2551. Donderdag 14 Maart 1912. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. b nerdand. Van week tof week Advertentiën vóór 9 nar op den dag; der uitgave RAN Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEM ENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, ParkstraatBurö op Tex el. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester on Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de beslissing op het verzoek van GERRIT HENDRIK GEUS, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie C. No. 760 eene inrichting voor ma chinale houtbewerking te mogen op richten door hen is verdaagd tot 10 April a.s. Texel, den 9 Maart 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, RUIBING. ZEEMILITIE. Herhalingsoefeningen in 1912. Dc Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde zeemilhcien-ver- lofgangers, wier namen hierbnder zijn vermeld, bij deze, krachtens art. SO der Militiewet, worden opgeroepen om in dit jaar, ieder op den achter zijnen naam aangegeven dag, in werkelijken dienst te komen, ten einde gedurende vijf weken te worden geoefend. Willemsoord, aanboord „Ileeniskerck." Burger, Pieter, Texel, Lichting 1910, op 23 Maart 1912. De opgeroepen verlofgangers bebooren zich, ieder op den voor hem bepaalden dag, te twaalf uren des middags of zoo spoedig mogelijk na dit uur, aan te melden aan boord van het schip, waarop zij zullen worden geoefend, gekleed in hunne bij hun vertrek met groot verlof mede genomen militaire kleedingstukkcn en voorzien v«,n hunne kooigncderen, zoomede van hunne zakboekjes, met dien verstande, dat zij hiertoe slechts dan den vorigen dag reeds op reis be hoeven te gaan, wanneer de plaats van bestemming niet binnen een dag kan worden bereikt. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe door den Mi nister van Marine verstrekte machtiging, als deserteur afgevoerd. Hy, die zonder geldige reden zich te laat aan boord aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijken brief van oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennis geving althans zoo dc verlofganger zich op den dag dezer kennisgeving niet met toestemming van of vanwege den Minister van Marine buiten 's lands ophoudt, EEN1G en ALLEEN als BE WIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 11 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 2—9 Maart. De Tweede Kamer zit thans weder midden in het werk. Gaf de Armenwet geen aan leiding tot een breed opgezet debat, zoodat het ontwerp heel vlug kon worden afge handeld, heel anders is dat met het z.g „Bouwwetteke" dat een uitvoerig en men mag zeggen zeer belangwekkend debat tengevolge had. De onderwijskwestie kwam daarbij weer eens in haar geheel ter tafel eu de tegenstand van de linkerzijde tegen dit „wetteke" het gaat ditmaal niet om groote bedragen en bet ontwerp bestaat maar uit een tweetal artikels was niet gering. Het werd aangenomen met rechts tegen links. Het verdient aanteekening dat het debat zich kenmerkte door grooto ernst, degelijkheid en goede toon. Of die goede toon ook in hef vervolg ni6t gemist zal worden valt moeilijk vooruit te zeggen. Eenigen twijfel daaromtrent is echter, na hetgeen sommige bladen wisten en weten te vertellen, niet ongerecht vaardigd. Naar de kamerleden Troelstra en Ilugenholtz medegedeeld hebben in politieko vergaderingen waarin ze als sprekers optra den, is de regeering voornemens,alvorens de Bakkerswet te behandelen het aange vraagde pantserschip aan de orde te stellen. Do heer Hugenholtz betoogde daarbij, dat hot streven dor rechterzijde is, bet, voor do coalitie zoo lastige ontwerp op de lange baan te schuiven en voegde er aan toe, dat de sociaal-democraten zich hiertegen tot het uiterste zullen verzetten en daartoe bij elke gelegenheid en tot vervelens toe de motie-Troelstra ter sprake te zullen brengen. Er is dus blijkbaar weer obstructie in aantocht. Trouwens ook al zal deze bij de behandeling van depantserschipaanvrage niet losbreken, dan bieden de verzekerings wetten wellicht aanleiding er toe. Men weet dat door socialistische woordvoerders reeds meer dan eens in den laatsten tijd gezegd is, dat „indien de rechterzijde de verzekeringswetten er mocht willen door drijven" het middel van obstructie aange grepen zal worden, 't Is dus ten slotte straks alleen maar de vraag wat de socialistische Kamerfractie onder „erdoor- drijveu" verstaat, 't Is zeer waarschijnlijk dat de rechterzijde er prijs op stelt nog voor 1913 een deel van de sociale verzekering tot stand te brengen wat zonder flinke inspanning niet zal gelukken. Even waar schijnlijk is het, dat bij de behandeling van de Ziektewet, die wel het eerst6 aan de orde zal komen, de sociaal-democraten met een kruiwagen vol amendementen zullen aankomen. Nog niet lang geleden hoorden we uit den mond van een hunner aanvoerders dat de Kamerfractie voldoende tijd wilde hebben om de verzekeringswetten heel goed onder de oogen te zien en anders zouden de heeren er van lusten. Zeer hoopvol klinkt dat niet. Wanneer met de behandeling der verzekeringswetten een aanvang zal worden gemaakt is nog niet bekend. Verondersteld wordt echter dat het zal zijn begin Mei. Een veronderstelling die zich grondt op een courantenbericht volgens hetwelk Dr. Kuyper een lezing, in Amerika te houden, zou hebben afgezegd omdat begin Mei de Ziektewet behandeld zou worden en Dr. Kuyper daarbij tegenwoordig wenschte te zijn. Hoe het zij, op parlementair gebied staat ons een belangwekkende tijd te wachten. —o—o—o— In den Duitsehen Rjjksdag heeft Vrijdag de defenitieve verkiezing van het presidium plaats gehad. De belangstelling was bizonder groot. Niet alleen was het Huis dicht bezet en bevonden zich bijna alle ministers in de vergaderzaal, ook de publieke tribunes waren stampvol. De groote vraag die overal gehoord werd was: wat zullen de nationaal-liberalen doen Zooals men weet zit deze partij op de wip, d. w. z. heeft de beslissing in handen. Ze heeft zich gesteld aan de zijde der linkerzijde bij de eerste verkiezing, waardoor een sociaal-democraat gekozen kon worden in het presidium als eerste vice-president, Sedert heeft Bebel echter nadrukkelijk verklaard, dat de socialistische president niet de hoofsche verplichtingen zou nakomen Half en half werd nog verwacht dat de nationaal-liberalen een lid van de rechterjijde op het kussen zou brengen. Dat is echter niet geschied. Ze hebben KAmpf, den vrijzinnigen voorloopigen voor zitter, herkozen en ook tot 2e vice-voorzitter den voorloopige Doove. Aan een herkiezing van den socialist Scheidcmann hebben ze echter niet mee willen doen en doordat de rechterzijde thans zich niet zooals den vorigen keer van stemming onthield weid de nat. lib. Dr. Paasche gekozen en Soheidemann gewipt. —o—o—o— 't Is met den rooden Landdag van het Duitsohe vorstendom Schwarzburg-Rudol- stadt waarover we in ons vorig overzicht een en ander mededeelden gegaan als menigeen verwacht had. De regeering heeft aangestuurd op do onibinding er van. Het heeft niet eens geantwoord op de door de meerderheid gestelde eischpn, doch deze een voorstel tot wijziging van het Kiesrecht onder den Deus geduwd, die reeds eerder tot tweemaal too verworpen werd door den vorige Landdag. Een wijziging di6 het kiesrecht beperken zou en natuurlijk ook nu verworpen werd. De Landdag beeft eens niet de begrooting- behandeld, waar door de bestaande nog gedurende 3 jaren geilend blijft. Zeer benieuwd is men nu naar betgeen du regeering verder zal doen Niet onmogelijk dat ze ten spijt van den uitgedrukten wil van het volk eenvoudig het Kiesrechtontwerp tot wet verklaart en 'invoert om de nieuwe verkiezingen onder- de nieuwe bepalingen te doen plaats hebben. De grondwet toch geeft aan de regeering het recht, in geval van nood, zelf wetten te maken, 't Zou wel brutaal maar niet onmogelijk zijn. Of ze daardoor echter van de „roode plaag" bevrijd zal worden is nog de vraag. —o—o—o— De Engelsche mijnwerkersstakiDg duurt thans reeds meer dan een week en nog steeds is er geen zekerheid dat het einde spoedig daar zal zijn. Wel worden de besprekingen tusschen de regeering en de beide partijen nog voortgezet en ook wordt gemeld, dat er eenige toenadering merkbaar is, doch alles is nog te vaag om er eenige conclusie op te bouwen. De staking zelf heeft intusschen een reusachtigen omvang gekregen. Er staken thans ongeveer een miljoen mijDwerkers, die in hun ledige dagen thans veel aan sport doen en bij volle teugen kunnen genieten van de frissche lucht waarvan ze in gewone tijden maar al te veel verstoken zijn. Een indirect gevolg van hun staken is intusschen dat handel en nijverheid groote schade lijden doordat tal van bedrijven stop moeten worden gezet wegens gebrek aan brandstof. Midden dezer week waren reeds 575.000 arbeiders buiten de mijnindustrie werkzaam, afgedankt moeten worden omdat de bedrij ven geen kolenvoorraad haddeD. Ook is het spoorwegverkeer hier en daar zeer beperkt moeten worden, terwijl ook de kustvaart veel last ondervindt. Tal van gemeenten moesten overgaan lot het inkrimpen van de levering van gas en electriciteit. Bovendien beginnen als gevolg van den toestand de levensmiddelen zeer in prijs te stijgen. Zoo lijdt alles reeds onder den toestand, gaan er reusachtige hoeveelheden arbeids kracht en groute kapitalen verloren. En hoe langer de staking voorduurt hoe grooter de verliezen zullen zijn, hoe ingrijpender de gevolgen zullen worden voor de economische gesteldheid van het land. 't Is niet alleen in Engeland dat de mijnwerkerswereld in beroering is. Ook uit het Duitsche Ruhrgebied kwamen in de laatste dagen allerlei berichten over siakings- toebereidselen en stakingsgevaar. Eveneens als gevolg van een geschil tusschen de directies en mijnwerkers over het loon. Alle organisaties zijn er in actie behalve die der christelijke mijnwerkers, welke zieh tegen een staking heeft uitgesproken. In Bohemen wordt blijkens de berichten eveneens een staking voorbereid om hooger loon te verkrijgen, terwijl ook uit Amerika berichten komen over een mogelijke koleustaking van grooten omvang. o o—o We hebben reeds meer dan eens gelegen heid gehad door vermelding van verschil lende feiten mede te deelen dat de Engelsche kiesrechtvrouwen geen katjes zijn om zonder handschoenen aan te vatten. Men kan zich in ons rustig landje met zijn kalme bevolking moeilijk de groote veront waardiging voorstellen die de Engel'sfche suffragettes wel doorloopend schijnt te bezielen. Als ten onzent in sommige ver gaderingen de „heeren der schepping" door het zwakke geslacht eens flink over den hekel worden gehaald vindt men dat al mooi genoeg. Onze burinneu aan de over kant van de Noordzee durven echter wel heel wat meer. Zooals ook in d6 laatste dagen weer eens voldoende gebleken is. Ze hebben een paar daaen achtereen inderdaad ernstige ongeregeldheden verwekt in het Westen van Londen en in de buurt vau do parlementsgebouwen. En niet door een volksoploop of zooiets te veroorzaken of een minister het leven wat lastig te maken doch door verregaande baldadigheden. Honderden onschuldige glasruiten werden door de vrouwelijke benden die intus schen al weinig vrouwelijks hadden vernield en tal van opeubare en andere gebouweu. Menig winkelier en caféhouder kreeg de ruiten van zijn gebouw stuk. In vcrschilleude winkelstraten werden ware verwoestingen in de uitstallingen aange richt. En na deze heldendaden als de politie tusschen beide kwam 1 eten de vrouwen zich kalm arresteeren. Meer dan 200 van deze „dappere" werden achter slot en grendel gebracht. Een groot aantal w.o. ook de bekende leidster mrs. Paukhurst werden op staanden voet met 2 maanden gevangenisstraf of dwangarbeid gestraft. Het publiek dat zeer verontwaardigd is over deze* straatschenderijen dringt op zwaardere bestraffing aan, En ook gaan er stemmen op om de kas van de Union aansprakelijk te stellen voor alle aange brachte materieele schade. Ook nam het publiek wraak, door in het vereenigingsgebouvv der „dames" en in het redactiebureau van het orgaan der kies rechtvrouwen de ruiten te verbrijzelen. Ook de politie treedt krachtig tegen de onruststooksters op. Ze deed o.a. een inval in het gebouw waar het bureau gevestigd is en nam daarbij eenige personen ge-vangen. De „dames" voorspellen echter dat er nog heel andere dingen gebeuren zullen. TEXEL, 13 Maart 1912. Tot ambtenaar ter Gemeente secretarie alhier is benoemd de heer J. Reitsma te Huizum, gemeente Leeuwai- deradeel. II. M. van Landbonw. De vergadering van de afd. Texel der H. M. v. L. Maandagavond gehouden, was' niet druk bezocht, nagenoeg 20 leden waren tegenwoordig. De voorz. opende de vergadering met een bemoedigend woord voor de toekomst daarna werden de notulen der vorige verg. gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van een corres pondentie met den heer Nobel gevoerd, in zake het bekomen van subsidie voor te houden rammenkeuring. Hieruit bleek dat op subs, voor een afdeeling van de Mij. niet kan worden gerekend, samenwerking met de vereeniging voor Schapenfokkerij werd aanbevolen de heer Nobel, tot toelichting hiervoor uitgenoodigd, kon op deze ver gadering niet tegenwoordig zijn. Op een verzoek van de afd. Medemblik, om steun voor de aldaar dit jaar te houden tentoonstelling bij gelegenheid van dealg. verg., werd besloten daarvoor flO,— toe te staan. Verschillende brochures, regle menten, verslagen en prijscouranten werden verder als ingekomen vermeld. Ook een agenda van de den 28 dezer te houden alg. verg. der Maatschappij, de voorzitter zal zoo mogelijk deze vergadering bijwonen. Daarna werd voorlezing gedaan van eene uitvoerige correspondentie door den voorz. gehouden mei den persoon die (zie het ver slag der vorige verg.) het denkbeeld aan de hand heeft gedaan om hier een fabriek voor schapenkaas op te richten. Een paar monsters van zulk fabrikaat waren ter vergadering aanwezig. Het wil ons voorkomen dat deze zaak nog verre is van haar beslag te krijgen. De financieels bezwaren ten deze zullen nog al belemmering geven. Het voordeel dat zulk een fabriek zou aanbrengen werd evenwel niet onderschat Een winst van 25 °/0 werd toch in uitzicht gesteld. De Voorzitter zal ten deze verdere corres pondentie voeren en bij goede informatiën omtrent den persoon in kwestie, later een algemeene oproeping doen, (naar aan het slot der vergadering door hem werd gezegd) en dan te zien of voor nader onderzoek belangstellenden iets willen bijdragen. De rekening van den Penningmeester werd daarop door de heeren N. Schumaker, J. J. Roeper efi Kuip nageziende heer Schumaker rapporteert dat hoewel de fin. toestand niet gunstig is, (het vorig jaar sloot de rek. met een tekort van f 168,315, thans met een tekort van f 172,01) de rekening en bescheiden in orde zijn bevon den de comm. adviseert tot goedkeuring. De rekening daarop voorgelezen wijst in ontvang aan f 384,85, in uitgaaf f556,906. De Voorz. dankt de comm. van onderzoek; ook den Penningm. wordt dank gebracht voor zjjn gehouden beheer, thans 25 jaren door hem gedaan. Spr. biedt den Penningm. zijn gelukwensch aan voor dat merkwaardig

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1