N° 2552. Êondag 17 Maart 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Marktberichten. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bcjrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burs op Texel. Jaarlijksche toelating van nieuwe leerlingen tot de o.l. scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. tot de o. 1. scholen in de Gemeente (uitgezonderd tot die te den Burg) leerlingen kunnen worden toege laten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en zes maanden hebben bereikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatiebewijs. Texel, 15 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 16 Maart 1912. Een woord van afscheid, een woord van welkom. Niet zoodra heeft de meest beminde regeerende vorst, van eenig rijk, het tijdelijk met het eeuwige verwisseld, of men bereid zich voor, z'n opvolger bij de kroning te befeesten. Een fransch spreekwoord zegt dan ook niet voor niet, le roi est mort, vive le roi, de koning is dood, leve do koning. In het maatschappelijk gebeuren is het vaak niet anders, en zoo zagen wij het ook in de laatste vergadering van onzen Raad, daar werd behandeld de ontslagaanvrage van onzen gemeente secretaris, welk ontslag op de meest eervolle wijze en onder betuiging van hooge waardeering werd verleend en tevens werd met algemeene stemmen zijn opvolger benoemd, beëedigd en met waardeering b9groet. De heer Ruibing heeft thans z'n betrekking als secretaris in deze ge meente neergelegd, om diein de gemeente Weesp te aanvaarden; een woord van afscheid voor hem, een woord van welkom aan den heer Jonker, zijn opvolger. Bijna acht jaar heeft de heer Ruibing in onze gemeente gewoond en gewerkt, onder drie burgemeestershet heeft hem aan waardeering niet ontbroken, doch hem te kennen is ook hem te waardeeren. De heer R. heelt het beste brood niet voor het venster, naar het uiterlijk stug en koel, valt iedere nadere kennismaking in zijn voordeel uithij heeft liefde voor z'n vak, liefde voor z'n taak, liefde voor de algemeene zaak. Bescheiden van nature, eenvoudig van aard, drong hjj zich nooit op den voorgrond, maar waar hij zich gaf aan de algemeene zaak, daar gaf hij zich geheel, met heel z'n werkkracht, z'n werklust, en het behoefde een ingewijde niet te verwonderen, dat bij de vorming van het tramcomité, de voorzitter het bijna als voorwaarde stelde, dat de héér Ruibing het secretariaat van dat comité zou aanvaarden. Als ambtenaar, welwillend en behulp zaam, was hij een vraagbaak voor velen, ook io verband met z'n functie als secretaris van het Waterschap. Niemand is onmisbaar; de heer Ruibing was niet te bewegen hier te blijven, omdat hy meent aan de toekomst te zijn verplicht, de betrekking te Weesp te aanvaarden; ooze beste wenschen voor hem en z'n gezin in de toekomst! Zyn opvolger, de heer Jonker, geboren in onze gemeente en ouder ons opgegroeid, die aan de belanglooze hulp bij zyn studie den vertrekkenden secretaris veel te danken heeft, heeten we als secretaris van harte welkomhet feit dat hij zonder oproeping door B. en W. ter benoeming werd voorgedragen en met algemeene stemmen door den Raad benoemd, strekt hem tot bewijs, dat ook zijn ijver en bekwaamheid worden ge waardeerd, dat hij is: gewenscht en gewild. Moge het den nog jeugdigen secretaris gegeven zijn, een lange reeks van jaren de betrekking tot heil der gemeente te vervullen 1 Aanvang markten. Wij willen er aan herinneren dat vaDaf Maandag a.s. weder iederen Maandag gelegenheid zal zijn tot het markten van vee. AI vroeg. In Friesland is den 9 dezer reeds het eerste kievitsei gevonden, dat is nog een week eerder dan het vorig jaar. Het eerste kievitsei werd alhier Donderdag gevonden. In de Westerduinen op Texel moet reeds Maandag een nest met 8 eieren van wilde eenden zijn gevonden. Ook te Bleskensgraaf werd een nest van wilde eenden gevonden, met 8 eieren die zelfs al een kuiken bevatten. Oudeschild, 15 Maart. Gistermorgen zou de „Texel" van de naaml. vennoots. Texel van hier haren geregelden dienst op Amsterdam begin nen. Dit begin was niet zeer gelukkig; door een gebrek aan de machine kon Helder niet bereikt worden. Een monitor sleepte de „Texel" Helder binnen. Reeds den vorigen avond had men bemerkt, dat er iets aan de machine haperde en beproefd dat euvel te verhelpen. Den Hoom, 15 Maart. Thans nu het weder wat kalmer is, gaat het met de werkzaamheden aan 't Horntje wat gunstiger. Van deze week heeft men vier zinkstukken kun nen neerlaten. Een kras oudje. Door den melkverkooper N. J. d. Loos te Hoek van Holland werden onlangs te Woerden kazen gekocht. Bij het open snijden van een dezer, vond men een fleschje, waarin het volgende briefje zat: Deze kaas is gemaakt door een vrouw van 91 jaar, ten huize van Johannes van Dijk op „Wulvenhout" nabij Lin- schoten: provincie Utrecht. Gaarne wen schen wij bericht en het fleschje terug. Smakelijk eten en gegroet. Het fleschje zal door v. d. L. naar het opgegeven adres teruggezonden worden. 'Qngewenschte gasten. Is het in een hotel aangenaam gasten te ontvangen, minder aangenaam is het zooals het in hotel „Do Oude Hoorn" te Oud-Beijerland plaats had: Daar toch brachten onbekenden door inklimroing door een raam een bezoek, deden zich te goed aan port en ham, lichtten de buffetladen en verdwenen even ongemerkt als ze waren gekomen. Een onderzoek mot een politiehond van den heer Dortland, uit Rotterdam, had tot resultaat dat de hond 3 maal denzelfden weg tot aan de trap van de haven liep, waaruit men opmaakt, dat de heeren per boot zijn gekomen eu ook weder zoo zijn vertrokken. Een zeemonster in de Zuiderzee. Men schrijft uit Harderwijk aan het ijHbl.": Dinsdagavond heeft de visscher D. Wormsbecher een zeemonster aan den wal gebracht, die op de Houd, e9n zand plaat, tusschen Kampen en Elburg, le vend aangetroffen werd en na gedood te zijn, met behulp van eenige kame raden aan boord werd getrokken. Men onderstelde dat men met een zeer zeldzaam exemplaar te doen had, in Brehms Thierleben beschreven onder den naam van Beluga Leucas. Uit Amsterdam kwam een der geëm ployeerden van Artis te Harderwijk, die na bezichtiging en een onderzoek con stateerde, dat het dier werkelijk Beluga Leucas Gray was. In het Hollandsch zou men het kunnen betitelen '„Witte stompkop dolfijn." Het dier is 4.20 meter lang, waarvan de kop alleen 67 cM. lang en 38 cM. hoog, terwijl de grootste lichaamsomvang ongeveer 2 M. bedraagt. De dwarse staartvin is nagenoeg een meter breed, terwijl de borstvin slechts 60 cM., dus opmerkelijk klein zijn. Het zoogdier, dat op meer dan 1200 pond geschat wordt, is door den visscher met zijn eigen botter naar Amsterdam vervoerd. G-roote kindersterfte in 't Zuiden. Uit het jaarverslag over 1911 van de Gezondheidscommissie te Tilburg blijkt dat over het jaar 1911 de sterfte van kinderen beneden het jaar te Tilburg 17.46 pet. bedroeg. Over de maand Augustus echter bedroeg d9 zuigelingen sterfte meer dan 50 van de honderd levend aangegevenen. Mond- en klamozeercommissie. Yan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, verscheen het rapport der mond- en klauwzeercommiasie 1911 (ver schenen bij de Flakkeesche boek- en handelsdrukkerij, te Middelharnis.) De commissie komt tot de volgende conclusie I. De Nederlandsche veestapel behoeft niet door mond- en klauwzeer geteisterd mits ten eersteer tegen den invoer van de ziekte uit het buitenlaud worde ge maakt ten tweede de desalniettemin voor komende gevallen, onmiddellijk ter kennis van de regeering komen en ten derde deze alsdau alle aangetaste en besmette dieren terstond doet af maken. II. De inrichting van het veeartsenij- kundig staatstoezicht worde herzien en gecentraliseerd. III. Zoowel de wetgeving op dit ge bied, als de Koninklijke besluiten te dezer zake dienen herzien te worden, opdat de gewenschte regeling beter en zuiverder dan thans het geval is, aan de wet aansluite en daarin steun vinde. IV. Een betere opsporing van over tredingen en een snellere en strengere berechting daarvan, dienen verzekerd te worden. V. Het welslagen der bestrijding hangt voor een zeer groot gedeelte af van de bereidwillige medewerking der veehou ders Turf en hout inplaats van steenkool. De Friesche zuivelfabrieken, waar bijna uitsluitend Eogelsche steenkool gebruikt wordt, krijgen door de staking gebrek aan kool. Sommige fabrieken stoken nu turf en hout en aldus weet men zich te redden. Ook wordt Limburgsche kool aangevoerd Ieder krijgt 100.000 gulden. Een ambtenaar der Staatsspoor te Vlissingen, kreeg Maandag uit Amerika bericht dat zijn oom aldaar overleden is, een kapitaal van bijua een half mil lion gulden nalatende. Onder een 5tal bloedverwanten moet deze erfenis verdeeld worden. Midd. Ct. Als kinderen oppassen. Het 11-jarig meisje van den postcon- ducteur H. Schwerink, te Almelo, zou Maandagavond een uurtje op de kinderen van een der buren, den rijwielhersteller Timmerman, passen. Timmerman was in de werkplaats van zijn patroon en zijn vrouw was naar de kerk. Om de uitgedoofde kachel aan temaken werd er uit een petroleumkan een fiinke scheut petroleum ingegoten. Een brandende lucifer op de licht ont vlambare vloeistof geworpen, deed de vlam hoog opstijgen, zij sloeg in de petroleumkan, die uit elkaar sprongen het arme kindogeraakte in brand. Op het vree elijk gejammer kwamen de buren toesnellen en wisten de vlam men spoedig te dooven. Met zwqire brandwonden aan gezicht (de mondholte iwas zelfs geschroeid), borst en ledematen, werd het meisje op last van dr. Landwehr, naar het zieken huis vervoerd. De toestand is levensgevaarlijk. Vakvereeniging en drank. In den Gelderschen Achterhoek is het nog algemeen gebruikelijk, dat, wanneer by een nieuw huis de pannen worden opgelegd, de aanbesteder een z,g. pannen- maal aanricht voor de arbeiders, die daarbij veel jenever te drinken krijgen. De afdeeling Winterswijk, van den Alg. Nederl. Timmerliedenbond heeft besloten de medewerking van de patroonsorganisaties in te roepen, ten einde deze pannenmalen, welke tot drankmisbruik aanleiding geven, af te schaffen. Let op uio briefkaarten. Menigeen moest reeds 77= cent straf port betalen voor een briefkaart, die een of meer centimeters de maat overtrof, door de Post wet gesteld op 9X14c.M. Vaak ontstaat die te groote maat door het niet zuiver werken der snijmachine van kleine boekdrukkers. Maar wat erger iseen papierhande laar te 's Gravenhage, die zijn briefkaarten volkomen juist naar de Rijksmodellen sneed, kreeg eveneens aanmerking! Het bleek volgens de Haagsche Ct. dat de Rijksmodellen zelve niet aan de gestelde eischen vpldoen 1 Geen plaats meer. In de strafgevangenis te Leeuwarden zijn al de 95 cellen bezetvoor nieuwe gevangenen is voorloopig geen plaats. Zooals men weet, komen in die ge vangenis alleen zij die tot vijf of meer jaren veroordeeld zijnde vijf eerste worden in de cel de overige jaren in de gemeenschap doorgebracht. Voor deze laatsten is nog plaats genoeg. N.Ct. Scliagen, 14 Maart. Aangevoerd: 25 Geldekoeien f 160 a f 210 80 Vette Koeien f ISO a 1310, 50-Kalikoeien 1 ISO,a f 290; 250 Nuchtere Kalveren 1 7 a 121. 50 Vette Varkens 54 a 60 ct, per Kg. 125 Biggen f 6.00 a f 12,00 Boter 1 1.40 a f 1.50 per K.G. Kipeieren f 3.a 1 8.70 per 100. Leiden, 15 Maart. Ter markt aangevoerd: 12 Stieren f 116,— a i 243, 524 Kalf- en Melkkoeien 1 182 a f 336. 212 Varekoeien 108 a f 236 217 Vette Ossen en Koeien 11S9 a f 325 53 Ralveren (vette) f 5S a 1 132 126 Kalveren (magere) f4.a 1 11 456 Bigaen f6.it f 12. 192 Schapen (vette) 1 17,a f 31 72S Schapen (weide) f 15,a f 29,— 43S Magero Varkens f 13,— u 1 42, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1