Tandarts v. d. VOORT, INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. JHH?* Adverteiitiën Advebtentiën. 8. D. L P. ML „Texel." Spreker6. EEXH0F. Het „Witte Krols". Rekening' en Verantwoording Weststraat 104 te Helder, Emailleer- en ¥ernikke!inricfttmg. Preekbeurten. Uitvoering U. d. I. De uitvoering, de tweede en laatste in dit seizoen, Zondag j.l. door U. d. I. gegeven in het hotel „Texel" is voor die kamer beslist een succes te noemen. Was de inhoud van het blijspel „Een dolle streek" reeds in staat de lachlust op te wekken, de uitvoering was uit nemend, we hebben geschaterd van lachen. De rollen waren met zorg verdeeld en ingestudeerd en bijna zonder uitzonde ring in goede handen. De opkomst was goed, een gezellig bal besloot den avond. Oosterend 19 Maart. De rederijkerskamer „V. I. O. S." heeft op Zaterdag en Zondag j 1. tweemaal dezelfde voorstelling gegeven, des Zaterdags voor gehuwden en ouderen, met matig bezoek, des Zondags voor jongeren, met een volle zaal. Beide keeren werden gegeven I. „Een Kerstavond," tooneelspel in twee bedrijven, door W. Mets Tz. II. „Gemeubileerde kamers te huur," blij spel in één bedrijf. III. „De werkstaking bij mevr. Tingeling" kluchtspel in één bedrijf. Genoten heeft men bij de mooie ernst uit het eerste stuk, hartelijk gelachen bij de grappen der beide andere stukjes. Er was uitstekend gestudeerd onder de goede leiding van den heer B. Elzer, en daarom kon er flink en vlot spel geleverd worden. We zullen geen namen noemen; elk heeft zij a best gedaan. Alleen een complimentje voor de jeugdige Nelly Geus, die zoo vrij en zoo mooi kinderlijk haar rolletje wist te spelen. Ze zag haar spel beloond met een bedankje van den voorzitter onder het overhandigen van een mooie flesch met odeur. „V. I. O. S." is goed op gang. Mogen de werkende leden ijverig bljjven voortgaan, dan zal deze kamer met succes kunnen werken. Moge het zoo zijn 1 Beide avonden werden met een prettig bal besloten. De N. V. Handelsvereniging „Wilhel- mina" heeft 400 kilo oesterzaad uit Zeeland betrokken en uitgezaaid op het aan haar in uitsluitend gebruik gegeven terrein bij Oost. Oucleschild, 19 Maart. Zaterdagavond j.l. kwam, omstreeks middernacht de „Dolfijn" een vaartuig van de bergingsmaatschappij Zur Mühlen onze haven binnen. Op zijn terugtocht van Terschelling, was in het Scheurrak een der bemanning met zijn hand tusschen het kamrad geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat 2 vingers zijner linkerhand er geheel afraakten en zijn pink er bij neer hing. Gelukkig sloeg de handel over zoodat grooter ongeluk voorkomen werd. Zoodra men in de haven was, begaf de gewonde zich onder geneeskundige behan deling. Zondagmorgen kon hij zich met de eerste boot naar Helder begeven. Op een verzoekschrift van den Texel- schen Schippers- en Visschersbond aan den Inspecteur v h. loodswezen in het 3e district om ter plaatse van de afgebroken Schouten kaap een zeemerk te zetten, ten einde als langsmerk te dienen voor de vele op den zeebodem aanwezige wrakstukken of heften, is het volgende antwoord ontvangen: Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 9 Maart j 1,, heb ik de eer U te berichten, dat het oprichten van een zeemerk als door U bedoeld, niet tot mjjn bevoegdheid behoort en het niet in myne macht ligt aan Uw verzoek te voldoen. Den Hoorn, 19 Maart. Behooren de werkstakingen op ons eiland wel tot de zeldzaamheden, nu was het er aan toe, dat het werkvolk van den Hoorn, werkzaam aan 't Horntje er het bijltje bij neder zou leggen. Verschil in loon voor dezelfde werk zaamheden was hiervan de oorzaak, maar men is gelukkig tot eene tevreden oplossing wederzijds gekomen. Door K. Platvoet werden gisteren, 18 Maart op het land van den heer Biersteker, P. H. Polder, reeds 3 kievits eieren in één nest gevonden. Vlieland De tweede uitvoering van Vlielands fanfarecorps was, evenals die in den vooi winter, zeer slecht bezocht. Evenals toen hebben de afwezigen een genot- vollen avond gemist. Het corps legt zich er op toe de geluidssterkte in overeen stemming te doen zijn met de beperkte ruimte en slaagt in dat pogen meer en meer. De voordrachten waren beslist alle vier heel mooi. Die Peter was een leukerd, maar of hij van „de kist" we! de juiste toedracht wist, betwijfelen we toch. De voordracht van de dames Bakker slaagde uitmuntend, wat uit het luid applaus genoeg bleek. Ook de „Vrijgezel len" zoowel als de „Noordpool-emigran- ten" hadden veel succes. Het woord van dank door d9n heer Donia gericht tot mej. C. Bruijn voor haar pianospel bij de voordrachten, was welverdiend. De avond werd door een geanimeerd bal besloten. Passiespel. Op 29, 30 en 31 Maart zullen te den Helder in het lokaal „Casino" eenige uitvoeringen worden gegeven van „Die Passion unseres Hernn Jesu Christi, muziek, soli, gemengd en knapenkoor van Heinrich Mülier. Dit diep aangrijpend dramatisch werk beleefde in Duitschland in d9 grootere plaatsen ontelbare opvoeringen. Het artistieke gedeelte, der levende beelden, is toevertrouwd aan den heer Joh. Collette, kunstschilder te Amster dam, het muzikale gedeelte aan den heer A. J. Leeuwens, directeur der muziekschool te Helder. Aan eenige der in de Duitsche bladen voorkomende recensiën ontleenen wij de volgende Over de uitvoering te Dusseldorf schreef de „Dusseldorfer Neueste Zei- tung" o a. „De toeloop naar de Passion opvoe ringen in de Tonballe, die nu reeds 5 maal plaats hadden, was iederen avond zoo groot, dat een groot aantal bezoekers moesten worden afgewezen, iets wat nog bij geen enkel werk in Dusseldorf voor kwam. Over de levende beeld9n hoort men in alle kringen den hoogsten lof. De vertooning ervan in verbinding met de aangrijpende soli, de heerlijke knapen- vrouwen- en mannenkoren is in een woord overweldigend.". In Nijmegen werd het 3 maal achtereen voor uitverkochte zalen gegeven. De „Essener Volkszeitung" schreef o,a.„Verrukkende stonden als ons door deze opvoeringen gegeven werden, kan men slechts bij een bezoek aan de 0b9rammergauer Passionspiele door leven". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Goed voorjaar. Op het eiland IJselmonde is in geen jaren het gras zoo mooi ontwikkeld als thans. Overal wordt het jonge vee al in het land gelaten, omdat er al volop te eten is. Amsterdam, 16 Maart 1912. Den Hoogedelgestrengen Heer C. van der Voort van Zijp. Lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal 's Gravenhage. Hoogedelgestrenge Heer, In de Ermelosche Courant van Woensdag 13 Maart 1.1 wordt gewag gemaakt van eene door U te Njjkerk gehouden lezing over de Tariefwet. Daarbij wordt ge schreven „Maar nog niet wisten zij hetgeen de heer van der Voort van Zjjp mededeelde, dat het Duitsche kapitaal ook reeds meedoet om de voor Holland zoo nadeehge Tariefwet te bestrijden. Op deze wjjze worden de kosten der Anti-Tariefwet- advertentiën onder meer bestreden." Hoezeer het ons moeilijk valt te.gelooven, dat gy zoodanige meedeeling deedt, is het bericht, dat wjj ook in andere bladen vonden zoo stellig, dat wjj er niet aan kunnen twjjfelen. Hetzij ons dan evenwel veroorloofd met den meest mogeljjken nadruk te protes teeren tegen Uwe aantijging, omtrent de voor en door het Anti-Tariefwet-Comité bijeengebrachte gelden. Het is een ver zinsel te beweren dat aan eenige beweging van het Anti Tariefwet-Comité het Duitsche kapitaal mededoet. Dat gij hot noodig hebt gevonden eene beweging die er haar eer instelt nationaal te zijn en die er niet minder tiotsch op is, dat zij zich houdt buiten het terrein der politiek, te bestrijden met onware en onwaardige argumenten, kunnen wij niet anders dan betreuren, te meer waar wij van den volksvertegenwoordiger althans feitelijk juiste mededeeling mochten ver wachten. Hoogachtend, het Anti-Tariefwet-Comité, (w.g.) J. H. G. BEKKER. Secretaris. Zondag 24 Maart 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Amsterdam, 18 Maart Aangevoerd 325 Runderen, le kwal. 80 k 83 et. j>J> 2e kwal. 75 a 78 ct. h 3e kwal. 72 a 74 ct. g, 120 Melk- en Kalfkoeien 1 130 a f 350, 175 Nuchtere Kalveren 1 8,k 1 14, 467 Vette Varkens 54 a 58 ets. I'urmercud, 19 Maart, Aangevoerd 538 Runderen waaronder: 137 vette koeien 70 82 Ct. per KG, ooq Gelde koeien 1 140 d 210 Melkkoeien f 170 a 320. 12 stieren. 39 vette kalveren f 1,00 a f 1 20 p. Kg. 886 Nuchtere kalveren t 14a f 28 1741Schapenf 17 k 125,00 0 Lammeren f af —,00 204 vette varkens f 0,56 a f 0,62 per Kg.; 106 magere varkens 1 20 a f38,—; 245 biggen f 8 a 1 14; kipeieren f 3.40 a f 4.00 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Teielsche Coarunt in eens opgc geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Staatspensioen in de Tweede Kamer. Entree 10 Cts. Debat gewenscht. Het Bestuur. (bij Mevr. de Wed, A. FOLMER). Spreekuur: Zaterdags van 9—5 uur. Goedkoop en soliede. Aanbevelend, E. BOEKEL. het socialisme, hoe de tegenwoordige opheffing van concurrentie door samenvatting; van bedrijven, door vorming van trust en kartels het sal mogelijk maken, eenmaal de wereldproductie te regelen en de kapitalistische ondernemer door onteigening uit te schakelen, zooals dit reeds thans door tal van gemeenten geschiedt ten opzichte van water, gas, enz. en hoe alsdan de voordeelen zullen komen ten bate van de gemeenschap. Geen socialist zal zeggen dat het spoedig zal gebeuren, maar het kan, zegt spr. en als een sprekend voorbeeld noemt hij de posterijen en en telegrafie, hoe men b.v. voor de prijs van 121/» cent zijn brieven van en naar allerlei oorden der wereld kan verzenden. Arbeiders, zegt spr., wij socialisten, wekken U tot ontevredenheid, maar tot een heilige onte vredenheid, die zich uit in organisatie, in strijd, hij den stembus en daarna, en hij wijst op den groei der partij, ook in dit district, dat thans 4 afdeelingen telt tegen 1 in 1909 en hoopt dat het district Helder in 1913 de kleur zal krijgen die het toekomt, n.l. rood, daarvoor zalspr. z'n best doen. Vervolgens critiseert spr. het regeeringsbeleid van de verschillende regeeringen, verwijt ze de stijgende oorlogsuitgaven en de verwaarloozing van de belangen van den arbeider en spaart daarbij vooral de vrijzinnige niet,noemt kamerleden als Treub, Drucker. de Meester en Bos verdedigers van den geldzak om slottens te behandelen de motie Troelstra. die ten doel heeft om art. 357 van de door min. Talma aangediende verzekeringswet van kracht te doen worden, waarbij aan 20,000 ouden van dagen een pensioen wordt toegekend van f2.— per week, iets waarvan volgens spr., reeds eerder door een lid der kerkelijke meerderheid, het kamerlid v. Vliet de wenschelijkheid is uitgesproken en waarvan toen de mogelijkheid door min. Talma is erkend, waarom hij alle aanwezigen opwekt hunne stem te geven aan de motie, die aan het einde der vergadering zaI worden gesteld. Voor het debat gaven zich op de heeren P.J, Oud, en M. Plaatsman. De heer Oud, 'als le debater, maakt er spreker een verwijt van dat hij zich op een beleedigende manier heeft uitgelaten over zijn partijgenooten, hij vindt het beueden het peil van een politiek debat, mannen als Treub, e. a. die in de politiek hunne sporen reeds lang hebben verdiend, te betitelen als Treub en meer dergelijke kruiers. Trenb, iemand waarvan zelfs de partijgenooten van den heer Thomaasen met lof gewagen, om hetgeen hij in vereeniging met Gerritsen e.a. in den Raad van Amsterdam, ten bate van gemeente werklieden, enz. tot stand bracht, ten bewijze waarvan de heer Oud een citaat voorleest uit het partijorgaan «Het Volk// van Oct. 1904. Treub, die een boek heeft geschreven waarin de verelendungstheorie van Marx is ontzenuwd en daarbij blijken heeft gegeven van zeer groot talent. De heer Oud protesteert tegen de wijze waarop de heer Thomassen over zijn partijgenooten sprak, ook wat betreft Drucker en Bos, welke laatste hij noemt een democraat in hart en nieren, terwijl hij mededeelt als secretaris van de vrijz. kiesver- eeniging te kunnen verzekeren dat de gezondheid van de Meester, die constant ongesteld is, de oorzaak is dat hij niet voor z'n kiezers optrad. De heer Oud protesteert tegen de uitdrukking van lood om oud ijzer, een uitdrukking die de de socialisten reeds herhaaldelijk loochende, door bij de herstemmingen steeds voor vrijzinnigen op te trekken, in 1905 zelfs voor Mr. v. Karnebeek. Zoo goed als de heer Thomassen strijden wij reeds jaren voor algemeen kiesrecht, zoo goed als hij zijn wij overtuigd dat eerst dan goede hervormingen tot stand zullen komen, willen wij werken tot verhooging van den stoff Jijke welvaart, tot wegneming van ongelijkheid in de ontwikke- kelingsvoorwaarden, opdat ieder menscb de plaats inneme, die hem in verband met zijn capaciteiten toekomt. De heer Oud, verwijt de socialisten zelfver heerlijking, critiseert hun bonding bij behandeling van woningwet, gezondheidswet, leerplicntwet, en arbeidscontract en wijst op waardeerende uit spraken van partijgenooten over wat onder liberaal bestuur tot stand, kwam om ten slotte in verband met de te stellen motie zijn stem te motiveeren die hij tegen de motie zal uitbrengen. De 2e debater, Plaatsman, zei niet te weten hoe hoog de gage van spr. is als schoolmeester, maar zeker lager dan dat van een kamerlid, waarom hij meent dat spr. hier staat om beter te worden, en wat betreft hetgeen spr. heeft gezegd omtrent //de Courant//, vraagt hij is die goed of is die niet goed en wordt U door //de Courant// voor de reclame betaald Aan de laatste debater antwoordt spr., dat hij bedoelt, dat de arbeiders in verband met de inhoud van //de Courant// beter deden vandaag dan mor gen te bedanken en zich op //het Volk// te abon- neeren of op «de Vonk//, om zoodoende op de hoogte te komen van wat de socialisten willen; en wat betreft de Kamerzetel, waarvoor hij 4 jaar geleden hier is begonnen op te treden met een reuzenkans, hij verdient als schoolmeester meer, maar dat moet Plaatsman niet vertellen, want dan zouden ze hem daarom misschien kiezen. Tegenover de heer Oud beweert spr. dat de Treub van 1904 niet is de Treub van tegenwoordig, die is een krachtige, zeer sterke verdediger van het kapitalistisch stelsel en die zelfs niets doet tot tempering van den klassenstrijd en met Drucker en Bos aanhanger is van het kapitalisch stelsel en dns tegenstander van de sociaaldemocratie, iets wat blijkens interruptie de heer Oud niet met hem eens is. Wat betreft de mededeeling van den heer Oud omtrent de gezondheidstoestand van den beer de Meester, zegt spr. dan kan hem mijn verwijt niet treffen, maar dit blijft staan, zegt bij, als regel komen de Vrijzinnigen niet op de vlakte dan tegen de verkiezingen evenals de kerkelijken. Vervolgens maakt Bpr. er de partij van den heer Oud, de vrijz. dem., een verwijt var. dat zij in 1913 bij eerste stemming zullen opgaan met vrij zinnigen van alle schakeeringen, gij vermoordt daarmede de domocralie, zegt bij, vrijzinnig is een verzamelnaam, die zoowel de starste conser vatieven als menscben als de heer Oud omvat en verdedigt de houding van de soc. dem. bij de behandeling van de verschillende wetten, alsook bij de herstemmingen, waarbij volgens hem, steeds bet advies was, stemt de voorstanders van Alg. Kiesrecht en dat de soc. dem, tegen het advies van het Partijbestuur voor de beroemde Karnebeek naar de stembus gingen was wel uit antipathie tegen Kuyper. Nadat de heer Oud nog heeft gewezen op een onjuistheid door den spreker verkondigd omtrent eeuig wetsontwerp betreffende de successierechten en de spreker nog als zijn meening te kennen geeft dat ieder die geen principeel tegenstander van de motie Troelstra is vóór de straks te stellen motie kan stemmen, omdat liet aan de Kamer blijft overgelaten de motie al dan niet aan te nemen, wordt de motie door den voorz. gelezen en door handopsteken wordt geconstateerd dat de motie met groote meerderheid is aangenomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 115 Maart. GEBOREN Jan, z. v. Laurens de Boer en Beatrix Bakker. OVERLEDEN Alida Johanna Wilhel- mina Meijer, oud 3 jaar. BurgVm. 10 uur ds. Kijne. KoogVoorm. 10 uur Ds. v. d. Waa. Oudeschdd. Vin. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. 's Av. 7 uur Openb. Ahiëzerverg. Collecte. Coclcsdorp. Vm. 10 uur ds. Boeko. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. t /l.mannmii mm in^/rmnMn Openbare Vergadering op [Zaterdag 23 Maart a.s. in het Cafe van den heer ZIJM, te Ouiescbild, 's avonds 8 uur. Onderwerp Algemeene Vergadering op Woensdag den 27 Maart a.s. 's avonds 8 uur in de „Ver gulde Kikkert". Agenda Notulen. Jaarverslag. Rekening en Verantwoording. Verslagen afgevaardigde. Bestuursverkiezing. Omvraag. A. VVAGEMAKER. Voorz. L, J. KIKKERT, Secr. van het Molenbestuur polder 't Noorden voor do Ingelanden gedurende 14 dagen, behalve Zondags, van heden al ter inzage bij den Secretaris Penningmeester P. K. BREMEN. Oosterend, Texel, 13 Maart 1912.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2