De Weerhaan" de heer Daalder„Wie veroordeelt haai?" en „Mijn vrije dag". Onnoodig te vermelden, dat de heeren, op Texel zoo bekend, groot succes hadden. Luide werden ze na elke voordracht toe gejuicht. De lyrophoon zorgde voor de noodige afwisseling. Een gezellig bal besloot den avond, die aan de hulpkas van Texels Belang een voordeel gaf van f 70.83 bruto. Waal, 16 Februari. De uitgeschreven damwedstrijd iu het lokaal Eelman mocht zich niet verheugen in groote belangstellingslechts 8 dam mers waren aanwezig. Besloten werd te dammen om een kistje .sigaren (1(0 stuks) als prijs en eon dito (50 stuks) als promie. De heer J. Witte won den prijs en de heer C. Koning (Oostereud) de premie. De uitgeloofde prijseen tafel, ter waarde van f 18, kan dus voor latei- worden bewaard. Vlieland15 Feb. Het stoomschip Teal, binnenkomende op de reis van Londen naar Harlingen, heeft hedenmorgen in de Noordzee een vischlogger van Scheveningenoverstoomd De acht man eqnipage werden gered door de bemanning van de Teal en aan boord van de boot genomen. Den 13den dezer is het Post- en Telegraafkantoor alhier opengesteld voor den rijkstelephoondienst. Den Hoorn, 16 Februari. Na weken van gedwongen rust zal men a. s. Maandag weder met de werk zaamheden aan 't Horntje beginnen, wat voor de arbeiders van ons dorp die daar aan het werk deelnemen, weder een uitkomst is. 3 kinderen ontvoerd. Van deze ontvoering geeft de Avp. de volgende leziDg Woensdagmiddag werden aan den Loosduinschen weg bij de Farenheitstraat te 's Gravenhage, door drie personen met een rijtuig 3 jongens uit de rij der wandelende haifwezen van het R. K. gesticht „Groenestein" gegrepen en in het rijtuig getild, dat daarop in vliegenden ren verdween. D9 begeleidende Broeders waren zoo geschrokken, dat zij er niets aan konden doen om de ontvoering te beletten zij staakten de wandeling en keerden naar het gesticht terug. Gevaarlijk glansmiddel voor koffie. Ondêr den aangenomen naam, wordt voor een firma te Hamburg een middel in den handel gebiacht, om gebraDde koffieboonen te glanzen, 't Bestaat uit 30 pCt. colophouium en 70 pCt. schellak, waaraan zwavel arsenik in den vorm van operment, waarschijnlijk om de ge- wenschte kleur te verkrijgen, toegevoegd is. Het gebruik van dergelijke glans middelen is bij de wet in Duitschland (in Nederland schijnen op dit gebied wets bepalingen overbodig te worden geacht), verboden. Tamelijk dom De gebroeders v. Essen te Barneveld, wilden een boomstam laten springeD en vulden dien met kruit. In plaats het kruit te ontsteken met een lont, deden zij dat met een brandenden lucifer. De gevolgen van de onvooizichtigheid bleven niet uitden een werd zijn gelaat gedeeltelijk ontveld, de ander werd aan do beenen gewoud. Heelkundige hulp moest worden inge roepen. Nog was de vorst niet streng genoeg I Het bewijs dat de slakken niet zoo spoedig doodvriezen blijkt nu alweer. In do Kool, die op het eiland IJselmonde nog op het land staat zijn zeer veel kleine slakken te vinden. Door de groote sneeuwlaag hebben zij een goede schuil plaats gehad en nu komen zij weer voor den dag 1 Te goede voorzorg. Geduronde de verschrikkelijk streDge vorst, had P. te Ridderkerk, om zijn kippen voor doodvriezen te bewaren, een test met vuur in het kippenhok geplaatst. Toen hij des morgens ging kijken boo de kippen het maakten, vond hij alle geslikt door kolendamp. In otxle Op een dorp op een der Zuid-Holland- sche eilanden, werd een huwelijk vol trokken, waarbij de ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de navolgende bewoordingen mededeelde, dat de be scheiden waren overlegd, waaruit bleek, dat de ouders der bruid waren overleden „De vader van de bruid is overleden, dat is in orde. De moeder van de bruid is overledendat is ook in orde". Brand in de Amsterdamsche haven. Te Amsterdam is Woensdag brand uitgebroken in een loods van de maat schappij Oceaan. De oppervlakte waarop de brand woedde is 180 M, bij 25. De inhoud van de loods bestaat uit copra, tabak, olie, peper, meel en gummi. De schade wordt geschat op 1 milli- oen gulden. Betooverd Een flink gebouwd 15-jarig meisje te Heerenveen, leerlinge van de school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, aldaar, dochter van een weduwnaar (haar moeder overleed nog niet lang geleden) kreeg verleden week plotseling zenuw toevallen,' die zich telkens herhaalden en de krachten snel deden afnemen. Men lichtte den vader iD, dat hier een booze geest in spel was en deze geloofde dit! Hij ging naar den duivelbanner B. in het naburige KDijpe en deze oordeelde, dat het meisje behekst was. Hij gat den vader geneesmiddelen mee op om de borst te leggen en kwam den volgenden dag in de woning van de patiënte en bedolf een zakje onder den drempel van de huisdeur. Dat zou den boozen geest wel tegenhouden. De toevallen zijn nog niet opgehouden De vader besloot toen wijselijk maar een geneesheer te raadplegen. Waar presentiegelden voor kunnen dienen Men meldt, dat dezer dagen door den commies-deurwaarder beslag is gelegd op de presentiegelden van een raadslid te Bocholtz, wegens weigering van betaling der gemeentebelasting. Om den lieven vrede. In den Franschen Senaat stelde minister Millerand voor een bedrag van 28 millioen frcs. te bestemmen voor een luchtvloot. Volgens zijn plan zullen 15 verbeterde luchtkruisers worden gebouwd. Een vliegersmaldeel zal bestaan uit 8 militaire vliegtuigen, 12 automobielen en 1 werkwagen. Er kuunen thans 13 eskaders gevormd worden. Voor elk dezer eskaders is een mobilisatie-plan opgemaakt. Millerand verklaarde op het einde der zitting, dat Frankrijk 32 smaldeelen d.i. dus 344 toestellen, zal kunnen mobili- seeren. Er zullen 30 vliegcentra zijn en er zal een regiment luchtschippers van 7 compagnieën worden gevormd. Acht en twintig millioen zijn noodig, waarvan vijf voor bestuurbare lucht ballons. Alles zal in het werk worden gesteld om te zorgen, dat de bestede gelden het grootst mogelijke effect hebben. Afdamming in de Zuiderzee. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heoft be sloten een buitengewone algemeene ver gadering uit te schrijven tegen 28 Maart te Amsterdam. Dan zal o. m. besproken worden de afdamming van de Zuiderzee. Over dit onderwerp is rapport ingekomen, waarin in 't licht wordt gesteld, hoe een te vormen zoetwater IJselmeer ten goede zou komen aan de watervoorziening vau Noor<-Holiand en aau den waterafvoer vau Friesland, Vecht-, IJsel- en Eem- streek. URAN II. Stemming ouer de ooordracht inzake den aanleg uan den uieg Oosterend Spang-Hauen. III. Voordr. tot aansluiting uan Oosterend aan het rijkstelefoonnet. IV. Benoeming onderwijzeres uak Kte Koog V. Idem hoofd der school te Zuid-Eierl. VI. Verzoek J Ruibing om eeruol ontslag als gemeente-secretaris en ambtenaar uan den burgerlijken stand. VII. Voordracht tot wijziging uerordening regelende uerdeeling werkzaamheden ambt. u. d. burg. stand onderling. VIII. Benoeming gemeentesecretaris. IX. Idem bezoldigd ambt. u. d. burg. stand. X. Vaststelling kohier Hondenbelasting. XI. Reclames Hoofdelijken Omslag.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1