N°. 2553. Donderdag 21 Maart 1912. 258te Jaargang Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave TEXELSCHE COURANT, Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dem Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met Yerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l Juarlijlische toelating van nieuwe leerlingen tot de o.l. scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. tot de o. 1. scholen in de Gemeente (uitgezonderd tot die te den Burg) leerlingen kunnen worden toege laten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en zes maanden hebben bereikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van bet vaccinatiebewijs. Texel, 15 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. De Burgemeester yan Texel Gelet op eene circulaire van den Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland S loert bij deze, met betrekking tot het voorkomen en blusscben van bosch- en duinbranden, de bevolking tot waak zaamheid aan. Texel, den 16 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 9—IC Maart. Er valt over het binnenlandsch gebeuren van de afgeloopen week weinig te kronieken Onze volksvertegenwoordigers werken kalm door, behandelden een paar z.g. kleine wetsontwerpen en bleven steken in de behandeling der Vogel wet, waaromtrent de beslissing wel reeds gevallen zal zijn als deze regels onder de aandacht der lezers komen. Politiek nieuws wat men daaronder althans pleegt te verstaan was er in de laatste dagen zoo goed als niet. Tenzij men daaronder zou willen rangschikken enkele couranlenberichten over den mogelijken gang die de zaken op het binnenhof zullen nemen in de eerste weken. Zoo meende het „Vad." te kunnen voorspellen, dat er van een behandeling van de aanvrage voor een nieuw pantser schip voor Pasehen wel niets zal komen en dat het zeer wel mogelijk is dat de be handeling dor Bakkerswet vooraf zal gaan. Mot het oog op de bedreigingen van socialistiscben kant geuit zou het misschien nog zoo verkeerd niot zijn ook. We zullen maar afwachten. De Kamer is thans nog uitermate kalm en we willen gaarne helpen wenschen dat het maar zoo mag blijven. —o—o—o— De afgeloopen week was er een vol stakingsnieuws. Het Engelscho voorbeeld is door de Duitsche mijnwerkers in het Ruhrdistrict gevolgd. Ook door hen is een „algemeene" mijnwerkersstaking geproclameerd. Maan dag is ze aangevangen, doch algemeen is zo nog niet, Wat wel eenigszins te ver wachten was, als men weet dat de organisatie van de christelijke mijnwerkers zich tegen de staking verklaard had reods vanaf het eerste oogenblik, dat de stakingsplannen opgeworpen werden. Er was nog een andere reden om te verwachten dat de staking niet algemeen zou worden, n.l. deze dat nog niot de helft van de mijnwerkcis in het Rurhrgebied georga niseerd is. Het aantal „Bergleute" in het Rubrgebied bedraagt 350,000, waarvan 40,000 aangesloten zijn bij de christelijke en evangelische bonden en 91,000 b\j de drie andere vakorganisaties. Deze drie werkten in de laatste dagen samen en zetten een beweging op touw. Waarschijnlijk hooft het Engelsche voorbeeld sterk tot actie geprikkeld, ofschoon niet ontkend kan worden dat er in de laatste jaren onder de mijnwerkors in het Ruhrsebied meer dan eens gisting heerschte. Sedert de mislukte staking in 1905 is het er eigenlijk niot recht rustig geweest. Men achtte de loonen niet toereikend en had bovendien ernstige grieven tegen een aantal administratieve maatregelen, de wijze waarop het scheids- geieeht wordt geregeld etc. Toen het nu in Engeland ernst begon te worden ontwaakte in het Rubrgebied de zucht naar verbetering. Wat tengevolge hoeft gehad dat door de drie verbonden vereenigingen een program van eischen opgesteld werd voor de directies der mijnen. Het program zelf lokte geen bestrijding uit, doch de christelijke mijnwerkers wilden niets weten van een staking om die eischen kracht bij te zetten. Zij meende dat de feitelijke bedoeling was een sympathiestaking ten gunste der Engelsche mijnwerkers uit te lokken. Eu daaraan nu wilden ze niet meedoen. Ze achten daarvoor een staking veel te gevaarlijk en te ingrijpend en waren bovendien van meening dat de Engelsche kolenweikers door hun houding bij vroegere gelegenheden tegenover de Duitsche arbeiders aangenomen, zooveel sympathie niet verdiend hadden. De drie verbonden vereeoigingen bleven op hun stuk staan en de eischen werden aan de organisatie der patroons voorgelegd. Deze eischen wareneen verhooging der gemiddelde loonen van alle arbeiders met 15%, een 8 urigen arbeidsdag, beperking van over werk, invoering van onder controle van werkgevers en arbeiders staande arbeids beurzen, invoering van een scheidsgerecht, betere regeling der loonbetaling en enkele andere kleine verbeteringen meer. De patroonsorganisatie berichtte dat de mijndirecties bereid waren met commissies uit de werklieden over de eischen bespre kingen te houden. Daarmee nam echter de organisatie der werklieden geen genoegen. Deze wilde van een onderhandeling door commissies Diets weten doch wilde zelf optreden als vertegenwoordigster van alie werklieden. De oude kwestie, die zooals men weet al eerder zooveel last gaf in het Ruhrdistrict, de kwestie of een organisatie die nog'niet het derde deel der mijnwerkers omvat op kan treden voor allen. Toenadering werd niet verkregen en Zondag werd besloten do staking t,e proclameeren, niettegenstaande de agitatie van de cbristelijken tegen een staking, die naar hun meening de zaak der mijnwerkers groot nadeel zou toe brengen. Bedroeg het aantal stakende mijnwerkers aanvankelijk maar 34% Dinsdag steeg het cijfer reeds tot 57%. En sedert is het nog iets gestegen. Algemeen is de staking echter niet; de christelijke arbeiders bleven zoo goed als alle doorwerken. Tot nog toe gaf dit slechts weinig aanleiding tot herrie. Do stakers gedragen zich flink en alleen in een tweetal plaatsjes kwamen minder beteekenende relletjes voor. De mogelijkheid dat de staking zich niet alleen tot het Ruhrdistrict bepalen zal wordt ieder oogenblik grooter. Zoo wordt uit Siberië gemeld, dat onder de mijnwerkers de stemming er niet beter op wordt. Den 6en Maart dienden de vijf werkliedenorga nisaties een verzoek in om loonsverhooging van 15% met April te beginnen. Verwacht wordt dat het tot een staking zal komen indien niet spoedig een bevredigend ant woord door de directies gegeven wordt. Het uitbreken van de staking in het Ruhrgebied heeft de organisaties in Opper-Siberië zeer geprikkeld omdat zo niet ten onrechte over tuigd zijn dat een actie gelijk vallende piet die in West-Duitschland daardoor succes kan hebben. De houding der christelijke „Bergleute" is er echter al 'gelijk aan die vau de mijnwerkers in het Ruhrgebied. In Saksen staat men naar het schijnt eveneens voor een staking. Voor Maandag moeten de mijnbesturen eeu beslissing nemen omtrent do door de werklieden ge stelde eischeu. Weigeren de directies op die eischen in te gaan dan zullen vrij zeker 20000 van de 33000 werklieden den arbeid neerleggen. Ook de Belgische mijnwerkers komen in boweging. Het nationale comité van den Relgischon mijnwerkersbond zal op Zondag 24 dezer te Brussel eeu congres bijeen roepen, teneinde den eisch betreffende minimumloon en eeu loonsverhooging van 15 te stellen, Naar luid der berichten hebben de mijn eigenaren aldaar reeds verhooging van loon toegezegd en men hoopt dat daardoor een staking zal worden voorkomen. In Frankrijk heeft men een staking van 24 uur gehad. De mijnwerkers wilden daardoor de aandacht vestigen op de drie wenschen die ze op hun verlanglijstje heb ben: deD 8 urigen werkdag, een minimum loon en ouderdomspensioen van 2 franc per dag op 50-jarigen leeftijd. De eendags- staking verliep heel kalm. Zeer slecht nieuws komt uit Engeland over de daar heerschende mijnwerkers- staking. Wat in de laatste dagen gevreesd werd is werkelijkheid geworden. De con ferentie die te Londen eenige dagen achter een byeenkwam om een oplossing van de kwestie te vinden is uiteengegaan, zonder het gewenschte resultaat te hebben bereikt. Minister Asquith die de onderhandelingen zelf geleid heeft kwam tot de cunclusie dat het onmogelijk was een overeenkomst tusschen de mijneigenaren en de vertegen woordigers der stakers tot stand te brengeD, niettegenstaande de regeering alles deed wat ze kon. Thans zal de regeering over gaan tot het indienen van een wetsontwerp op het minimumloon, aangezien de toestand voor het land steeds moeilijker wordt en de verliezen met ieder uur stijgen. De regeering zal het parlement verzoeken om een legalistieve veiklaring, dat een redelijk minimumloon, gepaard gaande met waar borgen voor de mijneigenaars, in de con tracten voor de mijnwerkers zal worden opgenomen. Of daardoor de" kwestie spoedig opgelost zal wezen, staat evenwel nog te bezien. De mijnwerkersbond staat tegenover de regeeringsverklaring nogal koel. Zelfs heeft het reeds verklaard, dat het niet eerder het einde van de staking zal proclameeren voordat het wetsontwerp een definitieven vorm heeft aangenomen. Het zal dan nog wel een aantal dagen kunnen duren voor en aleer de arbeid hervat wordt. Hetgeen beteekent dat de toestand nog erger zal worden dan hij nu al is. Thans reeds komt uit sommige streken bericht van ellende en gebrek door de bevolking geleden. Er staken thans zoo ongeveer een miljoen mijnwerkers doch bovendien drie kwart miljoen werk lieden in andere bedrijven, zij het dan on vrijwillig. lederen dag gaat zoo ongeveer 5 miljoen alleen aan loon verloren, om niet te spreken van de verliezen die bovendieu geleden worden. Heel het maatschappelijk leven wordt ontwricht en de staking begint reeds de vorm van een nationale ramp aan te nemen. Zelfs wanneer de staking op dit oogenblik zou eindigen zouden de naweeën zich nog eenigen tijd laten gevoelen in ellende en armoede in menig gezin. o—o—o— Weinig had het gescheeld of Italië ware in nationale rouw gedompeld. Zooals reeds in het vorig nummer werd medegedeeld werd een aanslag gepleegd op den Koning v:id Italië. Een aanslag die echter niet ge lukte. De Koning bleef ongedeerd en ook de Koningin, doch de adjudant, majoor Lang werd door een kogel getroffen, stortte van het paard en kreeg een hersensschudding. Vermoedelijk zal hij echter het leven er nog wel afsleepen. De dader van den aanslag een jonge metselaar d' Albe werd gevangen genomen. Dit schokkend voorval dat in geheel Italië groote opschudding verwekte gaf echter gelegenheid tot een reusachtige monarchis tische demonstratie. De geestdrift over het mislukken van het snoode plan was zoo groot als nog zelden het geval is. De Koning werd uitbundig toegejuicht door het volk, terwijl de parlementsleden in optocht naar het koninklijk paleis trokken om Hunne Majesteiten met den gelukkigen afloop geluk te wenschen. Zelfs een drietal socialistische parlementsleden namen aan deze huldiging deel. De bladen brachten kolommen bijzonder heden over de reusachtige geestdrift die zich overal in het land, me6St in de hoofd stad uitte. —o—o—o— - Over den oorlog kwamen in de laatste dagen allerlei tegenstrijdige berichten in, waaruit alleen met zekerheid valt op te maken, dat er in den laatsten tijd nogal zwaar gevochten is waarbij de Italianen klop gehad hebben als men de Turksche berichten leest en waarbij de Turken den nederlaag leden als men de Italiaansche berichten gelooven mag. Over de vredes bemiddeling der mogendheden werd ook weinig nieuws gemeld. De pogingen zullen wel op niets uitloopen, want zoowel Turkije als Italië blijven op hun stuk staan. Italië wil van geen onderhandeling weten zoolang Turkije zijn troepen niet uit Tripoli terug getrokken heeft en Turkije weigert bemid deling te aanvaarden waarbij de annexatie van Tripoli als een voldongen feit wordt beschouwd. Verwacht wordt nu dat Italië wat krachtiger met zijn vloot zal optreden om de Porte wat gewilliger te maken. Gevreesd wordt dat de Italiaansche vloot de Daidanellen forceeren zal en de steden zal bombardeeren. De Turksche Regeering heeft echter overal mijnen uitgezet en de forten bemand. Tot nog toe schiet Italië nog aiet hard op. Tripoli moet altijd nog veroverd worden en de Porte schijnt zich sterker te gevoelen dan aanvankelijk ge dacht werd. TEXEL, 20 Maart 1912. Wij maken belangstellenden er op merkzaam op dat de Alg. Verg. van het „Witte Kruis" is uitgesteld tot Woensdag 27 Maart, zie de advertentie. Wij ontvingen de mededeeling dat van de den lödezer gehonden aanbe steding door den architect Schoeffelen- berger te Helder, voor het bouwen |van een woon- en winkelhuis voor den heer J. Leen alhier, d9 uitslag was als volgt R. Daalder te Texel f 2930.— N. Lap, 2888.96 S. Boom, te Helder 3225.— A. Lastdrager 3182.— De begrooting was f 2964. Op verzoek verwijzen wij naar de in dit en het vurig nummer voorkomende advertentie betreffende] de vergadering met debat, uitgeschreven door het Hoofd bestuur van „De Dageraad" vereeniging tot bevordering der vrije gedachte, op Zaterdag a. swaarin de heer Dr. W. Meijer van 's Gravenhage zal spreken over het onderwerp: „Het Vrije denken en het godsdienstig geloof." Vergadering S. D. A. 1>. Zaterdag j.l. had in het hotel Texel de openbare vergadering plaats van de afd. Texel der S.D.A.P., waar de heer C. Thomassen van Amsterdam optrad met het onderwerp //Dure tijden en nog geen staatspensioen.^/ Met een woord van welkom uit naam van den 70 jarigen grijsaard, in verbaud met de te stellen motie ten gunste van het voorstel Troelstra, werd de vergadering door den voorz. A. Boon geopend, waarop de heer Thomassen het woord bekwam. Spr. zou over de duurte niet veel zeggen, omdat dit van algemeene bekendheid mag heeten noemde de tegenwoordige tijd een"slechte tijd voor dunne portcmonnaies, en constateerde een voortdurende prijsstijging der levensbehoefte vanaf 1000 iets wat voor hen met beperkte middelen, die woistelen met een eewigdurend te kort, beteekend een nog grooter tekort. Vervolgens stelde spr. in het licht de schrille tegenstellingen in de maatschappij, waarin enkelen zich in weeide en overdaad baden en zoovelen in kommervolle omstandigheden hun bestaan vinden, wijst op de uitspattingen waartoe de tegenwoordige inrichting der maatschappij leidt, hoe om de marktprijzen op peil te houden groote kwantums koffie, krenten, enz. worden vernietigd, niettegen staande velen zelfs het allernoodzakelijkste moeten ontberen. De arbeiders spoort Spr. aan zich te organiseerea, om zoodoende hun arbeidskracht, het eenige wat zij hebben op de markt te brengeD, zoo duur mogelijk te verkoopen, iets wat zij alleen in vereeniging met elkander tot stand kunDen brengen en waarom spr. ze toeroept over ideële verschillen heen te zien, omdat ze in den maalschappelijken strijd cén belang hebben. De S.D A.P., zegt hij, is de partij voor alle arbeiders, ze staat niet vijandig tegenover eenige godsdienst, sluit U daarbij aan, van dc vrijzinnigen hebt gij zoo min iels te verwachten als van de tegenwoordige, kerkelijke regeering, 'tis lood om oud ijzer. Vervolgens betoogt spr. dat de ontwikkelings gang van de maatschappij is in de richting van

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1