N° 2545. Donderdag 22 Februari 1912. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. UoneniancL Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave 'O TEXELS RANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere enden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièri. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADYERTE N'T I N worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE R O O LJ, ParkstraatBurg op Texel. JACHT. De Burgemeester van Texel brengt ter bennis van belanghebbenden, dat de volgende bekendmaking is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 7 Februari 1912 no. 3; Gelet op art. 11 der Jagtwet" j Brengt ter kennis van belanghebbenden: a. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten op den I 29sten Februari 1912 met zonsondergang; b. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op den 15den Maart I 1912 met zonsondergang; c. dat het weispel van kwartelen met I steekgaren ot vliegnet zal mogen wor- fc den uitgeoefend van 1 Mei tot en met I 15 Juli 1912 Eo zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan- geplakt. Haarlem, 8 Februari 1912. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordhollaud, lt, VAN LEEUWEN. Texel, den 17 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, ifl GAARLANDT. 10-17 Febr. Het tegenwoordige Kabinet heeft dezer dagen zijn 4-jarigen leeftijd mogen her- j denken. Den 12 Februari 1908 kwam het 1 ministerie-Heemskerk aan het bewind. Vier jaar is voor een ministerie ten onzent bijnaeenaartsvaderlijkeleeftijd. DeHaagsche [correspondent der „Tel." die dit „jubileum" in herinnering bracht, wees er dan ook niet j ten onrechte op, dat het Kabinet bezig is een record te slaan. Immers, zelfs al zou f het in 1913 met de verkiezingen moeten aftreden voor dien tijd zal er wel geen kink in de kabel komen dan nog heeft het een langer bestuursperiode gehad, dan I éen der 24 kabinetten, die het na 1848 voorafgingen. Tot dusver staat het record op naam van't derde ministerie-Heemskerk den vader van den tegenwooidigen premier welk kabinet op twee dagen na vijf jaren lang de ministeri6ele levens- stormen heeft weten te trotseeren. Dit j kabinet was aan het bewind van 23 April 1883 tot 21 April 1888. Naar het zich laat aanzien zal het kabinet van den heer Heemskerk-zoon het record verbeteren. jTenzij tengevolge van de nogal ingrijpende wetsvoorstellen die thans aanhangig zijn, vóór 1913 er toch nog een kink in den kabel mocht komen. Het heeft het kabinet in do achterliggende 4 jaren stellig niet aan lief en leed ontbroken. Toen het optrad werd het als een „jolig Kabinet11 verwelkomd maar niettegen staande dat stond het meer dan eens voor 6rnstige ervaringen. Zoo bleek al spoedig hoe wankel de zetel van den minister van oorlog stond. Eerst Sabron, toen Gooi thans is het kabinet met zijn derden oorlogsminister bezig. En daartegenover zetel die aanvankelijk zoo wankel de scheen, die van den marineminister fflen welke zoo vast is gebleken. Tenzij ■men moot aannemeD, dat minister Wentholt beter dan een ander de kunst verstaat 66n wankelende zetel onder zich te houden. Minister Wentholt stapte zooals men weet uit hot kabinet-de Meester over in het "abinet-Beemskerk, wat hem behoorlijk euvel is geduid. Ook valt nog op te merken dat het kabinet zijn taak aanvaardde zonder ,een minister Regout 6n er thans wol twee heeft. De beide broeders waarvan de een |den zetel van den heer Nelissen en do andere dien van den heer Bevers, bezette. Een paar zeer flinke krachten voor het Kabinet. Ook valt nog in herinnering te brengen, dat minister Idenburg in 1999 Vervangen werd door den heer de Waal Malefijt. Er is dus nogal wat mutatie geweest in die vier jaartjes. Zooals gebruikelijk is hebben sommige partijorganen niet nagelaten, bij het in herinnering brengen van 's Kabinets verjaardag, een en ander over zijn arbeid te zeggen. Dat de waardeering Dogal uiteenloopt is alleszins verklaarbaar. Die hangt nu eenmaal ten nauwste samen met de opvattingen en denkbeelden die ten opzichte van regeeringsbeleid gekoesterd worden. Als het orgaan der S.D.A.P. zegt van het kabinet, dat het is „zoo'n echt zeil-er-tasschendoor kabinet, net zooiets als de coalitie, die op politiek-economisch terrein het merkwaardigst denkbaar alle gaartje is" dan is dat even goed te verklaren als dat b.v. de „Ned." zegt „dat het kabinet met tevredenheid op de achterliggende vier jaren terug mag zien." 't Is* ten slotte maar de kwestie door wat bril men gewoon is dergelijke zaken te bezien. o o—o De Duitsche Rijksdag is geopend, doch het heeft bijna een volle week geduurd voor de parlementaire machine eigenlijk goed aan den gang gekomen was. Dit was een gevolg van de z.g. presideDtscrisis. Na heel wat overleg en uitstel vvas het presidium gevormd geworden. President was het Centrumlid Dr. Spahn, le vice- president de socialist Scheidemann en 2e vice-president de nat, liberaal Dr. Paasche. De president Dr. Spahn bedankte echter al na een dag omdat hij met een sociaal democraat geen zitting wilde hebben in het bureau. Daardoor d6ed zich h9t merkwaar dige geval voor, dat de Rijksdag Dinsdag gepresideerd werd door den socialist. Noch niemals dagevvezen. De conservatieve bladen hebben over het geval geweeklaagd. Toen dr. Spahn bedankt had deed Paasche het ook, omdat de nat. liberalen een gemengd bureau wilden. Het gevolg van een en ander is geweest dat het presidium thans in handen van den vrijzinnige K&mpf is, het le vice-presidentschap door Scheidemann en dat van 2e vice-president door den vrjjz. Dove. —o—o—o— Het bezoek dat de Engelsche minister van oorlog, lord Holdane aan BerlijJi gebracht heeft, was voor de pers in de afgeloopen week nog een dankbaar onder werp. Had de ontvangst, lord Holdane in do Duitsche hoofdstad bereid, het tafelen bij den Keizer en de visites ten huize van den rijkskanselier, 6tof gegeven tot de algemeene opinie, dat er onderhandelingen gaande waren, de officieele bevestiging bleef aanvankelijk uil en vélen bleven het bezoek van Holdane aan Berlijn slechts beschouwen in verband met particuliere aangelegenheden van den Engelschen minister. Thans echter behoeft er over de vraag wat Holdane te Berlijn gedaan heeft geen strijd meer gevoerd te worden. Officieel is in de afgeloopen week door de regeeringen van Engeland 'cn Buitschland de reden van het bezoek medegedeeld. En zoo is het dan bekend dat lord Holdane te Berlijn geweest is om besprekingen te voeren met de Duitsche regeeringsvertegenwoordi- gers over een verbetering van de betrekking tusschen beide landen. In het Engelsche parlement, dat Woensdag op de gebruikelijko wijze met degewonöpraalen luister door den Koning geopend werd, werd door den leider der oppositie Bonar Law tot de regeering naar de redenen van Holdanes uitstapje gevraagd. En daarop legde Minister president Asquith de verklaring af, dat dit bezoek in verband stond met de van Duitschland gebleken bereidwilligheid om te onderhandelen over een verbetering der wederzijdsche veihouding. De besprekingen te Berlijn gehouden hadden een zeer bevredigend verloop en de minister geloofde zelfs dat niet alleen da betrekkingen tusschen Engeland en 'Duitschland er door verbeterd zouden worden, doch ook dat er meer op zou volgen. Deze verklaring werd door hot Lagerhuis met gejuich begroet. Donderdag heeft in deu Duitschen Rijks dag de Rijkskanselier een gelijksoortige verklaring afgelegd. Dat was bij de begrootingsdebatten. Ook de Duitsche regeering voorziet blijkbaar van de gehouden besprekingen goede gevolgen. De onder handelingen zullen nog voortgezet worden. Ook de Rijksdag gaf luide zijn instemming met deze verklaringen. Het raadsel van lord Holdana's vrij onverwacht uitstapje naar Berlijn is dus opgelost. Mogen de wenschen, die inzake de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland gekoesterd worden, spoedig in vei vulling treden! —0 0—0 De behandeling van het Marrokkoverdrag is thans ook in Frankrijk achter den rug. De behandeling ervan had in de afgeloopen week plaats en zooals te verwachten was nam ook de Senaat de overeen komst ten slotte aan. Het kon ook al moeilijk anders. Minister-president Poincaré wees daar met nadruk op. Verwerping van het verdrag zou de regeering in moeilijkheden brengen. PoincaVé stemde wel toe dat het verdrag beter had kunnen zijn, doch Frankrijk behaalde toch ook eenige niet verwerpelijke voordeelen Oud-minister Clemenceau was in de oppositie. Niet Poincaré viel hij lastig. Daar was nu geen reden meer voor. Zijn betoog was hopfdzakelijk gericht tegen Duitschland, dat Frankrijk na 1870 al vijf maal met een oorlog gedreigd had. Doch Frankrijk was in 1870 wel overwonnen, maar niet onderworpen. En na lS70isde geest van de Fransche natie weer opgeheven Frankrijk wil geen vazal zijn, enzoovoort, enzoovoort. Het verdrag werd evenwel goedgekeurd en met een groote meerderheid. Van de Senatoren stemden er 312 voor terwijl 42 tegen stemden en 38 zich onthielden. Blijkbaar was door de val van Caillaux het rechtsgevoel deT senatoren voldoende, bevredigd geworden. —o—o—o— Over den ooilog in Tripoli valt weinig nieuws te melden. Het heet dat Italië nog een nieuw legercorps naar het „ver overde" gebied zal zenden en dat lang zamerhand getracht zal worden aan den tegenstand van de Turken en Arabieren een einde te maken. De Italiaansche pers is al eenigen lijd bezig de bevolking met de gedachte te verzoenen dat de oorlog zooveel langer zal duren dan verwacht was. Generaal Caneva, de Italiaansche bevel hebber in Tripoli vertoefde eenigen tijd te Rome en hield besprekingen met de regeering. Aanvankelijk heette het, dat hij teruggeroepen was en niet naar het oorlogsterrein terug zou keeren. Dit bericht is echter al spoedig weer tegengesproken,' Caneva moet de regeering overtuigd hebben dat alleen van een 'langzaam voorwaarts dringen heil te verwachten is. Thans is hij al weer op weg naar Tripoli. Dat men over het verloop van den strijd in Italië niet zeer op zijn gemak is,-ligt voor de hand. Ook onder de politieke par tijen heerscht in den laatsten tijd gistintt. Men begint het de regeering steeds meer en meer tot een verwijt te maken dat de oorlog zoo lang duurt. En bovendien is men ontevreden omdat de regeering alles maar op haar eigen houtje blijft do6n en de volksvestegenwoordiging zoo goed als uitgeschakeld heeft. De Kamer had allang bijeengeroepen moeten worden, doch de regeering maakt nog maar steeds geen aanstalten daartoe: Blijkbaar wil de regeering de handen vrij houden. Niet het minst de socialistische afge vaardigden zij u ontstemd over het regeerings beleid. Toch valt er in dat opzicht niet van eenstemmigheid ondér de partijgenooten te gewagen. Een deel er van dat tegen den oorlog vanaf het begin gekant is geweest, wil den strijd tegen de regeering met kracht aanbinden. Het andere deel echter dat wel den oorlog betreurt, wil do regeering steunen om maar spoedig een eervollen vrede te verkrijgen. In de afgeloopen week werd te Bologna door de socialistische Kamerleden een ver gadering gehouden, waarin'de heide partijen met elkander in botsing kwamen. Na e6n lange discussie werd ten slotte met 17 tegen 11 stemmen een motie aangenomen waarin geprotesteerd werd tegen het voort durend uitstellen van de parlements zit tingen en een strijd zonder genade werd aangekondigd tegen het ministerie dat voor den oorlog verantwoordelijk is. De minderheid de gematigden ver klaarden echter zich bij deze uitspraak van zoo kleine meerderheid niet neer te kunnen leggen. Het is niet onwaarschijnlijk dat een en ander een scheuring in de partij tenge volge zal hebhen. —o—o—o— Koning Nicolaas van Montenegro, die nog maar ettelijke maanden geleden den vorsten zetel verwisselen mocht voor een Konings troon, is begonnen met het afleggen van de uit zijn nieuwe waardigheid voort vloeiende officieele bedoeken. Zoo was de Koning van het land der Zwarte bergen in de afgeloopen week de gast van den Czaar aller Russen, die hem op zeer in nemende wijze ontving. Zooals gebruikelijk is werd er ook een feestmaaltijd aangericht, waarbij over en weer vriendelijke toosten werden gewisseld. De Czaar sprak de beste wenschen uit voor den voorspoed van het jonge Koninkrijk en gewaagde van den steun waarvoorRusland steeds te vinden zou zijn. Dat koning Nicolaas niet minder vriendelijk dankte, ligt voor de hand. Hij verklaarde zeer vereerd te wezen door de hartelijke woorden van den Czaar. En wat Ruslands steun betreft daarin zag hij de beste waarborg voor de toekomst van Montenegro. Zeer gevoelig ook toonde koning Nicolaas zich voor zijn benoeming tot veld maarschalk bij het Russische leger, —o—o—o In ChiDa heeft de republikeinsche be weging gezegevierd. In de afgeloopen week verschenen een drietal edicten van den regent, waarin door hem op last van de Keizerin-Weduwe de troonsafstand en de vorming van een republiek aangekondigd werd. Joeansjikai was met| de republikeinen tot overeenstemming gekomen. De Keizer behoudt zijn titel en blijft als geestelijk hoofd erkend, doch verliest zijn wereldlijke macht. De heerschappij der Mandsjoedynastie is daarmee ten einde gebracht. Joeansjikai gaf dadelijk van den troons afstand kennis aan de voorloopige republi keinsche regeering te Nanking, waarop Dr. Sunjatsen, de leider van de beweging, het ambt van voorloopige president van de republiek van het vereenigd ChiDa neer legde. Het republikeinsche bewind benoemde daarop Joeansjikai tot president. Afgewacht moet worden of alle deelen van het reusachtige rijk zich gewillig onder de vlag van het Vereenigd China zuilen scharen. Vooral in Mongolië en Mandsjoerije wordt verzet gevreesd. TEXEL, 21 Febr. 1912. Tex. IJsclub. Feestavond. De Texelsche IJsclub heeft schijnbaar als ijsclub afgedaan. Werkverschalfiog en ijsvermaak, waarvan .vroegere win ters konden getuigen, komen niet meer op het programma voor, het eerstge noemde omdat er mogelijk geen behoefte meer aan bestaat (wat dus een gelukkig verschijnsel is), het tweede genoemde omdat de laatste jaren tot ijsvermaak geeu gelégeuheid boden. Teneinde de leden toch evenwel iets aan te bieden, alsook op grond van eenig artikel van het reglement, wordt zoo eenmaal per jaar een feestavond geor ganiseerd, en het was voor zulk een leestavond dat de leden Zaterdagavond naar hotel Texel waren opgegaan. De Voorz., de heer Kikkert, die de aanwezigen het welkom toeriep, liet in zijn openingswoord niet onduidelijk blij ken, dat deze avond was georganiseerd om de leden toch iets voor hun geld te geven, om alzoo de rekening die aan ontvang van de leden iets, aan uitgaaf voor hen weinig of niets aanwees, wat effen te makem Wij mochten alzoo dozen avond' beschouwen als het doen van rekening, en de tevredenheid van

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1